Bedensel engelliler evlilik nasıl olur?

gizem06

Üye
Üye
Merhabalar çok araştırma yaptım ama aklımda soru işareti var ben bedensel engeliyim ve zihinsel %50 hafif mental rapor da bu şekilde yaziyo ve babamla mahkemeye ciktim babam bana vasi mi artık ne diyorsanız atandı şimdi okuduğum da akil yoksunu evlenemez diyo benim evlenmem için ne yapmam lazım sorun çıkar mı avukat mi danismam lazım

gizem06

Üye
Üye
Bu soru hem kafamda ve üzülüyorum çünkü bende bi kurmak hakkim evlenebilmek miyim kime sorsam evlenemezsin akil sağlığin bozuk diyor ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba gizem. baban vasin olduğu için resmi nikaha onun onay vermesi gerekir sanırım.

gizem06

Üye
Üye
Merhaba gizem. baban vasin olduğu için resmi nikaha onun onay vermesi gerekir sanırım.
Anladım yeter ki sadece onla hal olsun her öyleyse baska sey cikmasinda izin kolay peki babamin ne yapması lazım ne yere basvurmasi lazım bende burda üzülüyorum hic yuva kuramiycam hep milletin mutluluguna imrencem diye

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@gizem06

Evlenmek, yuva kurmak belli yaşlardan sonra çoğu insanın hayalidir. Hatta çocukken bile evcilik oynardı benim çocukluğumda küçük insanlar. Şimdi geldim 45 yaşıma. Hiç cesaret edemedim evlenmeye. On bini aşkın nüfuslu bir kasabada, bir okulda memurum yıllardır. Tanıdığım insanların çoğu kaba, empati yoksunu, menfaatine aşırı düşkün, adab-ı muaşeretten bihaber. Nerede nasıl davranması gerektiğini bilmeyen, hatta en temel nezaket kurallarından bile haberi olmayan insanlar. Bu insanların içinde üniversite bitirmişler bile var ve saydığım bazı eksikleri onlarda da gözlemledim. Üç hafta önce tanıştığı erkekle evlenip yılını doldurmadan boşanan veya kariyer olarak saygın bir mesleği olan eşinden aylarca şiddet görüp boşanmak zorunda kalan kadın tanıdıklarım oldu.

Bugün artık şunu düşünüyorum: İnsanların çok büyük bir kısmı yukarda saydığım tüm olumsuz davranışlara/durumlara haizler. Bu durum sadece bizim yaşadığımız coğrafyaya has bir durum da değil; tüm dünya müthiş bir cehaletin, nobranlığın pençesinde.

Bu şartlar altında, bu yaşınızda evlenemediğiniz için hayıflanmak –kızmayın lütfen- bana komik geliyor. Eğer evlenemediyseniz; bence Tanrı sizi bir şeylerden koruyordur bence. Yaşınız yirmilerde gördüğüm kadarıyla, engel durumunuzu da bilmiyorum ama bence en az bir on yıl daha insanları tanımak, dünyayı anlamak; kısacası gözünüzün açılaması için bekleyin derim.

Saygılar.

gizem06

Üye
Üye
@gizem06

Evlenmek, yuva kurmak belli yaşlardan sonra çoğu insanın hayalidir. Hatta çocukken bile evcilik oynardı benim çocukluğumda küçük insanlar. Şimdi geldim 45 yaşıma. Hiç cesaret edemedim evlenmeye. On bini aşkın nüfuslu bir kasabada, bir okulda memurum yıllardır. Tanıdığım insanların çoğu kaba, empati yoksunu, menfaatine aşırı düşkün, adab-ı muaşeretten bihaber. Nerede nasıl davranması gerektiğini bilmeyen, hatta en temel nezaket kurallarından bile haberi olmayan insanlar. Bu insanların içinde üniversite bitirmişler bile var ve saydığım bazı eksikleri onlarda da gözlemledim. Üç hafta önce tanıştığı erkekle evlenip yılını doldurmadan boşanan veya kariyer olarak saygın bir mesleği olan eşinden aylarca şiddet görüp boşanmak zorunda kalan kadın tanıdıklarım oldu.

Bugün artık şunu düşünüyorum: İnsanların çok büyük bir kısmı yukarda saydığım tüm olumsuz davranışlara/durumlara haizler. Bu durum sadece bizim yaşadığımız coğrafyaya has bir durum da değil; tüm dünya müthiş bir cehaletin, nobranlığın pençesinde.

Bu şartlar altında, bu yaşınızda evlenemediğiniz için hayıflanmak –kızmayın lütfen- bana komik geliyor. Eğer evlenemediyseniz; bence Tanrı sizi bir şeylerden koruyordur bence. Yaşınız yirmilerde gördüğüm kadarıyla, engel durumunuzu da bilmiyorum ama bence en az bir on yıl daha insanları tanımak, dünyayı anlamak; kısacası gözünüzün açılaması için bekleyin derim.

