Engelliler Koordinasyon Merkezi 2022 Maaşı İle ilgili Görüşlerimizi Bekliyor

haberci

Üye
Üye
Merhaba,

Adıyamanlıyım ve adıyaman AKP Milletvekili Murtaza Yetiş ile son değişiklik hakkında görüştüm. http://engelliler.gen.tr/f7/2022-sayili-kanuna-gore-aylik-baglanma-yonetmeliginde-degisiklik-18198/

Kendisi engelliler koordinasyon merkezi başkanı. Bu konuyu anlattım kendisine.. farkında olduğunu bazı çalışmalar yaptığını söyledi ve alaka gösterdi. Benden ve benim nezdimde sizlerden bu konuda rapor hazırlamamızı istedi. Kendileri de rapor hazırlıyorlarmış. Bizim hazırlayacağımız ve kendi raporlarından oluşacak karma bir raporu ilgili yerlere sunacaklar. Yalnız bu iş soğumadan ivedilikle hazırlamalıyız.

Sitede mevzuata hakim arkadaşlar varsa böyle bir rapor hazırlayabilir miyiz? Ben kendilerine 2 konuyu söyledim muhtaçlık sınırı ve sosyal incelemeyi. Bunun dışında ne söylenmesi ve yapılması gerekiyorsa bildirelim. Acilen...

Konuya ilişkin diğer tartışma: http://engelliler.gen.tr/f7/2022-maasi-yonetmeliginde-kabul-edilemez-degisiklikler-18230/

Yöneticinin Notu:
20 Şubat 2013 tarihi itibariyle aşağıdaki önerileri uygun bulduk.

2022 Sayıla Kanuna Göre Aylık Bağlama Koşulları Hakkında Önerilerimiz

1 - Muhtaçlık sınırı hesaplaması asgari ücretin neti üzerinden yapılacak hesaplama sonucu belirlenmeli. Buna göre asgari ücretin 2/5 üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

Halihazırdaki muhtaçlık sınırı hesaplaması "gösterge rakamının devlet memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu" ortaya çıkan rakam üzerinden yapılmakta. Bu da 2013 yılının ilk altı iyi için 119 TL'ye tekabul etmektedir. Günümüz yaşam koşullarıyla uyuşmayan muhtaçlık sınırı hesaplamasında kullanılan yöntemin değiştirilerek asgari ücrete endeksli bir hesaplamanın yapılması daha adil olacaktır.

2 - 25 Ocak tarihli yönetmelikte engellinin evi ve evinin çevresinde her yıl yapılacağı söylenen "Sosyal İncelemenin" engelli bireyin onurunu inciteceğinden yönetmelikten çıkartılmalıdır.

Bir önceki yönetmelikte 18 yaş üstü kişilerin başvurularında "giderler, gelirden düşülerek" hesaplama yapılırken 25 ocak tarihli yönetmelikte "giderlerin düşülmeden hesaplamanın" yapılacağı söylenmektedir. Bu durum eski yönetmeliğe göre maaş alan yüzbinlerce engellinin maaşının kesilmesine neden olacaktır.

Sosyal devletin gereği olarak engellilere tanınan sosyal ve ekonomik haklarının her geçen gün iyileşmesi gerekirken 25 Ocak tarihli yönetmelik verilmiş haklarımızı elimizden almaktadır. Bu bağlamda yukarda saydığımız maddelerin yönetmelikten çıkartılarak, önerilerimizin dikkate alındığını, kaygılarımızı giderecek maddelerin ivedilikle yönetmeliğe eklenmesini talep etmekteyiz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar yönetmelikle ilgili kaygılarınızı, eleştirilerinizi, neyin nasıl olması gerektiğini lütfen konu altında yazınız. Gelen öneriler göz önüne alınarak önümüzdeki hafta içinde beklentilerimizi bir kere daha iletelim...

