Ateroskletorik kalp hastalığı rapor oranı

efulim

Üye
Üye
Merhaba 2017 yılında gögüs ağrısı şikayeti ile kardiyoloji bölümüne giderek muayene oldum ekg ve efor çekildi akabinde bt çekimi için gün verilerek nabız düşürmek için belog 50 mg kullandım fakat nabız düşmediği için bt çekilemedim beni anjuo ya aldılar anjuo da dr bir koroner arterde sadece %20 tıkanık olduğunu ve açtığını söyledi hastaneden herhangibir şekilde epkriz raporu almak aklıma gelmedi ve bu ilden ayrıldım 2020 yılında ise tekrar gögüs ayrısı ile trabzon ilinde kardiyolojıye gttim burada perfizyon sintgrarisi çekildi EF 59 olarak görünüyor dr 2 yıllık ilaç rporu düzenledi ve e nabızda hastalığım aterosletorık kalp hastalğı yazıyor bu rahatsızlık ile engel oranım sizce %10 mu %30 mu cevaplarınız için şimdiden tşk ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kalpden alınabilecek oranlar:

Koroner Arter için alınabilecek oranlar:

Klas l hastalar:% 10
Anjinası olsun veya olmasın fizik muayene bulguları velaboratuar testleriyle tanısı desteklenen hastalarda koroner anjiografi ile birkoroner arterde % 50’den daha az darlık saptanması.

Klas 2 hastalar:% 30
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arterhastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinasıbulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 1 semptomlar veya ilaç tedavisiveya diyetle anjinanın kontrol altında tutulabilmesi ve ayrıca konjestif kalpyetmezliğinin bulgu ve semptomlarının yokluğu (EF >%50).

Klas 3 hastalar:% 50
Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arterhastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinasıbulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; laboratuar yöntemleri ile (EKG,eforlu EKG, perfüzyon sintigrafisi v.b) devam eden iskeminin saptanması veyabir koroner arterinde en az %50 oranında darlığın anjiyografik olarakgösterilmiş olması ve ilaç tedavisi veya diyetle anjinanın kontrol altındatutulabilmesi ve sol ventrikül fonksiyonlarının bozuk olmasına rağmen (EF%30-%50) hastada NYHA Sınıf 2 semptomların varlığı.

Klas 4 hastalar:%100
Miyokardinfarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arter hastalığı tanısı alan veyagirişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinası bulunan hastalarda aşağıdakişartların varlığı; laboratuar yöntemleri ile (EKG, eforlu EKG, perfüzyonsintigrafisi vb) devam eden iskeminin saptanması veya bir veya daha fazlakoroner arterinde en az %50 oranında darlığın anjiyografik olarak gösterilmişolması ve ilaç tedavisi veya diyete rağmen hastada NYHA Sınıf 3-4 semptomlarınvarlığı veya hastada ciddi sol ventrikül fonksiyon bozukluğunun olması(EF<%30

efulim

Üye
Üye
Halil bey klasları bılıyorum fakat bunlardan hangisine uyuyor rahatszlığımın oranı klas 1 mi klas 2 mi

efulim

Üye
Üye
Peki halil bey teşekkür ederim

efulim

Üye
Üye
Bu sual’in cevabı bilen kımse yokmu acaba

efulim

Üye
Üye
Bgun transtorik eko cekildim sonuç bölümünde

SOL VENTİKÜL HİPERTROFİSİ
SOL VENTİKÜL DİYASTOLİK DİSK FONKSİYONU EVRE 2 yazıyor ne demek bunlar bu yazılanlardan oran alabilirmiyim

Tekerlekli Sandalye