Avaskuler nekroz'da hangi oranda rapor verilir?

engelliler

Üye
Üye
arkadaşlar hepinize geçmiş olsun.12 senedir avn hastasıyım sonunda ameliyat oldum yaşım 30 total kalça protezi takıldı. şimdi vergi indirimin olayından faydalanmak istiyorum ama bazı insanlar tanıdıgın olmasa zor diyor psikolojin iyice bozulur diyorlar yuzde kaç oran veriyorlar. birde bu hastalık meslek hastalıgına giriyormu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hareket kısıtlılığına göre verlilen oran değişir.

Kalça protezi için alınabilecek oranlar:

Tablo 3.33.a- Pelvis ve femur kırığı ile kalçaartroplastisine bağlı özürlülük.Total kalça replasmanı; unipolar (Tek taraflı)veya bipolar (çift taraflı) endoprotez (Diz protezi) içerir:

İyi sonuç, 85-100 puan: 19 (% 37)
Orta sonuç, 50-84 puan: 25 (% 50)
Kötü sonuç, 50 puandan az: 38 (% 75)

engelliler

Üye
Üye
Doctor bana baktı ve sen iyisin dedi ne yapayım elimde bastonlamı gideyim

engelliler

Üye
Üye
Hareket kısıtlılığına göre verlilen oran değişir.

Kalça protezi için alınabilecek oranlar:

Tablo 3.33.a- Pelvis ve femur kırığı ile kalçaartroplastisine bağlı özürlülük.Total kalça replasmanı; unipolar (Tek taraflı)veya bipolar (çift taraflı) endoprotez (Diz protezi) içerir:

İyi sonuç, 85-100 puan: 19 (% 37)
Orta sonuç, 50-84 puan: 25 (% 50)
Kötü sonuç, 50 puandan az: 38 (% 75)

hocam zaten bu sonuçlara gore bana kesin vermeleri lazım degilmi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk mesajda belirtiğim gibi, hareket kısıtlılığına göre verilen oran değişir. Sizdeki hareket kısıtlılığını bilmediğimden genel bilgi aktarımı yapmakla yetiniyorum.

engelliler

Üye
Üye
ustadım hastalıgı oran veriliyomu yoksa sadece protez içinmi oran veriliyo.
Protez kısıtlı oluyo zaten peki fizik tedavimi bakacak yoksa ortopedistmi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Söze nasıl başlayacağımı inan bilemiyorum bu hastalığın adını ilk duyduğumda yaşadığım şoku hatırladığımda elimde olmadan geçmişe geri döndüm bir anda. Çok çok geçmiş olsun arkadaşım. Çok merak ettim acaba o sana bakıp da '' Sen iyisin '' diyen doktor diplomasını nereden almış ? Avasküler nekrozun ne olduğunu biliyor mu ? yada ne derece bilebiliyor ve sana sen iyisin diyebiliyor ? yazdıkça öfkeme hakim olamayacağımı hissediyorum arkadaşım lütfen beni mazur gör ama sana elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum.

Mümkünse aynı hastaneden rapor almaktan vazgeçsen ( o densizi bir daha görmemek adına ) mümkün değilse bir kere daha o doktorun karşısına çıktığında evet bastonunla git hatta biraz yürüdükten sonra gitsen hastaneye ( özellikle ağrın olacağından zaten yürümen de değişecektir ) işte o zaman gerçek yaşamında ne kadar iyi olduğunu göstermiş olacaksın. Avn her ne kadar total kalça protezi ile desteklense de ömür boyu yaşamdan engellenmektir aslında. Sağlıklı bir insanın yapamadığı bir çok hareketi ağrı sınırıyla imkansız kılan bu hastalık engelli raporu verilmesini çok fazlasıyla hakediyor ama bunu çekmeyen , yaşamayan bilemez ki...

O doktor acaba avn nin sadece kalça eklemlerini değil tüm eklemlerini dolaylı olarak etkilediğini ve hareket kısıtlılığı yaşamanın bir hastayı hayattan ne kadar soyutladığını biliyor mu ?

engelliler

Üye
Üye
aslında hangi doktora solesem inanmıyor ilk bakışta cunku genç oldugum için ama buda bizim kaderimiz.hatta oyle şeylerle karşılaşıyorumki ben hiç ayakta duramayacak derecede oldugum zamanlar bile benden yer isteyenler çok oldu.ama guçlu olmak lazım....

engelliler

Üye
Üye
rapor konusunda bana bi yol haritası çizermisin? cunku konu hakkında bilgi sahibi degilim cahil oluncada doktor ne derse onu yapıyorum

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
aslında hangi doktora solesem inanmıyor ilk bakışta cunku genç oldugum için ama buda bizim kaderimiz.hatta oyle şeylerle karşılaşıyorumki ben hiç ayakta duramayacak derecede oldugum zamanlar bile benden yer isteyenler çok oldu.ama guçlu olmak lazım....

