Bayburt'lu olmak bir ayrıcalıktır!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Kadın Cinayetlerinin İşlenmediği Tek İlimiz

Türkiye genelinde kadın cinayetlerin önüne bir türlü geçilemiyor. Ülke genelinde kadın cinayetinin işlenmediği tek il ise Bayburt oldu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde Türkiye'deki tablo, ihtiyaç duyulan mücadelenin boyutlarına dair fikir verici nitelikte; 2010'dan bu yana en az 1915 kadın öldürüldü.

FAİLLER KOCA YA DA ERKEK ARKADAŞ

Öldürülen her iki kadından birinin faili kocası veya erkek arkadaşıydı. En az 396 cinayetayrılık veya boşanma aşamasında gerçekleşti. 355 cinayetin öncesinde kadınlar şiddet, taciz veya tehdide maruz kalmıştı. En az 237 cinayet, kadınların güvenlik endişesiyle resmi bir başvuruda bulunduğu halde işlendi.

Medyaya yansıyan kadın cinayetlerinin haritalandığı kadincinayetleri.org sitesi, 2010'dan bu yana kadınların nerede, ne zaman, kim tarafından, hangi bahaneyle öldürüldüğünü, cinayete giden süreçte ihmallerin yaşanıp yaşanmadığını nesnel olarak ortaya koymak ve cinayetlerin önlenmesi yolunda oluşturulacak politikalara katkı sağlamak amacıyla hazırlandı.

ÖLDÜRME BAHANELERİ

Kadın cinayetleriye ilgili resmî verilerin paylaşılmaması nedeniyle bianet'in erkek şiddeti çetelesindeki cinayet bilgilerinden yola çıkarak yürütülen çalışmaya göre, öldürülen 1915 kadının 1193'ünün faili (yüzde 62'si) kocası, erkek arkadaşı, eski kocası ya da eski erkek arkadaşıydı. 213 kadın babası, oğlu ya da erkek kardeşi tarafından öldürüldü. 114 kadının faili ise erkek akrabası oldu.

Aldatılma şüphesi, kadının boşanma isteği, erkeğin barışma isteğinin reddi ve namus/ töre, erkeklerin kadınları öldürme bahanelerinden önde gelenler oldu. Bunun yanı sıra "Kadının yemeğe salça koyması", "Erkeğin 'erkekliğiyle' dalga geçilmesi", "Kadının erkeği şikayet etmesi" ya da "Kadının telefon şifresini söylememesi" de kadınları öldürmenin medyaya yansıyan bahaneleri arasında yer aldı.

KADIN CİNAYETİNİN GELMEDİĞİ TEK İL

Kadın cinayetlerinin il ve ilçelere göre dağılımı:

-2010'dan bu yana sadece İstanbul'da öldürülen kadın sayısı 261.

-İzmir'de 139, Ankara'da 105, Adana'da 102, Gaziantep'te 88, Antalya'da 81.

-Son 8 yılda kadın cinayeti haberinin yansımadığı tek il Bayburt oldu.

-En az sayıda cinayet haberi ise Artvin, Karabük, Gümüşhane, Tunceli ve Bingöl'den geldi.

ATEŞLİ SİLAHLAR KULLANILDI

Kadın cinayetleri haberlerinden toplanan bilgilere göre, 2010'dan bu yana gerçekleşen 1915 cinayetin 1006'sı ateşli silahlarla işlendi. 1195 cinayet ise kadının, erkeğin veya ailelerinin evinde gerçekleşti.

Şimdi gel gelelim bu işin perde arkasına. Sitemizin yöneticisi sevgili Halil Yılmaz'ın koltukları kabarmıştır bu haberi okuyunca :) valla ne yalan söyleyeyim ben olsam onun yerinde haklı olarak gurur duyardım doğduğum ve yaşadığım memleketimle..

Bayburt'tan ne aslanlar, ne cesur yürekliler çıkıyormuş kimsenin haberi yok!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ahanda. Ceylancım akşam akşam içime bir ferahlık getirdin. İçimdeki ferahlığa yüzümde ki tebessüm eşlik ederken hem haberin hemde senin hoş sözlerin (ne yalan diyim) koltuklarımı hayli kabarttı. :)
Ama işte allah kahretsinki hanımların bu kadar kıymetini bilmemize rağmen hala bekarız :)
Beni güldürdün. Allahta seni güldürsün kuzum. :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:eek: Sen gül, sen hep gül ki senin gösterdiğin yol ışıl ışıl aydınlansın güzel dostum..

