Askerlikten muaf oldum. Engelli raporumun %sini nereden öğrenebilirim?

esantial

Üye
Üye
selam arkadaşlar 2 gün önce askerlikten muaf oldum beyin ameliyatı geçirmiştim çürük verdiler ama raporun üstünde yüzde kaç olduğu yazmıyor bunu nasıl ve nerden öğrenebilirim yardımcı olursanız sevınırım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Askerden alınançürük raporlarında özür oranı yazmaz. Yazsa bile sivil hayatta bunun bir geçerliliği yoktur. Özürlülük oranının % kaç olduğunu öğrenmek istiyorsanız sağlık kurulu vermeye yetkili herhangi bir hastaneye başvurup rapor çıkarmanız gerekiyor.

esantial

Üye
Üye
anladım halil bey devlet hastanesıne nasıl bı şekilde danışmam gerekıyor. herkez farklı sölüyor işkur kayıt yapman gerekıyor diyorlar

İsen Buga

Üye
Üye
Rapor amacına bağlı..

Şayet kişisel amaç ile aldığınızı varsayayım:
Tam teşekküllü hastaneye gidiyorsun: Heyete yazılıyorsun; fotograf ve kimlik götürün yeter. Biraz da para.

Ridvanc1

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba,
Bir sorum olucak , 2007 yılında beyin kanaması geçirdim ve , Başımın sağ tarafından ameliyat oldum.

Yeri burası değildir çok özür diliyorum öncelikle ama.
Merakımıda gidermek istedim . Şu an tecilliyim , askerliğimle alakalı işlemlerde çürük alma gibi bir durumum söz konusu olabilir mi ?

İsen Buga

Üye
Üye
Evet. %100 Çürük alırsın. Ancak doktora rapor ve ameliyat bilgileri fotokopisi götürmeniz gerekecek, elinzideki raporu incelemeyebilir sadece ön bilgisi olsun diye sunabilirsin.

mekansız67

Üye
Üye
esentail arkadasım ıs kur aracılıgı le gıtmenı tavsıye ederım para vermıorsun o zaman daha 15 gun once arkadasıma ole yaptık..

Ridvanc1

Üye
Üye
İsen Buga, teşekkür ederim yorumun için . %100 fazla değil mi :). Bu eminliğinin nedenini öğrenebilirmiyim ? Kanun falan mı var !:)teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
kanun falan hikaye bir yeri kes dik
göster doktora aha ameliyat izi
adam apandist ameliyatı olmuş askere gelince çürük....
sendeki ameliyat belgeleri var göster adama
kapı gibi çürük raporu alırsın...

İsen Buga

Üye
Üye
hastalığa rağmen askere gidenler çok,
sakatlığını bildirmeyip askere alınması için dilekçe verenlerde daha çok:
Dolayısıyla bu yazıyı okuyup da bana kızanlar daha daha da çok olacak...

Ridvanc1

Üye
Üye
Teşekkür ederim . ..Bakalım , askere alınmaktan korkmuyorum . Askerde başıma bişey gelmesinden korkuyorum. Geride koca bir aile bırakıcam....
Doktorum Ömür boyu stresden ve darbelerden korunmam gerektiğini söyledi .. Ha şöyle bişi daha var tam sağlıklı olsaydım da gitmeyi canı gönülden isteseydim.

sercan1988

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba,
Bir sorum olucak , 2007 yılında beyin kanaması geçirdim ve , Başımın sağ tarafından ameliyat oldum.

Yeri burası değildir çok özür diliyorum öncelikle ama.
Merakımıda gidermek istedim . Şu an tecilliyim , askerliğimle alakalı işlemlerde çürük alma gibi bir durumum söz konusu olabilir mi ?
---------------------------------------
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ
tsk sağlık yönetmeliği hastalık ve arıza listesi
sinir hastaliklari
madde 14 - (değişik: 10.12.1998 - 98/12161)

B) (Değişik: 7/1/2002-2002/3627 K.) 1. Hafif derecede nörolojik ve psikiyatrik semptomları olan, kranium içi yabancı cisimler.
2. Kraniumda 8 cm2
den büyük olan, kraniotomiler ve 8 cm2
den büyük olan kranioplasti ile kapatılmış kraniektomiler

ASKERLİK KANUNU (1)

Kanun Numarası : 1111
GRUPLANDIRMA

Madde 6 - (Değişik madde: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/3.mad)

Askerlik çağına giren yükümlüler, son yoklamaları sırasında askerlik meclislerinde veya asker hastanelerinin sağlık kurullarında, askerliğe elverişli olanlar ve askerliğe elverişli olmayanlar olmak üzere gruplandırılır.

1) Askerliğe elverişli olanlar: Sağlık yetenekleri bakımından hiçbir hastalık ve arızası bulunmayanlar ile hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin A dilimlerine girenlerdir.

2) Askerliğe elverişli olmayanlar: Hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin B ve D dilimlerine girenlerdir.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SONUÇ NEDİR;

SAĞ temporaparietal kraniektomi defekti, epidural hemetom ameliyatlısı, B/14/F2 Askerliğe elverişli değildir

Ridvanc1

Üye
Üye
):, hocam teşekkür ederim oldukça iyi anladım .. Tek anlamadığım tıbbı tabirler.

Kraniotomi dediğiniz sanırım kafatası veya kafatası derisi . Benim kafatasım 8 cm2 açıldımı bilmem ama . KAfatası derimde yani başımla beraber görünen deride 10 -11 cm2 lik bir dikiş uzunluğu var

Tıbbı terimleri araştırdığım zamanda sanırım biraz benden bahsetmekte . Ancak , dediğin gibi sanırım çürük alacağım doğru mu ?

Ridvanc1

Üye
Üye
Varsayımlar çok büyük . Kimisi diyor , sapa sağlam adamsın alırlar. Kimisi diyor , beyindir önemlidir almazlar.. Arada kaldım .... Gümüşsuyu Askeri Akademiyi arayıp Beyin Cerrahı ile görüşmeyi düşünüyorum.. Acaba nasıl olur ?, doğrumudur?

Ridvanc1

Üye
Üye
sercan1988 hocam bu arada

SAĞ temporaparietal kraniektomi defekti, epidural hemetom ameliyatlısı, B/14/F2 Askerliğe elverişli değildir
Tsk nin sitesinde önceden incelediğimde yukarıda ki cümlene ait bir açıklama görememiştim . Senin birleştirmen sanırm :).

sercan1988

Üye
Üye
varsayımlar çok büyük . Kimisi diyor , sapa sağlam adamsın alırlar. Kimisi diyor , beyindir önemlidir almazlar.. Arada kaldım .... Gümüşsuyu askeri akademiyi arayıp beyin cerrahı ile görüşmeyi düşünüyorum.. Acaba nasıl olur ?, doğrumudur?

evet askeri hastaneler sivillerede bakiyor git muayene ve benim yadigim maddeleride çikar git göster bakalim ne dicek ama benim kararim kesinn ama git öğren istersen

Ridvanc1

Üye
Üye
Normalde tecil 2 yıl sonra bitiyor . Eğer elverişsizdir raporu alma olasılığım kesinleşirse tecili kesinleştirdiği tarihte bozdurup gidicem .

sercan1988

Üye
Üye
peki sonucu burada paylaşaırsın istersen

Tekerlekli Sandalye