Emeklilik başvurum red edildi. Ne yapmalıyım?

Serenay

Üye
Üye
Fatma hanım önerileriniz için teşekkür ediyorum. Gelir uzmanı derken inanın anlamadım

Fatma32

Üye
Üye
Fatma hanım önerileriniz için teşekkür ediyorum. Gelir uzmanı derken inanın anlamadım
siz SSK veya kamu kurumunda mı çalışıyorsunuz? ben kamu kurumunda memurum. engelli emeklilik şartlarının kanun maddelerini okuyup 2021 Mart ayında kademeli engelli emeklilikten faydalanabilmek için önce vergiden
Muaf olmak için sağlık kuruluna girdim. %41 süresiz engelli raporumu dilekçe ekinde ilçedeki vergi dairesine verdim. Ankara merkez sağlık kuruluna gitti. 8 ay sonra vergi indiriminden faydalanmaya başladım. İldeki defterdarlık gelir müdürlüğünde görevli gelir uzmanına vergi indirimim süresiz mı diye sordum. Bana bizimle çalıştığınız sürece vergi indiriminiz süresiz olarak devam edecek dedi. Benim kademeli engelli emeklilik şartlarım da tutuyor. (prim, gün sayısı) ama ufak çocuklarım olduğundan engelli emeklilik dilekçesi vermek istemedim.

Son düzenleme:

Fatma32

Üye
Üye
Günaydın Fatma hanım engelli emekli başvurumu yapmadan önce araştırdım memuriyette engelli emekliliği için vergi indirimi almamıza gerek yok eminim. Zaman kaybı olmasın diye vergi indirimini beklemedim sağlık engelli raporunu alır almaz başvurdum. Ancak 5510 sayılı kanun 4.madde 6.fikraya göre emekli olamazmışım
Gökbürü ve Serenay Merhaba. 1 Ekim 2008 yılı öncesi işe girişiniz varsa vergiden muaf olmak gerekiyor. 1 Ekim 2008 sonrası ise girişiniz varsa sadece sağlık kurulu raporu yeterli. Bu işlemleri en iyi bulunduğunuz il defterdarlık müdürlüğü vergi dairesi müdürlüğü personeli gelir uzmanı veya ilçe vergi dairesi müdürlüğü personeli gelir uzmanına sormanız gerekiyor. Avukata boşuna paranız gitmesin

Son düzenleme:

Fatma32

Üye
Üye
Meb de Öğretmenim (4/c)
1998 yılında işe girdim
1975 doğumluyum
21.09.2021 tarihinde Eskişehir şehir hastanesinden birden fazla rahatsızlığımdan dolayı %52 heyet raporu aldım.28.09 2021 tarihinde okuluma dilekçe ile başvuru yaparak Engelli emekli olmak istediğimi belirttim.4 ay sonra bugün tarafıma SGK Emeklilik hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından emekli olamayacağıma dair yazı tebliğ edildi... Ancak gerekçe olarak şöyle yazmışlar ve ben hiçbirşey anlamadım. Üstadlardan bu konuda yardım bekliyorum.. Yazı aynen şöyle,..."tarafımıza gönderilen sağlık kurulu raporu Kurumumuz Sağlık Kurulunca incelenmiş, ve.. Tarih ve... Sayılı kararla" 5510 sayılı kanunun geçici 4 üncü maddesinin 6 ncı fıkrası ile Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğinin 13 üncü maddesi uyarınca Ek-1 Hastalık listesinde belirlenen düzeyde çalışma gücünü kaybetmediğine... "karar verilmiştir. Demişler ve 5510 sayılı kanunun geçici 4 üncü maddesinin 6 ncı fıkrasında yazılanları anlatmışlar... Ve bu fıkra uyarınca emeklilik mevzuatından faydalanarak emekliye ayrılmasına imkan bulunmamaktadır... Demişler
24 üncü yılımı çalışıyorum devlet memurluğunda ve %52 (dahiliye %20,kardiyoloji %19,ftr%9,üroloji %20) saglık kurulu raporum var.. Neden emekli olamıyorum.. Adı geçen maddelerinde okudum ama emekli olmama engel kısmını anlamadım.. Ne yapmalıyım bundan sonrasında yardım istiyorum
Gökbürü iyi akşamlar internet sitesinde araştırınız mı? Siz 1 Ekim 2008 yılı öncesi işe girişiniz olduğu için öncelikle vergiden muaf olmak zorundasınız. Vergi indirimi alınca emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. Siz 1 Ekim 2008 sonrası işe giriş yapan engelli personele göre dilekçe vermişsiniz. Gelir müdürlüğü ile görüşün isterseniz