Doktorlar özellikle heyet doktorları önce hastaya bakıyorlar ve sana istersen komik bir şey söyleyeyim mi arkadaşım daha ilk raporum için müracaat ettiğimde çekilen onca röntgen filmlerime ve mr sonuçlarına bakarak heyet bana dönerek '' hastanın kendisi gelsin '' diye tutturmuştu ısrarla oysa hasta olan benim ve o elinizdekilerde bana ait demiştim :) insanın dış görünüşüyle kemiklerinin durumu çok farklı olabiliyor.

Doktor gerçekten doktorluk mesleğine aşıksa işte o zaman durum değişiyor ve ne yazık ki onları bulmak da kolay olmuyor bu büyük bir şans aslında...ama dediğiniz gibi bu hayatta güçlü olmak lazım hem de en fazla olabildiğince çünkü avn bunu fazlasıyla gerektiriyor :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
rapor konusunda bana bi yol haritası çizermisin? cunku konu hakkında bilgi sahibi degilim cahil oluncada doktor ne derse onu yapıyorum

Sizin durumunuzu, avn nin kaçıncı evrede olduğunu her iki tarafta olup olmadığını ve başka eklemleri etkileyip etkilemediğini, hareket kısıtlılığınızın derecesini vs bir çok şeyi bilmiyorum ancak yaşadığınızı en çok siz bilirsiniz. Doktora yaşadığınız her sıkıntınızı dile getirmekten çekinmeyin lütfen ve başka rahatsızlıklarınız da varsa diğer branşlara da girip muayene olunuz. Engelli sağlık raporu tüm vücut kayıp oranı gözönüne alınarak hesaplandığından her hastalık grubu ( inşallah başka bir şey çıkmaz ) size ek puan olarak geri dönecektir. Her ne kadar burada istenen oranın en az % 40 olmasıysa bunu alabileceğinizi düşünüyorum.

Kalça protezi olması bile size artı puan kazandırıyor. Heyete çıkarken normal yaşamınızda nelerinizin engellendiğini dile getirmekten çekinmeyin. Eğer size faydası olacaksa ben çorabımı bile giyemiyorum karlı havada çorapsız işe gitmek ne demektir bilirmisiniz demiştim heyete vb bir sürü şey ve sonuçta rapor oranım % 61 gelmişti hiç beklemediğim şekilde oysa % 40 yeterdi bana neyse yani siz tüm hareket kısıtlılığınızı ve tetkiklerinizi yanınızda götürün gerisi biraz da heyetin insafına kalıyor ne yazık ki...

engelliler

Üye
Üye
Ben dogrusu bunları hç duşnmedim.Cunku kafamda hep soyle bi mantık yurutuyorum doktor bu sureci ve sonunu bildigii için bişey solemeye gerek yok.cunku ben ilk kontrollerimde agrı içnde ne zaman doktora gitsem hep sinir oldugum şu çumlelere yakın şeyleri kurarlardı "bu daha bişey degil daha beterini gorecen , bununla yaşamaya alış falan" filan,tabi sizin agrınız oldugu için daha beterini duşunmek yerine bir an once o agrılardan kurtulmak istiyosunuz.ama gerçektende daha beterini yaşadım?
1 doktor bizim corap giyemedigimizi yada zorlandıgmızı bilmiyormu?
2 bizim tırnaklarımızı kesemedigimiz bilmiyormu?
3 biizm hiç bişey taşıyamıyacagımızı ve hep başkalarının yardımına ihtiyacımız oldugunu?
4 alafıranga tuvalet hep nerden bulabilecegimizi ?
5 işyerinde işveren performnansa fiziksel guc,e işlerinin en hızlı ve saglıklı ilerlemesinin ister. "Peki siz onunuze bi bariyer koysalar ne yaparsınız onun etrafından dolanırsınız degilmi"
6 soguk havalarda eklemlerinizi agrılarınızı artar
7 klimalı ortamlar zararları
8 ayakta durmak yada surekli oturmak
9top oynayamazsınız,hoplayamazsınız ,zıplayamazsınız,bisiklete binemezsiniz,comelemezsiniz,bacak bacakustune atamazsınız,

