Zihinsel engelli çocuğumun 2022 maaşı alabilmesi için benim işsiz olmam gerekiyormuş

alper50

Üye
Üye
Sayın halil bey benim 13 yaşında bir oğlum var ve üvey zihinsel engelli 50 süreklidir raporu var.2022 başvuruda bulunduk geçen sene yaklaşık 15 ay filan oldu evrak noksanlığı filan derken hepsini tamamladık.ben daha önce çalışıyordum.şimdi ise işsizim çocun bütün bakımlarını ben karşılıyorum.maaş bağlamak için benim işimin olmaması gerekliyniş bu nasıl bir kanun anlamış değilim benim kendi öz oğlumda var bir tane evim kira eşim astım hastası özürlü çocuğun durumu malum şimdi işin olsaydı maaş bağlamazlardı diyorlar peki ben yarın bir gün işe girince bu çocuğun maaşı kesilecekmi.Bu nasıl olacak bilgilerinize rica ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşıyla evde bakım maaşını karıştırıyorsunuz sanırım. Bu iki maaş ayrı ayrı maaşdır ve herbirinin kendine özgü şartları vardır.
Siz 2022 maaşı için başvuruda bulunduysanız ve çocuğunuz 18 yaş altı ise (ki 18 yaş altıymış) sizin sigortalı çalışmanız halinde çocuğunuzun 2022 maaşı kesilir.
Bunun nedeni 18 yaş üstü kişilerde 2022 maaşı için ailede kişi başına düşen 93 TL lik gelir düzeyi hesaplanırken, GİDERLER ÇIKARTILDIKTAN sonra hesaplama yapılır. Oysa 18 yaş altı kişilerde 93 TL lik hesaplanırken giderler çıkartılmadan hesaplama yapılır. Atıyorum asgari ücretle çalışan biri 630 TL maaş alıyorsa Ailede yaşayan kişi sayısının 7 olması lazımki bu maaşı alabilsin.
Umarım anlatabilmişimdir.
Bu arada siz 2022 maaşı için başvuruda bulunmuştunuz dimi?

alper50

Üye
Üye
Evet halilbey fakat cocuğum öz değil yani üvey eşimin ilk evliliğinden hiçbir malı mülkü yok çocuk yeşilkartlı eşimin üzerine olduğu için müracaatı o yaptı zaten beni kabul etmiyorlar hem beni kabul etmiyorlar hemde beni araştırıyorlar ben bunu anlayamıyorum.birde devlet araştırırken nasıl araştırıyor ben bunuda anlamış değilim biz ailede 4 kişiyiz ben asgari ücretle gecinen biriyim 300 kira,40 elektrik,30 su,150tl mutfak masrafım var e geriye ne kaldı 90 kaldı benim eşim astım hastası raporlu ilaçları ve ital iğnesi var,bu cocuğun özründen dolayı aylık ialçları var.ben ve kendi öz çocuğumu hiç katmıyorum nasıl olurda aylık para kalır elimize üstüne üsttelik ben alacaklı oluyorum değilmi.Allah sabır versin bizlere.

alper50

Üye
Üye
Hani diyorsunuz ya sigortalısınız diye hiçbir işim olmadan nasıl geçineceğim bakmakla hükümlü olduğum eşim ve birde çocuğum var bu çocuktan hariç aylığım zaten asgari ücret şuanda işsizim zaten ama ben çalışırkende zaten bu çocuktan dolayı devletten bişey alamıyorumki vergi indirimi için müracaat ettim çocuk sizin değil dediler sadece eşiniz müracaat edebilir dediler ama 2022 maaşı için benim gelirimi araştırıyorlar o zaman iş başka diyorlar.Hayır şunu söylemek istiyorum benim bakacak durumum yok dediğim zaman devlete o zaman shç kurumundan maaş bağlıyorlar çocuğa geçici olarak 6 aylık nakdi yardım.bunu anlayamıyorum.Eğer bağlanmazsa bimer e müracaat edeceğim nedersiniz halil bey.saaygılar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım alper bey,
Çocuk sizin velayetinizde. Ve çocuk 18 yaş altı olduğu için Kira, mutfak, elektirik v.b gibi masraflar çıkartılmadan hesapmala yapılıyor. Çocuğunuz 18 yaş üstü olsaydı o dediğiniz olur ve giderler çıkartılırdı. Ve rahatlıkla çocuğunuz 2022 maaşı alabilirdi.
Devlet sizin gelirinizi şu şekilde bulur. Sigortalı bir işte çalıştığınızda maaş bodronuz otomasyon sistemine geçildiği için bir tıkla anlaşılır ve geliriniz hesaplanır.

alper50

Üye
Üye
Hayır çocuk benim velayetimde değil annesinin üstünde ve 2022 için başvuruyu annesi yaptı.

alper50

Üye
Üye
Birde zihinsel engelli % 50 süreklidir raporu var cocuğun 18 yaşından sonra zihinsel engellilerin iş bulma olasılığı varmıdır.Yani devletin özürlü kadrolarına müracaat edebilirmiyiz teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Özürlüler için sürekli sınavlar yapılmaktadır, bu sınavları sitemizden takip ederek başvurup kazanması halinde işe girebilir, ayrıca bulunduğunuz il/ilçe iş-kur müdürlüğüne başvurup iş isteyebilirsiniz.

alper50

Üye
Üye
Evet var.Bilgileriniz ile ilgili vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.Halil bey.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 maaşında ve evde bakım maaşında evden yaşayan herkesin geliri ne ad altında olursa olsun göz önünde bulundurulacaktır, 18 yaşından küçük çocuklar için 2022 maaşında giderler hesaplanmadığından sadece gelirler evdeki kişi sayısına bölünecektir, tahmini olarak siz 600 alıyorsunuzdur evde 4 kişi var demişsiniz, kişi başı 150 lira düşer ve 2022 verlmez.

Tekerlekli Sandalye