%92 engelli dedem adına araç alımı?

Mzahir

Üye
Üye
merhaba ben bir soru daha sormak istiyorum.bu konu çok karışık araştırdıkça içinden çıkmaz hale geldik.şimdi biz nasıl bir yol izlemeliyiz.B sınıfı ehliyetimiz var bunu engelliye çevirmek için kodlar varmış bizim ehliyete ne yazılması lazım.işin dogrusu nasıl bir sıra izleyecegimizi de bilemiyoruz.Şimdi diyelim gittik sol eldeki engelden dolayı araçta kullanamazssınız derler mi mesela?Kafamızı kurcalayan sorular var yani..

deneme1234

Üye
Üye
Merhabalar,

Babamın %97 raporu var ve ötv siz araç almak istiyor. Raporda ruhsal, nöroloji kısımları boş. Sadece göz ve kronik kutucuğu işaretli. Yaşı 75. En sondaki tehşiş kısmına senilite yazmışlar. Ruhsal davranışsal bozukluğunda da senilite yazmışlar ama en sondaki kutucuklarda zihinsel, ruhsal kısımları boş. Bir yetkili satıcıya sorduk bize vasi tayini ve ek karar gerekir dedi. Babamın aklı başında. Vasi kararı almak istemiyoruz. Gerekirse araçtan da vazgeçireceğim babamı. Zaten vasi kararı istesek bu seferde aklı başında diye reddedecekler büyük ihtimalle. Hastaneye mi itiraz etmek gerekir? Demans yazmıyor raporda.

Birde yetkili satıcı aracı alsanız bile her seferinde babanız içinde olmalı dedi. Babam içinde yokken kullanmak yasakmış dediğine göre. Bu doğrumu? Aileden 1-2 kişiyi şöfor olarak atayamaz mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19227]deneme1234[/MENTION] "senilite" kelimesi "yaşlılık" veya "yaşlı" anlamına geliyor. Babanızın zihinsel yetersizliği yoksa vasi tayinine gerekte yok. Size önerim rapora müdahele etmeden önce başka bayiye gidiniz. Ayrıca her seferinde babanızın araçta olmasına gerek yok.

deneme1234

Üye
Üye
Teşekkürler cevap için. Başka bayilere de gideceğim.

deneme1234

Üye
Üye
Bazı bayiler olur diyor. Bazıları da olmaz diyor. kafam karıştı. Vergi dairesine kendim soracağım galiba. Bu işlerin bir kanunu, genelgesi yok mudur? Memurlar kafasına göre mi karar veriyor?

mehmetalp

Üye
Üye
Mrb halil bey benim %97 raporum var ve akrabalarim 190 bin e yakın araba alacaklar benim ustume acaba her hangi bi sorun çikarmi yani engelli masim veya bakici maasim kesilirmi. Bilgi verirseniz sevinirim

muratişçimen

Üye
Üye
Merhabalar.. yeni torba yasada ötv indirimi 70.000 tl altı yazıyor. bu netlık kazandımı. ve. kabul edılırse 2018 demı baslar bu yasa..tesekkuler

Tekerlekli Sandalye