Engelli Maaşı Başvurusu

Erzurum25

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar daha önceleri annem ve ben engelli maaşı alıyorduk.Fakat babama yaşlılık maaşı bağlatmak için ben adres değişikliği yapmak zorunda kaldım.Babamın maaşı bağlandı fakat bu seferde benim maaşım yeni adresimden bağlanmadı muhtaç olmadığınız sebebiyle denildi.Bu durumda eski adresime yeniden dönmek istiyorum ve buradan yeniden engelli maaşım başvurusu yapmak istiyorum bu durumda başvurum kabul edilir mi hanede toplamda 3 kişi yaşıyoruz.Annem ve babam maaşını toplasanız zaten asgari ücretin üçte birinden daha düşük kalıyor evimiz zaten kira neden aynı haneden 3.kişiye maaş bağlanmıyor yardımcı olur musunuz özellikle Kalem hanım buradaysa detaylı olarak bilgi verir misiniz kendi eski adresimizden maaşımı tekrardan bağlatmak istiyorum.Bazı insanlar hanede 2 kişi maaş alıyor seninkini bağlamazlar dediler bu doğru mu bilgi verir misiniz ortada kaldım zor durumda kaldım.

septik

Editör
Editör
Merhaba, benim bildiğim kadarı ile maaş bağlamada kişi sayısı sınırı yok,

Size babanıza yaşlılık maaşı bağlatmak için sizin başka adrese geçmenizi kim söylediki ? Engelli maaşları gelirden sayılmaz dolayısı ile babanıza siz adresinizde kalsanızda maaş bağlanırdı.

Sizin hanede 3 kişi var ise toplamda 3 kişi x 2835 tl = 8505 tl den aşağı bir gelir olduğu sürece engelli ve 65 yaş maaşı bağlanır, üstelik bu rakamı aşsanız bile kira gideriniz gelirden düşülür.

Siz, yeniden anne babanızın yanına adres naklinizi yaptırın sonrasında sydv na 2022 engelli maaşı müracaatınızı yapın, bahsettiğiniz şartlarda engelli maaşı almamanız için bir sebep yok.

Hatta, verdiğim cevabı ve varsa başka sorularınızı sorup teyit ettirebilmeniz için sydv resmi bilgi telefonu 144 den bilgi alabilirsiniz.

144 Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veriyor.

Son düzenleme:

Erzurum25

Üye
Üye
Teşekkürler Kalem abla da bilgi verebilir mi veya konu hakkında bilgisi olan diğer arkadaşlardan da bilgi alabilir miyiz

Erzurum25

Üye
Üye
Merhaba, benim bildiğim kadarı ile maaş bağlamada kişi sayısı sınırı yok,

Size babanıza yaşlılık maaşı bağlatmak için sizin başka adrese geçmenizi kim söylediki ? Engelli maaşları gelirden sayılmaz dolayısı ile babanıza siz adresinizde kalsanızda maaş bağlanırdı.

Sizin hanede 3 kişi var ise toplamda 3 kişi x 2835 tl = 8505 tl den aşağı bir gelir olduğu sürece engelli ve 65 yaş maaşı bağlanır, üstelik bu rakamı aşsanız bile kira gideriniz gelirden düşülür.

Siz, yeniden anne babanızın yanına adres naklinizi yaptırın sonrasında sydv na 2022 engelli maaşı müracaatınızı yapın, bahsettiğiniz şartlarda engelli maaşı almamanız için bir sebep yok.

Hatta, verdiğim cevabı ve varsa başka sorularınızı sorup teyit ettirebilmeniz için sydv resmi bilgi telefonu 144 den bilgi alabilirsiniz.

144 Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veriyor.
Septik bey hayırlı bayramlar şu ayrıntıyı yazmayı unuttum bu arada babamın üzerinde 250 metre karelik arsa tapusu bulunuyor bu varlık benim engelli maaşı almama engel olur mu başvurum kabul edilir mi arsa benim üstüme değil babamın üstünedir ve aylık toplam hane gelirimiz asgari ücret üçte birinden düşüktür bu durumlarda engelli maaşım bağlanır mı bilgi verir misiniz

septik

Editör
Editör
65 Yaş maaşı bağlama krıterinde hanede maaş bağlanacak kişi ve eşinin gelirleri dikkate alınır. Buradan yola çıkarsak babanızın arsası annenize ve babanıza maaş bağlanmasına engel olacak getirisi olmadığını anlayabiliyoruz, çünkü maaşları bağlanmış. Bu durumda sizin hane geliriniz size engelli maaşı bağlanmasına ugun görülüyor. Bence sıkıntı çıkmayacak maaşınız bağlanacaktır.

