Böbrek nakli oldum emekliligimde ssk mı bağkur mu geçerli olacak

ssk li olmak icin dukkanini kapatmana gerek yok.kendini bir tanidiginin yaninda ssk li goster bagkura git bagkuru dondurmak istedigini soyle daha sonra vergi indirim belgesi almak icin basvur.sskya yatiracagin prim bagkura yatirdigindan biraz daha az olur.

ssk li olmak icin dukkanini kapatmana gerek yok.kendini bir tanidiginin yaninda ssk li goster bagkura git bagkuru dondurmak istedigini soyle daha sonra vergi indirim belgesi almak icin basvur.sskya yatiracagin prim bagkura yatirdigindan biraz daha az olur.

Üzerine ait dükkan olduğu sürece malül emekliliği kabul ettiremez. Dükkan devretmeli yada kapatmalı yoksa başka yol yok.

bildigim kadariyla malulluk onaylandiktan sonra kapatmak mumkun.ben ayni durumdayim malullugum rededildi.dediginiz gibi olsa ben isimden olurdum.

benim nisanda 1800 günüm doluyo ama senem dolmuyo mecbur sene bekliyecez 2004 hesaplasam 10 sene diyolar 2014 beklemem lazım ozaman degişir herlade bişiler diye umuyorum

bimerden gelen cevap ben nasıl şikayet ettim bana be yollamışlar

Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) 20.09.2012 tarih, 569613 sayılı müracaatınız incelenmiştir.
Mevzuatımız gereği, hakkınızda gerekli işlemin yapılabilmesi için öncelikle malul olduğunuz iddiası ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine müracaatınız gerekmektedir. Müracaat sonucu sosyal sigortalar yönünden istenilen şartlara haiz olunması halinde il/ilçelerinde bulunan Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerine, bulunmaması halinde Devlet Üniversitesi Hastanelerine, Üniversite Hastanesi de bulunmuyor ise Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı Asker Hastanelerine, bunun da bulunmaması halinde il/ilçelerinde bulunan tam teşekküllü Sağlık Bakanlığı Devlet Hastanelerine sevk edilmeniz gerekecektir.
Sevkiniz sonucu düzenlenecek olan sağlık kurulu raporları ve diğer belgeler bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğünce bir dosya şeklinde görüşülmek üzere ilgili Kurum Sağlık Kuruluna gönderilecektir. Kurum Sağlık Kurulunca Maluliyetiniz Kabul edilebilir. Red edilebilir veya Ara Karar verilebilir.
Özetlemek gerekirse, şahsınızın bir talep dilekçesi ile bağlı bulunduğunuz (ikametgâhınıza en yakın) Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine müracaatı üzerine gerekli iş ve işlemlerin yürütümünün başlanacağının bilinmesi hususunda;
Bilgilerinize rica ederim.

selam iyi bayramlar arkadaşlar bir sorum olcak benim emekliligime daha 4 5 sene var benim şimdi herhan gibi bir yere başvurmam yada bildirmem gereken bir durum varmı
bilen arkadaşlar yardımcı olurmusunuz

şikayetimin sonucu geldi nakil olanların umudu yok gibi

]Böbrek nakli olanların %70 özürlü raporu olmasına rağmen malulen emekli olamadıklarına ilişkin Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL’e hitaplı elektronik posta iletiniz incelenmiştir.

Kurumumuz sağlık kurulları ve yüksek sağlık kurulunca 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Malul sayılma başlıklı 25. maddesi ile ‘‘Çalışma gücü ve meslekte kazanma gücü kaybı oranı tespit işlemleri yönetmeliği’’ doğrultusunda çalışma gücü kaybı tespiti yapılmaktadır.

Özürlü oranı tespiti (tüm vücut fonksiyon kaybı) ise, özürlülük ölçütü sınıflandırılması ve özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yönetmelik doğrultusunda yapılmaktadır.

Böbrek hastalarının malulen emekli olmak üzere yapmış olduğu başvurularda, yönetmeliğimiz arıza / hastalık listesi, karın hastalıkları ve arızaları başlığı altında yer alan böbrek kısmında ‘‘diyaliz gerektirir böbrek hastalıkları veya böbrek fonksiyonlarının transplantasyona rağmen tekrar bozulması’’ halinin tespiti durumunda çalışma gücünü kaybettiği (Maluliyet) kararı verilmektedir.

Transplantasyon sonrası tekrar kontrol muayenesine istinaden takip ve tedavisinin yapıldığı sağlık kuruluşundan temin edilen sağlık kurulu raporu göz önüne alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Söz konusu sağlık kurulu raporunda, böbreğin tamamen fonksiyonel (normal) olduğunun ifade edilmesi halinde sigortalı veya hak sahiplerinin çalışma hayatına dönebileceği kararı verilmektedir. Aksi taktirde maluliyetleri devam etmektedir.

Ayrıca, Kurumumuz tarafından bahsi geçen konuya ilişkin yapılan bir çalışmada; Organ nakli yapan veya organ nakli amacıyla sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kurumlarına, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz tedavisi görmekte iken organ nakli olan kişilerin çalışma hayatına dönüş süreleri sorulmuş olup, alınan cevaplarda “çalışma hayatına dönüş sürelerinin 3 ile 6 ay arasında” olduğu belirtilmiştir.

Bilginizi, rica ederim.

Erkan GÜLBEYAZ

SGK Maluliyet ve Sağlık Kurulları

Daire Başkanlığı Şube Müdürü

Hayretler içerisindeyim. Böbrek nakli olanlar 3 ila 6 ay içinde çalışma hayatına dönüyormuş. Benim iki arkadaşım böbrek nakli oldu. 6 ay boyunca ev istirahati verildi bir odanın içinde kaldılar. Ve yanlarına zorunlu olmadıkca kimse girmedi girenlerde maske takarak girdiler. Geri kalan 4-5 ayda dışarı belli saatlerde çıktılar yine ağızlarında maske olmak koşuluyla.

Geri