Engelli Emeklilik Var mı?

veveyla

Üye
Üye
Devlet hastanesinden aldığım engelli raporumu SGK'ya sundum. Rapor oranı %57 olduğundan engelli emeklilik için başvuru yaptım. Cevapta engelli emeklilik için bir tabir geçmemekte ve talebim reddedildi. Engelli emeklilik var mı? Prim gün sayım yeterli.
Cevap şöyledir:
"Maluliyet ve Çalışma Gücü Kaybı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinin Ek1- Hastalık
Listesinde Belirlenen Düzeyde Çalışma Gücünü Kaybetmediğine … ” kararı
verilmiştir.
Buna göre, tarafınıza 5510 sayılı Kanunun 28'inci maddesi uyarınca aylık
bağlanmasına imkân bulunmamaktadır."

Bu durumda engelli emeklilik diye bir tabir yok mu? Başka bir yolu var mı bu durumun?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@veveyla

Selam,

Siteye hoş geldiniz.

Doğum tarihi, İlk işe giriş tarihi, Prim gün sayısı ve adınıza hangi kapsamda(SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) prim yatırıldığını yazın; hesaplayalım.

Dilekçenizde eksiklik varsa (ifade eksikliği) da bundan dolayı ret edilmiş olabilir. ( Atıyorum: sizin herşeyiniz tamdır belki ama SGK Sizin talebinizi Maluliyet diye anlamış ve oranınızı yetersiz bulmuş vb.)

veveyla

Üye
Üye
Doğum Tarihi: 1981
İşe Giriş Tarihi: 02.03.2006
Prim Gün Sayısı;
4a: 1855 gün
4b: 110 gün
4c: 3911 gün
Toplam: 5876
Son üç buçuk yıl: 4c primi fazla.
Engel Durumu (Toplam %57)
KULAK BURUN BOĞAZ SİSTEMİ: 38
KARDİYOVASKÜLER SİSTEM: 30

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Emekliliği hak etmişsiniz gibi görünüyor.

Acaba istifa edip (memurluktan ayrılıp) dilekçeyi/raporu kendiniz mi sundunuz?

Bildiği kadarıyla 4C'lilerde SGK halen çalışıyor olmak gibi bir zorlama uygulama da yapıyor.
(Normalde, emekliliğinizi Memuriyet yaptığınız kurum üzerinden talep etmeniz isteniyor çünkü.)

veveyla

Üye
Üye
İstifa edip emeklilik dilekçemi kendim sundum. Dilekçede de engelli emeklilik talebinde bulundum. Süreçten haberim yoktu. Yerel SGK çalışanları raporla başvurmamı söyledi. SGK, karar açıklamasına göre hastalıklara baktım, benim hastalıklar söz konusu değil gibi. Zamanında açık kalp ameliyatı oldum ve işitme kaybım var. İşitme cihazı kullanıyorum.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Hocam sanırım kurum üzerinden yürütseniz sorun çıkmazmış gibi geldi bana.

''4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen sigortalıların ise istekleri üzerine yetkili makamdan emekliye sevk onayı alındıktan sonra ilişiklerinin kesilmesi şarttır.''

Kanunda bu şekilde bir ifade var. Ve bu ifade benim dediğimi söylüyor.

Aşağıya linkini yapıştırıyorum. Siz de inceleyebilirsiniz.

''Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları[43]

MADDE 28-''
kısmında geçiyor.

veveyla

Üye
Üye
Bu durumda, süreci doğru kullanamadığımdan, bu hakkımı kaybetmiş mi oldum tümden? Ne yapılabilir, bu işi kotaracak, deyim yerindeyse "acar" biri var mı, evraklara, duruma bakıp gereğini yaparsa neyse artık hakkını teslim ederdik. Yani bilginiz dahilinde bir yol göstermeniz mümkün mü?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Bu durumda siz nasıl devam etmelisiniz bilmiyorum. Belki bir sendika avukatından veya bir sosyal güvenlik müşavirinden yardım isterseniz; çözüm önerebilirler.

veveyla

Üye
Üye
Haklısınız yalnız profesyonel yardımda şöyle bir durum söz konusu. Karşılıklı güven evet ama daha konuya girmeden danışma ücreti diye bir ücret dayatılıyor, iş olsun, olmasın. Kendime yontmuyorum ama en azından belgelere, duruma bakıp, yol gösterip iş olunca da ücreti neyse istese amenna. Diğer türlü ise ücreti verdik, iş olmadı, nasıl olacak o iş? İlginiz için teşekkür ederim.

