Yetim maaşını 2022 maaşı seviyesine yükseltebilir miyiz?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
Benim sormak istediğim şu..Babasından maaş alan bir kişi 2022 yasasına göre aradaki maaş farkını hangi koşullarda alabilir engelli raporu yeterli midir yoksa herhangi bir fiziksel engel durumuna dahil olması mı gereklidir ve yaş sınırı var mıdır ?..Annemin durumu dediğim kriterler de dedemin bağkur maaşını alıyor..Kalp ameliyatı olduğu için %84 engelli raporu var..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Soruyu tam anlayamadım pisicik.
2022 maaşı alan biri aynı zamanda babasından kalan yetim maaşı da alabilir mi? bunumu sormak istiyorsun

E

ENB ÜYESİ

Guest
Tam olarak anlatayım..Annem dedem den yetim aylığı alıyor yeni kanuna göre yetim aylığı alanlar 2022 maaşından da yararlanabiliyor aradaki farkı alabiliyor yetim aylığı 2022 den az ise annem kalp ameliyatı olduğu için %84 engelli raporu aldı bu koşullar da annem bu haktan yararlana bilirmi yoksa fiziksel olarakta bir engeli olması gerekiyormu yoksa verilen engelli raporu yeterli mi..umarım anlatabilmişimdir..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hah şimdi anladım. Annen yetim maaşı alıyor aynı zamanda da %84 engelli ve annenin aldığı yetim maaşını 2022 maaşı seviyesine yükseltmek istiyorsunuz.
Bunu yapabilirsiniz. Annenin aldığı yetim maaşı 2022 maaşından az ise sakatlık oranı %70 ve üzeri olanlar için (2022 maaşı 3 aylık üç aylık 834 TL ) aylık 278.02 TL olarak ödenmekte. Annen bu orandan (278 tl) az yetim maaşı alıyorsa sağlık raporunu da ekleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu'na müracaat edip, maaşının 2022 seviyesine yükseltilmesini için talepte bulunabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye