%49 Engelli raporum var. Emekli olabilirmiyim?

ömer279

Üye
Üye
Kolay gelsin siteye yeni üye oldum. 08.04.2021 tarihi itibariyle %49 engelli rapor aldım. %36 hipertansiyon-kalp kapak rahatsızlığı-kalp ritim bozukluğu-anjiyo dolayısıyla, %20 tip 2 diabet, baltazar yöntemine göre %49 oranında engel raporu verdiler. 2 yıl süreli verildi, ancak kronik-süreğen olarak yazıyor,kontrol yazmıyor. 1990-1996 arası 4A 1257 gün,1996-1998 askerlik borçlaması yaptım (4C çalışırken yaptım borçlanmayı), 1998 den bu yana da 4C olarak halen çalışmaktayım. Tahmini 9500 günün üstünde prim günüm var. sorum şu olacak önce vergi indirim başvurusu yapıp ,sonra ne zaman emeklilik için başvurayım.emekliliği hakediyormuyum. çalışılan kurumlar bu konular hakkında bilgi sahibi değil.emekli başvurusu şahsen mi yapmak gerekiyor. ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Önce vergi indirimi alınız. Çalıştığınız kurumdan vergi indiirmi için sevk alıp başvurun. vergi indirimi aldıktan sonra sgk ya emeklilik için başvurabilirsiniz. Emeklilik koşullarınız uygun.

ömer279

Üye
Üye
vergi indirimi için işyerinden evrakları aldım. vergi dairesi hastaneye sevki kendisi yaptı. yani işyeri vergi indirimi için başvuru yaptığımdan haberdar. ama bu süreçte işler ağır işlediğini söylüyorlar.vergi indirimi için 10 ay beklersin dediler.acaba kendim takip etsem daha iyi mi olur.

İsen Buga

Üye
Üye
Vergi indirimi zamanında (2008 öncesi) 3 ile 6 ay içinde sonuçlanıyordu. Şimdi bilmem.. Ağır işliyor evet.
Elden takip yasak olduğu için yapabileceğiniz yok...
Heyete kadar elden doktor doktor gezip takip ediyorsun ancak Heyetten sonra sana güle güle diyorlar; elden takip yasak.

Ama; MAdem rapor aldınız; Defterdarlıkta Özürlüler biriminde amirinize bir sorun: elinizdeki raporu kabul eder mi? KAbul ederse süreç daha kısalır.

ömer279

Üye
Üye
teşekkürler

Tekerlekli Sandalye