2022 Maaşı Uygulama Kılavuzu Yayınlandı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar 25 Ocak 2013 tarihinde yayınlanan 2022 maaşı yönetmeliğinin ardından "2022 maaşı uygulama klavuzuda" yayınlandı. Kılavuzda verilen örnekler yönetmeliğe nazaran daha aydınlatıcı olduğu için anlaşılması daha kolay.

Kılavuzu PDF Formatında Okumak İçin Aşağıdaki Bağlantıya Tıklayın:
▼ ▼ ▼

2022 MAAŞI UYGULAMA KLAVUZU

Klavuzda yer verilen bazı örnekler:

1.Örnek
4 kişilik bir hanenin özellikleri
1. Başvuran: 30 yaşında, %70 özürlü, sosyal güvencesiz, günübirlik işlerde çalışıyor, aylık ortalama 300 TL gelir beyan etmiş, Gelir testi sonucunda G0 kararı verilmiş,
2. Eşi: 25 yaşında, sosyal güvencesiz, Gelir testi sonucunda G0 kararı verilmiş, çocuğu için Şartlı Eğitim Yardımı alıyor. Eşi nedeniyle evde bakım aylığı alıyor
3. Çocuk: 7 yaşında
4. Anne: 62 yaşında, ev hanımı, Gelir testi sonucunda G0 kararı verilmiş

Değerlendirme
Aylık Ortalama Gelir : 300 TL
Aylık Sosyal yardım : 35 TL
- Şartlı Eğitim Yardımı = 35 TL
- Evde Bakım=734 TL (Hesaba katılmayacak)
Toplam Hane Geliri= 300+35= 335 TL
Kişi Başına Aylık Ortalama Gelir = 335/4= 83,75 TL

Sosyal İncelemede Tespit Edilen Hane Harcaması = 1.000 TL
Değerlendirmeye alınacak Harcama= 1.000- 734 = 266 TL (Evde bakım aylıkları değerlendirme dışıdır.)
Kişi Başına Ortalama Harcama= 266/ 4 = 66,50 TL 12

Aylık Ortalama Gelir (83,75 TL) aylık ortalama harcamadan (66,50 TL) fazla olduğu için kişi başına aylık ortalama gelir 83,75 TL olarak gerçekleşmektedir. Muhtaçlık sınırından (119,62 TL) daha az gelire sahip olan kişi muhtaçlık şartını sağlamaktadır.

_______
2.Örnek
8 kişilik bir hanenin özellikleri
1. Başvuran: 27 yaşında, %40 özürlü sosyal güvencesiz, şahsi hiçbir geliri ve malvarlığı bulunmamakta, Gelir testi sonucunda G0 kararı verilmiş.
2. Eşi: 25 yaşında, sosyal güvencesiz, şahsi hiçbir geliri ve malvarlığı bulunmamakta, Gelir testi sonucunda G0 kararı verilmiş.
3. Çocuklar: 2 ve 4 yaşlarında 2 çocuk.
4. Baba: 62 yaşında SGK emeklisi, aylık ortalama 800 TL maaş almakta, 10.000 TL bedelli bir araç sahibi (bedeller Mütevelli Heyeti tarafından takdir edilmiştir)
5. Anne: 57 yaşında, ev hanımı, sosyal güvencesi ve herhangi bir geliri, malvarlığı bulunmamakta, bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde eşinin sağlık güvencesinden faydalanmakta, %70 özürlü kızı nedeniyle evde bakım aylığı almakta.
6. Kız Kardeş: 21 yaşında, sosyal güvencesi ve herhangi bir geliri, malvarlığı yok, % 90 özürlü, 2022 sayılı Kanun kapsamında “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü aylığı” (% 70 ve üzeri) almakta.
7. Büyükanne: 85 yaşında, 2022 sayılı Kanun kapsamında yaşlılık aylığı almakta, 500 m2 ve 5.000 TL bedelli bir arsa sahibi (arsa kullanılmamaktadır)

