Engelli araç alımında ÖTV, MTV, KDV indirimleri

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Her türlü motorlu taşıt için araç sahipleri 3 ayrı vergi öder. Bunlar;

• 1-ÖTV Özel tüketim vergisi
  • 2-MTV Motorlu taşıtlar vergisi
  • 3-KDV Katma değer vergisi
Ve yine bilindiği üzere engelliler sıfır araç alımında vergiden muaf tutuluyor. Yani sıfır araç alımında engelliler devlete ödenmesi gereken vergileri ödemiyor. Peki, yukarda saydığımız bu 3 vergi sınıfından hangileri için engellilere muafiyet var?

ovt-mtv-kdv.jpg

Sıfır Araç Alımında Engelliler ÖTV Ödemez

Motorlu taşıtlar için yukarda sayılan 3 ayrı vergi türünden en fazla olanı ÖTV dir. Öyle ki motor silindir hacmine göre değişmekle birlikte ÖTV tutarları %45 ten başlayıp %70-80 hatta daha yukarılara çıkabilmektedir. Biz engelliler için ise sıfır araç alımında 1600 CC sınırlaması vardır. Yani 1600 CC ye kadar olan binek otomobilleri ÖTV indirimli alabiliyoruz. ÖTV kanununa göre motor silindir hacmi 1.6’ya kadar otolarda ÖTV %45 tir. Bu indirimin cebinize ne ölçüde yansıyacağını göstermek adına hemen bir hesaplama yapalım. Hesaplayacağımız araç avrupada yılın otomobili seçilen ülkemizde de çok beğenilen Fiat Egea modeli. Fiat Egea nın urban versiyonunun anahtar teslim fiyatı 54,900 TL.
Eğer bu aracı engelli indirimden faydalanarak alırsanız otomobilin size maliyeti yani ödeyeceğiniz rakam 54,900 TL yerine 37,865 TL. Kaba bir hesapla Fiat Egea da 17 bin TL’lik bir indirim sizi bekliyor olacak. 17 Bin TL ye piyasada orta derecede ikinci el bir otomobil bile alınabilir. Bu örnek ve uzun açıklamaları ÖTV indiriminin ne denli avantajlı, kazançlı olduğunu size göstermekti. Sizde şuradan başka model otomobiller için hesaplama yaparak arada farkı, farkları görebilirsiniz.

ÖTV Hesaplama Robotu

ÖTV indirimli araç almak için hangi belgeler gerekli, nereye nasıl müracaat edeceğiz sorularına yanıt bulmak için bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-arac-almak-icin-yapilmasi-gerekenler-24126/

Engelli Araç Alımında MTV İndirimi

Engelliler adına araçlarda ÖTV indirimim yanı sıra MTV motorlu taşıtlar vergisi indirimi muafiyeti uygulanır. MTV yıl içerisinde 2 defa ödenen ve her yıl ödemesi zorunlu olan vergi türüdür. MTV hesaplaması aracın tipi, yaşı ve motor silindir hacmine göre yapılır. MTV indirimden faydalanmanın size yıllık getirisinin ne olduğunu hesaplayalım.
Aracın yaşı 1- 3 yaş arası
Motor silindir hacmi 1.6 kadar

Yıllık ödeyeceğiniz rakam ise 997 TL. Bu rakamı yuvarlayıp 1.000 TL desek 5 yıllık süreçte totalde kazancınız neredeyse 5 bin TL ediyor.

Ayrıca bakınız: MTV Hesaplama

Yukarda fiat egea örneğini vermiş ÖTV kazancınızın 17 bin tl olduğunu söylemiştik. Bunun üzerine 5 yıllık sürede ödemeyeceğiniz MTV yide dahil ettiğimizde, 17 + 5 = 22 bin tl gibi hatırı sayılır bir miktar çıkıyor. MTV den muaf olmak için yapılması gerekenler için şu konuya göz atınız:> https://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-icin-mtv-muafiyeti-detaylari-26493/

Engelli Araç Alımında KDV İndirimi Var mı?

