Yurtdışından ithal edilen engelli aracının devri

hüss

Üye
Üye
Selamlar,

Ben 2007 yılının Ağustoa ayında yurtdışından engelli aracı ithal ettim (otomatik vitesli ve solda ikinci bir kontak mevcut). Aracımı satmak istiyorum. Aracımı şu an herhangi bir engelliye satabilir miyim? Ya da aracı engelli olmayan birine satabilmek için nereye başvurmalıyım, Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi'ne mi yoksa Ankara Nakilhane Gümrük Müdürlüğü'ne mi?

Ayrıca, bu aracı sattıktan sonra engelli statüsünde olmayan ikinci el bir araç satın almayı planlıyorum. Alacağım bu aracı Motorlu Taşıtlar Vergisinden muaf olabilmek için engelli statüsüne sokabilir miyim ve engelli plakası takabilir miyim? MTV muafiyetinde de ÖTVDe olduğu gibi 1600 cc motor hacmi sınırlaması var mıdır?

İlginize şimdiden teşekkür ederim..

Huseyin

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, yurt dışından getirilen araçların devir işlemleri için Ankara naklihane'ye başvuracaksınız.
Ve Yurt dışından getirilen araçlar 3 yıldan önce engelli olmayan birine 10 yıldan öncede engelli olmayan kişilere satılamaz. Diğer sorunuzu anlayamadım, engelli statüsünde alınmayan bi aracı daha sonra engelli statüsüne nasıl sokacaksınız? Yada niye böyle bişey yapmak istiyorsunuz?

hüss

Üye
Üye
Engelliler için olan Motorlu Taşıtlar Vergisi muafiyetinden faydalanmak istiyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Siz yurt dışından getirdiğiniz aracı ÖTV muafiyetli almdınız mı? Ondaki işlemleri yapacaksınız. Rapor oranınız %90'ın altındaysa raporunuzda h sınıfı ehliyet alır özel donanımlı otomobil kullanır ibareleri olacak. Bunları biliyor olmalısınız daha önceden aldığınız için.

Tekerlekli Sandalye