Değerlendirme
Aylık Ortalama Gelir : 800 TL
Aylık Sosyal yardım : 1.236,39 TL (Hesaba katılmayacak)
- Evde Bakım= 734 TL (Hesaba katılmayacak)
- % 70 ve üzeri 2022 aylığı= 376,79 TL (Hesaba katılmayacak)
- Yaşlılık Aylığı= 125,60 TL (Hesaba katılmayacak)
Malvarlığı : 79,16 TL
- Araç= 7.000/120= 58,33 TL
- Arsa =5.000/240= 20,83 TL
Toplam Hane Geliri= 800 + 79,16 = 879,16 TL
Kişi Başına Aylık Ortalama Gelir = 879,16 / 8 = 109,90 TL

Sosyal İncelemede Tespit Edilen Hane Harcaması = 2.100 TL
Değerlendirmeye alınacak Harcama= 2.100-1.236,39= 863,61 TL (Evde bakım ve 2022 aylıkları değerlendirme dışıdır.)
Kişi Başına Ortalama Harcama= 863,61/ 8 = 107,95 TL

Aylık Ortalama Gelir (109,90 TL) aylık ortalama harcamadan (107,95 TL) fazla olduğu için kişi başına aylık ortalama gelir 109,90 TL olarak gerçekleşmektedir. Muhtaçlık sınırından (119,62 TL) daha az gelire sahip olan kişi muhtaçlık şartını sağlamaktadır.

_______
3.Örnek:
4 kişilik bir hanenin özellikleri
1. Başvuran: 25 yaşında, %80 özürlü, sosyal güvencesiz, günübirlik işlerde çalışıyor, aylık ortalama 200 TL gelir beyan etmiş, Gelir testi sonucunda G0 kararı verilmiş,
2. Eşi: 18 yaşında, sosyal güvencesiz, Gelir testi sonucunda G0 kararı verilmiş,
3. Anne: 62 yaşında, ev hanımı, Gelir testi sonucunda G0 kararı verilmiş, Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programından faydalanıyor.

Değerlendirme
Aylık Ortalama Gelir : 200 TL
Aylık Sosyal yardım : 250 TL
- Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım = 250 TL
Toplam Hane Geliri= 200+250= 450 TL
Kişi Başına Aylık Ortalama Gelir = 450/3= 150 TL

Sosyal İncelemede Tespit Edilen Hane Harcaması =500 TL
Kişi Başına Ortalama Harcama= 500/ 3 = 166,67 TL

Aylık Ortalama Gelir (150 TL) aylık ortalama harcamadan (166,67 TL) az olduğu için kişi başına aylık ortalama gelir 166,67 TL olarak gerçekleşmektedir. Muhtaçlık sınırından (119,62 TL) daha fazla gelire sahip olan kişi muhtaçlık şartını sağlamamaktadır.

hatac

Üye
Bundan anlamamız gereken nedir şimdi, bazı arkadaşların evlerine gitmişler araştırmalar başlamış, faceden biri yazdı bana bizim eve geldiler diye, neyi araştırıyorlar yani ben 10 yıldır alıyorum bu maaşı şimdiye kadar kimse birşey araştırmıyordu.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anlaşılmayacak ne var ki? Yönetmelik değişti. 2022 maaşı alanların muhtaçlık durumları yeniden değerlendirilecek. En önemliside muhtaçlık hesaplamasında yapılan engellilerin aleyhine olacak maddeler. Onların ne olduğunu defalarca yazdık çizdik oda yetmedi yönetmelikteki saçmalıkların düzeltilmesi için kampanya başlattık.

tek66

Üye
Üye
halilbey e-devletten gss tescil kaydı bölümünden bakınca

Sağlık Statüsü Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Gelir Seviyesi Sonuç Tarihi Sonlandırma Nedeni

