Engelliler İçin Araç Alımında ÖTV uygulama şartları

Hasbelkader

Üye
Üye
Halil bey ÖTV muafiyeti ile Honda CR-V almayı düşünüyordum ancak yönetmelikte yer alan "bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilen taşıtlar" ibaresi nedeniyle ÖTV muafiyeti dışında olduğunu mu anlamalıyım?

Ozlem71

Üye
Üye
Merhabalar , babamın %77 engelli raporu var, h sınıfı ehliyet alacak durumda değil , adına ötv indirimli araç alıp birinci derece yakınları araçı kullanabiliyormuyuz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18868]Ozlem71[/MENTION]
Rapor oranı %90 ın altında olanlar sürücü belgesi almadan ÖTV indirimli araç alamaz malasef.

istekarz

Üye
Üye
Sayın Halil Yılmaz yüzde 62 sağ koldan ortopedik sürekli engelli raporum var ve sürücü belgemde 102(ticari araç kullanamaz),78(sadece otomatik araç kullanır),47(iki tekerli araç kullanamaz) kodları var ÖTV indirimli araç alabilirmiyim maliye bunu onaylarmı saygılar

Casper_VIA_V3 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18630]istekarz[/MENTION]
Bu rapor işinizi görebilir. Maliye zaman zaman sıkıntı çıkartsada sağ koldan engelliler o. vitesli araçları ÖTV indirimli alabiliyor.

Muratteberoglu

Üye
Üye
Sevgili halil bey ötv için rapor aldım %23oran verdiler raporda her iki ekstremitede 30 derecelik lateral deviasyon valgus deforme mevcuttur yazıyor.vergi dairesine gittiğimde bu raporla ötv istisnasından yararlanamayacağımi söylediler ve 33.kod yazması gerektiğini söylediler ötvden yararlanmam için ancak ehliyetimde öyle bir kod yazmıyor.. şunu anlamış durumdayım ki üzülerek söylüyorum hak etmeyen bir çok kişi bu istisnadan faydalanırken benim faydalanamam zoruma gidiyo benim rahatsızlığım turkiyede sadece 3 kişide var hakem hastahanenin kurul doktorunun bu rahatsızlığı bilmemesi vergi kanunundaki bazı açıklardan bazılarının faydalanması ne yazıkki o kadar keşmekeş bir hal almış ki ne kadar yazık olduğunu bu yaptığım işlemlerden anladım..gayette para harcayıp tekrar rapora itiraz bile etmeyecem otomatik vites araç alıp kullanacam kararım bu yönde ne yazıkki

Hasbelkader

Üye
Üye
Halil bey ÖTV muafiyeti ile Honda CR-V almayı düşünüyordum ancak yönetmelikte yer alan "bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilen taşıtlar" ibaresi nedeniyle ÖTV muafiyeti dışında olduğunu mu anlamalıyım?

Cevabını merak edenler olabilir diye yazıyorum. Uygulamada Subaru Xv gibi sürekli 4x4 olan araçları ötv muafiyeti ile alamıyormuşuz.

emre1984

Üye
Üye
Tarih 05/10/2010
Sayı B.07.1.GİB.4.67.15.01-2010-ÖTV-7-14
%90 özrü bulunan şahsın özürlü raporunun 2 yıl süreli olmasının ÖTV istisnası uygulanmasına engel teşkil etmediği hk.
[...]
Buna göre, sakatlık derecesi % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin ÖTV istisnasından yaralanabilme şartlarında, araçların ilk iktisabında yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporunun araç ticareti yapanlar tarafından, vergi dairesine verilecek 2A numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesinin yeterli olacağı belirtilerek raporun süresi ile ilgili bir şart bulunmadığından, süresi 2 yıl olan söz konusu raporunuzun geçerlilik süresi içinde ÖTV istisnasından faydalanmanız mümkün bulunmaktadır

