Avaskuler nekroz'da hangi oranda rapor verilir?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Ben dogrusu bunları hç duşnmedim.Cunku kafamda hep soyle bi mantık yurutuyorum doktor bu sureci ve sonunu bildigii için bişey solemeye gerek yok.cunku ben ilk kontrollerimde agrı içnde ne zaman doktora gitsem hep sinir oldugum şu çumlelere yakın şeyleri kurarlardı "bu daha bişey degil daha beterini gorecen , bununla yaşamaya alış falan" filan,tabi sizin agrınız oldugu için daha beterini duşunmek yerine bir an once o agrılardan kurtulmak istiyosunuz.ama gerçektende daha beterini yaşadım?
1 doktor bizim corap giyemedigimizi yada zorlandıgmızı bilmiyormu?
2 bizim tırnaklarımızı kesemedigimiz bilmiyormu?
3 biizm hiç bişey taşıyamıyacagımızı ve hep başkalarının yardımına ihtiyacımız oldugunu?
4 alafıranga tuvalet hep nerden bulabilecegimizi ?
5 işyerinde işveren performnansa fiziksel guc,e işlerinin en hızlı ve saglıklı ilerlemesinin ister. "Peki siz onunuze bi bariyer koysalar ne yaparsınız onun etrafından dolanırsınız degilmi"
6 soguk havalarda eklemlerinizi agrılarınızı artar
7 klimalı ortamlar zararları
8 ayakta durmak yada surekli oturmak
9top oynayamazsınız,hoplayamazsınız ,zıplayamazsınız,bisiklete binemezsiniz,comelemezsiniz,bacak bacakustune atamazsınız,

saglık kurulundaki doktor araştırmalar sonucunda hastalara da bakıyomuş ona once hasta olarak muayene olacam ve o sırada sorcam eger %40 uzeri olursa saglık kuruluna yonelecem olmasa
fizik doktorum vardı uzun zamandır goruşemedigim benimle baya ilgilenmişti onun yanına gidip yukarıdan aşagıya beni taramasını isteyecem tabi yaparmı bilmiyorum cunku bi çok eklemimde agrı var "ozeldeki doktor butun vucuduma bulaştıgını solemişti bende devlete sordugumda yok ole bişey bide bana kızıyodu"tabi bende sadece kalcada oldugunu sanıyodum?

Selam engelliler,

Belki heyetin karşısında yani hastaneye gittiğinde çekingen davranıp bu yazdıklarını sözle dile getiremeyebilirsin diye sana söylemek isterim ki bu yazıyı da yanına alsan ya da buna benzer bir yazıyı yani senin yaşadığın tüm sıkıntı ve hareket kısıtlılığını anlatan bir yazıyı yanında bulundursan?

Sana bol şanslar diliyorum ve yaşadıklarını sözlü olarak heyete ifade etmeni çok istiyorum bunu kendin için yapabilmelisin. Unutma ağlamayana meme verilmeyen bir ülkede, derdini tam olarak anlatamayan engelliye de engelli raporu ve diğer hakları verilmemekte. Bunu sana güç olsun diye yazma gereği duydum.

Her şey gönlünce olsun...

engelliler

Üye
Üye
Arkadaşlar hepinize ne kadar teşekkur etsem dua etsem azdır.yuzdum yuzdum kuyruguna geldim sanıırm raporu teslim etmedim (saglık teknikeri) dedigin şekilde bir çıktı aldım raporun ustune zımbaladım.
şimdiki sıkıntım ise yani kafamı kurcalayan şey ise ortopedist ve ftr verdigi sanırım oranlarla %40 alırım toplamda 7 bolume muayene oldum dahiliye de verebilir
sorunuma gelince pskiyatri gittim 1 yıllık sureli kontrol yazarsa diye bunu ben bole olsun istemiyorum. eger bir yıllık vereceklerse ben bunu nerden ogrenebilirim bir yıllıksa iptal ettirmek istiyorum. bir yıl sonra bir daha ugraşmak istemiyorum. ama psikiyatrıideki doktor çogu insana 3 ay kontrol yazdı bana bişey solemedi direk bişeyler yazdı . yani surelimi suresizmi bunu nasıl ogrenebilirim ve sureli ise nasıl iptal ettirebilirim ...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporun süreli yada süresiz olduğu üzerinde yazar. Yalnız siz süreli raporu süresiz yapamazsınız. Buna karar verecek olan dr'dur. Ancak itiraz edebilirsiniz, itiraz sonucu hakem hastanesine gidilir ve orda tekrardan değerlendirilir.

