Engelli Maaşı Başvurusu

İsen Buga

Üye
Üye
Yani 90 puan alırsa yararlana bilirmi cozgerle
bir bakıma evet.. Raporda puan yazılmaz. sadece gereksinim olup olmadığı yazılır. yukarıda belirttiğimg ereksinim yazılmışsa o zaman ÖTV muafiyetten faydalnırsınız..

Lavinsu

Üye
Üye
bir bakıma evet.. Raporda puan yazılmaz. sadece gereksinim olup olmadığı yazılır. yukarıda belirttiğimg ereksinim yazılmışsa o zaman ÖTV muafiyetten faydalnırsınız..
Geçen bu dönemde belirgin özel gereksinimi vardı bide özel gereksinimi

İsen Buga

Üye
Üye
Belirgin gereksinim vardır yazarsa ÖTV için yeterli gelmiyor.

Lavinsu

Üye
Üye
Abi bn puanını nasıl ogrene bilirim bunun yanı hem belirgin özel gereksinim hem özel gereksinim toplamını yapamadım kime dedysemde bişey diyemedi dün çocuğun piskologa ile konuştuk böyle bişey istiyorum yarın sağlık kuruluna gelecgim dedim bni çocuk gelişime gonder di geri gel dedi gittim tekrar doktorun yanına gittiğimde kendi kendine konuyu açtı sen ötv den mi yararlanmak istiyordun dedi evet dedim tamam dedi çıktım odada n.

İsen Buga

Üye
Üye

burada yazılı, tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz? ÖTV için bilgi istemiştiniz söyledim. Önceki raporunuzu baz gösterdiniz o eski raporla ÖTV muafiyete girmiyor. Yeni bir rapor alacaksanız yukarıda yazdıklarım yazılı olmalı raporda...

Yardımcı olmaya çalışıyorum sanırım bir yerde tıkandık..

Lavinsu

Üye
Üye
Ya abi bugün dünden kalan işleri halletmeye gittik dosyayı teslim etmeden önce sekreterin yanına gittim ötv ye basvurmak istiyordum unuttum dedim öyle böyle kabul etti vesneye gittik parayı yaptırdım artk olur olmaz bilmiyorum şans işte
Biseyi merak ettim ama belirgin özel gereksinimi var 80 89 arasında bı puan veriyormuş diğeri de sanırım 20 30 arasında ikisinin toplamında bna 90 puan çıkma ihtimali olabilirmi ve eğer oluyorsa bunların toplamını yapıp olumlu veya olumsuz bir bilgi veriliyormu

İsen Buga

Üye
Üye
Ya abi bugün dünden kalan işleri halletmeye gittik dosyayı teslim etmeden önce sekreterin yanına gittim ötv ye basvurmak istiyordum unuttum dedim öyle böyle kabul etti vesneye gittik parayı yaptırdım artk olur olmaz bilmiyorum şans işte
Biseyi merak ettim ama belirgin özel gereksinimi var 80 89 arasında bı puan veriyormuş diğeri de sanırım 20 30 arasında ikisinin toplamında bna 90 puan çıkma ihtimali olabilirmi ve eğer oluyorsa bunların toplamını yapıp olumlu veya olumsuz bir bilgi veriliyor mu

Evet; bilgi verirler. E nabızda görürsünüz. ancak 89 puan %90 sınır altında olduğu için ÖTV.siz araç alımından faydalanamazsınız

Lavinsu

Üye
Üye
Biliyorum abi özel eğitimden üzerine hiç puan gitmezmi sence şansımı denedim artk bakacgm inşallah bı değişiklik olur

Erzurum25

Üye
Üye
Olabilir, sgk dan yararlananlar 2022 engelli ve 65 yaş maaşından yararlanamaz. Yalnız red edildiği zaman muhtaç olmama açıklaması yapıldığına göre sgk kaynaklı değil gelir kaynaklı olduğu anlaşılıyor. Sonrasında 65 yaş maaşı bağlanmasının sebebi sizin adresten ayrılmanızdan kaynaklı olamaz çünkü sizinde bir geliriniz yokki engelli maaşı alıyormuşsunuz. 144 Den daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Septik bey benim engelli sağlık kurulu raporum süreklidir.Fakat sağlık kurulu engelli raporumu çıkaralı baya oldu yaklaşık olarak 15 yıl oldu çıkaralı.Bugün hastanedeki güvenlik görevlisi engelli hastane sağlık kurulu raporumun güncellenmesi gerektiğini söyledi.Ben raporumun süresiz olduğunu yani ömür boyu geçerli olduğunu söyledim olsun dedi güncellenmesi gerekir dedi.Bilgi verir misiniz gerçekten sağlık kurulu engelli raporumun güncellenmesi gerekiyor mu ve güncellenmediğinde ne olur herhangi bir sakıncası var mı bilgi verir misiniz.Açıkçası güvenlik görevlisi bayan bu yönde kafamı karıştırdı.Sizden bu konuda bilgi alabilir miyim güncellenmesi gerekse dahi raporumu güncellemesem maaşım vs kesilir mi yada farklı sorunlar ortaya çıkar mı bilgi verir misiniz.
Birde septik bey engelli sağlık raporum çok aşırı yıprandı yırtıldı daha doğrusu fakat hastaneden aslı gibidir toplamda 4 adet sağlık kurulu engelli raporumu aldım aldığım bu raporlar da tüm başvurularımda geçerli olacak mı yani yeniden engelli sağlık raporu çıkartmama gerek var mı bilgi verir misiniz

Son düzenleme:

septik

Editör
Editör
Eski sürekli olan raporlar normal şartlarda ömür boyu geçerlidir.