xxxmalubu

Üye
Üye
Sayin halil bey siz bizim yerimize goruşlerinizi yazi verin bizim çogumuz taşrali kafamiz ermiyo bazi seylere bu yonetmeligi kabul etmiyoruz benim gibi dusunenler varsa yazin arkadaşlar bu yaştan sonra bizi babalarimiza muhtaç ettiler onlardan para alip markete gidecez acaba verirlermi ,benim aram bozuk babamla daha bi çogumuz boyle ,allah yardimcimiz olsun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
xxxmalubu, bu yazdıklarında bir görüş. Sen farkında olmaya bilirsin yazdıklarında çok önemli şeyler var. Burdan çıkartılacak sonuç engelli kişi "birey olarak" kabul edilip ailesinin gelirine bakılmamalı. Her kesin fikri önemli. Kimse yazdıklarımın önemi yok diye düşünmesin. Az yada çok herkes fikrini paylaşsın. Ben hepsini toparlayıp bir metin hazırlayacağım.

haberci

Üye
Üye
Halil bey, muhtaçlık sınırı daha önce ne kadardı? Asgari ücretin 2/3 ü kadar mıydı? Ya da bu oranı talep etsek nasıl olur?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Muhtaçlık sınırı memur maaşlarına endeksli olarak hesaplanıyor. Uygulanan yöntem 30 yıllık yöntem. Bir önceki sınır 110 tl falanda. Kısaca günümüz koşullarıyla uyuşmayan bir rakam. Muhtaçlık sınırı hesaplamasının çağın gerçeklerine uygun yapılması gerektiğini bende düşünüyorum. Bunu asgari ücrete göre belirlenmesi gerektiğini bende düşünüyorum. Hiç olmazsa aylık en az 300 tl olmalı.

haberci

Üye
Üye
Hocam bugün asgari ücret brüt : 978,60TL
1/3 ü olsa :326,2TL
1/4 olsa :244,65TL
2/5 olsa : 391,44TL BENİM ÖNERDİĞİM RAKAM BU.
Brüt olarak düşünmemin nedeni prim ve kesintilerin bize yansımayacak olmasıdır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@haberci, düşüncelerimi okuduğuna inanmaya başladım. :)
Açıkcası benim kafamdaki fikirde muhtaçlık hesaplamasının asgari ücrete göre hesaplanmasıydı. Ancak burada önemli olan şey, isteyeceğimiz rakam makul rakamlarda olmalı. Makul rakamlar derken bir önceki rakamlar göz önüne alınarak yeni rakam belirlemeliyiz.
Makul rakam kelimesi çok afaki kalıyor. Şimdi çıkıp bu rakamın 500 tl olmasını isteyebiliriz. Bu günün yaşam koşulları göz önüne alındığında makul olabilir ama bir önceki rakamla arasında büyğk fark olacağından kabul edilmez.
O nedenle benim kafamdaki fikir 1/3 (326 tl) ile 1/4 (244,65TL) arasında gidip geliyor. Sizce hangisinin istenmesi daha gerçekci olur?

haberci

Üye
Üye
@haberci, düşüncelerimi okuduğuna inanmaya başladım. :)
Açıkcası benim kafamdaki fikirde muhtaçlık hesaplamasının asgari ücrete göre hesaplanmasıydı. Ancak burada önemli olan şey, isteyeceğimiz rakam makul rakamlarda olmalı. Makul rakamlar derken bir önceki rakamlar göz önüne alınarak yeni rakam belirlemeliyiz.
Makul rakam kelimesi çok afaki kalıyor. Şimdi çıkıp bu rakamın 500 tl olmasını isteyebiliriz. Bu günün yaşam koşulları göz önüne alındığında makul olabilir ama bir önceki rakamla arasında büyğk fark olacağından kabul edilmez.
O nedenle benim kafamdaki fikir 1/3 (326 tl) ile 1/4 (244,65TL) arasında gidip geliyor. Sizce hangisinin istenmesi daha gerçekci olur?

Hocam o zaman net asgari ücretin 773TL nin 2/5 i olsa yani 309tl talep edelim ve her 5 veya 10 yılda bir muhtaclık sınırında günün koşullarına uygun iyilefştirmeye giidilmesi istenebilir böylece bugün karşımıza çıkan 30yıl öncenin hesap yöntemi yanlışlığı bundan sonra yaşanmaz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Asgari ücretin neti üzerinden 2/5 bencede makul bir rakam. Ayrıca bu hesaplama asgari ücrete endexli yapılacağından asgari ücrete her zam geldiğinde muhtaçlık sınırıda artmış olacak. Tıpkı evde bakım maaşında olduğu gibi. Muhtaçlık sınırındaki 309 tl 18 yaş üstü kişiler için istenecek. 18 yaş altı kişilerde istenecek rakam başka olabilir yada aynı kalablir. Son yönetmelikte 18 yaş üstü 18 yaş altı yok zaten.

