Engelli Kadın olmak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Toplum içerisinde kadın olmanın çeşitli zorlukları vardır. Bu yapı içerisinde engelli kadın olmak ise çok daha zordur. Engelli kadından beklenen toplumsal roller arasında, eğitim alma, evlenme, çocuk sahibi olma, çocuk bakımını gerçekleştirme, eş olma, bir işe girme gibi roller yer almaktadır.

Engelli kadınlar, tüm kadınların yasadıkları ayrımcılık deneyimlerinin üstüne, bir de engelli
olmaktan kaynaklanan sorunları yasamaktadırlar.

Genelde engelli kadınların güçleri küçümsenmekte, pek çok konuda basarılı
olamayacakları sanılmaktadır. Kimi zaman da onlara karsı aşırı beklentiler olusturulmakta ya da görmezden gelinerek gerekli destekler verilmemektedir.

Engelli kadın'ın pisikolojik açıdan çok daha hassas durumda olduğunu göz ardı etmeyelim.Kendisinde hissetmiş olduğu yetersizlik duygusu kadın'ı çok büyük çıkmazlara sokmaktadır.

Toplum olarak hayatını kolaylaştırıcı roller almalıyız.Kendine güvenir hale gelmesini sağlamalıyız.Erkeğe göre kadın daha hassas ve daha kırılgan bir yaradılışa sahip olduğu düşünülürse birazdaha tavizkar olmamız gerektiğinide anlayabiliriz.

Engelli erkekler bir çok sorunun üstesinden kolayca gelebilmektedirler.Buna karşın engelli kadının bu konuda birazdaha zayıf olduğunu düşünüyorum. Bu zayıflıkta kadının güvensizliği ve başaramama endişesinden kaynaklandığına eminim.

Biraz özgüvenlerimizi kazanırsak aşamıyacağımız sorun kalmayacaktır.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Engellilik kendi içinde bir takım sorunlarıda beraberinde getirir. Aynı şekilde kadın olmanın da tek başına dezavantajı vardır. Hem engelli hemde kadın olunca sorun katmerleşiyor kuşkusuz.
Engelli kadın ve engelli erkek arasında bir kıyaslama yapmak gerekirse bana göre engelli kadınlar engelli erkeklere göre maça 2-0 yenik başlamış oluyorlar.
Hoş engelli erkeklerde yaşam oyununa hep 1-0 yenik başlıyorya oda ayrı bir mevzu tabi.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sevgili DÜŞ GEZGİNİ..
Konuyu kısaca ne güzel özetlemişin engelli kadın hayata 2.0 yenik başlıyor diye.Gerçektende öyle ama biraz çaba biraz güven ve birazda etrafın yardımıyla neden bu durum 2.2 olmasın.

Tekerlekli Sandalye