2014 Yılı 2022 Maaşlarında Muhtaçlık Sınırı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce, Sosyal Güvence kapsamındaki muhtaç kişilerin tespitinde kullanılacak muhtaçlık sınırına ilişkin bir duyuru yayınlanmıştır. Duyuruya göre;

31 Aralık 2013 tarihli ve 28868 sayılı 3. mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararına göre brüt asgari ücret; 01 Ocak – 30 Haziran 2014 arasında 1.071,00TL, 1 Temmuz -31 Aralık 2014 arasında 1.134,00TL olarak belirlenmiştir.

Bu itibarla sosyal güvenlik kapsamındaki muhtaç vatandaşlarımızın tespitinde kullanılan muhtaçlık sınırı;

01 Ocak 2014 – 30 Haziran 2014 arasında 255,22 TL
01 Temmuz 2014 – 31 Aralık 2014 arasında 270,23 TL

Olarak tespit edilmiştir.

PDF DOSYASI

safiye1

Üye
Üye
halil abi ben 46 yaşında %44 raporum var 2022 den yararlanırmıyım acaba evli olmam sorun yaratırmı eşim asgari alıyor 2 çocumuz var okuyolar skolyoz hastasıyım tansiyon kalp romatizması girdigim işten çıktım çalışamıyorum akcgerler skolyozdan dolayı beni çok kötü hasta yaptı ve ben muhtacım eşim var ama bu etkilermi saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yukarda verilen "muhtaçlık sınırını" geçmiyorsanız SYDV (sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı) başvurup şansınızı deneyin. Gelir durumunuzu net bilmediğimden bu şekilde yardımcı olabiliyorum ancak.

safiye1

Üye
Üye
gelir durumumuz 850 li bazen 890 asgari yani belli olmuyor .ve bu parayı 4 demi bölcez vallahi ben anlamıyorum daha detaylı yazarsanız çok çok sevinirim muhtaçlık sınırı felan ne oluyor.bende bakıma muhtacım .

gülümse_hayata

Üye
Üye
Halil bey'in de söylemiş olduğu gibi belirlenen muhtaçlık sınırı 255 tl dir. Muhtaçlık sınırı nedir diye bir soruda bulunmuşunuz size şöyle açıklayayım 2022 maaşı alına bilmesi için aylık kişi başına düşen miktardır. Yani sizin evinize giren bütün gelir toplanıp kişi başına bölündüğü zaman 255 tl geçmemesi gerekiyor. Gelirinizin 890 tl olduğunu ve 4 kişi yaşadığınızdan bahsetmişiniz bu durumda 890 / 4= 222.5 eder ve belirlenen muhtaçlık sınırı aşılmadığından maaş başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat başka bir geliriniz varsa buna ilave edilecek mesela kira getirisi yada evde bakım maaşı herhangi bir yardım burs sağlık yardımı gibi bunlarda gelir olarak hesaplanmak zorundadır.

safiye1

Üye
Üye
çok çok teşekkür edrim yalnız benim bi sorunum var ben babamın evinde oturuyorum efendim kardeşim iflas etti babamın üzerindeydi işyeri ve babamda ev elimden gitmesin diye eşimin üzerine yaptı geçici olarak bizim hiç bişeymiz yok yani bu sorun yaratırmı hala babam borcu bitiripte tekrar üzerine almadı bu sorun yaratırmı saygılarımı sunarım beni aydınlattın için

gülümse_hayata

Üye
Üye
Önceden olsa üzerinize olan evin rayiç bedelide hesaplama yapılacaktı ama yönetmelikteki yeni değişiklikle oturduğunuz ev sorun olmayacaktır sadece kira getirisi olanlar hesaplamaya dahil edilecektir.

safiye1

Üye
Üye
ben hemen gidip raporumu vere bilirmiyim sadece eve giren 890 tl benide baglarlar demi engelli maaşına benim zaten skolyozum var ve çok rahatsız ediyor akciyerler sahası iyce daralmış raporamı bakıyolar .evede geliyorlarmış heralde buzamana kadar dişardan duyumlara göre müracat etmedim hep dedilerki kolu komşu sen evlisin eşinden sosyal güvencen var dediler onun için olmaz diye müracat etmedim .

safiye1

Üye
Üye
hayırlı cumalar efendim .allah razı olsun sorularıma cevap verip beni aydınlattınız için.

