2022 maaşları aylık olarak ödenmesi mecliste kabul edilmiş

destiny07

Üye
Üye
Dönemi ve Yasama Yılı 23/3
Esas Numarası 2/425
Başkanlığa Geliş Tarihi 03/04/2009
Teklifin Başlığı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi
Teklifin Özeti Teklif ile, altmış beş yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere üç ayda bir toplu olarak verilen aylıkların her ay verilmesi öngörülmektedir.
Teklifin Son Durumu KANUNLAŞTI

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=73459

tklf.PNG

murat tarsuslu

Üye
Üye
bu alıntıyı nerden yaptınız? tbmm internet sitesinde buna benzer bir şey bulamadım da..

destiny07

Üye
Üye
arkadaşlar size linki vereceğim ama diğer sitede aylık olduğuna inanmıyorlar imkansız deyip geçiştiriyorlar bu tabloyu tam olarak yorumlayacak birileri varmı tam olarak kanunlaştımı aylık olarak verilecekmi ?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Doğrudur. Teklif kanunlaşmış. Bu teklif 01/07/2013 tarihinde KOMİSYONDA imiş. B.K.Z TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Yukardaki linkteki "TEKLİFİN SON DURUMU" ibaresinde KANUNLAŞTI deniyor. Dolayısıyla haber doğrudur.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) İşte bu ! Ben demiştim size bu satırlarda daha çok müjdeli haber okuruz diye...

Arkadaşlar ben 2022 maaşı almıyorum ama sizler için hep üç aylık yerine aylık ödenmesini arzu etmiştim ve aslında gönlüm ister ki her ay 3 ayda bir aldığınızı aylık olarak aynı tutarı ödesinler ama bakalım bir gün olur o da gerçekleşir inşallah.

Hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar, güle güle harcayın dileklerimle,

septik

Editör
Editör
Hayırlı olsun inş bir an önce uygulamaya geçilir.

destiny07

Üye
Üye
benim tahminim en son aralık dönem maaşını aldıktan sonra 2014 de ocak ayından itibaren başlarlar hayırlı olsun

okatur

Üye
Üye
ancak resmi gazetede yayınlandıktan sonra devreye girer tahminim...

destiny07

Üye
Üye
Ama karar tarihi 21.01.2011 olarak yazıyor ben bunuda anlamadım bu kanun bundan sonra aylık olarak almamızı resmen kanıtlıyormu yoksa tarihi geçmiş bişeymi boşuna sevinmeyelim??? :)

MertAta

Üye
Üye
2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan yaşlı ve engelli maaşını almakta olan vatandaşların ciddi bir geçim sıkıntısı içinde oldukları, bu aylıklarda bir artış yapılıp yapılmayacağı, 3 ayda bir ödenen aylıkların ayda bir ödenip ödenemeyeceği ve aylıkları kesilen vatandaşların durumu bir soru önergesiyle Mersin milletvekili Ali ÖZ tarafından Bakan Fatma ŞAHİN’e sorulmuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından konuyla ilgili olarak gelen cevaplar 2022 sayılı Kanun uyarınca maaş ve aylık alan vatandaşlarımızı tatmin edecek gibi görünmüyor. Bakanlıktan konuya ilişkin olarak verilen cevaplar:

SORU : Maaşların üç ayda bir yerine, her ay verilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

CEVAP : 1976 yılından beri 2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan aylıklara ilişkin ödemeler üç ayda bir yapılmakla birlikte 25.01 .2013 tarih ve 28539 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrası ile aylıkların ödeme gün ve dönemlerinin Bakanlığımız tarafından belirleneceği hüküm altına alınmıştır.

Diğer taraftan, vatandaşların yaşlı ve engelli aylıklarının ayda bir ödenmesinin gerek aylık sahibine gerekse bürokrasiye getireceği ek maliyet göz önünde bulundurulduğunda aylıkların üç ayda bir ödenmesinin yerinde olacağı düşünülmektedir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Sizlerden öğrendiğim kadarıyla yani ben aslında 2022 denilen bir aylık almamaktayım ama tüm bilgileri bu siteden öğreniyorum ve inanın sizler adına çok çok üzgünüm. Hangi devirde yaşıyoruz ? Dünyanın hiç bir ülkesinde artık 3 aylık denilen bir geriçağ uygulaması yok ki. Benim en son hatırladığım çok küçükken rahmetli babaannem bayram harçlığımı almakta olduğu 3 aylık tekahüt maaşından ayırmaktaydı :( ve o zamanlarda bile hayat bu kadar pahalı değildi ki...

Şimdi sizlerin zaten 3 ayda bir aldığınız maaşın bu kadar düşük olması zaten yeterince bu ülkenin ayıbıyken hala bu konuda bu kadar ısrarcı olmanın anlamı ne ? Yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yürüttüğü politikalar sizlerin menfaatinden ziyade kendi bürokrasilerine mi yönelik hizmet veriyor ki ek maliyetten söz ediliyor. Bu konu gerçekten beni bu kadar çıldırtırken sizler nasıl olur da bu kadar sakin olabilirsiniz ?

