C5 omurilik felci olup yürüyen iyileşen varsa lütfen paylaşsın

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastanın düzenli fizik tedavisini aksatmaması lazım hastaneye yada bir yere gdip yapamıyorsa bile bir ev programı verilmiştir size siz evde devam edin ayrıca her ilerleme iyi netice demektir bu hastalık maalesef biraz sabır ve gayret gerektirir şuan birşeyler söylemek yanlış olur.

mryazici

Üye
Üye
Selam dostum öncelikle geçmiş olsun, Allah'tan şifalar dilerim.1983 yilinda 5. kattan düştüğümde C5-C6-C7 kirilmiş ve üst üte sıkışmıştı.bir yila yakin Ankara rehabilitasyon merkezinde tedavi gördüm.% 98 engelli raporu ile sondali olarak tekerlekli sandalyede taburcu edildim.daha sonra evde eşim fiziktedaviye devam etti, sondayi attim, kanadyen değnekleri ile yürümeye başladim.işe girdim 2. kat merdivenleri çiktim.kazanin 3 yilinda oğlum oldu şimdi ünüversitede okuyor..İnşallah Allah'ın izniyle sizde yürürsünüz.Bu uzun bir süreç sabirli olun..su insana dinçleştiriyor, imkaniniz varsa sık sık küvette su içinde hareket edin..kendiniz bağimsiz hareket edincede hergün sabahlari duş alin..slm ve hürmetler dostum.

mryazici

Üye
Üye
Slm dostum,
Yürümek için öncelikle yürüyeceğine inanmak ve sabirli olmak gerekir ve sirasi ile şu 3 husus çok önemlidir.

1-Bel kaslarinin kuvvetlenmesi,
2-Diz kaslarinin kuvvetlenmesi ile diz kapağinin kitlemesi,
3-Ayak bileklerinin bükülmemesi gerekir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri bu 3 lü sistemi güçlendirip çaliştirmak için yapilir.

Bir yerde okumuştum, her organimizin kendine has bir bilinci vardir. Biz bunu farketmesekte o organimiz bazi uyarilara tepki gösterebilir. Kalp, dalak, ciğer,vs.. organlarimiz beyinden bağimsiz bazi faaliyetleri vardir..Birde vucudumuz çevresinde ve içinde enerji kanallari vardir..Omirilik zarar görse bile bu sistem çaliştiği için yürüme aşamasinda bize destek enerji olabilir..diye düşünüyorum. Allah cümlemize şifalar versin..slm ve hürmetler.

tuse

Üye
Üye
Merhabalar uzun bir aradan sonra selamun aleyküm...kardşim hala hastande ve fizik tdavisi devam diyor...dizlrinde baskı hisstmeye başladı...Yani biri sıktığında dilzrinde baskı hissdiyor...çok enteresan göğüs altında his yok dizinde var...l parmaklarından birinin ortasını birinin ucunu hissediyor...veee kalçalarında robotta çok minik harketler gözlniyor....

tuse

Üye
Üye
kalçasındaki hareketlerin kendisi farkında değil ...doktoruda söylüyordu ama tam emin dğildi. ama robottada gözlenmeye başladı...

mryazici

Üye
Üye
değeli kardeşim sabırla bu çalşmalara devam edin İnşallah kardeşiniz daha iyi konuma gelecektir.Allah cümlemize şifalar versin. slm ..

Tekerlekli Sandalye