Gökbörü

Üye
Üye
Fatma32 tecrübe paylaşımınız için teşekkür ederim. Benim anladığım devlet bu konu ile ilgili birsürü ve yanlış anlamaya müsait birbiri ile çelişen Kanun çıkarmış.aynı şartları taşıyan bir çalışan engelli iken diğeri engelli sayılmıyor.Bir kişi engelli ise engelli dir değilse değildir. Sağlık bakanlığının hakem hastaneleri engellisin diyor ama sgk daki yüce sağlık kurulu değilsin diyor. İlk önce itirazla başlayacağım artık sonu nereye giderse... Yaşayıp görecegiz

Doğan_ayd

Üye
Üye
Geçmiş olsun. Aslında sizin başınıza gelen daha önce forumda çok kişinin başına gelen bir durum. Olay şu şekilde cereyan ediyor. Kişi SGK ya kademeli engelli emekliliği için başvuruyor, SGK daki memur işlemleri malulen emeklilik olarak başlatıyor. Devamında başvuru red ediliyor.
Merhaba benim %86 engelli raporum var ve transplantasyon hastasıyım hastalık tanımının yanına yüzdelik olarak (%70+%40) yazıyor bu ne anlama geliyor acaba bilen var mı?

Erkancan3434

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var benim doğuştan tedavisi olmayan bir hastalığım var 22 günde bir ilaç tedavisi alıyorum ve 12 yıldır kesintisiz çalışıyorum aşıdan sonra ne oldu bilmiyorum ama bir anda görme sorunu yaşadım hastaneye gittim yapılan araştırma sonucunda gözlerimde yüzde 38 görme kaybı var kornea takus hastalığı tanısı kondu gözlük verildi akıllı lens kullanıyorum biraz iyi gözlerim benim bu arada anlatmak istedim gözlerim içinde ek olarak raporuma oran ekleye bilir miyim ? bu hastalığın tedavisi yokmuş 35 yaşından sonra daha ileti gitmesi beklenmiyor dedi zaten gerekli davaları açtım çünkü hayatım boyunca gözlerimde bir nokta kadar sorun yoktu akşamları sahilde kimsemin göremediği yerleri görüyordum zaten ssk kaydından 35 yaşına kadar bir kez olsun göz muayenesine gitmedim ne olduysa aşıdan sonra oldu bu yüzden dava açtım neyse asıl konu ben gözlerim içinde rapor ala bilir miyim _?

Zelinda74

Üye
Üye
Meb de Öğretmenim (4/c)
1998 yılında işe girdim
1975 doğumluyum
21.09.2021 tarihinde Eskişehir şehir hastanesinden birden fazla rahatsızlığımdan dolayı %52 heyet raporu aldım.28.09 2021 tarihinde okuluma dilekçe ile başvuru yaparak Engelli emekli olmak istediğimi belirttim.4 ay sonra bugün tarafıma SGK Emeklilik hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından emekli olamayacağıma dair yazı tebliğ edildi... Ancak gerekçe olarak şöyle yazmışlar ve ben hiçbirşey anlamadım. Üstadlardan bu konuda yardım bekliyorum.. Yazı aynen şöyle,..."tarafımıza gönderilen sağlık kurulu raporu Kurumumuz Sağlık Kurulunca incelenmiş, ve.. Tarih ve... Sayılı kararla" 5510 sayılı kanunun geçici 4 üncü maddesinin 6 ncı fıkrası ile Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğinin 13 üncü maddesi uyarınca Ek-1 Hastalık listesinde belirlenen düzeyde çalışma gücünü kaybetmediğine... "karar verilmiştir. Demişler ve 5510 sayılı kanunun geçici 4 üncü maddesinin 6 ncı fıkrasında yazılanları anlatmışlar... Ve bu fıkra uyarınca emeklilik mevzuatından faydalanarak emekliye ayrılmasına imkan bulunmamaktadır... Demişler
24 üncü yılımı çalışıyorum devlet memurluğunda ve %52 (dahiliye %20,kardiyoloji %19,ftr%9,üroloji %20) saglık kurulu raporum var.. Neden emekli olamıyorum.. Adı geçen maddelerinde okudum ama emekli olmama engel kısmını anlamadım.. Ne yapmalıyım bundan sonrasında yardım istiyorum
Merhaba,ben de 25 yıllık öğretmenim,%41 oranım da engelli raporum var,%36 Işitme ve de bel fıtığından,ben de engelli emekliligine başvurdum, red geldi, sebebi 28.09.2021 de yayınlanan yönetmelik,artık sadece en yüksek engel oranı dikkate alınacak, balthazard kullanılmayacak diyor o yönetmelikte,malulen emeklilikte zaten kullanılıyormuş balthazard, artık engelli emekliliginde de kalkmış, malesef biz bir kac önce çıkan bir yönetmelikten dolayı emekli olamadık, böyle bir talihsizlik olabilir mi ya,itirazlar da sonuç vermez gibi, ancak dava açılırsa belki ,bilemiyorum