haberci

Üye
Üye
Asgari ücretin neti üzerinden 2/5 bencede makul bir rakam. Ayrıca bu hesaplama asgari ücrete endexli yapılacağından asgari ücrete her zam geldiğinde muhtaçlık sınırıda artmış olacak. Tıpkı evde bakım maaşında olduğu gibi. Muhtaçlık sınırındaki 309 tl 18 yaş üstü kişiler için istenecek. 18 yaş altı kişilerde istenecek rakam başka olabilir yada aynı kalablir. Son yönetmelikte 18 yaş üstü 18 yaş altı yok zaten.

Hocam bu konuda hemfikiriz. Diğer mesele gelir-gider hesaplamasi o nsl olmalı? Cozum olarak ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelir - gider meselesine hiç dokunmayacağız. O konu zaten neye göre nasıl hesaplanıyordu kimse bilmiyor. Kime göre neye göre. Adam çıkar 1.000 tl gelir için 500 tl gider gösterir, bir diğeri 1.500 tl.
Burda kişi başı gelir hesaplamasında baz alacağımız sistem, şu an evde bakım maaşlarında uygulanan sistemdir. Gidere bakılmaksızın asgari ücret üzerinden belirlenecek muhtaçlık sınırına göre 2022 maaşı alınacak.

İsteyeceğimiz rakam asgari ücretin 2/5'i. buda 309 tl yapıyor. 5 kişilik bir ailede 309*5=1545 tl eder. Bu rakam geçilmezse 2022 maaşı alınır.
Daha fazlasını neden istemiyoruz diyenler olabilir. Ama bir önceki gelir kriteri göz önüne alındığında bundan fazlasını istememiz isteklerimizin rededilmesine neden olacağından en makul istek bu olur bence.

sevecen53

Üye
Üye
Halil bey bu rakam bencede makul dediniz gibi makul derken talebin reddedilmemesi acısından.ben birde su 3 aylık aldımız maaşların aylık olarak alınmasından taraftarım,bu konuda bircok dilekçe yazdık ama kimse birşey yapamadı ptt ye bağlıymış onlarda işine gelmediği için aylık yapmıyorlar..bu sonucta 3 aylık olarak hesaplanmıyor aylık asgarı ücret üzerinden hesaplanıyorda neden 3 ayda bir veriliyor anlamış deyilim..birde sorum olucak 5 kişilik bir ailede 309*5=1545 tl olarak nasıl hesap edilecek yani benim babam emekli ve gemide çalışıyor,ama emekli maaşı krediye kesiliyor,gemidenaldığı para 1800 tl civarı oda elden kredi borçlarına ödeniyor,boyle bir ailede hesaplama nasıl olacak aile olarak kiralık evde 7 kişi yaşıyoruz bir kardeşimde asgari ucretle çalışıyor ? yani benim alıcam yardım neden ailemin gelirine bakılıyorda hesaplanıyor anlamıyorum,sonuçta ben hastayım ve 6 yıldır çalışamıyorum,baba eline mahkumum ama gider gelirden fazla ve ben sosyal hayat ve maddiyat bakımından mağdur durumdayım,isteğimi pek dile getiremedim belki ama varın siz bi özet cıkarın burdan halil bey..saygılar...

haberci

Üye
Üye
3aylıkların aylığa dönüştürülmesini de talep edebiliriz ama once acil olanları cözebilsek gayet iyi olacak mesela: sosyal inceleme, yesil kartlılara da uygulandığı icin bize de uygulanmak isteniliyor. Benim bu konuya itiraz nokta söyle:
1-herkese uygulanan bi durum dahi olsa 2010 referandumunda kazanılan 'pozitif ayrımcılık' açısından engellilerin isteğine bırakılmalı
2-kücük şehirlerde herkes birbirini tanır bana ait özel bir konuyu komşumun bilmesi beni rahatsız eder vb.

