Kadın Her Koşulda Kısıtlanıyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir kadın düşünelim doğumdan ölüme dek erkeklerin hayatında var olan değişik kimliklerde karşılarına çıkan. Kimi zaman önüne dünyaları serebilecek gibi hissettiğiniz sevgili, kimi zaman kollarında huzuru bulduğunuz anne hatta abla ,bacı kimlikler her ne olursa olsun kadın hayatın tümünde çok önemli yer kaplamaktadır. Peki bukadar önemli olan varlıklar neden bukadar çok hırpalanıyor?

İster engelli isterse engelsiz olsun kadın hep erkekten bir adım hatta iki adım geride, aslında geride olmak çokda önemli değil geride olalım ama değer görüp hoş tutulalım, bana kalırsa önemli olan budur. Her nekadar çabalarsak çabalayalım değer görme konusunda hep sınıfta kalıyoruz. Aslında birazcık düşünülse kadına yapılan haksızlıklar eziyetler nekadar onur kırıcı ve yıkıcı tüm bunlara direnen kadınlarımız çabalayıp durmaktadır.

Bir çok kadın maruz kalcağı durumlardan dolayı çalışma hayatından uzaklaşıyor biraz güzel ve bakımlıysan iş ortamlarında türlü, türlü rezillikleri kaldırmak zorundasın hani bir tabir vardırya ( ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin ) işte aynen böyle ya susacak müsama gösterecek yada orayı terk edecek. Hele birde çalışmak zorunda olan maddi sıkıntı içindeki kadınları fark ettikleri an hiç bir fırsat kaçırılmıyor. Biliyorki bu kadın o işe muhtaç elinden geleni ardına koymadan hayatı çekilmez kılmaya devam ediyorlar.

Bir an düşünüp o kadını eşi ,annesi yada kardeşinin yerine koysa belki bu kadar acımasızca yüklenmekten vazgeçer ama nerede o düşünce o incelik. Hal böyle iken kadınların çalışma yaşantılarına katılmaları ekonomik yönden özgürlüklerini ellerine almaları zorlaşıyor. Bu durumda'da aile içinde erkek egemenliği yine yüzünü gösteriyor. kadın sindirilmiş bir şekilde hayatını sürdürmeye mecbur bırakılıyor.

Şimdi böylesi bir durumda çalışmayan kadınmı yoksa çalışmasına izin vermeyen bir takım egolarını bastırmak için kadını kullanan işveren ve iş ortamındaki erkekler topluluğumu?

Bu tür durumları kadın sadece iş hayatında yaşamıyor çarşı, pazar, alışverişlerinde bile ufaktanda olsa bir sözlü tacize maruz kalabiliyor. Bir çok arkadaşımdan duyduğum sözlerden biriside dışarı çıkmaktan nefret ediyorum neden nefret edelim neden özgürce çalışıp ,dolaşıp ,gezmeyelim elimizden bu özgürlüğümüzü almaya ne hakkınız var.

Tekerlekli Sandalye