Saygılar.
Estağfurullah niye kızıyım herkesin düşüncesine saygım var ben sadece nasıl olur bilen varsa yol göstersin diye yazdim bisey biliyorsanız vardir bı bildiğiniz yaşadığınız hatta mutlu oldum engellim çok şükür çok yok kendi isimi hallediyorum aklimdan da cok engel yok ama mental retardasyon var hafif bu engel mi evliliğe bilmiyorum umarım deyildir çünkü milletin yuva kuruşunu mutlu olusunu izleyip kendim sevdiğim insanla kavusamayip başka birine evlenmesine katlanamam çünkü hakkim sevmek yuva kurmak umarım bunu elimden almazlar?ben şimdi evlencem demiyorum zatn vakti gelince ilaki olacak ama bunu nasıl çözücem bilmiyorum

gizem06

Üye
Üye
Raporda zihinsel var bide ruhsal ve duygusal var benim sadece zihinsel engelli işaretli peki vasi niye atandı agir engelli olduğum için mi çünkü zihinde o kadar engel yok

Özge52

Üye
Üye
Boş verin gizem hanım evlenipte ne yapcaksınız
Evlenmeden önce canım cicim evlendikten sonra hayatı zindan ediyorlar baba ocağı herzaman daha huzurlu

gizem06

Üye
Üye
Evlenmeden önce canım cicim evlendikten sonra hayatı zindan ediyorlar baba ocağı herzaman daha huzurlu
Herkesin kendi tercihi ben buraya yardımcı olmanız icin yazdım ama kimse yardımcı olmuyor
Hayatın doğal süreçi bu hanfendi o zaman niye millet evleniyor sonuçta annem babamda bı yere kadar basimda durcak bana yardımcı olucak biri lazım sonuçta biri vardır seni vezir eder biri vardir rezil eder benim bu soru günlük hayatımı etkiliycek kadar düşündürüyor o yüzden buraya yazdım bilen varsa soylesin hem içim ferah olsun hemde ne evrak izin gerekiyorsa yaparim diye yazdım demekki hayatimdaki insandan eminim siz sevdiğiniz insanla bi omur geçirmek istemezmiydiniz demek ki ben sorumun cvabini tam alamiycam

Son düzenleme:

gizem06

Üye
Üye
Vasi neden tayin oldu onu nerden bakabilirim e devlet te görünmüyor

Özge52

Üye
Üye
Gizemcim ne alaka vezirde eder rezilde eder sözü ne kadar anlamsız bekarlığının tadını çıkar diye söyledim ayrıca 22 yıllık evliyim benimde 20 yaşında kızım var ben kızımada söylüyorum mesleğini eline al kimseye boyun bükme diye maddi yönünden birine bağımlı olmak bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülüktür benim söyledimde hiç bir yanlış yok şimdiki gençlerimiz evliliği oyuncak sanıyor

Özge52

Üye
Üye
Gizem hanım kaç yaşındasın 20 lerdemisin yoksa büyükmüsün ben 35 yaşındayım 22 yıllık evliyim

gizem06

Üye
Üye
R
Gizem hanım kaç yaşındasın 20 lerdemisin yoksa büyükmüsün ben 35 yaşındayım 22 yıllık evliyim
23 yaşındayım bende şimdi evlencem demiyorum zaten vakti gelince demek istedim ve böyle bir sorunum var sıkıntı olurmu diye yazdım konu bambaşka yerlere gitti

Özge52

Üye
Üye
Babanız onayı verdikten sonra bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum

septik

Editör
Editör
Net üzerinden biraz araştırdım. Fakat en güzeli bir avukatla görüşüp detaylıca her sorunuza cevap almaktır.

Vasi kaç yıl geçerlidir?

. Vasi ne kadar süreyle atanır/ görevlendirilir? Vasi, Kanun'un 456'ncı maddesine göre kural olarak 2 yıl için atanır. Sulh Hukuk Mahkemesi vasinin görev süresini her defasında ikişer yıl uzatabilir. İki dönem üst üste (4 yıl) görev yapan vasi, vasilikten kaçınma hakkını kullanabilir.

Vasi tayin edilen kişi evlenebilir mi?

Evlenme, nişanlanma, tanıma gibi kişiye sıkı sıkıya bağlı haklarda vesayet altında olan kişi vasinin iznini almak zorundadır. Bir hukuki işlem vesayet altında bulunan kişiye bir yükümlülük getirmiyorsa, vasiden izin alınmasına gerek yoktur.

Vasisi olan kişinin yapabilecekleri.

mert

Üye
Üye
R

23 yaşındayım bende şimdi evlencem demiyorum zaten vakti gelince demek istedim ve böyle bir sorunum var sıkıntı olurmu diye yazdım konu bambaşka yerlere gitti
gizem hanım slmlar 30 senelik evliyim 6 ğlum 5 kızım var 11 tane çocuk babasıyım 7 tane torunum var soruna gelecek olursa baban izin verdimi sıkıntı olmaz zaten herkesin düşüncesi ayrı ama mutluluk seninde hakkın derim saygılar efendim

Mehmet.00

Üye
Üye
Allah yardım etsin bizlere ölmüşüz ağlayanimiz yok bu dünya bizim işimiz değil herşeyden yoksunuz çöp misali yaşıyoruz kırıntıyiz bir köşede

mert

Üye
Üye
Allah yardım etsin bizlere ölmüşüz ağlayanimiz yok bu dünya bizim işimiz değil herşeyden yoksunuz çöp misali yaşıyoruz kırıntıyiz bir köşede
mehmet kardeşim şükür edelim rabbimize rabbim bundan aşagı etmesin

Tekerlekli Sandalye