C5 omurilik felci olup yürüyen iyileşen varsa lütfen paylaşsın

tuse

Üye
Üye
kardeşim iskeleden atlama sonucu c5 boynu kırıldı ...zannedersem kaymada olmış ...kayan yer yerine geldin diğe bişeyler takıldı sonra ameliyat geçirdi iki tane tam bir yıl oldu ancak yatak yarası ateşlenme yoğun bakım süreci derken 3-5 ay gibi bir süre gitti ...şuan özel bir rehablitasyon merkezinde kalıyor ...kolları güçlenmeye başladı sağ el bileğide var ve işaret parmağını hafifi hareket ettiriyor...sol el bileği heniz yok ama kolunu çekebiliyor ama itmekte zorlanıyor ellerinde his yok...bacaklarında kasılmalar var ...ayağının altını gıdıklar gibi yaptığımızda ayak parmakları oynuyor...fizik doktoru yatağın kenarına oturtuyor ellerini yanlarına koyuyor yaklaşık 5 dk duruyor dengesini sağlamaya çalışıyorlar...benim ilgimi çeken kürek kemiklerinin altından itibaren hissetediği halde beş dakika kadar ellerinden destek alarak oturutlması sonuçta belinde hareket olmazsa nasıl öyle dik duruyor...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2 Sene boyunca kesinlikle yogun bir fizik tedavi alsın, bel üzerinde oturabilir neticede hissetmesine gerek yok beli kırılacak degil ya, sizin dediğiniz şekilde düşünüldüğünde kimse kalçasının üstüne oturamaz çünkü o kısımlarda hissedilmiyor, çocuk hangi merkezde tedavi görüyor bası yarası şuanda varmı tam olarak tuvalet fonksiyonları ne durumda hangi bölgelerde his var/yok biraz daha detaylı yazarmısınız?

cilginpalet

Üye
Üye
öncelikle çok geçmiş olsun hem hastaya hem bakana allah yardım etsin ben c6 lıyım ve üçte 2 kesi var yani seviye tabiki önemli ancak en önemlisi omuriliğin nekadar zarar gördüğü mehmet beyin dediği gibi ilk 2 yıl ve toplamda 5 yılda ne gelirse öylece kalınıyor kasılmalar rahatsız etmiyorsa kasların erimesini engelliyor malum 15 yıl oldu tecrübemden söylüyorum eğer rahatsızlık verirse ilacı var anladığım kadarıyla yatağın kenarına ayakları aşağı sarkıtılarak oturtuluyorsa başdönmesi işini çözmüşler oda sorun olursa varis çorabıyla birnebze başdönmesinide engelleye biliriz burda önemlinolan tuvalet olayı sontalımı ? eğer sabit sontaysa tak yada dış sonta kullanabilirse onları denesin sabit sonta hem iltihaba hemde ilerde mesane sorunlarına yol açıyor ne öğrenmek istersen yazabilir sorabilirsin 15 yıldır bu detten muzdarip biri olarak elimden geldiğince bilgilerimi tecrübelerimi paylaşırım

tuse

Üye
Üye
evet ayakları aşağıya sarkıtılarak oturutluyor...romatemde tedavi görüyor his olarak kürek kemiğinin altında ve göbeğin biraz üstünde ...kollarına 3 kilo kadar ağırlık takıyoruz lastikle ayağına bağlıyoruz çekip bırakıyor ama sanırım hareket olarak c6 olmuş kağıdında öyle yazıyordu...kasılmalar için ilaç alıyor ...birde ilk başlarda ayak parmaklarını kendi oynattığı oluyordu ama şimdi yapamıyor ...ama maşallah kendi istiyor fizik yapmayı ama neredeyse ayda bir ateş sorunu oluyor o yüzden fizikten geri kalabiliyor haftada 2 kere robota bindiriliyor ...sağ el bileğide sağlam işaret parmağını oynatıyor hafif... birde otururken baskı hissediyormuş...tuvaletini yaptığında tüyleri diken diken oluyormuş galiba tuvaletimi yaptım deyince baktıklarında gerçekten yapmış oluyor ....bunun dışında ayağının altını hafifi gıdıklayınca parmaklar oynuyor...fizik görmeye başlayalı zaten 5 ay falan oldu...yatak yarası için ameliyat oldu...

tuse

Üye
Üye
tuvalet olarakta taka geçmişti ama mesane küçülmüş büyütmek için ilaç kullanılıyor ve musluklu sondamı ne takılı...sizce durumu nasıl bide doktoru bir tarafında hafifi çekme olduğunu söylüyor...

tuse

Üye
Üye
el terapisine gidiyor sonra tilt duruyor biraz fiziğe geçiyor ondan sonra biraz dinlendikten sonra fizik odasında kendimiz gece 12 kadar annem yapıyor...kafasını kaldırıyor kendi yastığını koyuyoruz ....

