Engelli Vergi İndirimi Evrak Takibi: Eviss Sibis

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Engelli bireylerin resmi adıyla “sakatlık indirimi” halk arasında bilinen adıyla “vergi indirimi başvurularında” evraklarının hangi aşamada olduğunu gösteren sistem Eviss ve SİBİS hizmet vermeye başlamıştır. Eviss İstanbul'dan vergi indirimi başvuralarını sorgulayan sistem, SİBİS ise İzmir de ikamet edipte vergi indirimine başvuranların evrak durumlarını takip edecekleri bir sistemdir.

VERGİ-İNDİRİMİ-TAKİP.jpg

Eviss Nedir?

Eviss internet üzerinden vergi indirimi başvurunuzun hangi aşamada olduğunu gösteren evrak takip sistemidir. Vergi indirimi başvurusu yaptığınızda size verilen “evrak takip numarasını” kullanabilirsiniz.

Evrak Takibi İçin Tıklayınız:> :: İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ::

Sorgulama yaparken şu bilgileri sisteme girmeniz gerekiyor.

• TC
  • Soyadı ( Büyük harflerle )
  • Dosya no ( SKT-9999 ise sadece 9999 yazmanız yeterli )

Örnek Sorgu Görüntüsü:

eviss.jpg

SİBİS Vergi İndirimi Evrak Takibi

Başvuru Sorgusu İçin Tıklayınız> SİBİS::Sakatlık İndirimi Bilgi Sistemi

Örnek Ekrak Görüntüsü

sibis.JPG

Bilmeyenler İçin:

Vergi İndirimi Nedir?

Sakatlık İndirimi; çalışma gücü kayıp oranı asgari % 40 ve üzerinde olanların ücret ve/veya kazançlarına girecekleri derecelere göre belirlenen miktarda indirimin uygulanmasıdır. Basit anlamda gelir vergisi diyebiliriz. Sakatlık bulgularına göre girecekleri derecelere esas oranlar; çalışma gücünün asgari % 80'ini kaybetmiş bulunanlar birinci derece sakat, asgari % 60'ını kaybetmiş bulunanlar ikinci derece sakat, asgari % 40'ını kaybetmiş bulunanlar ise üçüncü derece olarak belirlenmektedir.

Not: Vergi indirimi (sakatlık indirimi) aktif olarak çalışan (bir iş yerinde çalışan) engelliler için uygulanmaktadır. Özel sektör çalışanı engelli, kamu çalışanı engelli gibi. Bunun dışında çalışma hayatı içinde olmayan kişiler (emekliye ayrılmış, isteğe bağlı pirim ödeyen engelli gibi) vergi indiriminden yararlanamaz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İzmir ve İstanbul da ikamet edipte vergi indirimi başvurusunda bulunanlar için güzel bir hizmet. Darısı diğer illerin başına.

SüleymanT

Üye
Üye
Bende gelir vergisi indirimi için başvuracam ve İstanbul'da ikamet ediyorum. Benim için güzel bir haber oldu. Evraklarımın durumunu buradan takip ederim artık.

tayfunag

Üye
Üye
Herkeze iyi forumlar. Vergi indirimine muracat ettim , internet ten yazan sonuç aşagıdaki gibi , raporum %48 idi anladığım kadarıyla onaylanıp iş yerime gönderilmiş fakat ben bu işyerinden sağlık sebepleri nedeniyle ayrıldım . Aldığım maliye indirim yazısı geçerlilğini kaybetmez herhalde bu konuda görüş bildirirseniz sevinirim . Su an zaten bu onay ile emeklilik yılım ve primim doldu kısmetse emeklilik için müracat etmeyi düşünüyorum.Askerlik borçlanmasını yapar isem emekliliğe hak kazanıyorum . acaba bilgisi olan varmı hem askerlik borçlanmam hemde emeklilik için aynı anda dilekçemi vermeliyim yoksa önce borçlanma daha sonra emeklilik için ayrı ayrımı ?.

