Engelliler İçin Araç Alımında ÖTV uygulama şartları

srchacker

Üye
Üye
Halil bey %90 üzeri alınan aracı kişi kendisi de kullanabiliyor.ben 5 yıldır kendim kullaniyorum.

dilaver66

Üye
Üye
Benim de bir sorum olacak. Benim 2006 aldigim sürekli ibareli otamatik vitesli arac kullana bilir diye raporum var. Ayrica H sinifi otamatik vitesli engelli araci kullanabilir yazili ehliyetim var.bu sekilde beşer yil arayla iki kere arac aldim. Aracimi on gün once sattim yeni bir arac alacam. Benim ehliyetimin deisecegini soylediler. Aile hekimi beni ortapediye sevk etti. Ordan da otamatik vitesli arac kullana bilir diye yazdilar. Il saglik mudurlugu tertibat yazmadigi icin emniyete gitmemi soyledi. Emniyette bana 104 (surucu kursundan alinan otamatik arac )kodlu B-104. Ehlit verdiler. Ben tekrar araba aldigim da sorun yaşarmiyim. Yada durumum ne. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

halil dayı

Üye
Üye
Site Yöneticisi ne meaaj atip soru sormak istiyorum. Nerden giriş yapmam gerek.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
srchacker, evet %90 ve üzeri raporu alıpta aracı kendisi kulananlarda var. Ben kullanamaz demedim zaten. Veya yanlış ifade kullandım.
dilaver66, sizin durumunuzda bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum. Zira raporunuzda yazılanlarda bir sorun görmedim.

dilaver66

Üye
Üye
srchacker, evet %90 ve üzeri raporu alıpta aracı kendisi kulananlarda var. Ben kullanamaz demedim zaten. Veya yanlış ifade kullandım.
dilaver66, sizin durumunuzda bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum. Zira raporunuzda yazılanlarda bir sorun görmedim.

sayın halil yımaz.araba için baıye gittim.bayi raporunu sorgulatmam lazım dedi.maliye bu rapor olmaz kalcalaırım da sorun oldugu için sağ bacakmı sol bacakmı belli deil dedi.ve ben den tekrar aile hekimi ortapedi dr.ru ve il sağlık müdürlüğüne müracat ettim.il sağlık müdürlüğüde b-104 kodlu deilde b-78 kodlu ehliyet alacaktın dediler.ehliyet yanlış olmuş.düzelecekmiş heyet raporun dan sonra.şimdi 23/09/2016 da tekrar heyete girecem.bide heyetten sonra raporumuda iptal ederlerse ne yapacam.kimse bilerek bişey yapmıyor.iptal ederlerse ben ne yapacam onuda bilmiyom.raporum otomatik araba sürer diye sürekli ibareli

