Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... Sonuncu
Like Tree9Beğeni

Konu: Yeni alınan raporda ağır engelli hayır yazarsa bakım maaşı kesilir!

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    121 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Yeni alınan raporda ağır engelli hayır yazarsa bakım maaşı kesilir!

Sponsor Bağlantılar

Arkadaşlar, evde bakım maaşı alıpta, başka amaç için (ötv indirimli araç vb. gibi) yeniden rapor çıkartıldığında ve çıkartılan raporda ağır engelli ibaresinin “HAYIR” olması durumunda alınan bakım maaşının kesilip kesilmeyeceği merak konusu olan bir konudur. Bu konuya dair yazılmış resmi yazıyı aşağıya ekliyorum.

rr.jpg

Bu türden resmi yazışmalarda muğlak ifadeler olduğundan anlamayanlar için yazıda ne dendiğini özetleyeyim. Kısaca yazıda şu deniyor, “Evde bakım maaşı alan kişi başka amaç için yeni rapor çıkartır ve çıkarttığı yeni raporda ağır engelli ibaresi “HAYIR” yazarsa biz bunu sistemde görüyoruz ve mevzuat gereği bakım maaşını kesmek zorunda kalıyoruz. Bu tatsız durumun yaşanmaması için kurum olarak hastaneleri bilgilendirin ve raporunda “AĞIR ENGELLİ EVET” yazanların bu ibarelerine hastaneler ve heyet dokunmasın” diyor. Kısaca bu yazıdan çıkan iki sonuç var

1- Raporda ağır engelli hayır yazdığında sistemde otomatik görünüyor
    2- Evde bakım maaşı alan kişiler başka amaçla rapor çıkartacaksa ağır engelli ibarelerinin aynen eklenmesini ilgili yazıyı göstererek istesinler.

bilgi.jpg

“Bakıma muhtaç engellilerin tespiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelik” ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda müdürlüğümüzce evde bakım hizmetinden yararlandırılan engellilerin engelli kimlik kartı almak ve özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetinden yararlandırılmak üzere sağlık kurulu raporu temin etmek istediklerinde yada özel eğitim merkezlerince rapor temini için sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere yönlendirildiklerinde heyetlerin kendilerine ağır engel durumlarının “HAYIR” olarak belirtildiği “engelli kimlik kartı alabilir” yada “özel eğitimden yararlanabilir” ibareli yeni rapor verdikleri görülmektedir.

Bu şekilde yeni rapor temin eden ve müdürlüğümüzce evde bakım hizmetinden yararlandırılan engellilerin eski eski raporlarının süresinin “SÜREKLİ” olması ve engel durumlarının da ağır engelli “EVET” olarak belirtilmesine rağmen belirtilen hizmetlerden yararlanmak üzere haklarında başvuru yapıldığında sistemimizde yeni raporun ağır engel durumun “HAYIR” olarak belirtilmesi nedeniyle evde bakım hizmetinden yararlandırılmak üzere bir ön koşul olan ağır engel durumunun ortadan kalktığı mevzuata da uymaması nedeniyle yararlandırıldığı evde bakım hizmeti sonlandırılmakta ve engelli vatandaşlarımız mağdur olabilmektedir.

Yukarıda açıklanan nedenden dolayı evde bakım hizmetinden yararlandırılan engellilerin engelli kimlik kartı ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi hizmetinden yararlanmayı istemeleri halinde rapor süresi “SÜREKLİ” olanlar ile süresi bitmemiş raporları bulunanların yeni rapor almaya yönlendirilmemelerinin il müdürlüğümüz ile ilçe sosyal hizmet merkezi müdürlüklerine yönlendirilerek raporlarını temin etmelerinin, ayrıca engelli kişi ve yakınlarının mağduriyet yaşamamaları için bu konuda hizmet veren hastaneler, kuruluşlar veya birimlerinizin bilgilendirilmeleri hususunda;
    Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

abi heyette adamın kolay haledilir

Mazıdağlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    3 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Halil bey iyi güzelde bunları uygulayan yokki şahsen yeni rapor çıkartmak zorunda kaldım evde bakım maaşı almaktayım yeni rapor bunlara rağmen hayır verildi daha kuruma gitmediiim inşallah cezaya girmem % 96 ağır yürüme bozukluğu
    ibarede ağır HAYIR verildi bu yazının fotokopisini dosyaya koydum bakım maaşı aldığım raporun fotokopisinide koydum 7 doktoru tek tek ikaz ettim yine olumsuz çıktı
    Henüz kuruma raporu göstermedim raporla herhangi bir işlem yapmadım itiraz hakkımı kulanacam bakalım durum ne olur........

Mazıdağlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    3 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

ldpnnx.jpg
    ..........................

gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    170
    Bahsedilme
    53 Gönderi
    Etiketleme
    11 Konu

@Mazıdağlı

Yukarıdada açıkca belirtildiği gibi olası bir rapor yenilemede ağır engelli ibaresi hayır olarak işaretlenirse maaş kesilir. Evde bakım maaşı almanın en önemli kriterlerinden birtanesi ağır engelli evet olan rapordur. İtirazınızı yapın ve bu arada sistemde gözükmemiş ve maaşınız yatmış olsa dahi çekmeyin ki cezalı duruma düşmeyin.

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

malulen emeklilik için aldığım raporda ağır özürlü hayır yazıyor...oran yazmıyor...önceki özürlü raporum ise yüzde 80 sürekli ağır evet işaretli...ne olacak şimdi...biri lütfen yazsın..cezamı gelecek şimdi..

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    121 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Malulen emekliliğe esas alınan raporlarda zaten ağır özürlü ibaresi bulunmaz diye biliyorum. Dolayısıyla sizin açınızdan bir sorun olacağını pek zannetmiyorum

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Merhaba ben Bakım maaşı yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bakım maaşı alıyorum vergi indirimi için rapor aldım ağır engelli ibaresi Hayır olunca evde bakım maaşım kesildi, itiraz ettim tekrar heyete girdim bu defa oran 85 ağır engelli HAYIR ve sürekli bir rapor aldım,bunun ne gibi yasal çözümü var , maaş tekrar almak için ne yapmalıyım

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Bakım maaşı kesildiği zaman kurumdan herhangi bir yazı ya da telefon geliyormu acaba?

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Alıntı mehata19 Nickli Üye
    SMS Activatedden Alıntı Mesajı göster
    Bakım maaşı kesildiği zaman kurumdan herhangi bir yazı ya da telefon geliyormu acaba?
    Benim maaşım kesildi bana hiç bir bilgi gelmedi, maaşımın hesabıma yatmadığını kuruma söyleyince acı gerçegi öğrenmiş oldum

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)