Engelliler Koordinasyon Merkezi 2022 Maaşı İle ilgili Görüşlerimizi Bekliyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yönetmeliğin eski haline getirileceğine pek ihtimal vermiyorum. 25 ocakta çıkan yönetmelik üzerinde değişiklik yaparlar diye düşünüyorum. Burda en fazla üzerinde durduğumuz durum muhtaçlık sınırlamasının günün gerçekleriyle uyuşmaması. Muhtaçlık hesaplamasındaki yöntemin değiştirilerek daha adil bir yöntemi koyacakları gibi bir düşüncem var. Tabi bu benim tamamen kişisel fikrim. Sonuçun ne olacağını öğrenmek için beklemekten başka çare yok. Tabi bu arada oluşturduğumuz kamuoyu baskısınıda aynen devam ettirmeliyiz ki istediğimiz sonucu alalım.

septik

Editör
Editör
Halil bey ayrıca reşit birey olma hakkımızında belirtilmesi gerekir. 18 yaş üstü kişilerin anne baba nın sırtına yük olarak verilmemesi açısından önemli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@septik, son derece haklısın, 18 yaşını geçmiş birinin reşit birey olarak kabul edilmesi gerekir. Ki zaten bunun aksini iddia edecek kimsede olamaz. Fakat şuda varki, burda 18 yaşını geçmiş kişinin reşit kabul edilip "sadece kendi gelirine bakılmalı" diye bir istekte bulunsak bu isteğin şimdiki konjektorde kabul edilebilirliği konusunda endişelerim var. Evet istek gayet mantıklı ve olması gereken bir şey ama işte ne bileyim ordan girersek kafadan red ediliriz gibi bir düşüncem var. Ama tabiki üzerinde düşünmekte fayda var.

septik

Editör
Editör
Sizde hakılsınız ama olayın temeli sayılacak bir konu. En azından dip not olarak veya herşeyi göze alarak en başta belirtilmesi gereken bir konu.
119 gibi komik bir rakamla halkın karşısına çıkacak kadar basit düşünen örnek ben 45 yaşında anne babasına mahkum edilen yok sayılan insanların onuruna dokunan bir durum o yüzden ısrarcıyım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet anlıyor ve hak veriyorum. 309tl talep ettik ve bunun sgari ücrete endekslenmesini istedik. O halde 18 yaş üstü kişilerde "ailenin gelirine bakılmaksızın, kişi başı gelir hesaplansın" diye bir talep ekleyelim diyorsunuz anladığım kadarıyla.

septik

Editör
Editör
Güzel olur fakat endişelerinizide dikate alarak ilk etapta nasıl gerekiyorsa o şekilde yazınız.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@septik, bu fikrini keşke metni hazırlamadan bildirseydin. Yaklaşık bir hafta üyelerimizden gelen fikirleri bekledik. Daha fazla bekleyemedik zira konunun sıcağı sıcağına üzerine gidilmesi gerekiyordu. Şimdi metni bu haliyle ilgili birimlere iletip sonrasında tekrardan bir değişiklik yapıp onuda bildirmek nasıl olur bilemiyorum. Biraz daha düşünelim şimdilik.

destiny07

Üye
Üye
Allah yardımcınız olsun inşAllah iyi bi sonuç alırsınız.

okatur

Üye
Üye
yok yahu benim şaştığım şu o milletvekilleri acaba 119 tl ile 1 ay geçirebilirlermi bize basbayağı sürünün deniyor bu yasa ile, hatta yasa yürürlüğe girdimi acaba, eğer bu yasa yürürlüğe girerse miting gösteri gibi şeyler yapalım yahuuu 365 tl veriyolar onuda çok görüyorlar katsayı matsayı anlamam ben her engellinin kendine göre ihtiyaçları var ve bu ihtiyaçlarını devlet karşılamak zorunda, isyan edeim geliyo bu yasayı yapıp uygulamaya koyanlara, birde avrupaya girmek istiyorlar, hükümet kendi yandaşlarını pohpohluyor, yok yok bu iş böyle olmayacak miting yapmak artık boynumuzun borcudur, her ilde yapılması gerekli....

septik

Editör
Editör
Sağlık olsun Halil bey sonuçta bizim yararımıza olsunda inş kabul görür.

ATA

Üye
Üye
sanırım kimse daha ilgilenmiyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgilenilmiyor diye birşey yok. Önerilerimizi daha yeni ilettik. Başlattığımız kampanyanın neticesinde mecliste 1 den fazla soru önergesi verildi. Bu işin hedefine ulaşması için herkesin üstüne düşmesi lazım. Şikayet etmek, olmuyor, olmayacak demek yerine caba sarfetmek lazım.