En tartışmalı konulardan birisi. Tartışmalı konu derken aslına bakarsanız hukuki açıdan konunun tartışacak bir meselesi de kalmadı. 2010 Yılında yerel mahkeme engelli araç alımında KDV alınmaz diye bir karar vermiş. Bu kararın ardından maliye mahkemenin kararına itiraz etmiş ve bir üst mahkemeye giderek kararı bozmuş. Dolayısıyla bugün için engelli araç alımında ÖTV ve MTV nin dışında başka bir indirim söz konusu değil.

Ervatan

Üye
Üye
ÖTV %45 diyorsunuz fakat bu hesaba göre 54.900 tl olan fiat egea dan 17.000 tl ortalama %31 düşmüş oluyor ÖTV nedeni nedir acaba??

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Onu direk % 45 olarak hesaplamayın. yani şöyle 1,6 motora kadar ÖTV Yüzde 45 ama hesaplama sistemi farklı oluyor. mobilden yazıyorum. pc başına geçince tam hesaplamayı yazarım.

muammer2521

Üye
Üye
2012 h sınıfı ehlıyet ve özel tertıbatlı arac kullanabilyor ibareli rapor aldım ama şimdi araba almak için yapmam gereken nedir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
4 Yıl önce alınan rapor kullanılabilir aslında ama bazen kıllık yapıp yeni rapor istedikleride oluyor. Rapordaki ibareler ÖTV indirimli araç almak için yeterli. Bundan sonra yapacağınız fazla bir şey yok aslında paranızı cebinize koyup bir otomobil bayisine gitmeniz yeterli. Sonrasında resmi işlemler için onlar sizi yönlendirecektir.

Furki

Üye
Üye
Herkese merhabalar.
Forumu okumaya çalıştım fakat emin olmak adına kendim sormak istiyorum.
İki kalcamda da avasküler nekroz var. Çapaya engelli raporu icin başvurdum ve ne için olduğunu belirtmedim. Yani raporu herhangi bir yerde gerektiğinde kullanmak adına bu şekilde yaptım. 25 nisan da rapor çıkacak. Bu raporla özel tertibatsız araç alabilecekmiyim? Raporda araç için diye belirtmek gerekir mi? Otomotik vites ve h sınıfı olması yeterli mi? Benim dışımda isteyen herkes kullanabilecek mi?
Opel çalışanı sadece sen kullanabilirsin dedi ve özel tertibat istenir dedi bu yüzden aklım çok karıştı. Sizden ricam tüm sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ah keşke rapora müracaat etmeden sorunuzu sorsaydınız. Çok yanlış yapmışsınız. Nedenlerine gelince.
1- Sağlık kurulu raporu alırken kullanım alanlarının doldurulması ilerde sizin adınıza daha rahat işlem yapmanızı sağlardı. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f25/tum-ha...ek-bir-saglik-raporu-almak-icin-dilekce-5148/

2- Bir kişinin tertibatlımı yoksa tertibatsızmı araç kullanacağına kişideki engel - hastalık durumuna göre DR karar verebilir. Genel bilgi olması açısından uzuv kayıplarında (el ayak vb gibi) rapora tertibatlı araç kullanır ibaresi düşülür. Bunun dışında sol bacak sol el sol koldan engelliler için ise "tertibata gerek olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır" ibareleri yazılır. Engelli kişi adına alınan aracın kimlerin kullanacağına dair daha fazla ayrıntı için bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-adina-alinan-araci-kimlerin-kullanacagi-netlesti-27377/

Bu arada engellir için H sınıfı ehliyet verilmiyor artık. 1 ocak 2016 itibariyle engellilere A veya B sınıfı sürücü belgesi verilecek.

Furki

Üye
Üye
Cevaplarınız icin çok teşekkür ederim.Peki ne yapmam gerekiyor. Yaklasik 6 aydır bu rapor için bekledim daha fazla bekleyemeyeceğiz. Bu raporla alamazmiyim? O maddeleri ekletmemiş olmam bu alacağım raporun bi işe yaramayacağı anlamına mı geliyor? Benim kendi b sınıfı ehliyetim var sadece o kalsa yeterli olacak mı? Bu arada bacaklarim için beyazıt esnaf hastanesinden rapor almam istendi ve onu da aldım kendilerine verdim. Konuya çok hakim değilim inşallah bi oluru vardır. Yardımınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