engelliler

Üye
Üye
halil bey ben raporumu daha heyete teslim etmedim. teslim etmeden bunu sonuçunu ogrenemezmiyim olmasa en kotu ihtimal psikiyatri bolumunu bi şekilde iptal ettirmek olcak. evraklarımı teslim etmeden bu işi nasıl halledebilirim
BANA YARDIMLARINDAN DOLAYIDA 'GAZOZ AGACI'NA TEŞEKKUR EDERİM SAYGILARIMLA

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Arkadaşım eğer bana gerçekten teşekkür etmek istiyorsan bunu sağlık raporunu ve vergi indirim hakkını elde ettiğinde yine bu sayfalarda mutluluğunu paylaşarak yapabilirsin.

Yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin de şimdi bu telaş niye? Bekle raporunun sonucuna göre hareket edersin ama bazen zaman çok ağır geçiyor ve bekleme süresi içinde herhangi bir işlem yapmak da mümkün olmuyor. Sorunu anlıyorum ama şu an için yapabileceğin bir şey yok ki bekleyip görmekten başka. Eğer rapor sonucu istediğin şekilde gelmezse işte o zaman Halil Beyin dediği gibi rapor sonucuna itiraz edersin.

Allah yar ve yardımcın olsun dileklerimle...

engelliler

Üye
Üye
yani olayı gidiş hattına bırak dion. okadar ugraş verdim bi psikiyatri bolumu yuzunden bir sene yazarsa uzulurum oyuzden dedim gerekirse psikiyatri bolumunu iptalmi ettirsem?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bana kalırsa şu an için çok çok dua etmekten başka yapabileceğin bir şey yok gibi. Rapor heyete girince ona müdahale etmek pek mümkün değil yada ben hiç raporun bir kısmını yani senin için psikiyatri bölümünün iptal edilebileceğini sanmıyorum, hiç böyle bir durum duymadım ama gel sen rahat ol kardeşim evet bu kadar uğraştın, çabaladın ben sanmıyorum bir aksilik olacağını ama diyelim ki 1 yıl süreli olarak gelse dahi işte o zaman da 1 yıl sonra yeniden rapor çıkartırsın ama bence süresiz olarak gelecektir.

Hakkında her şeyin en hayırlısı olması dileklerimle...

engelliler

Üye
Üye
rapor daha heyette degil elimde teslim etmedim .. 1 yıl sonraki karşıma çıkacak doktor duşundukce ne demek istedigimi anlarsınız.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Arkadaşım önce şunu çok iyi anla ben tamamen senin yanındayım yani ne doktor nede hastane tarafında değilim ve bu raporu almanı hemde istediğin gibi süresiz olarak bir an önce alabilmeni belki de bu sitede en çok isteyen benim çünkü avn yani hastalığımız aynı ve nasıl dayanılmaz bir hastalık olduğunu senin kadar iyi biliyorum. Şimdi bu konuda anlaşabildiysek devam ediyorum. Bu ülkede bazen en basit engelli sağlık raporunu almak için bile inanılmaz mücadeleler vermek zorunda bırakılırsın. İçin rahatlayacaksa eğer ilk raporum % 70 lerdeydi ve ben vergi indirim hakkı almadan ( alınacağını dahi bilmiyordum ki ) tam 3 sene çalıştım sonra bir rapor daha sonra bir rapor daha ve her rapor alışımda dayanılmaz acılar içindeydim gerçi heyetteki tüm doktorları yaradanıma havale ediyorum ama sonuçta aldım hem de süresiz ve bu sayede emekli de oldum ama işte zaman, sabır ve güç gerekiyor ki o da sen de fazlasıyla var.