demir231

Üye
Üye
Madde 10a bakın. Neden olamadığınizi anlarsınız. 2 eliniz olmayacak. Bir kolunuz omzunuzdan ya da bir bacağınız kalçadan kopmuş olacak. Başka türlü öyle güya bedava! Emekli etmiyor efendiler. İnsan şu yönetmeliği çıkarmaya utanır be! Ben De aynı durumdayım. Bir SGK avukatına gidip derdinizi anlatın. Bu işin dermanı onda. Rezil ettiler insanları. Diyanet işleri başkanına Audi almayı biliyor ama Bir avuç engelliye bakamıyor devlet!28 Eylül 2021 SALI

demir231

Üye
Üye
İzmir'de iseniz avukat önerebilirim. Ne kadar Mahir bilmiyorum ama danışma ücreti istemedi. Bana da yskden ret geldi. Gerekçeli kararla bana gelin. Olup olmayacağına göre değerlendirelim demişti. Karar çıkınca gideceğim...
Haklısınız yalnız profesyonel yardımda şöyle bir durum söz konusu. Karşılıklı güven evet ama daha konuya girmeden danışma ücreti diye bir ücret dayatılıyor, iş olsun, olmasın. Kendime yontmuyorum ama en azından belgelere, duruma bakıp, yol gösterip iş olunca da ücreti neyse istese amenna. Diğer türlü ise ücreti verdik, iş olmadı, nasıl olacak o iş? İlginiz için teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
İzmir'de iseniz avukat önerebilirim. Ne kadar Mahir bilmiyorum ama danışma ücreti istemedi. Bana da yskden ret geldi. Gerekçeli kararla bana gelin. Olup olmayacağına göre değerlendirelim demişti. Karar çıkınca gideceğim...
merak ettim: Madde madde detaylı ve açıklamalı yazarsanız burada, çok sevinirim.

veveyla

Üye
Üye
Bir danışmanla tanıştım. Ücreti söz konusu etmedi, hitap şu bu hepsine bakıp, benim dosyama şaşırdığını söyledi. Malülen etmedik, engelli de etmiyoruz demişler, dedi. İtiraz hakkımın olduğunu söyledi eğer ki sonuç aynı olursa yargı sürecini işaret etti. Yalnız yargı süreci 4 yılı bulur, dedi. Haftaya bir görüş soracak, sonucuna göre hareket edeceğim. İzmir'de değilim ama avukatla görüşmek isterdim.

demir231

Üye
Üye
merak ettim: Madde madde detaylı ve açıklamalı yazarsanız burada, çok sevinirim.
Önceden yazmıştım. İlk mesajda benim durumum söz konusu. Şimdi yskden de ret geldi. Bakalım neler olacak...
Önceden yazmıştım. İlk mesajda benim durumum söz konusu. Şimdi yskden de ret geldi. Bakalım neler olacak...
Thread 'Red gelen Engelli emekliliği ve mahkeme' Red gelen Engelli emekliliği ve mahkeme

veveyla

Üye
Üye

demir231

Üye
Üye
Geçmiş olsun. Ümit kırıcı, moral bozucu olmuş, sonraki aşamada ne yapacaksınız, size bakarak benim durumum ne olur diye sormaya çekiniyorum...
Sanırım siz de yskye gideceksiniz. Oradan gelen sonuca göre de muhtemelen mahkemeye gideceksiniz. Avukat hanımla görüştükten sonra buraya nasıl bir yol izleyeceğimizi yazarım.

demir231

Üye
Üye
Geçmiş olsun. Ümit kırıcı, moral bozucu olmuş, sonraki aşamada ne yapacaksınız, size bakarak benim durumum ne olur diye sormaya çekiniyorum...
Teşekkürler bu arada. Size de geçmiş olsun. Bunu Devletin 4 yıllık maaşımiza çökmesi olarak yorumladım. 4 yıl sonra 10 bin lira herhalde pul olur.

veveyla

Üye
Üye
Teşekkürler bu arada. Size de geçmiş olsun. Bunu Devletin 4 yıllık maaşımiza çökmesi olarak yorumladım. 4 yıl sonra 10 bin lira herhalde pul olur.
İş sonunda geç de olacağına varıyor, tabii ki insan iyice emin olmak istiyor, niye? Ben mesela bugün gün boyu, sonucu dün aldım, iş aradım, engellisin ya, çoğu yer reddediyor. Hakkını yemeyeyim, buyurun gelin, diyen de var, bakalım. Engelliyi çağır, konuş, derdi ne, bak, değil mi, kağıt kürekle evet, olmuyor.

demir231

Üye
Üye
Bu avukat SGK avukatı imiş. Burosu Benim eski bir arkadaşımın bürosunun yanında. Arkadaşım da tanıyor. Muhtemelen mahkeme sonunda ne olacağını bilir diye düşünüyorum.

Tekerlekli Sandalye