Artık o şarkıyı dinlemesen ( Bu senede bekar gezelim) belki 2018 yılı senin yılın olabilir. Ben çalışmalara başladım. Ne dersin 2018 de everelim mi seni???

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Ve Bayburt Havaalanına adım adım :)

Bayburt iliyle ilgili basında yayınlanan her konu bence yeterince ilginç ve fazlasıyla değerli o yüzden paylaşmak istedim. Her ne kadar bu konu özellikle benim sevgili dostumu dünya gözüyle bir kez olsun görebilmem için muhteşem bir fırsat olmasının yanı sıra değerli yöneticimizi yakından görmek ve tanışmak isteyenler adına da ulaşımı kolaylaştıran, çabuklaştıran en güvenilir yolculuğu yapmanız için inanılmaz bir şans :)

Bayburt Havalimanı’na teklif verenler

Adalet dağıtılmayan ülkemizde, devletin kaynak dağıtma mekanizmaları hızlı ve “verimli” biçimde çalışmayı sürdürüyor. Nüfusu 90 binin biraz üzerinde olan ve komşu olduğu üç ilde de (Trabzon, Erzurum, Erzincan) havaalanı bulunan Bayburt’a -da- havalimanı yapılmasında önemli bir etap geride kaldı.
Meraklısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kendisi Bayburtlu olan Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bu müjdeyi verdiğini, hatta Ağbal’ın toplamda 285 milyon TL ödenek ayrıldığı sözünü hatırlayacaktır.

İhale 16 Ocak’ta, yani üç gün önce yapıldı, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen ihalenin resmi adı:
“Bayburt-Gümüşhane Havalimanı Altyapı ve Müteferrik İşler İnşaatı İşi.”
24 ayrı firma/firma grubunun teklif verdiği açık ihalede, en uygun teklifi 169 milyon 497 bin TL’ye dört firmadan oluşan bir konsorsiyum verdi. Yüzde 11 indirimle verildiği ilan edilen bu teklifin sahipleri:

İntaş İnşaat + Yedigöze İnşaat + Aga Enerji + Emiroğlu İnşaat.

Dört firma arasında bilinirliği nispeten yüksek olan firmanın adı, Aga Enerji.
Bilinirliği yüksek, zira denizin milyonlarca ton taşla doldurularak yapılacağı Rize Havalimanı’nı Cengiz İnşaat ile birlikte üstlenen Aga Enerji, ayrıca İstanbul’da Ataköy metro ihalesini de kazanmıştı. Adı sık sık Bayburt Grup ile anılan Aga Enerji, bu yaygın ön kabule karşın Bayburt Grup’un resmi internet sitesindeki şirketler arasında yer almıyor. Yani Bayburt Grup, Aga Enerji’yi grup şirketi olarak göstermiyor. Gelin görün ki, “Kim bu Aga Enerji?” diye aradığınızda da elle tutulur ciddi bir sonuç almanız imkânsız. Devletten milyarlık ulaştırma ihaleleri alan Aga Enerji adlı şirketin bir internet sitesi bile yok.

Üç şirket aynı adreste

Bayburt - Gümüşhane Havalimanı ihalesinin sonuçlandığını öğrenince, Ticaret Sicili’nden küçük bir araştırma yaptım. En düşük teklifi veren dört şirketin üçü, aynı iş merkezinde faaliyet gösteriyor.

Tekrar hatırlatalım en düşük teklifi veren dörtlü konsorsiyumu: İntaş İnşaat + Yedigöze İnşaat + Aga Enerji + Emiroğlu İnşaat.
İşte bu gruptan Yedigöze, Aga Enerji ve Emiroğlu İnşaat’ın şirket merkezleri, Ticaret Sicili kayıtlarına göre Yeşilköy’deki EGS Business Port’ta. Üçü de aynı blokta B-3 blok. Ve Üçünün de numara bölümünde 12/2 yazıyor.
Aga Enerji ile Emiroğlu İnşaat’ın şirket ortakları da aynı isimde, Ersin Tuncay isminde buluşuyor. Şüphesiz ki hayat tesadüflerle dolu. Ve bu adres ve isim çakışması da mucizevi bir rastlantı olabilir.

