Evde bakım maaşı hangi hallerde kesilir?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kurumun yanlış bir uygulama yaptığını belirtirseniz ve bunu hem nüfus olarak hemde muhtardan yazılı evrakla gösterirseniz verilmeyen maaşıda alabileceğinizi düşünüyorum neticede maaşın yanlışlıktan dolayı kesilmiş bu konuda itirz yapmanızı öneriyorum

şahin34

Üye
Üye
hayırlı cumalar..Ben birşey öğrenmek istiyorum kardeşimden dolayı bakım maaşı alıyordum rapor süresini yeniledim iki gün önce fakat maltepeye yetiştiremedim ve bu ayki maaşım klesilmiş yenilenmiş raporla birlikte tekrar dilekçe vermem gerekiyoımuş ve heyet gelicekmiş yine bu ne kadar sürer ve geriye dönük kesilen maaşımı alabilirmiyim birikme oluyomu ve yaklaşık ne kadar sürüyor yeniden baĞLANMASI beni aydınlatırsanız çok sevinirim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu süreç hakkında net birşey söylemek oldukca zor bulunduğunuz ildeki yoğunluk derecesi oldukca önemli heyet incelemeye geldikten sonraki ay maaşınız hesaba yatar diye düşünüyorum. Heyet size nisan ayında gelirse maaş ancak mayısta devam etmeye başlar. Dediğim gibi heyetin gelip inceleme yapması ve yoğunluk durumuyla alakalı. Evde bakım maaşında geriye dönük ödeme yapılmamaktadır ancak tek maaş olarak alırsınız.

sportteacher

Üye
Üye
Merhaba..Umarım online birileri vardır ve bana yardımcı olabilir..%89 özrü olan bir kayınçom var.Annesi bakım parası alıyor.Babası iş yeri neticesinde iş yerinin müştemilatında kalıyor.Evde bulunamıyor..Engelli kardeşimiz, babasını çok özlediğinden ve babasının yeri uygun olduğundan hafta da iki gün babasıyla kalıyor.Diğer günler Annesiyle evlerinde kalıyor.Anneyle Baba evlidir.Normal sorunsuz bir aile.Sadece iş için baba başka yerde ; fakat aynı ilçede kalıyor.Bu gün sosyal hizmetlerden biri gelmiş.Engelli kardeşimizin öz bakımının kendisi tarafından yapılabildiğini söylemiş annesine..Hatta bu çocuga siz bakmıyorsunuz ki babası bakıyormuş burayada az geliyormuş gibi bir kelime kullanıyor.Engelli kardeşimiz 24 yaşında..yürümesi çok zor durumda.tuvalet ihtiyacını anne ya da babasıyla karşılıyor.Şimdi bu sosyal hizmetler görevlisi çocugun durumunu gözüyle görmeden çevredeki komsuların beyanıyla bizlere böyle konuşması ne kadar yasal ya da ne kadar doğru.Komşularda sadece babasının yanında orda kalır o demişler engellimiz için.Bu durumda yarın görüşmeye çağarılmış annesi..sizce bakım maaşı kesilir mi? ya da yasal yaptırım var mıdır? bakım maaaşı alanların dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir? Yarın ki görüşmede ne konuşmalıyız??lütfen bizi bilgilendiriniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sosyal hizmetlerdeki yetkili kişilerin "bakıma muhtaç kişinin" bakımının gerekli şekilde yapılıp yapılmadığını sorgulama, araştırma hakkı var. Maaş kesilirmi net bir şey söylemek zor. Yapılacak en iyi şey uygun bir dille durumu SHÇ yetkililerine anlatmak.

sportteacher

Üye
Üye
Sosyal hizmetlerdeki yetkili kişilerin "bakıma muhtaç kişinin" bakımının gerekli şekilde yapılıp yapılmadığını sorgulama, araştırma hakkı var. Maaş kesilirmi net bir şey söylemek zor. Yapılacak en iyi şey uygun bir dille durumu SHÇ yetkililerine anlatmak.