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

emre1984

Üye
Üye
Halil bey %29 sag elden ortopatik engel raporum var 1 yil sureli bazi bayiler alabilirsin bazilari ortopatik oldugu icin suresiz omur boyu olmasi lazim diyor aydonlatabilirmisiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18040]emre1984[/MENTION] size daha önce 6 aydan uzun süreli raporla ÖTV indirimli araç alınacağını söylemiştim. Dayanak olarakta resmi yazıyı gösterdim. Daha fazla neyi gösterebilirim ki? Bu arada bayilerin dediği değil yasanın, yönetmeliğin dediği geçerlidir. Bu konuda bir tartışma yok yasal açıdan.

emre1984

Üye
Üye
[MENTION=18040]emre1984[/MENTION] size daha önce 6 aydan uzun süreli raporla ÖTV indirimli araç alınacağını söylemiştim. Dayanak olarakta resmi yazıyı gösterdim. Daha fazla neyi gösterebilirim ki? Bu arada bayilerin dediği değil yasanın, yönetmeliğin dediği geçerlidir. Bu konuda bir tartışma yok yasal açıdan.
Tm anliyorum tsk ederim sorularima tam cevap vermiyosunuz ama kardes otv indirimli yazmiyor ozel tertibatli arac kullanmasi uygundur yaziyor ikincisi kod aldiktan sonra b ehliyetim var b engelleye cevirme siralama evrak islemleri neler acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Elimden geldiğince sorularına yanıt vermeye çalışıyorum. Ama sen sorularını kopuk kopuk sorduğun ve birden fazla yere aynı soruyu sorduğun için bir türlü bütünlük olmuyor. B sınıfı ehliyeti B engelli sınıfına çevirmek için sırasıyla şurada yazılanları yapman yeterli https://engelliler.gen.tr/f18/b-sinifi-ehliyeti-b-engelliye-cevirme-29150/
Bu arada raporda illada ÖTV indirimi yazmasına gerek yok. "özel tertibatlı araç kullanması araç kullanır" yazması yeterli.

emre1984

Üye
Üye
Elimden geldiğince sorularına yanıt vermeye çalışıyorum. Ama sen sorularını kopuk kopuk sorduğun ve birden fazla yere aynı soruyu sorduğun için bir türlü bütünlük olmuyor. B sınıfı ehliyeti B engelli sınıfına çevirmek için sırasıyla şurada yazılanları yapman yeterli https://engelliler.gen.tr/f18/b-sinifi-ehliyeti-b-engelliye-cevirme-29150/
Bu arada raporda illada ÖTV indirimi yazmasına gerek yok. "özel tertibatlı araç kullanması araç kullanır" yazması yeterli.
Tm tsk edeim ama linkde sorular ve cevaplar var

ebediduam

Üye
Üye
Selamunaleykum, raporda değerlendirilmedi ibaresi ne demektir. Hepsi değerlendirilmedi diye geçiyor. Formda acemiyim yanlış yerde soruyor olabilirim. Mazur görün. Bu arada engel oranım yüzde yetmiş altı ve bir yıl süreli.

balkesli

Üye
Üye
Ehliyet kursu yenimi cikti?

2016 nın ortalarından sonra bu uygulama değişti bunu yazdığım tarihlerde bu şekilde uygulanıyordu.
şu anda b ehliyeti olanlar sağlık raporunu aldıktan sonra emniyete gidip ehliyetini b engelliye çevirebiliyor kursa gitmesine gerek kalmadı.

emre1984

Üye
Üye
Peki kardes b engelliye cevirmek icin evraklari siralayabilirmisin para yatirariyosak nereye ne kadar kodu gosteren evrak fotograf vs

ws10

Üye
Üye

Halil abi merhaba. Naçizane bir sorum olacak %51 sürekli raporum var. Abimin üzerine veya kendi üzerime indirimli araç alma şansım varmı abi ?

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç ancak engelli vatandaşın üzerine alınabilir. Tabi ÖTV indirimli araç alma şartlarını karşılamak kaydıyla.

Tekerlekli Sandalye