Fakat, şöyle bir kurnazlık yapılıyor. Bir kaç yıl önce hastalıklara verilen oranlar baya düşürüldü, yönetmeliği değişti. Şimdi eski yüksek oranlı raporları yeniletmek için bahane olarak rapordan yararlanmak için gittiğiniz kurumlara yeni rapor isteme hakkı tanındı.
Böylelikle eski raporlarınız geçerli ama kurum yeni rapor isterse yenilemek zorunluluğu oluştu.

Herhangi bir kurumda mevcut raporunuzu kullanmak istediğinizde güncel rapor istendiği zaman hayır demeniz halinde işlem yapmayabilirler o zaman eski raporunuz işe yaramaz. Mecburen yeni rapor almak zorunda kalırsınız.

Bu durumların önene geçmenin tek yolu dava açarak hakkınızı hukuk yoluyla aramak.

Son düzenleme:

mert

Üye
Üye
Eski sürekli olan raporlar normal şartlarda ömür boyu geçerlidir.

Fakat, şöyle bir kurnazlık yapılıyor. Bir kaç yıl önce hastalıklara verilen oranlar baya düşürüldü, yönetmeliği değişti. Şimdi eski yüksek oranlı raporları yeniletmek için bahane olarak rapordan yararlanmak için gittiğiniz kurumlara yeni rapor isteme hakkı tanındı.
Böylelikle eski raporlarınız geçerli ama kurum yeni rapor isterse yenilemek zorunluluğu oluştu.

Diğer sorunuza gelince herhangi bir kurumda mevcut raporunuzu kullanmak istediğinizde güncel rapor istendiği zaman hayır demeniz durumunda işlem yapmayabilirler bu durumdada eski raporunuz işe yaramaz. Mecburen yeni rapor almak zorunda kalırsınız.

Bu durumların önene geçmenin tek yolu dava açarak hakkınızı hukuk yoluyla aramak.
septik hocam sürekli raporu olanlar sydv yeniden rapor isteniyor yenileme aşamasına gidilince sürekli olan raporlarıda diyelim yüzde 52 sürekli raporun varsa sydv eski rapor oldugu için tekrardan hastaneden rapor istiyor istediginde düşük olan süreli raporuda yudesini fazla verip 2 yıllık veriyor bu bizim oğlumun aynısı başına geldi sürekli olan raporu 2 yıllık yaptılar

septik

Editör
Editör
Her engel için sürekli raporu süreliye çevirmezler, ayrıca sizin rahatsızlık artmış olduğu için oran yükselmiş olabileceği gibi tedavi edilebilecek durumdaysa süreliye çevirmiş olabilirler. Ben genel anlamda yaşananlara göre yazdım.

Erzurum25

Üye
Üye
Merhaba, benim bildiğim kadarı ile maaş bağlamada kişi sayısı sınırı yok,

Size babanıza yaşlılık maaşı bağlatmak için sizin başka adrese geçmenizi kim söylediki ? Engelli maaşları gelirden sayılmaz dolayısı ile babanıza siz adresinizde kalsanızda maaş bağlanırdı.

Sizin hanede 3 kişi var ise toplamda 3 kişi x 2835 tl = 8505 tl den aşağı bir gelir olduğu sürece engelli ve 65 yaş maaşı bağlanır, üstelik bu rakamı aşsanız bile kira gideriniz gelirden düşülür.

Siz, yeniden anne babanızın yanına adres naklinizi yaptırın sonrasında sydv na 2022 engelli maaşı müracaatınızı yapın, bahsettiğiniz şartlarda engelli maaşı almamanız için bir sebep yok.

Hatta, verdiğim cevabı ve varsa başka sorularınızı sorup teyit ettirebilmeniz için sydv resmi bilgi telefonu 144 den bilgi alabilirsiniz.

144 Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veriyor.
Merhaba septik bey yeni bir sorum olacak annemin engelli maaşını bayram öncesi alamadım kontrol ettim maaşı yatmamış neden böyle oldu annemin sağlık kurulu raporu süresi haziranda doldu fakat süre yeniden yıl sonuna kadar uzatıldı bakanlık tarafından vakfın bu durumdan haberi olması lazım aylığı durdurmaması gerekirdi sanırım bu sebeple maaş verilmedi bayramdan sonra maaş yatar mı sizce ne yapmalıyım annemin bu ayki maaşı kaldı alamadık bilgi verir misiniz

septik

Editör
Editör
Merhaba septik bey yeni bir sorum olacak annemin engelli maaşını bayram öncesi alamadım kontrol ettim maaşı yatmamış neden böyle oldu annemin sağlık kurulu raporu süresi haziranda doldu fakat süre yeniden yıl sonuna kadar uzatıldı bakanlık tarafından vakfın bu durumdan haberi olması lazım aylığı durdurmaması gerekirdi sanırım bu sebeple maaş verilmedi bayramdan sonra maaş yatar mı sizce ne yapmalıyım annemin bu ayki maaşı kaldı alamadık bilgi verir misiniz
Farklı bir sorun yoksa almadığınız maaşı temmuz ayında çift maaş olarak ödeyeceklermiş. 144 den bilgi isteyebilirsiniz.