60/c3 2022 65 Yaş 01.01.2012 Devam Ediyo

böyle yazıyor tekrar inceleme yapılacakmı acaba

hatac

Üye
Bu saçmalığa bir son verilmesi gerek, herkesin annesi babası emeklidir ben35 yaşından sonra babamdan para mı isteyeceğim, yani maaşımı kesecekler ben babamdan para isteyeceğim bu kabul edilecek birşey değil ALlah aşkına birileri birşeyler yapsınlar bu Fatma Şahin'i kaldırsınlar o koltuktan bu kesinlikle kabul edilebilecek birşey değil, insanların özgürlüğünü elinden almaktır bu, yani bu yaşına kadar kendi parasıyla markete giden alışverişini yapan kendine elbise alan kız bundan sonra babasından para isteyecek, ya resmen insanlık dışı bir saçmalıktır bu hangi hakla benim maaşımı keserler, Bimer'e mesaj attım hem de iki kere AKP yüzbinlerce engelli insanı mağdur ettiği için oyları zaten kaybedecek de, peki ben ve benim gibiler ne yapacaklar hepsi artık babalarından harçlık mı alacaklar?

Bakın Halil bey yönetmelik dediğiniz şey saçmalık değil, vicdansızlık ve zulümdür, yani çok dolu bir şekilde sinirle buraya yazmam da çok normaldir çünkü herkesin sinirleri harap olmuş durumda, verilen tüm haklar geri alınmaktadır, ya zaten bana verdikleri para üç kuruş birşeydi ufak bir harçlık niteliğinde şimdi hangi vicdanla bunu kesecekler, ya ben 35 yaşından sonra babamdan nasıl para isterim, benim gelirim yok ki?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anlıyorum hatac.
Bu haksız uygulamanın geri çekilmesi için site olarak elimizden geleni yapıyoruz.

hatac

Üye
Birisi bana lütfen açıklama yapsın eskiden aile ve sosyal poltikalar bakanlığı yoktu ve bizim maaşımız vardı, şimdi ise sosyal politikalar bakanlığı var ve bizim maaşımız yok ediliyor, bu bakanlık bu amaçla mı kuruldu verilen hakları geri almak amacıyla mı?

Teşekkür edeiyorum gerçekten sinirlerim çok bozuk olduğu için ne dediğimi bilmiyorum, Tayyip erdoğan'ın bu saçmalıktan haberi var mıdır bunu da bilmiyorum, daha geçen övünüyordu engellilere maaş veriyoryuz diye

bohem139

Üye
Üye
arkadaşlar ben sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında çalışıyorum 2022 ile ilgili bütün sorularınıza cevap verebilirim.benimde ailemde engelli var bu yüzden önemsiyorum.

paxil

Üye
Üye
Bundan böyle oy kullanırken 1 kez daha düşünelim arkadaşlar aksi takdirde sürünmeye devam ederiz.

septik

Editör
Editör
arkadaşlar ben sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında çalışıyorum 2022 ile ilgili bütün sorularınıza cevap verebilirim.benimde ailemde engelli var bu yüzden önemsiyorum.

Rica etsem 2013 ocak yönetmeliği sonrası sydv lere gelen genelgede bahsi geçen eski maaş alanlara yeni bir uygulama yapılmayacağı konusu ne oldu ?

zemferi

Üye
Üye
merhaba.şu an bir tartışmanın içinde arkadaşlar.18 yaş altı engelli yakını maaşı için şöyle bir örnek versek:baba SSK lı çalışıyor.Anne çalışmıyor.Çocuk %75 engelli 9 yaşında.Annenin çalışmıyor olması anneye maaş bağlanmasını sağlar mı?Gelir kriteri ve diğer kriterler uygun diyelim.burada tartışma konusu annenin çalışmıyor olması .babanın SSK lı olması maaşın bağlanmasına engel değil midir?
teşekkürler.saygılarımla

septik

Editör
Editör
Babanın çalışıyor olması malesef 18 yaş altı çocuğuna 2022 maaşı bağlanmasına engeldir.

Çocuğun anne baba ile kalıyor ve ebeveynlerinden birnin sgk kapsamında çalışıyor olması çocuğunun sgk sının olması demektir bu nedenle maaş bağlanmaz.