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Harika durumu süper bu şekilde devam etsin fizik tedaviye ek olarak anne de evde gerekli şeyleri devam ettirsin sonda için büyümesi için ve sıkma bırakma işeme fonksiyonları için takılı sondayı belli saatlerde kapatın belli saatlerde açın yani br yerinden bantlayın akmasın sonra biraz açın geri kapatın, yatak yarasına çok dikkat edelim havalı yatak yoksa hemen alın birde yatarken mutlaka gün içinde ve gece 3-4 kez sağa sola çevirin hep aynı pozisyonda yatmasın siz gelişmeleri burdan sorun ben yine yardımcı olurum

cilginpalet

Üye
Üye
otururken baskı hissetmesi o ilerliyen zamanda geçer karın kasları çalışmadığı için alışanakadar rahatsızlık verir tuvaleti hissediyor oda harika mehmet bey pas geçmiş ben hatırlatayım SU SU SU bol su ben yazın günde 4 5 litre içiyorum sabit sonta olduğu için bol bol suuu hem iltihabın tutunmasını engeller sontayı inş silikon olanını takıyorlardr diğerleri hem sık deyiştrmeklazım hemde iltihap oluşması daha kolay oluyor

tuse

Üye
Üye
otururken baskı hissetmesi derken altında baskı hissdiyor ...ikincisi tuvaletini hissetmiyor tüyleri diken diken oluyormuş...ozaman anlıyor ...sizce ilerleme varmı bu konuda bilgili değiliz...

tuse

Üye
Üye
bide yoğun bakımda çıktığında kendi ayak parmaklarını hafifi oynatıyor diyorlardı ama o şimdi yok... bide çok merak ettiğim bir şey var bunu burada sormak ne kadar doğru olur ama kardeşimin cinsel uzvu ellendiğinde altını değiştirirken hissetmemesine rağmen harekete geçiyor çok çok afedersiniz bu ne demek oluyor anlamış değiliz...

cilginpalet

Üye
Üye
maalesef bu tedavi uzun soluklu sabır gerektiren bir problem şimdi yazsam bir türlü yazmasam brtürlü benim size naçizane tafsiyem beklentileri yüksek tutmayın sonrasında hayalkırıklığı yaşarsa o tranvayı atlatmak zor oluyor bu arda benmi görmedim kardeşinizin yaşı kaçtı ?

cilginpalet

Üye
Üye
tabiki herşeyi eskisi gibi hissedecek diye birşey yok demek istediğim br şekilde vücut sinyal veriyor ve deneme yanılmayla işi öğrenmiş herkeste farklı bryerden sinyal veriyor mesela bende braz sancı ter ve sanki nefes alışımda zorlanıyorum gibi oluyo gelelim dğer teretdütle sorduğunuza o kandolaşımınla alakalı

tuse

Üye
Üye
kardeşimin yaşı 25

tabiki herşeyi eskisi gibi hissedecek diye birşey yok demek istediğim br şekilde vücut sinyal veriyor ve deneme yanılmayla işi öğrenmiş herkeste farklı bryerden sinyal veriyor mesela bende braz sancı ter ve sanki nefes alışımda zorlanıyorum gibi oluyo gelelim dğer teretdütle sorduğunuza o kandolaşımınla alakalı

bide işaret parmağına his gelmiş annem bugün söyledi...hareket olayınıda kasılmalarından dolayı anlauamıyorlar ...mesela ilk etapta oynattığı ayak paraklarını şimdi oynatamıyor...anck biz ellersek ayak parmakları kendiliğinden oynuyor...

tuse

Üye
Üye
yani sonuçta büyük tuvaletini hissediyormu sayılır bu...

tuse

Üye
Üye
cilgin palet 15 yıldır gelişmleriniz neler oldu anlatırmısınız...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Fizik tedavi gördükçe kısmen ilerlemeler kaydedilecektir, cinsel uzuvunu hissetmesede elle temasta ereksiyon olur, yani sabırlı olup fizik tedaviye devam etmeniz lazım ayrıca tüyleri diken diken oldugunda hemen tuvalate götürürseniz ve tuvaletini yaparsa bu sizin için çok iyi bir durum, ayrıca evet atlamışım ben bolbol su içsin günde en az 2-3 litre su içsin, ayrıca hastanın mutlaka yanında herşeyi kaybetmiş yürüyemeyecek gibi sözler sarfetmeyin..
Başka ögrenmek istediğinizde yazın bilgilerim dahilinde yardımcı olayım.

