Yetim aylığı maaşı bağlama süreçleri

Merhaba bugün numune hastanesi vasi olmam için sağlık kurul raporunu tamamladık hastaneden raporu ne zaman nasıl alabilirim 2 kardeşimde engelli maaşı alıyor yetim maaşına bağlanmak için süreç nedir SGK hemen maaşı baglıyormu bilgisi olanlar yazabilir mi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1-2 ay içinde bağlanıyor. Süreç çok uzun sürmüyor.

septik

Editör
Editör
Merhaba bugün numune hastanesi vasi olmam için sağlık kurul raporunu tamamladık hastaneden raporu ne zaman nasıl alabilirim 2 kardeşimde engelli maaşı alıyor yetim maaşına bağlanmak için süreç nedir SGK hemen maaşı baglıyormu bilgisi olanlar yazabilir mi
Bayanlarda sorun olmuyor bekar olduğu sürece yetim maaşını alabiliyorlar.

Erkeklerde, eğer tek bir hastalığa bağlı olarak %60 ve üzeri engel tespit edilirse yetim maaşı bağlanır.

Süreçte sorun yok sgk ya bir dilekçe ile başvuru yaptınızmı sizi yönlendirirler.

Bayanlarda sorun olmuyor bekar olduğu sürece yetim maaşını alabiliyorlar.

Erkeklerde, eğer tek bir hastalığa bağlı olarak %60 ve üzeri engel tespit edilirse yetim maaşı bağlanır.

Süreçte sorun yok sgk ya bir dilekçe ile başvuru yaptınızmı sizi yönlendirirler.
Teşekkürler
Şimdi 2 kız kardeşime vasi oldum ikiside yüzde 80 engelli engelli maaşını kestirip ikisine yetim maaşı baglatmayı düşünüyorum ama annem geçen sene vefat etti en son maaşını geçen yıl 5500 tl olarak almıştı ikisine baglatsam yada tekine baglatsam olur mu ve SGK'ya vasi belgesiyle başvuru yaparsam yeterli oluyor mu

Son düzenleme:

İsen Buga

Üye
Üye
evet siz vasi belgesi ile bağlatabilirsiniz.
anneniz çalışıyor ise (emeklilik de olur) çocuklara %50 pay düşer. 2 çocuk varsa %25-%25 pay düşer. 1 olmuş 2 olmuş farketmez. %25 den birinin feragat etmesi gerekiyor.
5500 maaş çok düşük bildiğim en düşük maaş 10.500 değil miydi. Af edersin bu konuda bilgili değilim ama meraktan sordum.

Tekerlekli Sandalye