nursahabe

Üye
Üye
2 aydır devlet hastanesi maliye ve il sağlık müdürlüğü arasında mekik dokudum.Ne yaptıysam olmadı.Hastaneye gidiyom bizlik bir durum yok.tertibatlı araç raporunu il sağlık müdürlüğü veriyor diyor.il saglık müdürlüğüne gidiyorum biz raporu verdik gerisine maliye karar verir diyor.maliyeye gidiyorum beni devlet hastanesine yönlendiriyor..Tekrar devlet hastanesine gidiyorum veeeeee git başımızdan senlemi uğraşacaz diyorlar. vel hasılı kelam durum bu. Yaşar yaşamaza döndük.İkinci el alırken sen engellisin tertibat şart diyor.sıfır araç alırken sen sağlamsın diyor.bildiğiniz yaşar yaşamaz vakıası.miras düşer sen ölüsün.vergi borcu çıkar sen yaşıyorsun askerliği gelir sen yaşıyorsun evlenecek ölü hiç evlenirmi durum aynen böyle.Hangi iller veriyorsa arkadaşlar yazın gidip ordan alalım.Burda 3 maymunu oynayanlar yüzünden sıyırmaya az kaldı.En saçması ne biliyormusunuz o raporla ehliyeti veriyolar itibar edip.Ama maliye qale almıyor raporu, neymiş elden yazılmış, burda motoru yaktım.son 1 aydırda hiç bişey yapmadan bekliyorum.ikinci el araçda alamıyorum tertibat istiyorlar.Gülermisin ağlarmısın.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
sayın halil yımaz.araba için baıye gittim.bayi raporunu sorgulatmam lazım dedi.maliye bu rapor olmaz kalcalaırım da sorun oldugu için sağ bacakmı sol bacakmı belli deil dedi.ve ben den tekrar aile hekimi ortapedi dr.ru ve il sağlık müdürlüğüne müracat ettim.il sağlık müdürlüğüde b-104 kodlu deilde b-78 kodlu ehliyet alacaktın dediler.ehliyet yanlış olmuş.düzelecekmiş heyet raporun dan sonra.şimdi 23/09/2016 da tekrar heyete girecem.bide heyetten sonra raporumuda iptal ederlerse ne yapacam.kimse bilerek bişey yapmıyor.iptal ederlerse ben ne yapacam onuda bilmiyom.raporum otomatik araba sürer diye sürekli ibareli

Raporu iptal edecklerini sanmıyorum. Öyle bir durum yaşanırsa da sizde rapor iptaline itiraz edersiniz.

irfanirfan

Üye
Üye
Selamlar emes hastasiyim heyet raporu aldım %76 oran verdiler ama otomatik araç kullanır yada tertibatli araç kullanır yazmıyor oran ve yürüme bozuklugu yazıyor ne yapmam lazım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emes hastalığından dolayı ötv indirimli araç alabilmeniz için sağlık kurulu rapor oranınızın %90 ve üzeri olması gerekir.

erdi78

Üye
Üye
Merhabalar,
Sag kolumda ve elimde bulunan dogustan sinir zedelenmesinden dolayi herhangi bir ozel donanima ihtiyac DUYMADAN sadece otomatik vasita kullanabiliyorum. 2005 yilinda B sinifi ehliyetimi aldim (o zamanlar engelli ehliyeti hakkinda cokta bilgili olmadigimdan). Benim sorum;

B sinifi ehliyetimi, B engelliye donusturdugumde "özel tertibata gerek olmadan otomatik vitesli araç kullanır" yazmasi arac aliminda OTV indiriminden yararlanmam konusunda yeterli midir??
Bazi internet sitelerinde sol kol veya sol eldeki engel durumuna göre özel donanımlı veya donanıma gerek olmayan durumlarda otomatik vitesli sıfır araçların ÖTV istisnalı alinabilecegini okumustim. Fakat sag kol veya sag elle ilgili herhangi bir bilgiye rastayamadim.

Ikinci sorum ise, engel dolayisiyla OTV istisnali arac aldiktan 5 yil sonra istedigim birine aracimin satisini gerceklestirebiliyor muyum? Yoksa sadece benim gibi engelli vatandaslara mi satis yapabiliyorum?

Tesekkurler

balkesli

Üye
Üye
Merhabalar,
Sag kolumda ve elimde bulunan dogustan sinir zedelenmesinden dolayi herhangi bir ozel donanima ihtiyac DUYMADAN sadece otomatik vasita kullanabiliyorum. 2005 yilinda B sinifi ehliyetimi aldim (o zamanlar engelli ehliyeti hakkinda cokta bilgili olmadigimdan). Benim sorum;

B sinifi ehliyetimi, B engelliye donusturdugumde "özel tertibata gerek olmadan otomatik vitesli araç kullanır" yazmasi arac aliminda OTV indiriminden yararlanmam konusunda yeterli midir??
Bazi internet sitelerinde sol kol veya sol eldeki engel durumuna göre özel donanımlı veya donanıma gerek olmayan durumlarda otomatik vitesli sıfır araçların ÖTV istisnalı alinabilecegini okumustim. Fakat sag kol veya sag elle ilgili herhangi bir bilgiye rastayamadim.

