Çalışan Kadın mı? Ev Kadını mı? Hangisi Halinden Memnun?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aslında bu yazıma başlarken önce kendimi bu yaşa kadar olan süreci düşündüm. Bir dönem çalışan bir kadındım şimdi ise ev hanımı oldum oturdum.

İki durum arasında kıyaslamalar yaptım kendimce aceba hangi durumda daha iyi,daha mutlu ve daha verimliydim. Her iki gruptada bir çok kadın var aceba onlar oldukları gruptan memnunlarmıydı? Bir ev kadını çalışan bir kadına imrenirmiydi? Onun gibi olmak ekonomik özgürlüğünü eline almak istermiydi? Yada tam tersi çalışan bir kadın artık ayaklarımı uzatıp oturmak istiyorum dermiydi? Yada bu gün dokunmayın bana öğlene kadar yatacağım demek istermiydi?

işkadını.jpg

Düşündüm!

Bu sorulara bulduğum yanıtlar aslında her iki grubunda halinden memnun olmadığı oldu. Kendimi düşündüm etrafımdaki çalışan yada çalışmayan bayan arkadaşlarımın söylemlerini beynimde şöyle bir canlandırdım. Emin oldumki her iki grupta halinden memnun değildi. Çünkü çalışanında, çalışmayanında omuzlarında okadar büyük yükler vardı ki bir çok kadın bu yüklerin altında adeta bocalıyor. Kendini her gün yeni bir iş stresine hazırlamaya çalışırken bir yandanda bu gün akşama ne pişirsem diye düşünüyor. Yada çocuğu karnını doyurmuşmudur offf ütülerde birikti bir boşluk yakalasamda yapsam derdindedir. Çalışmayanda maddi sıkıntılarla şu fatura bu fatura çocuğun masrafı yada şu etekte çok güzelmiş eşim maaşı alsında söyleyim belki alır gibi küçücük ama derin sorunlarla uğraşır. Hal böyle olunca iki grupta halinden memnun değildir.

Peki neden?

Aslında neden çok basit sistem gereği kadın herşeyi omuzlamak zorundadır.

Kocaman bir yanlış
İşte bu yanlış beraberinde mutsuzluğu , huzursuzluğu, geçimsizliği hem beynen hemde bedenen yorgunluğu getirmektedir. Oysa kadına eşler, çocuklar belki anne ve baba tarafından verilen küçükde olsa destekler kadının yükünü inanılmaz azaltacaktır. Dolayısıyla kadın ister çalışan isterse ev kadını olsun işini daha bir rahatlıkla ve daha bir mutlulukla yapacaktır. Eşlerin pervasızca tutumu, kadının sanki bir köle misali görülmesi ,bu kadın işidir deyip erkeğin kenara çekilmesi , kadınların omuzlarındaki yükü katbekat arttırmaktan başka bir işe yaramadığı gibi , kadınların oldukları konumdan memnun olmayışlarına sebeptir. Çalışan kadının iş yerindeki sorunlarıda bunun tuzu biberidir. Ev hanımının ise memnununiyetsizliğin en büyük nedeni eş tarafından yaşatılınan maddi sıkıntıdır. Beden yorgunluğu bir şekilde atılır ahh ama beyin yorgunluğu yokmu adeta uykuları kaçırır.

Tam tersini düşünün

Evde anlayışlı karısına destekçi yeri geldiğinde yardımcı bir koca , anne babanın birbirlerine olan bu güzel davranış şekillerinden iyi yönde etkilenen ve onları kendilerine örnek alan çocuklar. Evde hep birlikte işbirliği halinde yapılan ev işleri , şimdi sorarım sizlere bu ortamda yaşayan kadın çalışan yada çalışmayan nasıl bir psikolojide olur? Kim böylesi bir ortamda hayatını geçirmek istemez ki? Aslında yapılan işten mutluluk duymak yaşanılan hayatı yaşanası kılmak çok küçücük şeylerle mümkün değilmidir?

Unutmayalım herşey birazcıkta olsa eşlerin bizlerin elinde .

Tekerlekli Sandalye