Engelli araç alımında ÖTV, MTV, KDV indirimleri

Uğurlu

Üye
Üye
merhaba halil abi rahatsız ediyorum kusuruma bakma engelli aracı almak istiyorum yazıları okudum tarihleri eski bazılarının
kafama takılan bişeyler var ondan dolayı yardım almak istiyorum
babam sağ ayağında kısalık platin ve akıntı var emekli olurken rapor almış baya bi eski o rapor olmuyor yeni rapor alacağım b ehliyeti de var
ortapedi doktoruna gittiğimizde engelli aracı almak istiyorum diyeceğim orada doktor otomatik kullanır derse direk otomatik vites araba alabiliyorum
ya da özel tertibatlı araç kullanabilir derse de o raporla sağlık müdürlüğü şu aparatlar takılacak yazacak sonrasında araba alınmaya gidilecek anladığım doğru mudur? yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim

rapor almadan önce işlemleri tam anlamıyla öğrenirsem ona göre adım atarım
kafanızı biraz şişirdim farkındayım simdiden çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Baban sağ ayaktan engelli olduğu için ÖTV indirimli araç alabilmesi için mutlaka tertibatlı araç kullanır ibaresinin olması gerekli. Tertibatın nasıl olacağını makina mühendisi çizecek sizlik bir durum yok yani. Çizim sonrası siz tertibatı yaptıracaksınız.
Bu arada soru sormaktan çekinmeyin lütfen. Bu forum sorulara yanıt vermek için açıldı.

Uğurlu

Üye
Üye
özel tertibat nasıl takılacağını bilmediğimiz için araç sahibinden başkalarının da sürebileceğini bilemiyoruz sanırım
rapor aldıktan sonra hangi herhangi bir makine mühendisine mi çizdirmem gerekiyor

blackman34

Üye
Üye
Görme engelli bir oğlum var, %90 sürekli raporu var. oğlumun üzerine bir araç alacağız, aracın fiyatı 72000 TL dir. aracın ötv indirimli fiyatı ne kadar olur? aracı aldıktan sonra kasko ve sigorta yaptırıyor muyuz, bayii mi yapıyor?

ötv li arac alımı konusunda tecrübesizim ilk defa alacağım, yapmam gerekenleri ve dikkat etmem gerekenler konusunda yardımcı olursanız sevinirim. bilgileriniz için teşekkür ederim...

Uğurlu

Üye
Üye
halil abi sağ ayak olduğu için mecburen özel tertibat ibaresini yazacak dediniz yazdıktan sonra araca nasıl tertibat takılacağını nerede kim yazıyor rapor alınca başka bir yerden rapor alma imkanımız var mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@uğurlu projeyi makina mühendisine çizdireceksiniz sonra o projeye göre usta aparatı takacak. Bu işi yapan bir çok firma var. Onlardan birine yaptırabilirsiniz.
@blackman34, ÖTV indirimli alınan aracı indirimli fiyatını şuradan hesaplatabilirsiniz:>> ÖTV Hesaplama Robotu
Aracı aldıktan sonra kasgo yaptırıp yaptırmamak size kalmış bir durum. İsterseniz yaptırsınız istemezseniz yaptırmazsınız. Sigorta ise mecburi bir durum. Yani araç sigortasını her halukarda yaptırmanız gerekir. Sizin oğlunuzun rapor oranı %90 olduğu için (eğer aracı oğlunuz kullanmayacaksa) hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Elinize raporu cebinizede parayı koyup bir otomobil bayisine gitmeniz yeterli. Gerisini onlar halledecektir.

Uğurlu

Üye
Üye
halil abi hangi tür aparat takılacağını yani fren gaz vites bunları seçen kişi raporu veren doktor mu?

musacan

Üye
Üye
Selam Halil Abi Bügün babama % 81 Rapor Verdiler Bakırkoy Sadi Konuk Hastanesi De 5 Sene De Bir Araba alıyor Babam Bu Sefer Kanunlar Deyişmiş Baya.. Rapor da Özel Tertibatlı Araç Yazmıyor... Bir Sıkıntı olurmu.
Abi Bana özel de ulaşırmısın Yada Cep de Abi

blackman34

Üye
Üye
aracı oğlum kullanmayacak, bir yerde okumuştum %90 ve Üzeri engelli de daha fazla ötv indirimi oluyor diye okumuştum

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
@uğurlu dr tertibatlı araç kullanır der sadece. tertibatın nasıl olacağını makina mühendisi çizer.
@blackman, ÖTV indirimi binek otolor için sbait %45 tir. Bu oran binek otoda değişmez.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Selam Halil Abi Bügün babama % 81 Rapor Verdiler Bakırkoy Sadi Konuk Hastanesi De 5 Sene De Bir Araba alıyor Babam Bu Sefer Kanunlar Deyişmiş Baya.. Rapor da Özel Tertibatlı Araç Yazmıyor... Bir Sıkıntı olurmu.
Abi Bana özel de ulaşırmısın Yada Cep de Abi

Sorunu detaylandırarak buradan sor musa. Böylece verilen cevaplardan herkes faydalanmış olur.