Ikinci sorum ise, engel dolayisiyla OTV istisnali arac aldiktan 5 yil sonra istedigim birine aracimin satisini gerceklestirebiliyor muyum? Yoksa sadece benim gibi engelli vatandaslara mi satis yapabiliyorum?

Tesekkurler

evet faydalanabilirsiniz özel donanım deseler bile gaz ve frenle alakalı bir tertibat olmaz silecek kolunu sola alma ve vites kolunu uzatma yada vitese takılan bir aparat yazabilirler.

5 yılı dolan aracı herkese satabilirsiniz

erdi78

Üye
Üye
evet faydalanabilirsiniz özel donanım deseler bile gaz ve frenle alakalı bir tertibat olmaz silecek kolunu sola alma ve vites kolunu uzatma yada vitese takılan bir aparat yazabilirler.

5 yılı dolan aracı herkese satabilirsiniz

Oncelikle hizli cevabiniz icin tesekkur ederim. Kolumdaki sinir zedelenmesi ileri bir seviye olmadigindan saglik raporu sonucunda "Herhangi bir donanima gerek olmadan yalnizca otomatik vitesli arac kullanabilir yazmasi (veya ona uygun kodun belirtilmesi)" yazmasindan cekiniyorum.
%90 alti engelli durumlarinda (kol/el kisitlanmasi sonucunda bile) aracin sadece otomatik vitesli olmasi OTV istisnasindan faydalanmak icin yeterli midir ??
Son sorum donanimli veya donanimsiz OTV istisna orani nedir acaba?

Tesekkurler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
erdi bey siz sağ koldan engelli olduğunuz için tertibat olmaksızın ÖTV indirimden faydalanamazsınız. Raporunuza "otomatik vitesli tertibatlı araç kullanır" yazması gerekir. Malasef tek başına "otomatik vites araç kullanır" ibaresi ibaresi size ÖTV yolunu açmaz. Eğer sakatlığınız / hastalığınız sağ değilde sol kolda olsaydı o zaman otomatik vitesli vitesli aracı ötv indirimli alabilirdiniz ama bu durumda malasef alamazsınız. Motor silindir haçmi 1.6 ya kadar binek otomobillerde ÖTV oranı %45 tir. Donanımlı donnaımsız bu oran fark etmez. Ayrıca şuradanda hesaplama yapabilirsiniz. http://otvhesapla.engelliler.gen.tr/

Nadirkalkan

Üye
Üye
Merhabalar benim bi kaç sorum olucak. benim dedem %95 felçli ve onun üzerinden ötvsiz araç alıcaz dedeme ne yapmamız gerekiyor yardımcı olurmısınız size zahmet

aysel0679

Üye
Üye
Kolay gelsin size bir sorum var bundan 6 sene önce oğluma %90ağır engelli evet doye bir rapor aldim bir engelli araç aldik ama şöyle bir şey fark ettik değiştirmek istedik aracı ama raporun altında hem sürekli işaretli hem iki yıllık sizce bu raporla tekrar alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gözden kaçan bir hata. Muhtemelen farkına varılmadan işaretleri düşmüşler. Sorun olurmu bir şey demek çok güç. Bi şansınızı deneyin. Hatta birden fazla bayiye gidip deneyip. Hepsi olmaz derlerse o zaman yeni rapor işine bakarsınız.

Adem1995

Üye
Üye
Halil bey engelli sürücü belgesi alırsa ve raporda özel tertibat ibaresi varsa %90 rapora gerek yok diye biliyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Söylediğiniz doğrudur adem. Sürücü belgesi alır, tertibatlı araç kullanır ibareli raporla ötv indirimden faydalanır. Bu iki ibarenin raporun derecesinin hiç bi önemi yok.

Tekerlekli Sandalye