Sen bu raporu hakediyorsun ve süresiz olarak da alacağına inanıyorum ne olur buna biraz da sen inanmaya çalışsan ve umudunu yitirmeden devam etsen olmaz mı?

En güzel haberlerini buradan paylaşırsan işte o zaman kendim rapor almış gibi mutlu olacağımdan emin olabilirsin.

Haydi biraz daha sabır...

engelliler

Üye
Üye
çok guzel sozler bunlar çok sagol evet sabır inş alınca raporu elime burda açıklıycam hayırlısı herkese iyi akşamlar Allah hepimizin yardımcısı olsun

engelliler

Üye
Üye
Şöyle bir dilekçe işinizi görür..

................... Hastanesi Başhekimliği'ne

... / ... / 2011

10 Mart 2013 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 4. fıkrası,
"raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin yararlanmak istediği hak ve hizmetlere ilişkin talepleri belirtilir."
talimatını; 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. fıkrası ise,
"Özürlü sağlık kurulu raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün yararlanabileceği hakları sayısınca veya talep ettiği sayıda çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir."
talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma ve hangi işlerde çaışamayacağıma [ayakta yapılması gereken işlerde çalışamaz], sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma, evde bakım hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağıma, dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim

ad soyad
imza

resim
tc kimlik numarası
adres
telefon

Kırmızı ile yazılan bölüme eklenebilecek haklar:

H sınıfı ehliyet alabilir
Özel tertibatlı otomobil kullanabilir.
Özel eğitim amaçlı değerlendirilmesi uygundur.
2022 sayılı yasadan yararlanabilir
Evde Bakım Aylığı alabilir
Sakat statüsünde çalışabilir
Gelir Vergii muafiyetinden yararlanabilir
Özürlü Kimlik Kartı alabilir
Diğer: (Açıklayınız)
Çalıştırılamayacağı iş alanları:

arkadaşlar ben bi çıktı aldım 5 adet resimle zımbaladım. ve evrakların içine koydum. ama cuma gunu raporu almaya gittigimde onu atmışlar. ve sanırım bana bi nushasını verecekler. ama bana verecekleri bir nusha bana yetermi butun işlerimi onunla halledebilirmiyim.raporun orjinalı kimler ister raporda yukarıdaki hakkım olan butun haklardan yararlanmak isterim (H sınıfı ehliyet alabilir, Özürlü Kimlik Kartı alabilir, Sakat statüsünde çalışabilir

Bu hükümler çerçevesinde, sakat statüsünde çalışıp çalışamayacağıma ve hangi işlerde çaışamayacağıma [ayakta yapılması gereken işlerde çalışamaz], sakatlık/vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağıma, 2022 sayılı yasadan yararlanıp yararlanamayacağıma, evde bakım hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağıma, dair ibarelerin eksiksiz doldurularak, 5 nüsha halinde tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim

rapora baktıgımda ben bunların hiçbirini gormedim . gerci doktorların 2 tanesi muhur ve imza atmış digerleri daha bakmamış... umarım anlatabilmişimdir

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Yazdıklarını anlayamıyorum çünkü benim bildiğim hastanedeki tüm işlemler bittiğinde heyete girersin ve heyet sana yaklaşık bir hafta sonra engelli sağlık raporunu ( oranı belirten raporu) verir yani en azından tek seferde tüm doktorların imzalarının bulunduğu raporlarımı içeri verdikten sonra sonuç olarak aldığımda işlem bitmişti o yüzden sendeki uygulamayı anlayamıyorum. Üzgünüm :(

engelliler

Üye
Üye
kbb kulagımda delik vardı puan vermemiş ameliyat olmamı tavsiye etti
goz doktoru goz kurulugu ve ışıga karşı alerjim vardı ondanda puan gelmedi
dahiliye tiroid-kolestrol-demir eksikligi bunların hiçbirinden alamadım
psikiyatri ordanda 5 aydır raporum olmasına ragmen bişey çıkmadı
ortopedist =25
gastroentoroloji =10