Uğurlu

Üye
Üye
Abi dr özel tertibatlı der mühendis çizer fakat tertibatın ne olacağını kim söyler derdim o tertibat takılınca babamın arabasını ben sürebilecek miyim birde bu makina mühendisi sıradan herhangi bir makine mühendisi olabilir mi yoksa devletin mühendisi mi ?

Uğurlu

Üye
Üye
halil abicim babam üzerine engelli aracı almak istiyorum fakat aracı benimde kullanmam gerekiyor inceledim aracın donanımını değiştirmiyorsa ben sürebiliyorum onu da makine mühendisi çiziyor diyorsunuz bu aracı ben kullanabilecek miyim sorunun cevabını arabayı almadan öğrenemiyorum öyleyse :) amacım takılacak aparatın ne olacağını nasıl öğreneceğim ben süremeyeceksem almayacağım sürebilirsem alacağım nasıl çıkacağım işin içinden

mbsmah

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar ben o/o 41 raporun var 6 ay geçerli günü doldu çünkü uyku raporu için gün verdiler oda 1 ay var ikinci yatis için kmdan sonra tekrar heyete vereceğim doktorum normalde 70 civarı rapor oranın olur diyor.sorun ben araç ala bilirmiyim ortabedik hastalığım yok .ikinci heyete girerken ne yapmalıyım e sinifi ehliyeti var tesekkuler

SM-J200H cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aracı hareket ettirmek için bir donanıma ihtiyaç duymuyorsanız ÖTV indirimli araç almanız için rapor oranınızın mutlak suretle %90 ve üzeri olması lazım. Dolayısıyla bu şartlarda siz ÖTV indirimden faydalanamazsınız. Faydalanamadığınız şey içinde bir şey yapmanıza gerek yok...

Ünver genç

Üye
Üye
Selam. Bende H sınıfı ehliyet var. Ehliyetimde otomatik videstli araç kullanabilir yazıyor ve ben 18 senedir bu ehliye ile otomatik videstli araç kullanıyorum. İlk ehliyeti alırken benim özrüm sağ bacağım polio sekeli olmasına rağmen o gün Dr. Rapor düzenlerken otomatik vitesli araç kullanabilir diye rapor yazmış ve ben o rapora göre H sınıfı ehliyet aldım ve dediğim gibi otomatik videstli araç kullanabilir yazıyor. Öğrenmek istediģim: 1-) Bugün H sınıfı ehliyetimde yazan otomatik videsli araç kullanabilir yazılı ehliyet ve elimde tam teşekküllü hastaneden aldığım erken emeklilik için kullandığım sağlık raporumla (sağlık raporunda sürekli %40 engelli olduğum ve sağ bacağımda polio sekeli rahatsızlığım yazıyor) ötv indirimli otomatik videsli araç alabilirmiyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ünver bey, siz 18 yıl aldığınız aracı ÖTV indirimli mi almıştınız?
Eğer öyleyse sizin engeliniz düşünüldüğünde o ibarelerin olduğu raporla ÖTV indirimli araç almanız mucize gibi birşey olmuş. Zira sağ bacaktan engellilerin ÖTV indirimden faydalanması için raporlarında "otomatik vitesli, özel tertibatlı araç kullanır" veya "özel tertibatlı araç kullanır" ibarelerinin olması gerekiyor du.

Fatih Poyraz

Üye
Üye
Merhabalar, 6 aylık bebek kas hastası bir oğlum var. Bu hafta içinde engelli raporu çıkacak, doktorların değişime göre %98 oranında yatalak ve engelli hastasiymis. Raporu aldıktan sonra bende engelli yakıni ÖTV indirimden yararlanabilirmiyim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor oranı %90 ve üstü olan kişiler adına ÖTV indirimli araç alınıyor. Yani bir yaş kısıtlaması yok ancak 6 ay gerçektende çok düşük bir rakam. Kaldıki 6 aylık bir çocuk için nasıl o derecede rapor veriliyor bilemedim doğrusu.

Tekerlekli Sandalye