saglık kurulundaki doktor araştırmalar sonucunda hastalara da bakıyomuş ona once hasta olarak muayene olacam ve o sırada sorcam eger %40 uzeri olursa saglık kuruluna yonelecem olmasa
fizik doktorum vardı uzun zamandır goruşemedigim benimle baya ilgilenmişti onun yanına gidip yukarıdan aşagıya beni taramasını isteyecem tabi yaparmı bilmiyorum cunku bi çok eklemimde agrı var "ozeldeki doktor butun vucuduma bulaştıgını solemişti bende devlete sordugumda yok ole bişey bide bana kızıyodu"tabi bende sadece kalcada oldugunu sanıyodum?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Ne güzel yazmışsın arkadaşım :( işte burada yazdıklarını asıl söylemen sorman gereken kişi doktorlar. Sağlık kuruluna girmeden önce sana verilen muayene branşlarının olduğu bir bölüm var o bölümde ortopedi, fizik tedavi, kardiyoloji, vs vs bir sürü bölüm var ve bence psikiyatriye de girebilirsin. Çünkü sürekli ağrıyla yaşamanın insanın sinirlerini yeterince bozduğu kanısındayım ( kronik fibromiyalji avn nin yolaçtığı hastalıklardan birtanesi sadece ) ayrıca diğer eklemleri etkilememesi mümkün değil ki bunu asistan ortopedistler bile bilirler. ( özellikle diz ) .

Sana çok çok geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum tekrar ama bu raporu fazlasıyla hakettiğini unutma bunu sana vermeyecek hastane yoktur heralde ama sen sadece kendini doğru ifade etmelisin. Bir de herkesin ağrı eşiği farklı olabiliyor. ( ağrıya dayanabilme gücü )

Sana hangi doktor ne hakla kızabilir ki ya arkadaşım hayatta çok sessiz kalmamalısın, hakkını aramalısın. Yaşın henüz çok genç ama mutlaka bilmelisin bu ülkede hasta hakları var ve istediğin takdirde o doktorları Sağlık Bakanlığına bile şikayet edebilirsin.

Hayattan tüm isteklerin gönlünce olsun dileklerimle,

engelliler

Üye
Üye
Gazoz Agacı çok sagol yardımların kafamdaki bulanıklılıgın berraklaşmasına neden oldu.aslında herkes bir kaç cumle kursa şurda inanın baya faydası oluyo nedenmi?
Ben psikiyatri agrılarımın oldugunu solemelimiyim ve sıkıntılarımı hiç psikiyatriye muayene olmamıştım . neleri anltabilrim.bilmiyorum.
evet doktor konusunda hep şansızdım.Kendimi eskiden dha iyi ifade edebiliyodum ama şimdi biraz kotu bi durumdayım.cunku herşey daha kotu ye gidiyo iyiye giden ve olumlu hiç bişey yok. Ameliyattan sonra dizlerimde agrı oldugumu solemiştim doktora ama bişey yok deyip geçiştirdi.Sonra ozele gittim adama herşeyi anlattım gittigim doktor çooooook iyiydi işinine aşıgı bacagımın duz degilde sanki ameliyattan sonra basınca biraz dizde kayma oldugnu soledim dizimde agrılar oldugunu el bileklerimi soledim. oda benden emar istedi ve sonuç ameliyatta protez kaymış ole soleyeyim onun kullandıgı cumle aklıma gelmio. ve dizlerimdeki liflerin yırtıldıgnı agrılarımn sebebi de bunların oldugunu soledi evet ben yere basarken protezi biraz dışa kaymış o yuzden herhalde beni iki ay yatırdılar ucncu ayaga kaldırdılar ayagımın ustune basmamı solediler ben dorduncu ayda ayagıma yuklenmeye başlasdım.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Arkadaşım tekrar çok çok geçmiş olsun. Bazen şanssızlıklar üst üste gelebiliyor ve ne yazık ki olmaması gerekse de özel hastanelerle devlet hastaneleri arasında inanılmaz farklılıklar var ama bu demek değildir ki özel doktorlar iyidir devlet doktorları iyi değildir. Lütfen sözlerim yanlış anlaşılmasın burada önemli olan gerçekten mesleğini en iyi şekilde icra eden doktoru bulabilmektir. Bu biraz araştırmaya ve biraz da şansa bağlı.