Erzurum25

Üye
Üye
65 Yaş maaşı bağlama krıterinde hanede maaş bağlanacak kişi ve eşinin gelirleri dikkate alınır. Buradan yola çıkarsak babanızın arsası annenize ve babanıza maaş bağlanmasına engel olacak getirisi olmadığını anlayabiliyoruz, çünkü maaşları bağlanmış. Bu durumda sizin hane geliriniz size engelli maaşı bağlanmasına ugun görülüyor. Bence sıkıntı çıkmayacak maaşınız bağlanacaktır.
Peki hanede annem ve ben engelli maası alıyorduk babam için 65 yaslılık maaşına başvurduğumuzda red edilmişti gerekçe olarak muhtaç olmadığımız belirtilmişti neden böyle oldu babamın üstüne sadece arsası vardı birde bağkuru aktifti fakat bağkur herhangi prim ödemesi günü vs yoktu sebebi bu olabilir mi sonra ben evden ayrıldıktan sonra maaşı bağlandı bilgi verir misiniz neden o zaman bağlanmamıştı
Peki hanede annem ve ben engelli maası alıyorduk babam için 65 yaslılık maaşına başvurduğumuzda red edilmişti gerekçe olarak muhtaç olmadığımız belirtilmişti neden böyle oldu babamın üstüne sadece arsası vardı birde bağkuru aktifti fakat bağkur herhangi prim ödemesi günü vs yoktu sebebi bu olabilir mi sonra ben evden ayrıldıktan sonra maaşı bağlandı bilgi verir misiniz neden o zaman bağlanmamıştı
Sebebi babamın bağkuru olabilir mi fakat bağkur da sadece aktifti sistemde emeklilik vs yoktu

septik

Editör
Editör
Olabilir, sgk dan yararlananlar 2022 engelli ve 65 yaş maaşından yararlanamaz. Yalnız red edildiği zaman muhtaç olmama açıklaması yapıldığına göre sgk kaynaklı değil gelir kaynaklı olduğu anlaşılıyor. Sonrasında 65 yaş maaşı bağlanmasının sebebi sizin adresten ayrılmanızdan kaynaklı olamaz çünkü sizinde bir geliriniz yokki engelli maaşı alıyormuşsunuz. 144 Den daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lavinsu

Üye
Üye
Günaydın septik bey bnmde yarın sağlık kurulunda randevum var kızım için cozger raporuna başvuru yapacağım hangi belgeleri götürmem gerekiyor netten baktığımda farklı şeyler çıkıyor bı turlu anlamdm

mert

Üye
Üye
Günaydın septik bey bnmde yarın sağlık kurulunda randevum var kızım için cozger raporuna başvuru yapacağım hangi belgeleri götürmem gerekiyor netten baktığımda farklı şeyler çıkıyor bı turlu anlamdm
slmlar araç içinmi başvuru yapacaksınız yoksa engelli maaşı içinmi Hastanın eski sağlık raporu var ise fotokopisi, Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirme Raporu (ÇÖZGER) almak için çocuğun bakımını üstlenen kişinin başvuru dilekçesi ile ÇÖZGER düzenlemeye yetkili hastaneye başvuru yapması gerekmektedir

Lavinsu

Üye
Üye
Aslında ikisi içinde başvuru yapmak istiyorum bir yıllık vermişlerdi süresi doldu hem belirgin özel gereksinimi hem özel gereksinimi var ne kadar bı puan verirler bilmiyorum araç için de başvuru yapabiliyorum degilmi

mert

Üye
Üye
Aslında ikisi içinde başvuru yapmak istiyorum bir yıllık vermişlerdi süresi doldu hem belirgin özel gereksinimi hem özel gereksinimi var ne kadar bı puan verirler bilmiyorum araç için de başvuru yapabiliyorum degilmi

• %90 ve üzeri engelli raporu.
  • Rapor üzerinde “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ibaresi yer almalıdır.
  • %90 ve üzeri engel durumlarında 18 yaş sınırı yoktur.
  • Aracı kendisi almak zorunda değil. Aile üyeleri de ÖTV indirimli aracı (vasi kararı ile) satın alabilmektedir.
net birşey diyemiyorum kardeşim ne verirler ne gider orasını dr lar karar veriyor eski raporunun oranı kaç

Lavinsu

Üye
Üye
Fotoğraf falan veya kimlik fotokopisi götürmem gerekiyor degilmi

mert

Üye
Üye
Fotoğraf falan veya kimlik fotokopisi götürmem gerekiyor degilmi
fotaraf getirmenize gerek yok heyet te memur bilgisayar kamarası ile çekiyorlar kimligini yanında bulundurmanız lazım olur her ihtimale göre eski raporunu getirmeyi unutmayınız dr eski raporuna bakıyor ekte bulunsun kardeşim

Lavinsu

Üye
Üye
Ameliyat oldgu na dair belgeler falanda var geçen sene onlarında goturmustm aldılar yine götüreyim mi

Lavinsu

Üye
Üye
Abi bugün kuruma gittim kızımın özel eğitim aldgi yerden de bı abi geldi sözde yardım amaçlı formu doldururken dedim bı kaç kez üstüne basa basa ben ötv den yararlanmak istiyorum bna verdgi cevap bu o bölüm yetişkinlerin cozgerde 90 puuan alınsa yeterli deyip geçiştirdi bn yine soyledm neyse gittm tek tek doktorları dolaşmaya son bı tane kala içime şüphe düştü tekrar sekreterin yanına gittim ona sordum dedi olurmu cozger raporlarında ötv işaretlemen gerekirdi. Olmadı yarın işte bı doktor kalms onun için gidip dosyayı teslim edeceğim heyete çıkacağım ne yapmam gerekiyor hiç bilmiyorum yarın teslim etmeden önce sekretere gitsem yine olmaz mı bişey yapamaz mi

İsen Buga

Üye
Üye
ÇÖZGER raporu normal rapordan farklı
ÖTV muafiyeti için: “Özel Koşul Gereksinimi Vardır (ÖKGV)” yazısı varsa ÖTV muafiyet sınıfına giriyorsunuz.

Lavinsu

Üye
Üye
O nasıl oluyor abi tam anlayamadım

Lavinsu

Üye
Üye
Yani 90 puan alırsa yararlana bilirmi cozgerle

Tekerlekli Sandalye