Engelli kadınlar cinsellik konusunda neden sessiz? Kim onları susturuyor?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bütün sorunlarınız çözüldü tek çözülmeyen derdiniz o olmuş

Aslında bu tek cümle ne çok şey anlatıyor anlayabilene, anlamak isteyene, çözebilene!

Evet haklısınız hiçbir sorunumuz çözülmedi ve engelliler içinde böyle bir sorunun varlığı bile sizi yeterince rahatsız etmeye yetiyor değil ki çözümü için alternatifler sunabilme şansınız olsun!

Sorun kadınların bu konuda sessiz kalması aslında engelli yada engelsiz kadın yada erkek arasında çok da fark olmamalı bana göre insanlığın özellikle Türk insanının yapısında var tabu olarak üstü örtülmüş, cinsellik gibi bıçarsırtı bir mahrem konunun uluorta yazılıp, çizilmesi , söylenmesi, tartışılması zaten imkansız da...

Aynı sitede aynı satırlarda çoğunluğun biz,bizim, bizler, bizlerin dediği bir ortamda bir an'da siz olmakla irkildim aslında yani bilmiyorum ama burada bana ilginç gelen sorunlarıNIZ, derdiNİZ yani BİZ değil SİZ olmakla ayrıştırılmaktı.

Konu derin, zaman kısıtlı, uykusuz bir gecenin sabahı pazartesi olunca ben daha fazla yazmamam gerektiğini düşünüyorum ama yine de bu cümleyi dikkatle okumanızda fayda var ki bu bilimsel bir gerçektir aynı zamanda...

'' Cinsellik de tıpkı barınmak, yemek yemek, su içmek, hava almak, uyumak, özgürce dolaşmak, düşünmek vs vs gibi yaşamsal bir ihtiyacıdır HEPİMİZİN !!! ''

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar herkese,
ihtiyaçlar da belli bir sıraya göre giderilir. Açıklamak gerekirse uyurken yemek yiyemez su içemezsiniz.(Yedirilip içirilebilinirsiniz ama bunu bilinçli olarak kendi iradenizle yapamazsınız.)
Barınma ihtiyacınızı gidermeden açık havada tüm tabiat koşullarına rağmen uyumanız mümkün olmayabilir.(soğukta donup ölebilirsiniz.)
Vahşi bir hayvanın saldırı ihtimalinde veya boğazınızı biri sıkarken yukarki ihtiyaçlarınızı değil gidermek; düşünmezsizniz bile.
Cinsellik, tüm bu ihtiyaçlar ve belki saymayı unuttuklarım sağlandıktan sonra akla gelecek bir içgüdüdür. (ki bu ihtiyaçları tam manasıyla karşılanamamış arkadaşlar için zurnanın son deliği/dertlerinin en küçüğüdür.) Bu konu Empati yaparak anlaşılacak kadar basit diye düşünüyorum.
Sayglılar..

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar herkese,
ihtiyaçlar da belli bir sıraya göre giderilir. Açıklamak gerekirse uyurken yemek yiyemez su içemezsiniz.(Yedirilip içirilebilinirsiniz ama bunu bilinçli olarak kendi iradenizle yapamazsınız.)
Barınma ihtiyacınızı gidermeden açık havada tüm tabiat koşullarına rağmen uyumanız mümkün olmayabilir.(soğukta donup ölebilirsiniz.)
Vahşi bir hayvanın saldırı ihtimalinde veya boğazınızı biri sıkarken yukarki ihtiyaçlarınızı değil gidermek; düşünmezsizniz bile.
Cinsellik, tüm bu ihtiyaçlar ve belki saymayı unuttuklarım sağlandıktan sonra akla gelecek bir içgüdüdür. (ki bu ihtiyaçları tam manasıyla karşılanamamış arkadaşlar için zurnanın son deliği/dertlerinin en küçüğüdür.) Bu konu Empati yaparak anlaşılacak kadar basit diye düşünüyorum.
Sayglılar..

Sevdiğim bir söz var: hani derler ya 'kiminin ekmeği bayat kiminin pırlantası küçük' . Bununla alakalı bir durum bu sanki..