Hepinizin kişisel ihtiyaç ve ailesel harcamalarınızın karşılanabilmesi için zaten yetmesi mümkün olmayan bir maaşı hala inat edercesine 3 ayda bir verilmek istenmesinin nasıl bir mantıklı açıklaması olabilir ki ?

Sayıları 13 milyona yaklaşan engelli arkadaşlarımın sessiz çığlıklarına kulak tıkamakta direnen bir uygulamayı benim aklım almıyor ve sizler için gerçekten ne yapabileceğimi bilmiyorum ama içimdeki öfkeyi yazarak rahatlamaya çalışıyorum.

Haklısınız arkadaşlar size sizin geçiminizi sağlayamayacak miktarda olan bir maaşı istediğiniz şekilde aylık olarak almak istemekte sonuna kadar haklısınız ve ben gönülden diliyorum ki en kısa zamanda bu hak size, sizi daha fazla üzmeden verilecektir geç de olsa verilmesi gereken haklarınızdan asla ödün vermeyiniz.

En kısa zamanda 2022 maaşlarınızı aylık olarak alabilmeniz dileklerimle,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuya ilişkin olarak, kanun teklifine imza atan vekiller ve Fatma Şahin'e e-mail attım. Gelecek olan cevabı bekliyorum. :)

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kastamonu milletvekili Sayın Serdaroğlu'nun verdigi tekliften yıllar önce haberim olmuştu, şimdi aylık olacak-mış kanunlaştı olayı güzelde bir yönetmelik çıkıp yönetmelikte aylıklar aylık peşin verilecek denmezse sanmıyorum aylık verileceğiniz, ayrıca aylık rapor oranına göre 270 lira ve 370 lira gibi bir ücretin aylık ödenmesi ve buna maaş denilmesi devletinde işine gelmez sanırım, ben aylık olacağını en azından şu aşamada sanmıyorum ancak seçim öncesi aylık yapıp maaş miktarıda yükselirse mümkün olabilir.

septik

Editör
Editör
Aslında yılların tartışması 2022 maaşlarının aylık ödenmesi ile ilgili geçmişte kanunlar çıksada artık bu konu ile ilgili tüm güç Aile bakanlığının kısaca Fatma Şahin hanımefendinin emrinde yukardaki hayırlı olsun yazdığımda bile diğer bir sitede Fatma Şahine yöneltilen soru önergesine verdiği cevaplar sanki benim hiç bir günahım yok maaşları kesen ben ve kesmeye devam edeceğim demektense 25 ocak 2013 te çıkan yönetmeliği referans vererek sanki uzaydan gelmiş bir emir gibi tavır alması dahi konuyu engellilere nasıl baktığına en güzel işaret ben sanmıyorumki her ne şart altında olursa olsun 2022 maaş alanların faydasına olacak tek bir hareket dahi görmeyeceğiz sadece seçim öncesi umut tacirliğinden başka birşey değildir yapılmaya çalışılan.

destiny07

Üye
Üye
Seçim öncesinde 2022 maaşlarını aylık yapmazlarsa bile bile oy kaybetmeyi göze alsınlar :)türkiyenin talihsiz vatandaşları engelliler bence

septik

Editör
Editör
destiny07

Bakın bu aylık ödenmesi belki engelliler için ihtiyaç fakat benim düşüncem ve yaklaşık 10 yıldır muhatap olduğum konudur 2022 maaşları fakat tüm sözler
rin bir anda unutulduğu ki kimsenin zorladığı bir konu değildi sadece vicdani ve ihtiyaçlara cevap vermek adına olan bir yasayı 37 yıldır faydalanan engelliler 2013 ocak ayı itibari ile ne olduğunu bile anlayamadan vardığı noktalara bakın ve sonra diyelimki evet bizlerin hakkını koruyan gözeten ve ihtiyaçlarımızı anlayan bir tavırla ellerinden geleni yapıyorlar.( ki utanılacak bri tablodur engellilere karşı mevcut tutum)
Peki ciddi anlamada ne gördük elimizdekileri bile reklamlarla yapıyor görünerek mevcut haklarımızı kaybettiğimizi buna karşın ne bekleyebiliriz aylık olduğu zaman kesilen maaşlar ve kesilecek maaşlara çözümmü olacak ve yıllardır çok basit ve yük dahi olmayacak bir bürokratik engelimi aşamayacaklar mı yoksa gerek bile görmeden mevcut bizleri yük gören bir anlayışla taviz vermeden devam ettiklerini görmezden mi gelmek gerekir.
Benim tavsiyem fazla beklentiye girmemeniz yönündedir.

septik

Editör
Editör
2022 engelli maaşı konusundaki son değişiklik ocak 2013 yönetmeliğinin uygulanmasına ilişkin sydv lere gönderilen genelgedir.
Torba yasadan çıkan bir kaç küçük değişiklik dışında hiç bir resmi açıklama şu ana kadar olmamıştır.

Tekerlekli Sandalye