Serenay

Üye
Üye
Merhaba,ben de 25 yıllık öğretmenim,%41 oranım da engelli raporum var,%36 Işitme ve de bel fıtığından,ben de engelli emekliligine başvurdum, red geldi, sebebi 28.09.2021 de yayınlanan yönetmelik,artık sadece en yüksek engel oranı dikkate alınacak, balthazard kullanılmayacak diyor o yönetmelikte,malulen emeklilikte zaten kullanılıyormuş balthazard, artık engelli emekliliginde de kalkmış, malesef biz bir kac önce çıkan bir yönetmelikten dolayı emekli olamadık, böyle bir talihsizlik olabilir mi ya,itirazlar da sonuç vermez gibi, ancak dava açılırsa belki ,bilemiyorum
Zelinda hanım merhaba ben de 24 yıllık memurum. Benim toplamda yüzde 43 engel oranım var. Engelli raporum 11. ay 2021 de 2 yıl süreli olarak aldım. Rahatsızlıklarım kronik olduğu için zaten 2 yıl sonra sürekliye döner. Rahatsızlıklarımdan birinin oranı yüzde 40 diğeri yüzde 5. Engelli emekliliğine 12.ayda başvurdum.Bana da bu hafta red yazısı geldi. Gökbörü bey ile aynı 5510 sayılı kanun 4. madde 6.fıkra uyarınca reddedilmiştir olarak geldi. Bir rahatsızlığım yüzde 40ken bana da red yazısı gelmesine ne demeli?

Zelinda74

Üye
Üye
Zelinda hanım merhaba ben de 24 yıllık memurum. Benim toplamda yüzde 43 engel oranım var. Engelli raporum 11. ay 2021 de 2 yıl süreli olarak aldım. Rahatsızlıklarım kronik olduğu için zaten 2 yıl sonra sürekliye döner. Rahatsızlıklarımdan birinin oranı yüzde 40 diğeri yüzde 5. Engelli emekliliğine 12.ayda başvurdum.Bana da bu hafta red yazısı geldi. Gökbörü bey ile aynı 5510 sayılı kanun 4. madde 6.fıkra uyarınca reddedilmiştir olarak geldi. Bir rahatsızlığım yüzde 40ken bana da red yazısı gelmesine ne demeli?
Evet sizinki neden öyle olmuş, 40 olunca olması gerekiyordu, itiraz etmelisiniz kesinlikle,yönetmelik açık %40 ile 49 arası hak ediyor,bizimki balthazard dan dolayı reddedildi diye düşünüyorum, ama sizinki neden,çok can sıkıcı

Serenay

Üye
Üye
Şimdi ben itirazı SGK ya dilekçe ile mi yapacağım? Kaç gün sürem var?

fatih soy

Üye
Üye
engellisiniz ama çalışmanıza bir engel yok demiş rapora bakarak ve malulen emekliliğiniz kabul edilmemiş
çalışarak emekli ola bilirsiniz demiş
Yüzde 40 özürlü raporum var ne zaman emekli olurum?

BAĞ-KUR kapsamında engelli çalışanlar, vergi indiriminden yararlanmak sureti ile erken emeklilik için başvuruda bulundukları zaman; %60 ve üzeri engelli olanlar 15 yıl 3960 gün; %50-%59 arasında olanlar 16 yıl 4320 gün; %40-%49 arasında olanlar ise 18 yıl 4680 gün üzerinden emekli olabilme şansları vardır yani raporunuza göre üstteki şartları yerine getirdğiniz de emekli olabilrsiniz

mert

Üye
Üye
hiç ugraşmayın derim üç aydan beri anam agladı zorluk çıkarıyorlar üniversite hastanelerinde malulen maaşına iki defa agır uyku apnesine girdim gögüs hastanesinde onu kabul etmediler üniversite hastanesinde tekrardan girdim uyku bozukluguna oda agır osis çıktı bu seferde tekrardan solunum testine hortumla girecem bu seferde mayıs ayına gün verdiler bu seferde rapor odasında heyet günüm zaman aşıma giriyormuş dediler üniversitede dr hanımla konuştuk rapor odası tekrardan dr yanına gönderdi zaman aşımı oluyor diye heyete ben ne yapayım diyor diger dr ları halletim bir gögüs hastalıkları sıkıntı çıktı bu kadarda sorumsuzluk olmaz yani kimse maluliyete maaaşına girmesin insanın anasından emdigi sütü burnundan getiriyorlar üç aydan beri gel git yapıyorum hastaneye allah belarını versin aldıgım tedavilerin parasını sgk dan tıkır tıkır alıyorlar birde yol üçreti var oda cebimden cıkıyor geliş gidiş 24 tl hergün