GülerAkköse

Üye
Üye
Engelli kadın değilde Türkiye'de (birkaç aydın yazar feminist ve kadın hakları savunucuları haric) engelli veya engelsiz her kadın cinsellik konusunda sessiz kalmaya mecbur bırakılmıştır. Hatta kadınlar kendi aralarında bu konuyu konuşurken bile "hımm.. bu yollu canım" diye birbirlerini kınayabilme hakkını bile kendinde bulmaktadır. Çok acı maalesef, kadın önce sevgilisi tarafından sonra ailesi ve kocası tarafından istismar edilmiş,ezilmiş ve hala da günah keçisi olarak yaşamaya mahkum edilmiştir ki; cinsellik ile ilgili yorum yapmak onun neyinedir ?
Kız çocuklarının cinsellikten uzak yetiştirilmesi. erkek cinsellik hakkında çoğu şeyi bilir toplumda konuşurken, hatta babası annesi ona kız arkadaşın var mı diye güler v.b şeyler söylerken , ilk cinsel deneyimini yaşadığında sevinen , cinsel deneyim yaşamayanlarla dalga geçilirken , kız çocuklarında olay çok farklıdır. Kız çocukları cinsellik hakkında konuşamaz, eğer erkeklerin kulağına giderse o kız hakkında erkekler arasında toplum arasında pek iyi şeyler konuşulmaz. Cinsel deneyim kız çocuğunda evlenmeden ayıp yasak olarak görülür. çoğu bu yüzden kadın kendi bedenini bile tanımaz. Erkek bu konuda master yaparken, erkeklerin bekareti test edilemezken kadının öyle değildir, bakire ve değil diye kalıplara sokulur. Erkekte olay böyle değildir tabi. erkek sokakta beğendiği bir kadına çok rahat bakabilir ama kadın o kadarda rahat değildir. Bu toplumdaki çoğu erkek her sex yaptığında kendiyle övünür arkadaşlarına anlatır, ama kadın için ayıptır.
Şu kafa yapısı maalesef hiç değişemiyor bir türlü; erkek yapınca aslansın büyüksün deniyor ama kız yapınca o.. yollu namussuz oluyor. Bence kızlar hangi ithamlara maruz kalıyorsalar yaptıklarından dolayı erkeklerde aynı ıthamlara maruz kalmalılar.
Nitekim ; seviştikten sonra yataktan çıkarken çarşafı vücuduna saran kadına namussuz yaftası yapıştırırken, kadınlarını çarşafa sarıp sokaklara salanların ikiyüzlülüğüdür.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Sn. almora yazdığınız tespitlere aynen katılıyorum. Son cümleniz de çok şık olmuş belirteyim.
Birkaç durum tespiti de ben yapayım. Cinsellikten de öte ‘kadının adı yok’ bu ülkede hatta bu devirde.
Türk Kadınına Seçme seçilme hakkını 1934 yılında verildiğinde Avrupa’da bu hakkı henüz vermeyen ülkeler varmış ama bu güne değin bizim aldığımız yol da ortada. Daha ülkeler kadını kocasından korumayı beceremezken, her gün okuduğumuz kadın cinayetleri varken, başlık parası, berdel vb. durumlarda parayla satılan, çocuk yaşta gelin edilen(!) kız çocukları varken, tecavüz/taciz edenin ettiği yanına kar kalıyorken… uzatılabilir ama ne hacet durum ortada.
Değil seksoloji sosyoloji bile okumadım cinselliği tartışacak boyutta donanımım yok. Bildiğim; maddi olarak bağımsızlığını kazanamayan kadının Engelli de olsa Türk de olsa yabancı da olsa bu savaşı kaybedeceği.

AYSUN

Üye
Üye
Şimdi biz engelli bayanlar buraya yorum yazınca hafif meşrep mi oluyoruz?
Eee hadi hep birlikte hafif meşrep olalım hanımlar :)))) varım diyen gelsin :)))

Birtan

Üye
Üye
Bakireliğin hayat mayat meselesi olduğu sürece özgürlük sadece net ortamında kalır.

kosovali1

Üye
Üye
neden herkes sadece bir kişiyle ömur boyu sadece onla cinsellik yaşar ki

Hataylı_72

Üye
Üye
sen de haklısın bu ülkede zina suç olmaktan çıkarıldı zaten

burhanettinyasar1

Üye
Üye
Ben bir erkeğim fakat cinsellik sorunları erkekte olsun kadınlarımıza olsun hep beşinci sırada bunun bence en büyük nedeni ekonomi, Din ve diğer güncel korkunç yaralı ve ölümlü haberler,
Bir kadın çevresiyle daha fazla diyolog kurar,, erkek ise işe gider kadının anlatmak istediği konular veya paylaşmak istediği ok sonderece önemli konular hep bir sonraya kalır ve gittikçe onda birikim yani içine atma oluşur, Yinede kadındaki en büyük korku cinsellikten daha önemli kısırlıktır yani çocuğunun olmaması,

logir

Üye
Üye
bekar bayanların evlenmeden olmaz deyimi süre gelmiş bişi bu yüzden bu konuda geri kalmış durumdayız nitekim ihtiyaçların karşılanmaması belli bi süre sonra farklı yerlere gidiyo her konuda olduğu gibi bu konuda belirli ölçüde her iki taraf içinde yaşanması gereken temel ihtiyaç yaşanmaması halinde günümüzde sosyal ortamlarda cinsellik hakkında ikili diyolog lar kurup farklı uygulamalarda konuşarak ihtiyaçlarını bu yönde karşılamaya çalışan bi durumda her iki cinste

logir

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Konu size saçma geldiyse konu hakkında yorum yazmama hakkına sahipsiniz. Ve aslında '' çok saçma'' derken bile yorum yapmış oldunuz :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Avukat değilim ben sadece site yöneticisiyim. Bu arada aramıza hoşgeldiniz :) geç oldu ama yeni üye olduğunuzu şimdi farkettim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Fikrin değişmesin zaten :) önemli olan her ne olursa olsun fikrini özgürce paylaşabilmendir...

otomasyoncu

Üye
Üye
Melek hanim siteye Hizli bir giris yapti... Alayina Gider. :D

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Alayına gider he?

Valla kim ne ederse, kendine eder kardeşim :)
Sözüm meclisten dışarı; gitsin gidebildiği yere kadar yolu açık olsun..

Tekerlekli Sandalye