10:02 Koduyla ÖTV indirimli araç alırmıyız?

ismail1234

Üye
Üye
Heyet 10.02 kodlu araç kullanbılır derse ötvden mtvden yararlanırmıyın.
Otomatik vites oluyomus

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet 10.02 kodu otomatik vitesli araç kullanır anlamına geliyor. ÖTV den yararlanıp yararlanmayacağınızı söylememiz için bize engeliniz hakkında detay verirmisiniz? Tam olarak engeliniz nedir?

canooz

Üye
Üye
Merhabalar. Ben doğuştan kalça çıktığı ortopedik engelliyim. N sınıfı engelli ehliyet alabilir, özel tertibatlı araç kullanabilir raporumla ve saglik mudurlugunden almis oldugum 10.02 (otomatik vites kodu) tertibat raporum ile araç almak için başvurdum. Bana maliye raporumda tani ile ilgili eksiklik olduğunu söyleyerek Ozelge talebinde bulunacaklarını söylediler ötv indiriminden faydalanmak icin. Ben böyle bir durumda ne yapmalıyım lütfen yardım eder misiniz
B sınıfı engelli ehliyet olacakti

ismail1234

Üye
Üye
Hocam sağ dirsek hareket kısıtlılığı kalıcı bi radıus kemiğimde alındı hocam ben bu konulara okadar cok bakıyorum ki gercekten gercekten tam olarak neyapmam gerektiğini bılmıyorum hocam sizin için bi sorun teşkil etmezse özelden mesaj atabılırmısınız malül gaziyim bu arada çok teşkkürler iyi akşamlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17612]canooz[/MENTION] anlaşılan o ki raporunuzda eksiklikler tespit edilmiş ve maliye eksikliğin giderimesi adına yazışmada bulunmuş. Bunun sonucunu bekleyemekten başka yapacak bir şey yok.
[MENTION=17577]ismail1234[/MENTION] son çıkan yönetmeliğe göre sağ kol engelliler tertibat olmaksızın otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabiliyor ama yönetmelikteki ibareler çok muğlak olduğunda maliye çok sıkıntı çıkartıyor. Uzun uğraşlar sonrası sağ koldan engelli olupta otomatik vitesli araçları ötv indirimli alanlar oldu. Ama dediğim gibi baya bir uğraşmışlar.

ilk iktisabı yapılacak taşıtın vites kolunda tadilat yaptırılmadan taşıtı kullanamayacak mahiyette olanların, mezkur Genel Tebliğin (II/C/1.1, 1.3 ve 1.5) bölümlerinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde Kanunun (7/2) maddesi uygulamasından, her hangi bir tertibat aranmaksızın otomatik vitesli bir taşıt bakımından yararlanabilmeleri mümkündür."

ismail1234

Üye
Üye
Hocam teşekkürler simdi benım b sınıfı ehliyetim arabam da var size zahmet son olarak adım adım neyapmam gerektiği yazarmısnız Allah razı olsun

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=17577]ismail1234[/MENTION] b sınıfı ehliyetinizi b engelliye çevirmeniz gerekli bunun için aile hekimine gidip sevk alacaksınız yetkili bir hastanede aile hekiminin sevk ettiği doktorlara çıkacakasınız buradan aldığınız rapor ile il sağlık müdürlüğünde heyete gireceksiniz buradan aldığınız raporla emniyete gidip ehliyetinizi değiştireceksiniz.

kosovali1

Üye
Üye
merhaba iyi günler benim adımda otv den indirimli araç var ve yılının dolmasına daha 1 yıl var ve kardeşim adıma ikinci el minibüs almak istiyor serviscilik yapacakmis alabilirsiniz ve altı ayda bir vergiden muaf olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
MTV muafiyeti ÖTV indirimli alınan araçlarda oluyor. Doayısıyla ÖTV indirimli alınmayan araçta MTV indirimide olmaz.

canooz

Üye
Üye
Ben anlamıyorum. Raporumda özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor. Daha sonra saglik mudurlugundekı komisyon 10.02 otomatik vites kodunu yazıyor. Tam olarak eksiklik ne olabilir ki. 10.02 tertibattan sayilmayacaksa neden bu komisyon bu kodu yazıyor. Benim her iki ayağımda da ortopedik engel var (dkç) ben bu otv sen yararlanamayacaksam neden adımız engelli. Daha doğrusu birşeyler alacağımız zaman sağlam bir bireyiz.sosyal hayatta engelliyiz.??????

