Yeni alınan raporda ağır engelli hayır yazarsa bakım maaşı kesilir!

Timsah

Üye
Üye
Raporunuz olumlu gelir şartınız kişi başı 1402 tl yide geçmiyorsa bağlanır insallah geçmiş olsun Allah hepimizin yardımcısı olsun

UGUR89

Moderatör
Moderatör
Mrb cocugum icin gecen yil rapor cikti raporumuz iki seneljk bir senemiz gecti fakat suan evde bakim parasi icin basvuru yapiyoruz cozger raporunda özel koşul gereksinimi vardir yaziyor tanisi da atipik otizm. 2022 yasa kanunundan yararlanabilir diye de bisey yaziyor bizden evraklar istedikler bakim parasi alabilmemiz icin o evraklari tamamladik yrn basvuracagiz fakat bu belirttigim ozellikler evde bakim parasi baglanmasi icin olumlu mu yoksa baglanmama ihtimali varmi yardimci olursaniz cok sevinirim smdiden tskler

Raporunuzda büyük ihtimal sorun çıkmaz ağır engelli karşısında evet yazıyor olması lazım kontrol edin. Eve giren tüm gelir toplanıp hanede yaşayan sayısına böldüğünüz de 1.402 TL yi geçmiyorsa maaş bağlanması yüksek ihtimal.

Örnek: Toplam Hane geliri ÷ Hanede yaşayan kişi sayısı = Çıkan sonuç 1.402 TL' nin altında olacak.

Yiğidooooo

Üye
Üye
Cevapladiginiz icin cok tesekkur ederm sosyal yardımdan geldiler adiniza hesap acilacak ve size bilgi verilecek dendi sonuc ne zaman belli olur ve nerden ogrenebiluriz bunada yanit verirseniz cok sevinirim tesekkurler

UGUR89

Moderatör
Moderatör
Cevapladiginiz icin cok tesekkur ederm sosyal yardımdan geldiler adiniza hesap acilacak ve size bilgi verilecek dendi sonuc ne zaman belli olur ve nerden ogrenebiluriz bunada yanit verirseniz cok sevinirim tesekkurler

Adınıza hesabı sizin açmanız gerekiyor. Ziraat bankasından. Sonra hesap numaranızı sosyal hizmetler yetkilisine bildirmeniz gerekiyor. Ne kadar zaman alır sorusuna net cevap vermek mümkün değil. 1 ay kadar sürebilir. Kontrol durumunu ise e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. "Kayıt bulunamadı" yazar şuan bağlandığında ise kişisel bilgilerinizle beraber maaş miktarı ve tarih yazacaktır.

ahmet34

Üye
Üye
bu durumu düzeltmede çok geç kaldılar
evde ayağa kalkamayan oturan engelli yada yatalak oldugu yerden bıryere gıdemeyen elı kolu ayagı pek calısmayan engellı olsun.buna bırısı bakıyorsa ıhtıyacına yardım edıyorsa..yinede kısmı engelli verıyorlar.neden cunku yemegını kendı yıyorsa kısmı engelli dıyorlar
bu kısı yemek yapamaz.ayaga kalkamaz.tuvaletı gelırse altına yapar.yerınden kıpırdayamıyor.buna kısmi engellı verıyorlar
maaş degıl.bakım parası yanı destek parası olan 1500 kesılıyor

o zaman engellıye bakan kişi işe gırdıgınde sabah 6 da yola cık aksam 6 da eve gel,bu 12 saat ıcınde engellı tek kalcak.pekı kım buna yemek yapıp yedırecek..elı kolu kendı basına yemek yıyor.ama ayaga kalkamıyor kısmı engellı dıye.yanına buskivimi konacak
bu engellıye yemek yapılıp onune konulmayacakmı.tuvaletını altına yapsa 12 saat tuvaletıylemı oturacak

ona bakan kişiyi işe gondertıyorlar.12 saat bakıcı işte calısacak.engellı ne olacak.sen kısmı engellı verıp destek parasını kesıyorsun.bunu düşünmüyorlarmı
o engellı hastalansa yanında bırı olacak..bu iş yerlerı her dakka ızınmı verecek.