cilginpalet

Üye
Üye
evt tuvaletini hissediyor diyebiliriz gelelim bana yazmadan önce şöyle bi açıklama getiriyim bu omurilik çok komplike bir şey yani kesin ve net herkeste herşey aynı olur diye birşey yok bende tam 25 imde kazayapmıştım kaza sırasında ve sonrasında bayılmam yoktu bilincim açıktı ellerim de sorunyoktu ameliyattan sonra yoğunbakım sürecinde ellerim tutmuyordu taşıma ve ameliyatta istemedende olsa omuiliğe dokunulduğu için dahada zarar görnüş c6 c7 üçte iki kesi toplam yoğun bakım ve fizik tedavi bir ay yattım ege ünv tesinde daha sonra eve çıktık 2 3 ay evden yattıktan sonra kastamonu rehabilitasyonda 6 ay kaldım 8 9 ay kaşık çatal tutamadım başkaları yedirdi daha sonra sağ el tam olmasada solla birlikte geri geldi sandalyeye oturamazdım onu aştık yani öyle büyük bir geri gelme olmadı ancak UMUTSUZ ETMESİN SİZİ BU YAZDIKLARIM çünkü dediğim gibi yıl 97 adamgibi fiziktedavi görmedim 50 hastaya 9 fizyoterapist ne cihaz ne başka bişi ayak kol hareketleri hepsi o bu arada emarı ingiltereye yollamıştık ozamanın parasıyla 50 bin paunt istemişlerdi 3 aylık tedavi için imkanım olsaydı o dönemde şuanki durumumdan çokdaha fazla iyi olacağımdan emindim AMA DEDİĞİM GİBİ 15 yıl önceden bahsediyoruz artık türkiyede avrupada olan herşey var özellikle GATA da

cilginpalet

Üye
Üye
ilk zamanlar 2 kez öldüm sandım ayılınca bağırıp dr hemşire istedim herşey normaldi en sonunda ank bir prof nedenini çözdü beyin her zamanki gibi aşağıya sinyal yolluyor tabi sinyalin gideceği yol eskisi gibi geniş deyil ve o hızla tekrar beyne dönünce kısadevre gibi yapıp kısa süreli şok yapıyordu ama zamanla beyinde anladı işi artık eskisi gibi yoğun sinyal göndermekten vazgeçti yada belki görmüşünüzdür ana telefon kablolarını içinden yüzler ce küçük rengarenk kablolar geçiyor işte omuilik bu yanı hangi organa giden kablolar hasarlı belli oladığından seviyeden ziyade hangi kabloların zarar gördüğü önemli

tuse

Üye
Üye
Fizik tedavi gördükçe kısmen ilerlemeler kaydedilecektir, cinsel uzuvunu hissetmesede elle temasta ereksiyon olur, yani sabırlı olup fizik tedaviye devam etmeniz lazım ayrıca tüyleri diken diken oldugunda hemen tuvalate götürürseniz ve tuvaletini yaparsa bu sizin için çok iyi bir durum, ayrıca evet atlamışım ben bolbol su içsin günde en az 2-3 litre su içsin, ayrıca hastanın mutlaka yanında herşeyi kaybetmiş yürüyemeyecek gibi sözler sarfetmeyin..
Başka ögrenmek istediğinizde yazın bilgilerim dahilinde yardımcı olayım.

mehmet bey işaret parmağına his geklmiş anlattığım kadarıyla durumu nasıl ilerlemeleri güzelmi?

tuse

Üye
Üye
kardeşim iskeleden atlama sonucu c5 boynu kırıldı ...zannedersem kaymada olmış ...kayan yer yerine geldin diğe bişeyler takıldı sonra ameliyat geçirdi iki tane tam bir yıl oldu ancak yatak yarası ateşlenme yoğun bakım süreci derken 3-5 ay gibi bir süre gitti ...şuan özel bir rehablitasyon merkezinde kalıyor ...kolları güçlenmeye başladı sağ el bileğide var ve işaret parmağını hafifi hareket ettiriyor...sol el bileği heniz yok ama kolunu çekebiliyor ama itmekte zorlanıyor ellerinde his yok...bacaklarında kasılmalar var ...ayağının altını gıdıklar gibi yaptığımızda ayak parmakları oynuyor...fizik doktoru yatağın kenarına oturtuyor ellerini yanlarına koyuyor yaklaşık 5 dk duruyor dengesini sağlamaya çalışıyorlar...şu andada ateş başdönmesi ve halsizlik yüzünden fizik tedavisi aksıyor :( sadece masaj yapabiliyorlar...

Tekerlekli Sandalye