Psikiyatri bölümü her hastanede mevcut genellikle insanlar bu bölüme muayene olmaktan nedense oldukça kaçınırlar oysa ruh sağlığı beden sağlığının teminatıdır. Psikiyatri yada psikoloji bölümüne görünmekten çekinme arkadaşım hissedilen ağrıların büyük bölümünü beynimizin algılama şekli belirliyor aslında. Ben doktor değilim bu yüzden size gerekli tıbbi açıklamaları yapamam ama demek istediğim ruh ve beden bir bütünse nasıl başımız ağrıdığında doktora gitmekten çekinmiyorsak psikolojimiz bozulduğunda da bu bölüme gitmekten kaçınmamalıyız. Bu konuda inanılmaz bir önyargı olduğunu kabul ediyorum ama önyargılarımızı bir yana bırakıp elde kalan sağlığımızı mümkün olduğunca korumaya çalışmalıyız.

engelliler

Üye
Üye
Selam engelliler,

Arkadaşım tekrar çok çok geçmiş olsun. Bazen şanssızlıklar üst üste gelebiliyor ve ne yazık ki olmaması gerekse de özel hastanelerle devlet hastaneleri arasında inanılmaz farklılıklar var ama bu demek değildir ki özel doktorlar iyidir devlet doktorları iyi değildir. Lütfen sözlerim yanlış anlaşılmasın burada önemli olan gerçekten mesleğini en iyi şekilde icra eden doktoru bulabilmektir. Bu biraz araştırmaya ve biraz da şansa bağlı.

Psikiyatri bölümü her hastanede mevcut genellikle insanlar bu bölüme muayene olmaktan nedense oldukça kaçınırlar oysa ruh sağlığı beden sağlığının teminatıdır. Psikiyatri yada psikoloji bölümüne görünmekten çekinme arkadaşım hissedilen ağrıların büyük bölümünü beynimizin algılama şekli belirliyor aslında. Ben doktor değilim bu yüzden size gerekli tıbbi açıklamaları yapamam ama demek istediğim ruh ve beden bir bütünse nasıl başımız ağrıdığında doktora gitmekten çekinmiyorsak psikolojimiz bozulduğunda da bu bölüme gitmekten kaçınmamalıyız. Bu konuda inanılmaz bir önyargı olduğunu kabul ediyorum ama önyargılarımızı bir yana bırakıp elde kalan sağlığımızı mümkün olduğunca korumaya çalışmalıyız.

dun psikiyatri serivisine gidip gorundum ve durumu anlattım oda bana "DEPRESYONDA"oldugumu soledi kardeşim benim depresyonda oldugumu anlamak için doktor olmaya gerek yok.
gecenlerde kalp için gitmiştim doktor oda psikolojik demişti carpıntılarım var ama psikolojik. tamam dogru psikolojik olabilir ama yaşayan benim degil diyorum.Ben doktora vucudumun tamamında artık agrıları şiddetli hissediyrum ve kendimi gucsuz hissediyorum dedim ama

engelliler

Üye
Üye
arkadaşlar vergi indirimi için başvurdum son bi bolum kaldı biraz geç tarihe randevu verdiler heyet olmasına ragmen. şimdi size sorum
1 raporda nelere dikkat etmeliyim bana kaç nusha verirler yada vermezlermi?
2 raporda vergi indirimi, ötv , istihdam,beyaz kart, engelli kimlik kartı almak istiyorum aklıma gelen şimdilik bunlar ne yapmalıyım bunları almak için.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aslı gibidir onaylı 5-10 isteyin. Sonradan lazım olabilir. Hangi haklardan yararlanmak istiyorsanız onları eklemeleri isteyin.

engelliler

Üye
Üye
halil bey aslı gibidir verirler degilmi biz kaç tane istersek sorun çıkmaz umarım
ne tur haklarımız var vergi indirimi, ötv , istihdam,beyaz kart, engelli kimlik kart benim bildigim bunlar bunları nasıl ekletecegim bilmiyorum

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Şöyle bir dilekçe işinizi görür..

................... Hastanesi Başhekimliği'ne

... / ... / 2011

10 Mart 2013 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 4. fıkrası,
"raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin yararlanmak istediği hak ve hizmetlere ilişkin talepleri belirtilir."
talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. fıkrası ise,
"Özürlü sağlık kurulu raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün yararlanabileceği hakları sayısınca veya talep ettiği sayıda çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir."
talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma ve hangi işlerde çaışamayacağıma [ayakta yapılması gereken işlerde çalışamaz], sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma, evde bakım hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağıma, dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim

ad soyad
imza

resim
tc kimlik numarası
adres
telefon

Kırmızı ile yazılan bölüme eklenebilecek haklar:

H sınıfı ehliyet alabilir
Özel tertibatlı otomobil kullanabilir.
Özel eğitim amaçlı değerlendirilmesi uygundur.
2022 sayılı yasadan yararlanabilir
Evde Bakım Aylığı alabilir
Sakat statüsünde çalışabilir
Gelir Vergii muafiyetinden yararlanabilir
Özürlü Kimlik Kartı alabilir
Diğer: (Açıklayınız)
Çalıştırılamayacağı iş alanları:

Tekerlekli Sandalye