(Raporunuz, 17-09-2014 tarih ve ......... sayılı yazı ile Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu'na gönderilmiştir. Cevap beklenmektedir. İş yerinize bilgi verilecektir.
13-10-2014 tarihinde rapor örneğiniz Maliye Bakanlığı'ndan gelmiştir. Rapor örneği ve Maliye Bakanlığı yazısının birer örneği iş yerinize gönderilecektir. Engellilik dereceniz: 48
16-10-2014 tarihinde rapor örneği ve Maliye Bakanlığı yazısının birer örneği iş yerinize gönderilmiştir. İşlemlerin iş yerinden takip edilmesi gerekmektedir.)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Önce askerlik borçlanmasını yap. Prim borcun varken muracaat bile muracaatın kabul edilmez zaten...

GARİPZADE

Üye
Üye
Benim yüzde 44 ortopedik engelli raporum var ama vergi indirminden yararlanamıyorum.Ben şimdi vergi indirimli araba alabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlığınız tam olarak nedir? Aracı kullanmak için "özel bir donanıma" ihtiyaç duyuyormusunuz?

GARİPZADE

Üye
Üye
Her iki dizimde de protez var.Ağrılarım var.Otomatik araba kullanabiliyorum.Otomatik olması yeterli , başka bir donanıma ihtiyaç duymuyorum.Şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
protez derken diz kapağı protezimi yoksa diz altı amputasyonmu?

GARİPZADE

Üye
Üye
Diz altı amputasyon.Dizdeki kıkırdak , menisküs herşeyi çıkardılar, kemiği kesip krom ve plastikten bir aparat taktılar.

GARİPZADE

Üye
Üye
Allah razı olsun.Çok teşekkür ederim.Çok büyük hizmet yapıyorsunuz.

Mehmet50

Üye
Üye
Slm arkadaşlar ben kbb da raporum yüzde 43 acaba ankara onaylarmi yardici olurmusunuz

Mehmet50

Üye
Üye
Işitme engeliyim ben vergi daresine 27 .10.2014 de baş vurdum 04.11.2014 ankaraya göderildi diyor cevap ne zaman bana bilgilendiriler inşaalah onaylanir

Mehmet50

Üye
Üye
Bu arada işitme engel arkadaşlarimiz varmi raporu düşülüyormu ben çok korkuyorum

GARİPZADE

Üye
Üye
Garipzade bana yardici olurmusunuz

Benim Halil Yılmaz kardeşimizin verdiği cevaptan başka ilave edecek bir bilgim yok.Ankara oranı düşürebilir ve siz o zaman 1 ay içerisinde vergi mahkemesine dava açabilirsiniz.Bu konuda verilmiş mahkeme kararları var.
DAVA NASIL AÇILIR

Danıştay ve Vergi Mahkemelerine göre dava açan kazanır. Peki davayı nasıl açacaksınız. Bunun için başvurunuza ret cevabı verilmesi gerekir. Ret kararının elinize ulaşmasından itibaren en geç otuz gün içinde vergi mahkemesine dava açmanız gerekir. Bu süre otuz gündür otuz gün içinde dava açılmazsa dava düşer ve hakkınız ölür.Daha önce ret kararı verilmiş yani engellilik oranı düşürülmüş olanlar otuz gün içinde Vergi Mahkemelerine dava açmadıkları için dava açma süresini geçirmiş olduklarından artık dava açamazlar.Bu durumda olanlar SGK’NIN bu konuda yeni bir genelge yayımlamasını bekleyecekler

kaman67

Üye
Üye
Nasıl takip kardeş banada soylermisin bendebasvurdum bana yardım olurmusun

28196401180

Üye
Üye
mrb 3ay oncr laporum ankaraya gıttı ama hala gelmedı yızde72 loprum var son heyyetımdı nasıl ogrene bılırim

Tekerlekli Sandalye