arkadaşlar sonucu dun aldım %33 verdiler ama anlamadıgım bişey var.Kolumda karpal tunel vardı bunu yazdılar ama puan olarak yazılmamış.ortopediste keinbock oldugunu solemiştim oda ilgilenmeyince bende ftr soledim oda yazdı ama neden rapora işlenmemiş onu anlamadım sanırım 24 puan vermişti elimde fotokopisi var bundan sonra ne onerirsiniz..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer size verilen oranın düşük olduğuna inanıyorsanız "il sağlık müdürüne" giderek rapora itiraz edebilirsiniz...

engelliler

Üye
Üye
Eğer size verilen oranın düşük olduğuna inanıyorsanız "il sağlık müdürüne" giderek rapora itiraz edebilirsiniz...

duşuklugunden ziyade kol bilegimdeki ftr verdigi puanı neden eklememişler onu anlamıyorum zaten kalcamdaki protezle ozaman %40 geçiyo neden ordan burdan kırpmışlar onu anlamıyorum ankaranın cevabını beklemelimiyim.birde doktor puan verse ona zararı ne oluyo paramı kesiyolar sonuçta rontgenler ortada

engelliler

Üye
Üye
1 il saglık mudurlugune gittim itiraz ettim.haseki seçtim arkadaşlar ordan sonra başka bi hastaneye daha yolamıycaklar degilmi yoksa beklemelimiyim bilmiyorum ama başvuruyu yaptım
2 elimde doktorları gezerken verilen raporun fotokopi var raporun oranları yazmış ama neden sonuca işlenmemiş
3 parmak uyuşmaları 3 parmagımda uyuşma var ve de keinbock var bunların oranları kaçtır

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapora itiraz sonucu hakem hastanesine göndermişlerdir sizi. Ordan başka hastaneye göndermezler. Parmak uyuşmalarına dair oran belirtmek çok zor. Bekleyip görmek lazım...

engelliler

Üye
Üye
hocam cevap için teşekkur ederim. peki bilen arkadaşlar şu sorularımın cevabını bilenlerden cevap bekliyorum
1 karpal tunel için oran veriliyormu benim 3,4,5 parmaklarımda uyuşma oluyo
2 keinbock kol bilegimde var bunun oranını kaç oluyo
bu oranları çok araştırdım ama sonucunu bulamadım yardımlarınızı bekliyorum

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam engelliler,

Sizin adınıza hep hayırlı, olumlu bir sonuç bekliyorum ve inşallah hakem hastanesi size istediğiniz oranı ( en az % 40 da olsa ) verecektir diye umut ediyorum. Karpal tünel sendromu ve Keinböck hastalıkları benim bildiğim kadarıyla oran ifade etmeyen rahatsızlıklar sonuçlarında her ne kadar el, el bileği ve parmaklarda güç kaybına neden olsa da doktorlar bu tür rahatsızlıkları dikkate almıyorlar. Sizin için en çok oran getirecek olan ortopedi ve gastroentrolojik hastalıklarınız olacaktır. Baktınız hakem hastanesinden de olumlu bir sonuç çıkmazsa o halde bu engelli raporunu ve vergi indirim hakkını almak sizin için hayırlı değilmiş diye düşünmeye çalışın. Mevlananın dediği gibi ;

Üzülme! İstediğin bir şey olmuyorsa, ya daha iyisi olacağı için; ya da gerçekten olmaması gerektiği için olmuyordur. Sen darda olduğun vakitlerde, sana bahşedilmiş olanlarla elinden geleni yaparsın, en güzel çareleri düşünürsün uygularsın. Fakat yine bir şeyler olmuyorsa, kendini yerden yere vurman iyi bir durum değildir. Direnmekle, kendi iç huzurunu bozarsın. Sabırla uygula sana verilmiş olanları, o anki imkanlarınla. (Mevlana)

Tekerlekli Sandalye