Emeklilik şartları

Mesut5454 kardeş trafik kazası görev esnasında mı oldu? Yada İş zamanı esnasında mı?

Bu soruya cevap alabilirsek başka yol gösterebiliriz.
Malül emekli olabilirsiniz tabii ki yaşam şartlarınızda zorlanıyorsanız. Ama 2014 yılı mayıs ayında Malül emeklilik talebinde buluna bilirsiniz.

sğlıklı iken, malül olduğunuz için belki işgücü kaybı tazminatı alabilirsiniz. Bunun için SGK dan işgücü kaybı talebinde bulunabilirsiniz. SGK kabul görürse 2 maaş birden alabilirsiniz.

Engelliliği sonradan olsun yada olmasın İlk defa sigortalı olarak 2008 den önce işe başlayanlar; vergi indiriminden faydalanması süreti ile erken emeklilik( diğer deyişle engelli emeklilik) haklarından faydalanabilirler.
Mesut5454 kardeş bu nedenle vergi indirimi için bulundugunuz ilde DEFTERDARLIK Şubelerine gitmelisiniz. orada Engelliler Birimi var size yardımcı olurlar.

bugun deftedarlığa gıttım raporumu verdım 2 ay sonra ankaradan evrak gelcekmış 1. derece veya 2. derece olup olmayacagı bellı olacak işgucu kaybından haberım yoktu şuan basvursam olurmu acaba bırde dukkan ruhsatı var ustume ruhsat oldugu ıcın engelli maasım kesıldı bu 2 maas dedıgın engellı maasımı oluyor benı bılgılendırdıgın ıcın tşk ederım cok sagol

Elinizde rapor var ise; SGKdan işgücü kaybı maaşı bağlanmasını talep edebilirsiniz. Oran yüzdesine göre size işgücü kaybı adı altında 2. bir maaş bağlanabilir. Sizde çalıştığınız sürece hem normal maaş hemde işgücü kaybı maaşı birlikte alabilirsiniz. Vergi İndiriminden faydalanmaya başladığınızda aylık 20-60 arası vergi indirimi primleri alırsınız.

Emekli olduğunuz zaman işgücü kaybı yada emekli maaşınızdan biri (en yüksek oranı) tam diğerini yarım alırsınız.

Merhaba benim kardeşim yüzde 90 engelli ve şimdi annem evde bakım maaşı alıyor kardeşim şu an 19 yaşında bizde engelli maaşı için başvuru yaptık fakat çıkmadı sizce neden olmadı ve birde engelliler 10 yılda emekli oluyormuş öyle duyduk bu doğru mu şimdiden teşekkür ederim :)

Engellilerin 10 yılda emekli olduğu bilgisi kısmen doğru. Maluliyet düzeyinde sakatlığı olanlar 10 yılda emekli olur. Onun içinde sigortalı çalışması gerekmekte. Engelli maaşının neden red olunduğunu bilmeden yorum yapamayız.

2014 tarihinde 10yıl 1800 şartları ile malülen emeklilik için başvura bilirsiniz sgk tekrar hastaneye sev edecektir 3/2 %60iş gücü kaybı var ise malülen emekli ederler aksi taktirde vergi indirimine başvurup 18 yıl 4000 günle 60 vergi indirimi onaylanırsa emekli olur sunuz

malulen emekli derken konuyu biraz daha açabilir misiniz? ya da benim babam şimdi emekli eğer babama bir şey olursa babamın maaşı kardeşime geçer mi?

Malulen emeklilik konusunun neyini açacağız tam anlayamadım. Babanın maaşı kardeşe geçermi o konuda net yanıt veremeyiz. Kardeşinizin durumunu ve diğer merak etiklerinizi detaylı şekilde sormadıkca sağlıklı yanıtda alamazsınız.

Geri