Engellilerin Emlak Vergisinden Muaf Olmaları İçin Yapılması Gerekenler

hamaslan

Üye
Üye
merhaba,emlak vergisi muafiyeti için başvur yaptım ve belediye tarafından kabul edildiği tarafıma bildirildi yalnız EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ OLDUĞUNU FAKAT KATI ATIK TOPLAMA VE BERTARAF ÜCRETİNDEN MUAF OLMADIĞIMI VE YAKLAŞIK 140 TL bir ödeme yapmam gerektiğini söylediler.bu katı atık toplama ve bertaraf ücreti nedir emlak vergisi muafiyeti bunu kapsamıyor mu?saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu muafiyet sadece emlak vergisini kapsıyor. Katı atık toplama ayrı birşey.

mansion

Üye
Üye
Merhabalar bugün sabah emlak vergisi muhafiyeti için yenimahalle belediyesi ek hizmet binasına başvuru için gittim. orda bulunan görevli ile aramızda geçen dialoğu paylaşmak istemekteyim müsadenizle;
sabah 08:00 olan mesaş başlangıçları 08:10 olmasına rahmen kimsecikler yok derken bir bayan elinde çayı ile aheste aheste gelerek kapıyı acıyor,
pardon dedim ne zaman açılacak, arkadaşlar gelmedi henüz saat 8 de gelecekler dedi, 08:15 saat dedim buyrum ben yardımcı olayım o zaman dedi ve ayak üstü sorularımı sormaya başladım.

emlak verigisi muafiyeti ve geçmişe dönük vergi iadesi için ne işlem yapmamız gerekiyor dedim,
aa ne iadesi öyle bişey yok son zamanlarda herkez bunun için geliyor ne bu boyle diyor,
gazetelerde yazılmış ondandır dedim. bissürü kişi bunun yüzünden geçmişe dönük milyarlar ödedi ceza olarak dedi
neden dedim,
engellinin üzerine kayıtlı tek bir mesken olması gerekiyor dedi
evet benim öyle dedim 200mt kareyide geçmiyor dedim,
içinde oturması gerekiyor dedi
evet oturuyorum dedim,
engel oranı %50 olması gerekiyor şartı bulunmaktadır dedi,
%40 olarak biliyorum ben dedim,
olur mu o zaman %40 olan herkez alsın dedi, zaten bu haklar %40 orandan sonra tanınıyor dedim , bende gözlük kullanıyorum o zaman bende alıyım yararlanıyım dedi ,
en sonunda anladım ki üstün körü bir bilgiye sahibiz ikimizde, teşekkür ettim vaktini aldığım ve çay ını konusmaktan soguttum için kusura bakmayın dedim çıktım.

bu konu ile ilgili bilgisi olan, işlem yapabileceğimiz yada yardım alabileceğimiz başka bir yer var mıdır acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, konuya ilşkin tüm bilgiler ilk mesajda yazılmış zaten. Sizin yapmanız gereken şey bence ordaki örnek dilekceyi yazıp vermek. Yazılı şekilde başvuruda bulunduğunuzda sizin az önce anlattığınız belediye çalışanının saçma sapan diyoluğu yaşanmaz.
Dediğim gibi yazılı olarak başvuruda bulunun. Sözlü başvurular hele hele ayak üstü konuşmalar hiç sağlıklı değil.

serkantx

Üye
Üye
Merhaba Halil Bey,
%40 engelliyim. ..600 m2 imarlı bir arsam ve 1 tane dükkanın var (her iki mülk tede yarı hisse sahibiyim)emlak vergisi indiriminden yararlanabilirmiyim ?
Teşekkürler. .

SAMSUNG-SM-N910A cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Ekpsstercih

Üye
Üye
Merhaba! Bazırları yönetmelikle düZeltildi diye biliyorum

Tekerlekli Sandalye