%40 engelli araçta değişiklik yapmadan araç alınır mı

Seyyma

Üye
Üye
Babamın %40 engeli var sağ diz altı ampute ve protez kullanıyo sıfır araç almak istiyoruz fakat araçta herhangi bi değişiklik ve aparat takılmadan almamız mümkün olur mu araç kullanmada herhangi bi problemi yok çünkü yani protezi de bi aparat olarak görmeleri ve sadece otomatik vites kullanabilir ibaresiyle rapor verirler mi ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alacağınız raporda "tertibata gerek olmadan otomatik vitesli aracı kullanır" ibaresi olursa evet alabilrsiniz.

Seyyma

Üye
Üye
Bu ibarenin raporda yazılması dr a bağlı sanırım kendi ifademizle umarım anlatabiliriz teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
Alacağınız raporda "tertibata gerek olmadan otomatik vitesli aracı kullanır" ibaresi olursa evet alabilrsiniz.
Ağa gözünden kaçmış olabilir. Soruyu soran arkadaş engelini belirtmiş: Sağ diz diyor.. Sizin belirttiğiniz yönetmelik sol diz içindir.. O nedenle vergi dairesi kabul etmez. illede tertibat olacak der:

Sonuç olarak aracınıza tertibat yaptırmak ve onaylatmak zorundasınız.

Hülya 43

Üye
Üye
Merhaba, benim her iki dizime protez takıldı. Otomatik vites arabayı rahat kullanıyorum. Benim alacağım araçda özel tertibat yapılması mı gerekir? Otomatik vitese onay verilmez mi?

İsen Buga

Üye
Üye
Vermezler , prosedür gereği; mutlaka tadilat yapılması gerekiyor.

ahmet34

Üye
Üye
talıdatı söksen dahı yol kontrolunde bakarlar o yuzden sol bacak sorunu olanlara zaten debrıyaj lazım olmadı ıcın otomatık vıtes verılır,tertıbatsız kullanır

j@sm!n

Üye
Üye
Merhaba, MS hastasıyım ve engelli raporum %47 nöroloji doktoru rapora “sol hemiparezi alt extremite hafif bozukluk, ayağa kalkabiliyor. Kısa mesafe yürüyor fakat eğim, yükselti, basamaklar, derin sandalyeler ve uzun mesafelerde zorluk çekiyor. %20. Hafif sol üst extremite bozukluk %5” olarak yazmış. Ben uzun mesafelerde manuel vites araç kullanabiliyorum fakat İstanbul yoğun trafiğinde dur kalk yaparken sol bacağım kilitleniyor ve trafikte zorlanıyorum. Bu sonuçlarla ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba, MS hastasıyım ve engelli raporum %47 nöroloji doktoru rapora “sol hemiparezi alt extremite hafif bozukluk, ayağa kalkabiliyor. Kısa mesafe yürüyor fakat eğim, yükselti, basamaklar, derin sandalyeler ve uzun mesafelerde zorluk çekiyor. %20. Hafif sol üst extremite bozukluk %5” olarak yazmış. Ben uzun mesafelerde manuel vites araç kullanabiliyorum fakat İstanbul yoğun trafiğinde dur kalk yaparken sol bacağım kilitleniyor ve trafikte zorlanıyorum. Bu sonuçlarla ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?
cevaplandı... Kolay gelsin...

Tekerlekli Sandalye