Uğurlu

Üye
Üye
Merhaba hocam babamın sağ ayağında baldır kısmında kırıktan dolayı platin var diz kapağında kırıktan dolayı kapanmıyor bacağında kemik akıntısı var %67 raporu ile emekli olmuş simdi engelli aracı almak istiyorum yeniden rapor almak için başvuracağım özel tertibatlı araç alabilir yazacak, rapor alırken dikkat etmem hususlar var mı aracı babamdan çok ben kullanacağımdan dolayı herhangi bir aparat taktırmak istemiyorum bu konuda dikkat etmem gereken ne yapmalıyım verdiğiniz bilgilerden dolayı simdiden çok teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Cevaplarınız icin çok teşekkür ederim.Peki ne yapmam gerekiyor. Yaklasik 6 aydır bu rapor için bekledim daha fazla bekleyemeyeceğiz. Bu raporla alamazmiyim? O maddeleri ekletmemiş olmam bu alacağım raporun bi işe yaramayacağı anlamına mı geliyor? Benim kendi b sınıfı ehliyetim var sadece o kalsa yeterli olacak mı? Bu arada bacaklarim için beyazıt esnaf hastanesinden rapor almam istendi ve onu da aldım kendilerine verdim. Konuya çok hakim değilim inşallah bi oluru vardır. Yardımınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu raporla ÖTV indirimli araç alımından faydalanamzsınız malasef. Engel durumunuza göre raporda "özel tertibatlı araç kullanır, veya otomatik vitesli araç kullanır" ibarelerinin olması gerekmekte.

Merhaba hocam babamın sağ ayağında baldır kısmında kırıktan dolayı platin var diz kapağında kırıktan dolayı kapanmıyor bacağında kemik akıntısı var %67 raporu ile emekli olmuş simdi engelli aracı almak istiyorum yeniden rapor almak için başvuracağım özel tertibatlı araç alabilir yazacak, rapor alırken dikkat etmem hususlar var mı aracı babamdan çok ben kullanacağımdan dolayı herhangi bir aparat taktırmak istemiyorum bu konuda dikkat etmem gereken ne yapmalıyım verdiğiniz bilgilerden dolayı simdiden çok teşekkür ederim

Açıkcasi kişinin hangi tür aracı kulanacağına (tertibatlı mı tertibatsız mı) kişideki engel hastalık durumuna göre DR karar verir. Bu konuda sizin yapacağınız fazlaca birşey yok malasef.

Furki

Üye
Üye
Düzeltmek için ne yapmalıyım? Inanin aylar oldu artik yorulduk. Tekrar rapor sekreterligine mi basvuracagiz?

kartalyy

Üye
Üye
malesef tekrar kurul sekreterliğine başvurulacak.

Furki

Üye
Üye
Ne kadar kötü bi sistem anlamak mümkün değil. Yerimden kalkmakta sıkıntı çekiyorum bide böyle uğraştiriyorlar. Peki başka bi hastaneye gitsem orası rapora ilave yapar mi? Çapa gibi aylarca bekletmeyecek hastane varmidir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef başka hastane rapora ilave yapamaz. Bir ihtimal raporu aldığınız hastane yapabilir oda çok çok düşük bir ihtimal. Siz yinede bi şansınızı deneyin. Belki insan evladı birilerine denk gelirsiniz.

Furki

Üye
Üye
Halil bey rapor elime geçti lakin otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi yok yani bu durumda bi işe yaramiyor. Çapadan aldığım bu rapor için bi daha basvurmak istemiyorum. Başka bi hastaneden rapor alırsam bu sıkıntı olurmu? Hatta çapa'dan aldığım raporu iptal ettirebilirmiyim?

Furki

Üye
Üye
Hocam %63 oran verilmiş ve eğitim ile özürlü kimlik kart kısımları işaretlenmiş. Rapor süresi de 3 yıl yazıyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef bu raporda araç alımıyla ilgili bir ibare olmadığından ötv indirimli araç alamazsınız. İşin kötüsüde bu raporu iptal ettirme gibi bir şansınızda yok. Yeni rapor için muracaat ettiğinizde ise korkarım ki daha yeni rapor almışsınız denilerek başvurunuz red edilebilir.

Furki

Üye
Üye
Hocam ilavede mi yapılamaz? Tekrar başvursam araç için diye belirtsemde bi işe yaramayacak mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok zor ama isterseniz bi şansınızı deneyin.

Tekerlekli Sandalye