Yine de bir havalimanı ihalesine, konsorsiyum görünümünde teklif vermiş farklı isimler altındaki firmaların aynı adreste faaliyet gösteriyor olmasını dikkatlerinize sunuyorum. (Belki hatırlatmak gerekiyor niyesini? Çünkü gazetecilik. Çünkü dağıtılacak kaynak bütçeden.)

En yüksek ‘evet’ oyu

Bayburt 16 Nisan 2017 referandumunda, “evet” oyunun en yüksek çıktığı il olarak da biliniyor. Anadolu Ajansı’nın referandum oy haritasına göre, Bayburt’taki evet oranı yüzde 81.70. Tabii bu durumun Bayburt’a havalimanı yapılmasıyla doğrudan bir ilişkisi olduğunu kanıtlayacak bilimsel veriye sahip değiliz.
Ama kamu kaynakları açısından etkileyici bir turizm potansiyeli bulunmayan, nüfusu 100 binin altında ve yakın çevresinde iki ayrı havaalanı bulunan bir şehre, havaalanı yapılması kararının ülkenin kıt kaynakları bakımından tartışılması meşrudur.

Henüz başkent Ankara’da insanları Esenboğa Havalimanı’na ulaştıracak bir metro hattı ortada yokken, Almanların kıskanacağı İstanbul 3. havalimanı 10 ay sonra bittiğinde, Ulaştırma Bakanlığı’nın Kolin ile Bayburt Grup bünyesindeki Şenbay’a “verdiği” metro hattının tamamlanması şüpheliyken, çift haneli enflasyonda memurlara yüze 3.5 zam verirken çok daha meşrudur. Projenin yapılabilirliği, israf olup olmadığı, yapacak şirketlerin yeterliliği bir yana her havaalanı gibi bunun da bir arazi kamulaştırması boyutu olacak. Bayburt Havalimanı için herhalde birilerinin arazileri istimlak edilecek. İşin bu faslından da acaba kimler kazançlı çıkacak?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Ve yine Muhteşemsin Bayburt

Tüm Türkiye'ye örnek olan şehir! Yasak yok ama kimse sokağa çıkmadı!!!

Bayburt halkı, kent genelinde sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmayarak tüm Türkiye'ye örnek oldu. Kentin en işlek caddelerinin dahi boş kaldığı gözlendi.

Bayburt'ta yaşayanların, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında yapılan 'evde kal' çağrılarına uyup, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığı gözlendi Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan 'evde kal' çağrılarına uyan Bayburtlular, cadde, sokak ve meydanları boş bıraktı. Yapılan uyarıları dikkate alan ve tedbirlere uyanların, zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmadığı, kentin en işlek caddelerinin dahi boş kaldığı gözlendi.

tum-turkiye-ye-ornek-olan-sehir-yasak-yok-ama-13114374_1008_m.jpg

tum-turkiye-ye-ornek-olan-sehir-yasak-yok-ama-13114374_1801_m.jpg

tum-turkiye-ye-ornek-olan-sehir-yasak-yok-ama-13114374_2562_m.jpg

tum-turkiye-ye-ornek-olan-sehir-yasak-yok-ama-13114374_1960_m.jpg

Doğma büyüme İstanbullu biri olarak kendi şehrinin dışında başka bir şehire hayran olmak işte bu :) Şimdi sitenin kurucusunun da Bayburtlu olduğunu düşünürsek o zaman neden bu haberle gurur duyduğumu anlarsınız :) Kendisi bu hayatta tanıdığım en cesur insanlardan biri olmasına rağmen şehriyle ilgili böylesine güzel bir haberi sizlerle paylaşamayacak kadar mütevazi bir kişilik neyse ben onun yerine paylaşmak istedim. İşte ülkemin en küçük ancak en müthiş şehri: Bayburt

Türkiye seninle gurur duyuyor!

nadengi30

Üye
Üye
Arkadaşım Bayburt Türkiyenin en küçük en az nüfuslu ili. Bir kasaba gibi düşünün. Kontrol edilmesi ve dayanışma içinde olması, birbirleriyle uyum içinde olması gayet normal. 16 milyonluk istanbulla kıyaslamayın. Yinede tebrikler

DRA-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tekerlekli Sandalye