safiye1

Üye
Üye
çok teşekkür ederim gümse hanım .ben şunuda belirtmek istiyorum biz 10 yıl önce 100 metre kare arsa almıştık peki bu sorun yaratırmı arsa benim üzerime

safiye1

Üye
Üye
çok teşekkür ederim gümse hanım .ben şunuda belirtmek istiyorum biz 10 yıl önce 100 metre kare arsa almıştık peki bu sorun yaratırmı arsa benim üzerime

septik

Editör
Editör
Safiye hanım Gülümse hanımın kişi başı gelirinizi hesap etmiş 222.5 tl diye o 100 metre kare arsanızın bulunduğu belediyeden arsanızın rayiç değerini öğrenin ve bu değerin 240 / 1 ini 4 kişi olduğunuz için 4 de bölün ve 222.5 tl ye ekleyin çıkan sonuç 255 tl yi aşmıyor ise 2022 maaşı almak için gereken gelir krıterinden sorun yaşamassınız.

safiye1

Üye
Üye
çok teşekkürler .birde benim üzerimde arsa var 100 metre kare bir sorun olurmu efendim 2022 maaşa baglanmada ...birde şunu sormadan geçemiycem allah ömür verirse biz şimdi çocuklarla oturuyoz yarın evlenip gitcekler peki iki kişi kalcaz ozaman muhtaçlık sınırından çıkmışmı olcam ikiye mi bölünecek gelir.saygılar

safiye1

Üye
Üye
çok teşekkür edrim septik bey bizi aydınlattınız için .

septik

Editör
Editör
Bir üst yazımda arsa konusunu anlatmaya çalıştım o arsanın rayiç değirinin 240 da 1 i size gelir olarak eklenir 4 kişi olduğunuza göre 4 de bölün ve Gülümse hanımın 222.5 tl kişi başı gelire ekleyin 255 tl altındaysa sorun çıkmaz.

Evet sizin yani engelli bireyin yaşadığı adresteki toplam gelirin aynı adresteki kişi sayısına bölümü ile çıkacak rakam önem taşıyor.

safiye1

Üye
Üye
çok teşekkür edrim efendim ...yalnız böyle saçmalık olmaz olamaz eger ben engelli biinsan olarak .bize benimgibi engelli lere ömür boyu devlet 2022 vermeli ne yani geliri blmeler kişi başı yarın çocuklar evlenip gitcek ve iki kişin diye kesecek şaçmalık dogrusu keşke çalışa bilsekte emekli olsak ya .getirdi devlet suriyeleri yattı yerden doyuruyor bizde böyle faturamızı nasıl ödeyelim diye düşün dur yazk çok yazık koltuga geçene kadar bitaraftan allah allah bitaraftan yallah yallah vallahi benim hayallerim suya düştü bende bi ömür alıcam sanmıştım saygılar efendim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Keşke dediğiniz gibi sorgusuz sualsiz her engelli maaşını alabilse Safiye hanım ama malesef mümkün olmuyor yöneticimizinde açıklamış olduğu gibi engelli kişinin bulunduğu adreste kaç kişi varsa gelir bölünüyor. İki kişi kaldığınız zamanda belirttiğiniz gelir üzerinden doğal olarak muhtaçlık sınırını aşacaksınız maaşınız bağlanmış dahi olsa kesilecektir.

safiye1

Üye
Üye
yılmaz abi ben çok kararsız kaldım ben bu 2022 yi hak ediyorum 890 eve giren gelir 4kişiyiz ve oglum eylülde açıktan okuyor sıtaş yapacak 300 lira alcak bu parada gelire katılırmı

septik

Editör
Editör
Safiye hanım Halil bey gerek duyarsa yine cevap yazar fakat bekletmemek için ben bir cevap yazayım size, malesef son yönetmelik değişikliğinden sonra tüm gelirler yani staj burs ne olursa adresinize giren tüm gelirler adresinizdeki kişi sayısına bölünecek ve muhtaçlık sınırı 255 tl yi geçip geçmeyeceğinize göre hareket edeceklerdir.

Sizin kararsız kalmanıza gerek yok sydv na gidip müracatınızı yapın sizden bir ücret talep etmiyorlar başlatın işlemlerinizi durumunuz hakkında sydv na uğrayarak, telefon ederek veya 144 nolu ücretsiz hattan takip edebilirsiniz.

Tutsak

Üye
Üye
Tutsak 2022 maaş hakkında

Öncelikle selamlarımı iletiyorum,çok teşekkür eder,saygılarımı sunarım.
Sizden bir isteğim olacak,bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.
***İlk olarak 2007 de başvuruda bulunduğum 2022 maaşımı bu süre zarfında alıyordum,fakat geçen sene, 2013 mart ayında engelli maaşım kesildi,şimdi tekrar başvurdum,üstelik daha önce ki ,2013 mart ayından itibaren,2014 yılına kadar almadığım, 2022 kesilen maaşımı,2014 mart ayı yılında tekrar,2022 toplu parasını geriye dönük olarak alabilir miyim?
***Diğer sorum ise,bu ay olan,2014 nisan ayı başvurduğum,2022 maaşını,önümüzde ki mayıs ayında 3 aylık toplam maaşı alabilirmiyim?

Çok teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye