Engelli memurluk sınavına girmek için sağlık durumum uygunmudur?

demonyoung

Üye
Üye
Ben sağlık raporunu 13.01.2011 tarihinde aldım ve tüm vucut fonksiyonların iş güçü kaybı yüzde 46 ve süreklidir ibaresi var yönetmelkite yazan
f) Sağlık Kurulu Raporu: 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış sağlık kurulu raporunu,
buna göre ben yeni bi rapor almadan sınava girebilcekmiyim yoksa yeniden rapor almam gerekçekmi yeni kanun cıktıktan 1 ay sonra aldım raporu yani raporum 16.12.2010 tarihinde çıkan kanuna göremi düzenlendi.

YassaX

Üye
Üye
demonyoung almış olduğun Sağlık Kurulu Raporu 13 Ocak 2011 tarihinde olduğu için, en son yürürlükte olan " 16 Aralık 2010 tarihli Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik " e göredir. Yani senin Sağlık Kurulu Raporun bu yönetmeliğe göre düzenlenmiştir. Raporun Sürekli ve % 40'ın üzerinde olduğu için ve ayrıca en az Lise mezunu isen ( Ön Lisans - Lisans Mezunu isende girebiliyorsun, ilköğretim mezunları kura ile ) Nisan 2012'de yapılması planlanan ÖMSS ( Özürlü Memur Seçme Sınavı ) ye girebilirsin. Ekstra bir bilgi de şu : Raporun Ön Sağ Alt yüzünde Çalıştılamayacağı İş Alanları bölümü var , % 46 yazan yerin altında; orası yazılmış mıdır ? Ayrıca Raporun Arka yüzünde Kişinin Özür Grubu kısmında herhangi bir bölüm işaretlenmiş midir ? Aynı zamanda Yine Raporunun Arka Yüzünde V. Raporun Kullanım Amacı ; İstihdam = Evet şeklinde midir ? Bu sorduğum sorular ne icindir ? onu da açıklayayım: Sınava girişti bu sorduğum yerlerin bir önemi yok, ancak sınavı kazanırda ataman yapılığında , ataman yapılan kurum raporunda bu bölümleri görmek ister. ÖZellikle Çalıştırlamayacağı iş alanları kısmı ile İstihdam= Evet kısmını... Kişinin Özür Grubu Kısmı ise Sınava girişte hangi gruptan gireceğinin belirlenmesi icin önemlidir. Saygılarımla ..

demonyoung

Üye
Üye
çalıştırılamıyacağı iş alanları boş birşey yazmıyo sağ kolda engelim var brekial pleksus yaralanması.

YassaX

Üye
Üye
demonyoung ben senin yerinde olsam Sağlık Raporunu Aldığım Hastanenin Sağlık Kurulu Heyetine bir dilekçe ile başvurup Calıştırılayamcağı İş alanları bölümünün doldurulmasını isterdim, ya da direk gidip önce bir sorabilirsin.

demonyoung

Üye
Üye
çalıştırayamacağım iş alanları boşken memurluk sınavı girmemede bi engel oluşturmaz dimi sınava girdikten sonrada alabilirim yani.

YassaX

Üye
Üye
demonyoung öncelikle şunu soylemeliyim. Tüm gün Pc başinda olmadiğimizi, bizim de yapacak işlerimiz olduğunu hatırlatarak yazacaklarıma başlayayim. Çalıştırılamayacağı İş alanları bölümü boş iken sınava girmende ben bir sakınca göremiyorum. Yukarı da da verdiğim cevabımda Sınavı Kazanırda ataman olursa, o zaman sorun olabileceğini ifade edip, şimdiden bu tarz bir şeyle karşılaşmaman icin önlemini alman icin bunları yazdım, kafayı yemen icin ya da kafanı karıştırmak icin yazmadım bunu.. Ayrıca yakın zamanda Sınav Klavuzu cıkacak, o klavuzda bir cok soruya cevap bulabileceğiz, bu sorularda dahil. Beklemekte fayda var. Ancak senin yerinde ben olsaydim, raporu aldiğin hastanenin sağlık kuruluna bir danışırdım. Ama tabiki de karar sana ait ..

demonyoung

Üye
Üye
Anladım teşekkür ederim.Ama son bir sorum daha olcak çalışamayacağı alanlar için başvuru yaptığımda benim süreklidr olan raporum yani yüzde 46 olan raporum değişmiyecek sadace çalıştırılayamayacağı yerler değerlendirilcek ölemi.?

YassaX

Üye
Üye
demonyoung o konuda sana buradan yorum yapmam doğru olmaz. Cunku her ildeki hastanelerin uygulamasi farkli farkli. Başvuru yaptiğinda sana yeniden heyete girmelisin vs derlerse değişebilir, o zaman onu kabul etmessin. Ben sana şu tavsiyede bulunayim : Öncelikle sana rapor veren hastanenin sağlık kurulunun telefonunu oğren ve o şekilde bir sor, hic gitmeden. Oğrenemessen o zaman git yüzyüze görüş hakkını ara. Sağlık Kurulu niye geldin ver bakayım raporunu düşürüyorum ben demeyecek herhalde. Kafama takıldı, atamalarda sorun oluyor muş, bu sebeple nasıl duzeltiriz diye sorrmaya geldiğini ifade edersin.. Ancak yeniden heyete girmen gerekiyorsa, girmessin..CUnku Rapor oranin ve sürekli olan raporun % 40 in altina düşmesin diye ve raporun sürekliliği kaybolmasin diye .. Son tercihte şu olabilir: Sen bu raporu hangi bölümden aldı isen ya da doktorun yardımcı oldu ise tekrar doktoruna bu konuda danış ve yardım almaya bak.. Benim son söyleyeceğimde şudur : İstersen DPB ( Devlet Personel Başkanlığı'na ) bilgi edinme cercevesinde başvuruda bulun. Ne sormak istiyorsan, maddeler halinde acik ve net olarak sor ..

İsen Buga

Üye
Üye
demonyoung; sakatlığını bilmiyoruz dolayısıyla buradan soruyorum: hangi işler yapamazsın mesela?

demonyoung

Üye
Üye
sakatlığım sağ kolda berekial pleksus yararlanması sağ kolumda sadac 3 parmağı kullanabiiliyorum fazla bilek hareketim yok kas erimesi var sağ kolum hemn yoruluyo ve kullanamıyorum hiç donuyo yani kasılma giriyo yazı yazabiliyorum sadace agırlık kaldramıyorum bilgisayar kullanabiliyorum buna benzer şeyler mesleğimde inşaat teknikeri.

demonyoung

Üye
Üye
yani kolum hep böle kalcak sağ kolu tutan sinirlerim ateşli silahlı yaralanma sonucu yandı yırtılma veya kopma olsa düzlme şansı olabilirdi ama benim yok :( serçe ve yüzük parmagımı düzeltemiyorum eklemleri bi acayip bileğim ve elim diger ele göre cok zayıf sürekli uyuşukluk var bu ara çok üşümeyede başladı ara ara kasılmalar giriyo parmaklarımı hareket bile ettiremiyorum :S ama bilgisayar yazı filan kullanabiliyorum mesleğimde engel teşkil edecek bi durum yok.

YassaX

Üye
Üye
demonyoung geçmiş olsun, ALLAH Şifa Versin. Mesleğime engel teşkil edecek birşey yok demişssin ancak bunu Sağlık Kurulu Raporunda da belli olması gerekir. Sonucta senin bir özürün var ki bu raporu alıyosun ve bu rapor sayesinde çalışmak istiyosun. Yani sen çalışmak istediğinde; seni işe alacak özel sektör ya da devlet memurluğunda Çalıştırılamayacağı İş Alanı konusunda senin söyleminden ziyade raporda yazanları dikkate alır. Senin bir özrün olduğuna göre , senin özrünün mutlaka bazı meslekleri yapmada sıkıntı yaşayacağı demektir. Mesela sen demişsin ya ; Ağırlık Kaldıramıyorum diye .. İşte bu senin söylemine göre değilde, bilimsel olarak Sağlık Raporunda yazmalı. Ben sana 2 gündür bu konuyu anlatmaya çalışıyorum kardeşim .

volkqn

Üye
Üye
istihdam . evet yazmiyorsa ne olacak ?

YassaX

Üye
Üye
volkqn Özürlü Raporunun arka yüzünde V. Raporun Kullanım Amacı İstihdam = Evet Yazmıyorsa ise bir kac secenek mevcut : 1-) Raporu almış olduğun hastanenin Sağlık Kurulu Sekreteryasına gidip; bu rapor ise ÖMSS ya başvuru yapacapığını ve İstihdam = Evet yazmadığı takdirde ; eğer sınavı kazanırda atanırsam, sorun olabileceğini ifade edersin, belki bir dilekçe ile ekleme yapabilirler ( Ancak Tekrardan poliklinikleri gezip heyete gireceksin vs derslerse kabul etmemek daha uygun olur ) 2-) DPB ya da T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü adreslerine girip bilgi edinme cercevesinde soru sorabilirsin 3-) Sınav Klavuzunu ( Sınav Yönetmeliğini ) beklersin, belki o konuyla alakalı birşeyler yazılabilir 4-) Benim kanaatim bu raporunla ÖMSS'ye girmende herhangi bir sıkıntı olmaz, ancak atanırsan atandığın kurum belki Memur Olabilir şeklinde bir rapor isteyebilir.

canan

Üye
Üye
merhaba ben epilepsi hastasıyım yüzde 46 rapor aldım bende sınava girebilirimiyim?

YassaX

Üye
Üye
canan hanım merhaba %40 ve üzeri raporunuz varsa ÖMSS'ye girebilirsiniz . Raporunuz Sürekli ise bu cok daha iyi. Süreli ise ( Örneğin 1 yıl sonra kontrol gerektirir vs. ) süre bitmeden önce tekrar aynı işlemleri yaparak raporunuzu yenilemeniz gerekmektedir. Süreli raporların sınava giriş hakkındaki soru işaretlerini de Sınav Klavuzu yayımlanınca görmüş olacağız. Kısaca canan hanım % 46 raporunuzla ÖMSS' ye girmenizde herhangi bir sakınca görünmemektedir. Son bir not daha % 46 Raporunuzu 16 Aralık 2010'dan sonnra almış iseniz buda güzel bir durum. En son Özürlülük Ölçüt Sınıflandırma ve Oranları 16 Aralık 2010 da değişmiştir.

YassaX

Üye
Üye

Alper58

Üye
Üye
Saglik raporunu istanbulda en hizli veren hastane neresi acaba? Benim vaktim cok azda. Bide telefonla randevu alinabiliyor mu? Alinabiliyorsa ne kadar önceden basvurmam gerekiyor. Bilgisi olan var mi acaba?

YassaX

Üye
Üye
Resmi Gazete Tarihi: 16.12.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27787 mükerrer
ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması
MADDE 9
(8) Özürlü sağlık kurulu raporlarının kişinin başvuru tarihinden itibaren en geç yirmi iş gününde tamamlanarak ilgiliye verilmesi esastır.

Alper58 İstanbul'daki hastanelerin kac günde rapor verdiğini bilemem ama 16 Aralık 2010'da ki yonetmeliğe göre sana bu Raporu 20 iş gününde vermek zorunda..Bu yönetmeliğin tamamini sana mail olarakta gönderiyorum . Başka bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşabilirler..

Tekerlekli Sandalye