bu cocuk ozurlulerın bakım hızmetı hakkındakı yonetmeliğin 9.maddesindeki hiç bir durumu yapamıyor..tek suçu iki gunlugune babasının yanında kalmak mı peki? biz onların sorgulama ya da bakım yapılıp yapılmadıgına birşey demiyoruz. ne insanlar goruyoruz duyuyoruz maalesef..tabıkı takıbı olacak.fakat bu cocuk kendı bakımını kendısı yapıyor dıyor SHÇ yetkilisi..Neye dayanarak bunu diyor.??
.Bildiği kadarıyla bakım maaşının kesilmesi için 3 shç yetkilisinin kesilmesi yönunde karar alması gerekıyordu.Bu şekilde biliyordum hala değişmediyse.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Gelen yetkililerin etraftan duyumları eğer engelli kişinin sürekli başka yere gidip kaldığı yönündeyse ve bakımının aksatıldığına dair şikayetler olduysa bundan dolayı maaşı kesme kararı alabilirler. Fakat bir kere gelipte bakılan kişiyi evde bulamadıkları için maaşı kesmeyeceklerini düşünüyorum. Şayet bu durum sürekli tekrarlanırsa ozaman sıkıntı olur. Halil bey'in de söylediği gibi en akılcı yol gidip durumu açıkca anlatmak şuan yapılabilecek başkada birşey yok.

KOZANLIM01

Üye
Üye
Sayın admin şu an kullandığım bir aracım var benim ağır engelli %75 raporum var eşim adıma bakım parası alıyor 4 kişilik bir aileyim 1500₺ aylığım var arabamı satım yükseltmek istiyon arabayı yükseltirsem bakım aylığı kesilir mi böyle bir uygulama var mı bilgi verirseniz sevinirim rapor sürekli ağır engelli dir bu konuya cevap verirseniz sevinirim cevabınızı bekliyorum

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=4616]KOZANLIM01[/MENTION]

Arabanızın olması yada satmanız yeni araç almanız bunlar evde bakım maaşının kesilmesine neden değildir. Önemli olan alınan aracın ticeri bir durumda kullanılarak bir gelir artışına neden olmamasıdır. Böyle bir durumda kişi başı düşen miktar olan 847 tl aşılması halinde maaş kesilir. Sizin kullandığınız araç maaşın kesilmesine neden olmaz.

canocan

Üye
Üye
Yeğeni gelire dahil etmediklerinden Benim maaşı kestiler nüfustan bunu beyan etmeme rağmen kişi başına düşen gelire dahil etmeden 847 az bişey aştığından kestiler ne yapabilirim yeğenim benle kalıyor heyet onu kabul etmiyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu kişiler gelir hesabına dahil edilir;

“üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;

Başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı”

balkesli

Üye
Üye
ticari kullanılmayan araçlar gelir hesaplamasına girmez evde bakım maaşını etkilemez aracı aldıktan sonra kuruma bildirin.

rojbin

Üye
Üye
Meraba Halil bey evde bakım maaşımiz kesildi 2 defa itiraz ettik gene kabul olmadı sebebi ise babamın üzerine ticari araba var diye ve ben bu ticari arabada şoför olarak çalışıyorum bahane bu ben babamla ayrı yaşıyorum babamın mal varlığı beni ne ilgilendirir

SM-G900FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ayrı adreslerde yaşıyorsanız babanızın mal varlığı sizin maaşınızın kesilmesine neden olmaz. Geliriniz kişi başı düşen miktar olan 847 tl aşıyorsa maaşınız bu yüzden kesilmiş olabilir.

rojbin

Üye
Üye
Gülümse hanım 2200 masim evde 6 nüfus ev kira üzerimde hiç bir mal varlığı yok. Neymiş efendim babanızın üzerinde ticari araba var mesele bu

SM-G900FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

KOZANLIM01

Üye
Üye
Sayın admin
Benim iki tane zihinsel engelle özürlü kardeşim var ben bitmesinin Üzerine araç aldım ama digerinin üzerinde araç almak istiyorum ama kardeşimin birtanesi evde bakım maaş alıyor kesilme durumu olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Her iki kardeşinizin üzerinede araçmı alacaksınız?

haci0121

Üye
Üye
Öncelikle herkese geçmiş olsun arkadaşlar benim küçükken sol kalça çıkığı oldu ameliyatlar geçirmeme rağmen sol Ayağım 3.4 cm kısa oran gerekmesizin ötvden yararlanabilirmiyim teşekürler

Tekerlekli Sandalye