devletın bu yanlısı duzeltmesı lazım ve bu yasada madur olanlara tazminat vermesı lazım.gecınemeyıp kredı cekenler olabılır.o engelli tek durması mumkun degıl.kısmı engelli neden verılıyor

kurumlar ve doktorlar bılmıyor anlamıyor cunku bunu yasamıyorlar.engellı kısmı ıse bakım maasını kes..ee sonra adam gecım derdıne dustu zaten gecım derdı parası azkı bakım maası baglıyorlar..
adam gecım derdıne dustu.engellıyı evde bırak git işe gır..ee sonra engelli 12 saat tek kalsın yada 15 saat tek kalsın.iş yerınde işler bazen uzuyor

bu engellı 12 saat ne yapacak.yanındakı kısıyı işe sokturuyorsunuz.bakıma ıhtıyacı olan kısıye kısmı engellı verılıyor..ileride duzelteceklersede olan olduktan sonra madur cok olunca duzelcek..sonra geçmiş unutulacak.çekılen sıkıntılar ne olacak

engellıye bakıcımı tutulacak maas sıgorta ver.o zaman işe gırmenın ne anlamı kalıyor.aldıgın maası harıcı bakıcıya ver

yukarıdakı yazdıklarımı okuyan anlayan bunu yasayan varsa.kafayı yedırttıren sisteme gectıgımızı anlarlar...doktorlar raporu verırken dogru rapor verıyormu sızce dusunmek lazım

buna seyı doktorlara tek tek anlatsan hem dınlemezler hem zaman yok.bashekım tek kısı ona anlatsan uzun uzun dınlemek yerıne doktır nedemısse o dıyor

bu işi mahkeme çözer.verın mahkemeye gıdıp uzun uzun sorunu anlatın..hem emsal karar olursa madur olan herkesın durum bır anda duzelır..ama mahkemede masraf demek oluyor.zaten mıllet parası yok

komsum.devletı mahkemeye verdı kazandı parasınıda aldı hayret ettık tabı.ama hakkıymıs onu aldı

cellini

Üye
Üye
Çok doğru yazmıssın ama bunun çözümü nedir nasıl yol alınmalı bu konuda gerçekten mağdur olanlar bir araya gelip dava açılması gerekir en doğru yol bu sanırım

ahmet34

Üye
Üye
bu doktorları heyeti anlamak cok zor,her seferınde farklı farklı karar verıyorlar...cok yoruyorlar..sımdıde 30 senedır aynı sekılde yatalak olan engellıye,sımdıye kadar sınırsız rapor verdıklerı halde...en son raporu 2 sene gecerlı vermısler...bu doktorları heyetı anlamak zor
once bır karar verıyorlar,ıtıraz edıyon,neyse odur dıyorlar...6 ay sonrada nasıl boyle karar vermısız dıyorlar...şaka gibi

hepımıze Allah sabır versın cıldırmamak elde degıl

Selcuk52

Üye
Üye
Yeni çıkan yönetmelikle bir kişi evde sgk ise bakım maası kesiliyormus

ahmet34

Üye
Üye
engelliler dilensin e doğru gıdısatmı var ne boyle ya

Elif altin

Üye
Üye
Yeni çıkan yönetmelikle bir kişi evde sgk ise bakım maası kesiliyormus
Ya ben bu yönetmelik değiştiğinde sosyal hizmetlere gittim arabayı degistirmistik beyan etmek için bana böyle bişey demediler hane gelirine bakıyoruz ve de araba gelir olarak yazılıyor dediler her dakika bişey mi cikiyor

aleyna60

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle bütün hastalarımıza Allah c.c şifalar versin.kızım seraplel palsi iki elinide hiç bi şekilde kullanamıyor 2007 yılından buhüne 6 rapor aldık hepsinde ağır engelli tam bağımlı süresiz yazıyordu 1 ay önce 18 yaşına girince çözger den erişkin raporuna geçmek için heyete girdik %92 oran ve süresiz rapor ama kısmı bağımlı verdiler 06.07.2023 tarihinde rapor çıkınca sosyal hizmetleri aradım başka evrak istiyormusnuz diye cevap kısmı bağımlı verdikleri.için evde bakım kesildi dediler rapora itiraz ettim hakem hastanesine gittik orası tam bağımlı verdi tekrar sosyal hizmetlere gittim.ilk defa alıyormuş gibi evrak istediler belediye tapu tarım falan gezdirdim evrakları teslim ettim 25.07.2023 de bana eve gelip bakacağız dediler 1 hafta oldu hala gelmediler.sorum şu 06.07.2023 de kesildi 25.07.2023 de tekrar rapordu diğer evraklardı tekrar teslim ettim aynı ay içinde olduğu için evde bakım kesilmemiş gibi.devam edermi ağustos 2023 de evde bakım yardımı almaya devam edermi başına gelen bilgisi olan cevaplarsa sevinirim teşekkürler

Tekerlekli Sandalye