Hangi Engel Gurubuna dahilsiniz.

Hangi Engel Gurubuna dahilsiniz ?

• Kullanılan toplam oy
    0

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıkcası bunu ilkkez duyuyorum. Rica etsem konuyu birazdaha açarmısınız. Psikiyatri "ortalamanın üzerinde zekaya sahip insanları özürlü statüsündemi sınıflıyor?" eğer öyleyse bunun bilimsel açıklamasını nasıl yapıyorlar.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam mir33,

Kesinlikle sizi kastedmemiştim inanın şu an çok üzgünüm peki o zaman ben yukarıdaki yorumumu hergün düzenli olarak sitemizi ziyaret ederek, kendisi için gerekli bilgiyi alarak yada kendini ilgilendiren sorularını sorup yanıtını aldıktan sonra bir daha hiçbir üyeye yanıt vermeyen, sadece bencilce deyim yerindeyse hep bana hep bana diyen üyeler için yazmıştım. Onlar kendilerini bilir.

Size gelince engelinizi okuduğumda şaşırmadım çünkü herşeyin fazlasının en az eksikliği kadar zararlı olabileceğini biliyorum. Tıpkı fiziksel özellikler gibi ( çok uzun boylu yada çok kısa boylu olmakda bir engelli olma halidir) zekanında eksikliği gibi ortalamanın üstünde olması, standarda uyum gösterememe sorunlarına yol açtığını biliyorum.

Cesaretinizden dolayı tebrik ederim, alınganlığınızdan dolayı ise özür dilerim amacım kimseyi yermek değildir hiçbir zamanda olmamıştır benim tek isteğim sitemize kayıtlı üyelerimizin forumda hangi engel grubuna neden, nasıl dahil olduklarına ait detaylı bir açıklama yapmasa bile ki zaten bunu kimseden beklemiyoruz önemli olan içten gelerek yapılan paylaşımlardır ki burada sitemim düzenlenmiş olan ankete sadece ve sadece 3 saniyelik gibi kısa bir zaman ayıramıyor oluşuyla ilgilidir.

Seygiyle kalın, paylaşımla kalın,

mir33

Üye
Üye
Sayın Gazoz Ağacı cevabınız için teşekkür ederim. Halil Bey Sayın Gazoz Ağacının da anlattığı gibi normal bireyler çan eğrisinin ortasında bulunurlar ve linkteki grafikte görülebileceği gibi çoğunluğu oluştururlar. Ya da bakış açısına göre çoğunluğu oluşturanlar normaldir. Eğrinin uçlarına gidildikçe sayı azalır. Bu da farklı özelliklerdeki bireylerdir. Zeka için de normal bireyler çoğunlukta, IQ seviyesi düşük olanlar eğrinin bir ucunda ve yüksek olanlar ise diğer ucunda. Tabii psikiyatri yüksek IQ yu özür grubu olarak sınıflandırmıyor ama psikoloji de normal olarak görmüyor. İstendik de olsa onlar için açılan okullar durumu anlamaya yardımcı olur.
.:TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi:.

Good and Bad Stigmas Attached to High IQ Test Results | Exploring Lifes Mysteries

İkinci linkte de normalden zeki kimselerin karşılaştığı sorunlar anlatılmış. Zeka olarak dezavantajlı insanların sosyal açıdan daha yetenekli ve dikkatli, zeki insanların itici ve dağınık görüldüklerini söylüyor.

Herkese huzurlu bir yaşam dileğiyle iyi geceler.

mir33

Üye
Üye
Eklemek istediğim bir ayrıntı çan eğrisinden de görüleceği gibi bir toplumda zekaca dezavantajlı ve ileri bireylerin sayısı eşittir ve iki grup da özel eğitime ihtiyaç duyar. Buna rağmen İleri olan bireylerin okulları çok az ve aileler bazıları devlet tarafından denetlenmeyen, çok yetersiz kurumlardan yardım umuyorlar.

vuslat

Üye
Üye
menenjit sekeli dolayısıyla uzun zamandır tekerlekli sandalye kullanıyorum...

Tekerlekli Sandalye