2023 Yılı Evde Bakım Maaşı ve Engelli Aylığı Kişi Başı Gelir Miktarları

septik

Editör
Editör
Rica ederim.

Sadece bordo yeterli değil, oturduğunuz ev haricinde, başka bir konut, dükkan, araç, arsa, tarla vb. mal varlıklarının varsa getirileri ve rayiç değerlerinin bir kısmıda gelir olarak kabul ediliyor. Siz tabiki geçen müracaatınızda neden maaş bağlanmadığını öğrenmek adına itiraz dilekçesi yazıp verin, cevaplamazlarsa e devlet üzerinden cimere yazabilirsiniz.

Son düzenleme:

douqhanklcqhan

Üye
Üye
Hocam merhaba
3 kişilik ailede 1 emekli babadan kalma maaaş ve 2 engelliyiz
5090 TL emekli diğer engelliden 2390 tahmini engelli maaşı ve bakıcı parası alıyoruz
Kendi Engelli maaşım SGK Girişinden kesildi ve işsiz kaldım tekrar başvurursam gelire takılır miyim
5090+2390+4336 TL
Hocam merhaba
3 kişilik ailede 1 emekli babadan kalma maaaş ve 2 engelliyiz
5090 TL emekli diğer engelliden 2390 tahmini engelli maaşı ve bakıcı parası alıyoruz
Kendi Engelli maaşım SGK Girişinden kesildi ve işsiz kaldım tekrar başvurursam gelire takılır miyim
5090+2390+4336
Ev Kira

septik

Editör
Editör
Merhaba, hesabı şu şekilde yaparsak kolayca anlaşılacaktır.

3 Kişi x 2835 tl kişi başı gelir krıteri.= 8505 Tl aşılmaması gerekir.

Sizin hanedeki 2392 tl olan engelli maaşı gelire eklemeden, diğer 5090 Tl emekli + 4336 Tl bakım maaşı = 9426 Tl gelir var sayılır.
, 9436 Tl gelir - 8505 tl krıter = Kira gideriniz 921 Tl den fazla ise size engelli maaşı bağlanır.

Sydv na engelli maaşı müracaatınızda evinizin kira olduğunu özelikle belirtiniz.

Doğan_ayd

Üye
Üye
@septik şuan %86engelli raporum var malulen emeklilik için başvuru yapmak istiyorum ama sgknin başvuru için gönderdiği heyetten alacağım rapordan dolayı şuan elimde olan %86 olan heyet raporum geçerliliğini yitirir mi?

Erkancan3434

Üye
Üye
@septik şuan %86engelli raporum var malulen emeklilik için başvuru yapmak istiyorum ama sgknin başvuru için gönderdiği heyetten alacağım rapordan dolayı şuan elimde olan %86 olan heyet raporum geçerliliğini yitirir mi?
Kardeşim riske girme bende onkoloji hastasıyım benim normal engelli vergi indiriminden iki yıl sonra emekliyim hastalığım ilerledi çalışamıyorum şuanda benimde rapor oranım yüksek ama tekrar heyete girmen lazım malul emekli olman için tek bir hastalıktan yüzde 60 alman gerekiyor şuan senin elinde 86 var sağlık kurulu her gün aynı hastalığa farklı oran veriyor bence tekrardan malul emekli olman için baş vuru yaparsan elindeki yüzde 86 raporu kaybetme ihtimalin var bunu iyi düşün ve iyi araştır aklın karışmasın her şey senin kararın ama bur tür bir olaya gireceksin iyi araştırma yap bu konu hakkında daha tecrübeli biri varsa lütfen cevaplasın

septik

Editör
Editör
Hayır yitirmez. Sgk nın istediği rapor farklıdır, oran verilmez sadece hastalıklarla ilgili bulgular yazılır ve sgk heyetine gönderilir, sgk sağlık kurulu talebiniz doğrusltusunda inceler ve sonucu bildirir.

Erkancan3434

Üye
Üye
Hayır yitirmez. Sgk nın istediği rapor farklıdır, oran verilmez sadece hastalıklarla ilgili bulgular yazılır ve sgk heyetine gönderilir, sgk sağlık kurulu talebiniz doğrusltusunda inceler ve sonucu bildirir.
peki abim oradan düşük oran alırsak malul emekli olamazsak elimizde ki eski süresiz rapor sonrasında geçerli olur mu ve ne kadar maaş alırız bir tahminin var mi teşekkürler

septik

Editör
Editör
Geçerli olması gerekir diğer şartlarınızda uygunsa 2022 maaşı alınabilir.. 144 den veya 170 den sgk nın istediği rapor dışında elinizdeki raporun devam edip etmediğini sorun benim cevabımı teyit ederlerse içiniz rahat eder.

gezegen

Üye
Üye
Geçerli olması gerekir diğer şartlarınızda uygunsa 2022 maaşı alınabilir.. 144 den veya 170 den sgk nın istediği rapor dışında elinizdeki raporun devam edip etmediğini sorun benim cevabımı teyit ederlerse içiniz rahat eder.
@septik bey bir konuda sizden bilgi almak istiyorum:

1) Evde Bakım Maaşı ve 2022 Engelli Maaşı alıyorum(engelli benim), babam eyt'den emekli oldu bu ay ilk maaşı aldı bugün Sosyal Hizmetlere kağıt götürdük bilgilendirdik aynı şekilde 2022 maaşı için de ayrı bilgilendirme yapmamız gerekiyor mu?
2) EYT ilk maaş olması sebebiyle; bir önceki ayın birikmiş tutarı + bayram ikramiyesi + emekli aylığı = 14.000 civarı para çektik bu Sosyal Hizmetlere götürdüğümüz kağıtta da yazıyor bu ek paralar gelire eklenmez değil mi çünkü bu aydan itibaren sadece 7500 tl alacağız?

septik

Editör
Editör
Hesaplamalar yıllık toplam gelirin ay a bölünmesi ile yapılıyor, sosyal hizmetler o şekilde ele alacaktır.

Sydv na hane gelirlerindeki artışı bildirmeniz gerekir.

gezegen

Üye
Üye
Hesaplamalar yıllık toplam gelirin ay a bölünmesi ile yapılıyor, sosyal hizmetler o şekilde ele alacaktır.

Sydv na hane gelirlerindeki artışı bildirmeniz gerekir.
Sydv'na kaç gün içinde bildirmemiz gerekiyor?

Doğan_ayd

Üye
Üye
Bu numaralardaki arkadaşlar bilmiyor 184 sağlık bakanligini arayıp başvuru oluşturmak gerekiyormus
Bu numaralardaki arkadaşlar bilmiyor 184 sağlık bakanligini arayıp başvuru oluşturmak sağlık kurulu heyeti yeni rapor vereceği için elimizdeki rapor geçersiz oluyormuş
Bu numaralardaki arkadaşlar bilmiyor 184 sağlık bakanligini arayıp başvuru oluşturmak gerekiyormus
Heyet farklı rapor vereceği için elimizdeki rapor geçersiz oluyormus

Son düzenleme:

terlikcidede03

Üye
Üye
memura zam yapılınca acaba bizleri etkilermi yada askeri ücrete

Doğan_ayd

Üye
Üye
Temmuzda

Heyet farklı rapor vereceği için elimizdeki rapor geçersiz oluyormus
Bu arada sgk dan biriyle konuştum heyet oran vermiyor oranı sgk veriyormuş

anatomie

Üye
Üye
Evde bakım maaşı güncel şuan edevlette bilgilerinize arz ederim saygılarımla

Tekerlekli Sandalye