ATA

Üye
Üye
bakım aylığı için millet 460 lirayı geçmemeye çalışıyor oysa 2022 maaşı 119 lira yı geçerse kesilecek bu nasıl bir iş yav resmen kaldırdık bu maaşı diyin olsun bitsin

ATA

Üye
Üye
halil kardeş şu an hangi aşamadayız somut bir gelişme oldumu fatma şahin senki ayda 15 milyarı şartsız şursuz cebine indiriyorsun 300 lirayı keseceksin ailene el açacaksın neden engelli dernekleri bişey yapmıyor

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef engellilerle ilgili çalışan bir çok sivil toplum kuruluşu bu konuda sessiz kalıyor nedendir anlamıyorum

okatur

Üye
Üye
işte yolladığım maile gelen cevap

gönderdiğim pota .
BAŞLIK: 2022 Sayılı kanuna ilişkin yönetmelikteki engelli hakları ihlali

İlgili Makama,

25 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren "2022 sayılı kanuna göre aylık bağlanma yönetmeliğindeki" bazı maddeler yüzbinlerce engelliyi olduğu gibi benide rahatsız etmektedir.
Önceki yönetmelikte 18 yaşın üstündeki kişilerin 2022 maaşı başvurularında "muhtaçlık durumu" hesaplanırken "giderler çıkartılarak hesaplama" yapılırken, 25 Ocak 2013 tarihinde yayınlanan yönetmelikte "giderlerin çıkartılmadan hesaplamanın yapılacağı" söylenmektedir.

Muhtaçlık durumu hesaplaması 37 yıl önce çıkartılan bir yasaya göre gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu yapılıp, buna göre 2013 yılı için 2022 maaşı alan, yada yeni müracaat eden kişilerin kişi başı gelirinin 119,61 TL'yi geçmemesi gerekmektedir. Günümüz gerçekleriyle uyuşmayan, açlık sınırının bile altında kalan muhtaçlık sınırı hesaplamasında daha adil ve hakkaniyet içerin bir düzenleme yapılması gerekmektedir.

Muhtaçlık hesaplamasında yapılan değişiklik ve "giderlerin gelirden düşürülmeyeceği" maddesi şu anda 2022 maaşı alan yüzbinlerce engellinin maaşının kesilmesine neden olacağı gibi, 2022 maaşı almak için yeni başvurularında red edilmesine neden olacağından ilgili maddenin yönetmelikten çıkartılması gerektiğini düşünüyorum.

Yine aynı yönetmelikte Madde 6'da (Sosyal İnceleme) zikredilen "hane ziyareti ve çevre araştırması" 2022 maaşı alan yada yeni başvuruda bulunan engelli bireyin "onurunu inciteceği, rencide edici" sonuçlar doğuracağı düşüncesiyle benim gibi yüzbinlerce engelliyi endişeye sevk etmiştir.
Bu yeni çıkardığınız yasa ile Engellilere ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmaktasınız, 2010 da ne söz vermiştiniz pozitif ayrımcılığa son demiştiniz, ama kendi sözünüzü yine kendiniz bozuyorsunuz, eğer milyonlarca engellinin maaşını kesecekseniz o zaman bunlara bir iş imkanı verin!...

Bu iki maddenin yönetmelikten çıkartılarak daha adil ve engelli bireyin onurunu incitmeyecek maddelerin eklenmesini istiyorum.
Arz ve talep ederim.

ve gelen cevap ne alaka demek geliyor içimden:

Sayın Okan TURAN

2022 maaşı ile ilgili ödemeler konusunda iş ve işlemler Kaymakamlığın ilgili birimlerince ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı-Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup iletinizle ilgili olarak Kaymakamlığın ilgili birimine ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne müracat etmeniz gerekmektedir

Bilginize.

aile bakanlığının cevabı bu yani ne haliniz varsa görün gibi bir şey demek istyorlar galiba

sinandeniz

Üye
Üye
nedense dışardan baktığımız zaman meclise engelliler hakkında rapor hazılayıp sunan ve engelliler için önerge veren birçok vekil var olarak görüyoruz ama nedense hepte önerge olarak teklif oılarak kalıyor dostlar alışverişte görsün maksat neyzaıkki meclistede bizler bir araç olarak basamak olarak görülüyoruz amaç bizler için gerçekten çalışmak değil amaç ya işte biz bakın sizler için iyi şeyler istiyor ve meclise sunuyoruz ama kabul olmuyor siz bize oy verin bizleri daha fazla destekleyin mesajından başkada başka bir dirhem çalışma falan yok bu heryerde her kurumda böyle büyükten küçüğe hep aynı dernekler hele hiç ALLAH için bırak çalışmayı bizler için adamların engelliler hakkında olan biten hiçbirşeyden haberleri dahi yok ALLAH yar ve yardımcımız olsun ALLAH biz engelliler için gerçekten çalışanlara güç kuvvet vicdan versin bizler için çalışıyo gibi görünüp bizler üzerinden kendi bir taraflarını doldurmya çalışanlarıda bildiği gibi yapsun kurban olduğum ALLAH inş birgün bizler engelliler yani hayatımızı sorunlar engeller olmadan yaşarız

ran44

Üye
YA 119 tl muhtaçlık sınırı insanda biraz utanma olur ya, birde sosyal inceleme bunlar bizi ne sanıyorlar, elimizdeki üç kuruş maaşı alırlarsa çok kötü olaylar çıkar yani bunu bilsinler

Tekerlekli Sandalye