Yönetmelikte 2.madde
ç) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) Nafaka bağlanan veya nafaka bağlanması mümkün olanlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanan durumunda ya da uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışan durumunda kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan engelli çocuklar ___hariç olmak kaydıyla___; Türk vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlamamış ve ilgili mevzuatı çerçevesinde yetkili hastanelerden alınacak sağlık kurulu raporu ile toplam olarak en az % 40 oranında engelli oldukları kanıtlanmış durumundaki engelli yakınlarının bakımını fiilen yürüten Türk vatandaşlarından, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden daha az olduğu ya da aynı tutardan fazla gelir sağlamasının mümkün olmadığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit olunarak muhtaçlığına karar verilenleri,

zemferi

Üye
Üye
cevap için teşekkürler. bir sydv görevlisi bunun aksini savunduğu için tereddütte kalmıştık.saygılar

septik

Editör
Editör
Yönetmelik maddesinide verdim benim çıkardığım sonuç maaş bağlanmaz.

majirel

Üye
Üye
merhaba arkadaslar benım kaynım %60 sureklı raporlu3 ayda bır 850 tl maas alıyor sadece babası ve annesı mevaft ettı babası bagkur emeklısıydı bugun sgk ya gıttım babasının maasını baglatmak ıcın bana denılen babasının maası baglanır ama babasının aldıgı maasın yarısını alır yanı 450 500 tl ve dıger maasıda kesılır bende dedımkı evraklarını getırınce 3aylık aldıgı ması denklemıyormusunuz hayır dedıler alacagı rakam 450 500 tl sımdı bu durumda sgk masınımı alsa yada bakıcı atayıp evde bakım maasınıda alsakmı ne yapsak uygun olur sımdıden tesekkurler

septik

Editör
Editör
majirel

Bakınız, %60 rapor ile alınan aylık 2022 aylığı ve 3 ayda bir 850 tl civarındadır, aylık olarak düşünüldüğünde ele geçen miktar 283 tl dir,

Fakat kaynınız babasından dolayı yetim maaşı alırsa aylık olarak 450--500 tl eline geçer ve sgk lı sayılır, ve yetim maaşı 2022 aylığına göre çok daha güvenilir bir maaştır.

Ayrıca bakım maaşı almak için raporunda ağır engelli ibaresi bulunması şarttır ( engelinden dolayı yaşamsal bir takım ihtiyaçlarını gideremiyor olması gerekir örneğin banyosunu yapamıyor yemeğini yiyemiyor gibi dolayısıyla bir bakıcı ya ihtiyaç duyması gerekir )

Benim düşünceme göre yetim maaşı alabiliyorsa hiç zaman kaybetmesin hemen müracaat edip bağlatsın.

galatasaray

Üye
Üye
merhaba bu siteye yeni üye oldum sayın yönetici halil beye bir sorum olucaktı cevaplıyabilirse memnun olurum biz evde altı kişiyiz eşim babamın rahatsızlığı nedeniyle bakım maaşı alıyor babam emekli 2022 maaşına yazılma hakkımız varmı var ise 2022 maaşını kim nasıl alabilmekte teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşı engelli kişinin kendisine verilen bir maaştır. Evde bakım maaşı gibi bakıcıya ödenmez. Bunun için 2022 maaşı alan/alacak kişinin en az %40 oranında özürlü raporlu ailede kişi başı gelirin 286 tl yi geçmemesi gerekte. Bu şartları taşıyorsanız bulunduğunuz ildeki SYDV il müdürlüğüne başvurabilirsiniz. 2022 Maaşı kişi başı gelir için tıklayınız:> http://engelliler.gen.tr/f7/2015-yili-2022-engelli-maasi-muhtaclik-siniri-belli-oldu-26289/

galatasaray

Üye
Üye
halil bey emekli olması 2022 maaşı almasına engel degilmi birde evde bakım maaşı 2022 için kişi başına düşen gelire dailmi

septik

Editör
Editör
Sgk dan emekli olanlar 2022 maaşı alamazlar, dolayısı ile babanız 2022 aylığı alamaz.

Evet 2022 aylığı için kişi başı gelir hesaplanırken bakım maaşı hanenin gelirine ekleniyor.

Tekerlekli Sandalye