sevecen53

Üye
Üye
Haklısın haberci acil olanlar tabiki öncelikli olması lazım..yeşil kartlılara sosyal inceleme yapıldımı yapılacakmı ? ben 2005 den beri yeşil kartlıyım ve bir kere bile sosyal inceleme için evime gelinmedi ? gelinmesinide istemem dediğin gibi özelimin açığa vurulması benide rahatsız eder..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşlarının aylık olarak ödenmesi için önceden başlattığımız bir kampanyamız var zaten. http://engelliler.gen.tr/f92/2022-m...ak-odenmesi-icin-baslattigimiz-kampanya-6113/
Fakat şimdi o konuya değinmenin bir anlamı yok. Önce kaçanı kovalamak gerekir diye bir ata sözü var. Şimdilik en büyük sıkıntı 25 ocak tarihli yönetmelikteki haksız uygulamalar. Bunların düzeltilmesine yoğunlaşalım.

sevecen53

Üye
Üye
Evet haklısınız halil bey,haksız yönetmelik daha önemli,ilk bunu halledelim,ki halledicez inşallah 200 kişiden 10 kişisi şimdiden dönüş yaptı ve hem imza kampanyasına hemde mail yoluyla bakanlıklara ulaştık.devamıda gelicek inşallah.face den tüm haber sayfalarına ulaşıyorum,imza kampanyası linkini paylaşıyorum,bizim bu siteye yönlendiremiyorum çünkü formlardaki kampanyalar pek ilgi görmüyor daha zor geliyor insanlara,imza kampanyası sizcede amacımaza ulaşmamızda faydalı olacaktır dimi halilbey ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
sevecen, kampa başladığı günden bügüne bana göre çok iyi geri dönüşler sağladı. Aynı kararlılığı sürdürürsek mutlaka amacımıza ulaşırız.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk mesajın altına önerilerimizi ekledim. Metne ilişkin başka önerisi olan arkadaş varsa konu altında belirtsin lütfen...

haberci

Üye
Üye
İlk mesajın altına önerilerimizi ekledim. Metne ilişkin başka önerisi olan arkadaş varsa konu altında belirtsin lütfen...

Hocam EKM'ye aşağıdaki şekilde iletildi. Ve şunu söyliyeyim anladığım kadarıyla yönetmelik ya eskisi gibi olacak (25 Ocak öncesi) ya da 25 Ocak'tan farklı yeni bir yönetmelik çıkacak...

1 - Muhtaçlık sınırı hesaplaması asgari ücretin neti üzerinden yapılacak hesaplama sonucu belirlenmeli. Buna göre asgari ücretin 2/5 (309TL) üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

Halihazırdaki muhtaçlık sınırı hesaplaması "gösterge rakamının devlet memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu" ortaya çıkan rakam üzerinden yapılmakta. Bu da 2013 yılının ilk altı iyi için 119 TL'ye tekabul etmektedir. Günümüz yaşam koşullarıyla uyuşmayan muhtaçlık sınırı hesaplamasında kullanılan yöntemin değiştirilerek asgari ücrete endeksli bir hesaplamanın yapılması daha adil olacaktır.
2 - 25 Ocak tarihli yönetmelikte engellinin evi ve evinin çevresinde her yıl yapılacağı söylenen "Sosyal İncelemenin" engelli bireyin onurunu inciteceğinden yönetmelikten çıkartılmalıdır.

3- Bir önceki yönetmelikte 18 yaş üstü kişilerin başvurularında "giderler, gelirden düşülerek" hesaplama yapılırken 25 ocak tarihli yönetmelikte "giderlerin düşülmeden hesaplamanın" yapılacağı söylenmektedir. Bu durum eski yönetmeliğe göre maaş alan yüzbinlerce engellinin maaşının kesilmesine neden olacaktır.

4-Aylıkların 3 ayda bir değilde aylık şeklinde olması.

Sosyal devletin gereği olarak engellilere tanınan sosyal ve ekonomik haklarının her geçen gün iyileşmesi gerekirken 25 Ocak tarihli yönetmelik verilmiş haklarımızı elimizden almaktadır. Bu bağlamda yukarda saydığımız maddelerin yönetmelikten çıkartılarak, önerilerimizin dikkate alındığını, kaygılarımızı giderecek maddelerin ivedilikle yönetmeliğe eklenmesini talep etmekteyiz.

Tekerlekli Sandalye