Serenay

Üye
Üye
engellisiniz ama çalışmanıza bir engel yok demiş rapora bakarak ve malulen emekliliğiniz kabul edilmemiş
çalışarak emekli ola bilirsiniz demiş
Yüzde 40 özürlü raporum var ne zaman emekli olurum?

BAĞ-KUR kapsamında engelli çalışanlar, vergi indiriminden yararlanmak sureti ile erken emeklilik için başvuruda bulundukları zaman; %60 ve üzeri engelli olanlar 15 yıl 3960 gün; %50-%59 arasında olanlar 16 yıl 4320 gün; %40-%49 arasında olanlar ise 18 yıl 4680 gün üzerinden emekli olabilme şansları vardır yani raporunuza göre üstteki şartları yerine getirdğiniz de emekli olabilrsiniz
Malul değil engelli (yaşlılık)emekliliğine başvurdum Fatih bey.
hiç ugraşmayın derim üç aydan beri anam agladı zorluk çıkarıyorlar üniversite hastanelerinde malulen maaşına iki defa agır uyku apnesine girdim gögüs hastanesinde onu kabul etmediler üniversite hastanesinde tekrardan girdim uyku bozukluguna oda agır osis çıktı bu seferde tekrardan solunum testine hortumla girecem bu seferde mayıs ayına gün verdiler bu seferde rapor odasında heyet günüm zaman aşıma giriyormuş dediler üniversitede dr hanımla konuştuk rapor odası tekrardan dr yanına gönderdi zaman aşımı oluyor diye heyete ben ne yapayım diyor diger dr ları halletim bir gögüs hastalıkları sıkıntı çıktı bu kadarda sorumsuzluk olmaz yani kimse maluliyete maaaşına girmesin insanın anasından emdigi sütü burnundan getiriyorlar üç aydan beri gel git yapıyorum hastaneye allah belarını versin aldıgım tedavilerin parasını sgk dan tıkır tıkır alıyorlar birde yol üçreti var oda cebimden cıkıyor geliş gidiş 24 tl hergün
Mert bey geçmiş olsun. Malulen emekliliğe mı engelli emekliliğine mı basvurmustunuz?

Erkancan3434

Üye
Üye
Arkadaşlar emekli maaşı hakkında bir sorum var sgk arıyoruz paranızı çeke bilirsiniz diyor e devlet üzerinden baktığım zaman Ödeme Durumu Bir iş günü içerisinde ödenebilir. yazıyor daha sonra alt kısımda Ödemenin Başlangıç Tarihi21/02/2022 bu şekilde yazıyor baba annem ayaklarından sorunlu boş yere bankaya göndermek istemiyorum sizce parası yatmış mı yoksa ayın 21 demi yatacak normal hesabı yok bu yüzden ilk olduğu için bankaya gitmesi gerekiyor ve alt kısımda Ödemenin Gönderildiği BankaTC ZIRAAT BANKASI yazıyor resmen karma çorba Çözemedim :/

laverna

Üye
Üye
merhaba ben de öğretmenim.26 yıl bitti.%60 engel oranı ile başvurum reddedildi.serenay hanım ve gökbörü siz dava açtınız mı?başvurunuz ne durumda?hukuki süreç başlatan varsa lütfen bilgi versin.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar kimseyi etiketlemedim, genel bir cevap yazmak istedim.

Öğretmen arkadaşlar Sendika Avukatlarından yardım isteyebilirler. Bildiğim kadarıyla, Özlük Hakları konusunda, Sendika Avukatına; masraflar dışında para vermezsiniz. Eğer sendikanız yoksa araştırıp bir sendikaya üye olabilirsiniz.

Bol şanslar..

laverna

Üye
Üye
avukat tuttum davayla ilgilenmedi il sgkyı mahkemeye vermiş ankara bakanlık olması gerekirken.parayı peşin aldı.ben böyle insan görmedim.zaten ceza avukatıymış dilekçeyi de yanlış yazdı.5510 medir duymamış hastalık listesinden haberi yok.bir de mahkeme masrafları kaldı başıma.allah hepsinin bin belasını versin.

Tekerlekli Sandalye