Erzurum25

Üye
Üye
Farklı bir sorun yoksa almadığınız maaşı temmuz ayında çift maaş olarak ödeyeceklermiş. 144 den bilgi isteyebilirsiniz.
Tamamda kendimin ve babamın maaşını bayramdan önce verdiler sadece annemin maaşını vermediler neden sadece onu vermediler

Erzurum25

Üye
Üye
Şimdi septik bey benim ve babamın maaşını verdiler bayram öncesi Peki neden bizim verdiler de annemin maaşını vermediler neden sadece o kaldı

Erzurum25

Üye
Üye
Şimdi septik bey benim ve babamın maaşını verdiler bayram öncesi Peki neden bizim verdiler de annemin maaşını vermediler neden sadece o kaldı
Ayrıca neden çift maaş olarak verilsin zaten temmuz ayı maaşını bayram öncesinde vereceklerdi bu kısmı da anlamadım bilgi verir misiniz

septik

Editör
Editör
Süresi dolan sağlık raporlarının uzatma ve son tarih olarak 30 haziran diye belirlediler, biliyorsunuz engelli maaşları peşin olarak ödeniyor, yani haziran ayının 5 i ile 9 arasında ödenen maaşlar haziran ayının maaşıydı, kısacası rapor uzatma süresi ile haziran ayı maaşı ödendiği için yeni rapor alınana kadar maaşlar dondurulmuş oldu.

Sonrasında rapor süreleri yıl sonuna kadar uzatılınca ve bu karar biraz geç verildiği için, bayram dolayısı ile temmuz ayı maaşları erken yatırılınca süreli raporu olupta süresi dolmuş olan rapor sahipleri temmuz maaşlarını alamamış oldu. ağustos ayında temmuz maaşını alamamış olanlar hem ağustos hemde ödenemeyen temmuz maaşı ile birlikte çift maaş almış olacaklar.

Çift maaştan kastım, alamamış oldukları maaşla beraber 2 aylık toplu ödenecekti.

Sizin ve babanızın raporları sürekli ise sürekli olan raporlarda sorun olmadığı için haziran ayında temmuz maaşlarını aldılar fakat annenizin raporundan kaynaklı 1 ay gecikme olmuş oldu.

Erzurum25

Üye
Üye
Süresi dolan sağlık raporlarının uzatma ve son tarih olarak 30 haziran diye belirlediler, biliyorsunuz engelli maaşları peşin olarak ödeniyor, yani haziran ayının 5 i ile 9 arasında ödenen maaşlar haziran ayının maaşıydı, kısacası rapor uzatma süresi ile haziran ayı maaşı ödendiği için yeni rapor alınana kadar maaşlar dondurulmuş oldu.

Sonrasında rapor süreleri yıl sonuna kadar uzatılınca ve bu karar biraz geç verildiği için, bayram dolayısı ile temmuz ayı maaşları erken yatırılınca süreli raporu olupta süresi dolmuş olan rapor sahipleri temmuz maaşlarını alamamış oldu. ağustos ayında temmuz maaşını alamamış olanlar hem ağustos hemde ödenemeyen temmuz maaşı ile birlikte çift maaş almış olacaklar.

Çift maaştan kastım, alamamış oldukları maaşla beraber 2 aylık toplu ödenecekti.

Sizin ve babanızın raporları sürekli ise sürekli olan raporlarda sorun olmadığı için haziran ayında temmuz maaşlarını aldılar fakat annenizin raporundan kaynaklı 1 ay gecikme olmuş oldu.
Anladım peki annem için çift maaş bu temmuz 7sinde mi alacağız annemin maaşı ödeme günü her ayın 7sidir yani temmuz 7sindemi çift maaş alacak annem septik bey bilgi verir misiniz
Anladım peki annem için çift maaş bu temmuz 7sinde mi alacağız annemin maaşı ödeme günü her ayın 7sidir yani temmuz 7sindemi çift maaş alacak annem septik bey bilgi verir misiniz
Yani annemin maaşını bu temmuz 7sinde mi yoksa ağustos 7sindemi çift maaş olarak alacağız bu temmuz 7sinde annemin temmuz maaşını alabilir miyiz peki
Yani temmuz 7sinde annemin tek bu temmuz ayının maaşını alabilir miyiz

septik

Editör
Editör
144 Den aldığımız bilgiye göre rapordan kaynaklı ödenmeyen maaşlar için ağustos ayında ödenecek dendi, temmuz ayında ödenirmi bilmiyorum.

Tekerlekli Sandalye