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Canoz rapordaki ibareyle rapora eklenen kod bir biriyle çelişiyor. DR ların yanlışlığı tamamen. Rapora itiraz ederek düzeltilmesi talebinde bulunulmalı.

savran16

Üye
Üye
Ehliyet almak icin doktorlardan muayneden gecip saglik mudurlugunde heyete girip rapor aldim simdi bu raporu emniyetemi goturmem gerekiyor ehliyet kursunami ne yapacagim bilgi verirmisin

SM-J500F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=17678]savran16[/MENTION] hiç ehliyetiniz yoksa kursa gideceksiniz varolan ehliyetinizi değiştirecekseniz bu raporla emniyete gidip ehliyetinizi değiştireceksiniz.

balkesli

Üye
Üye
yazılı ve direksiyon sınavını geçtikten sonra sürücü kursundan aldığınız dosyayla emniyete gidip ehliyetinizi çıkartacaksınız.

patifa

Üye
Üye
Canoz rapordaki ibareyle rapora eklenen kod bir biriyle çelişiyor. DR ların yanlışlığı tamamen. Rapora itiraz ederek düzeltilmesi talebinde bulunulmalı.
Halil Bey merhaba.

Yaklasik 5 aydir bir surecin icindeyim ve bir yol bulamadim.uygun oldugunuzda cevap verirseniz ve konuyu anlatmayi becerebilirsem yardim rica ediyorum. Yuzde 44 engelli raporum var ortopedi her iki tarafli kalca cikikligindan dolayi protez takılı.ilk devlet hastanesinden aldığim raporda elden tertibatli oto vites arac kullanabilir yaziyordu (2014) ozaman aracim oldugu icin bu raporla islem yapmadim gecen ekim ayinda arabami satim otv muafiyeti ile araba alma islemleri icin il saglik mudurlugune gidip heyete girdim ve bana verilen kod ile emniyetten ehliyetimi cikarttim. 10.02 verildi ve bir bayiye gidip danistim evet uygun dediler ve bende arabami satttim. Fakat vergi dairesi aparat olmadan onaylamam dedi bu islemelre yabanci oldugum icin bir oraai bi burasi tekrar il saglik mudurlugune gittim onlar da vergi dairesi kabul etmeli olmadi tekrar rapor cikarin artik tertibat falan yazmiyorlar dediler. Bu sefer raporda ozel tertibatli arac kullanilir otv muafiyeti icin yaziyordu kısacası yine olmadi il saglik mudurlugune tertibat yazilmasi icin itiraz a gittim ama ayni kod yazildi. Iki tarafli kalca çıkıkligi icin tertibat sarti araniyor biliyorum ama il sagliga bunu kabul ettitemiyorum. Arabami sattigimami yanayim halkım olana sahip olamadigimami:) bu arada kocaelide bu islemleri yaptiriyodum. Bana istanbulda dene dediler baska bayiye gittim olur dediler ama tse den gecmedi. Ben artik pes mi etmeliyim yoksa bir yol gosterebilir misiniz? Inanin heryere saldirdim bilgi alabilmek için ama malesef sonuc yok. Ayrica vergi dairesine 30 kasimda dilekce verdim muafiyet için bakanlık tan görüş isteyecegiz dedielr ama ona da henüz cevap gelmedi. Sizden bilgi yardimi rica ediyorum.kusura bakmayin lütfen.

Teşekkürler
Afitap

LG-H815 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=11904]patifa[/MENTION] , aslına bakarsanız 10.02 kodu sizin işinizi görmesi lazım ancak çift taraflı çıkıklığında "sol ayak kısıtlı kullanılır" mealinde bir ibare aranıyor. Bu ibare olmayınca malasef maliye kabul etmiyor. Bir şekilde dr larla konuşarak bu mealde bir ibare eklettirebilirseniz ÖTV indirimden yararlanma ihtimaliniz çok çok yüksek olur.

Tekerlekli Sandalye