Maaşıma Dokunma!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Değerli arkadaşlar,

25/3/2014 tarihinde yürürlüğe giren 2022 engelli maaşı yönetmeliğindeki değişikliğe göre bundan böyle evde bakım ödemeleri 2022 maaşı başvurularında “kişi başı gelire dahil” edilecek. Bu şu anlama geliyor. Halihazırda 2022 maaşı alan yüzbinlerce engelli yönetmeliğin uygulama tarihi olan 2015 yılından sonra artık maaş alamayacak. Bu haksızlığa dur demek adına kampanya başlatmaya karar verdik. Sizden ricamız bir dakikanızı ayırarak gerekli yerlere e-mail göndermenizdir. Ayrıca bu konuyu sosyal medyada (facebook, twitter) #MaaşımaDokunma etiketi (Hashtag) ile paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmamıza, dolayısıylada kampanyamıza daha fazla destek gelmesini sağlayabilirsiniz.
Ayrıca Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne ait şu telefon numaralarını arayıp şikayetinizi dile getirebilirsiniz: Telefon (Santral): 0 312 705 8000 - 0 312 705 8001

maasimadokunma.jpg

Gönderilecek e-mail adresleri: aysenur.islam@tbmm.gov.tr; safak@safakpavey.com; safak.pavey@tbmm.gov.tr; bilgiedinme.oyhgm@aile.gov.tr; bimer@basbakanlik.gov.tr; cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr; basinmaliye@maliye.gov.tr; bilgiedinme.eyhgm@aile.gov.tr; murtazayetis@tbmm.gov.tr; sakine.oz@tbmm.gov.tr

Başlık: Yüzbinlerce Engelli Mağdur Olmasın (Arkadaşlar siz başlığı kendinize görede değişebilirsiniz.)

İlgili makama,

25 Mart 2014 Tarihinde 65 Yaşını doldurmuş muhtaç güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları ile özürlü ve muhtaç Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte “evde bakım ödemelerinin” bundan böyle 2022 maaşı kişi başı gelir hesaplamasına dahil edileceği hükmüne yer verilmiştir. Bundan önceki yönetmelikte “evde bakım ödemeleri 2022 maaşı kişi başı gelir hesaplamasına dahil edilmiyordu. Bu değişiklikle birlikte yüzbinlerce engellinin aldığı 2022 maaşı kesilme tehlikesiyle karşı karşıya. Evde bakım maaşı bakıma muhtaç yani engelli kişiye, 2022 maaşı ise bizzat engelli bireyin kendisine ödenen bir maaştır. Engelli bireyin üç ayda bir aldığı harçlık mahiyetindeki bu maaşın kesilmesi ne insani nede vicdani açıdan uygun değildir.

Konunun yeniden değerlendirilip ilgili yönetmelikte yapılacak değişikle bu yanlıştan dönülmesi yüzbinlerce engellinin beklentisidir.

Arz ve talep ederim

Ad Soyad
TC Kimlik No
(isteğe bağlı)

Son düzenleme:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Maaşıma Dokunma ismiyle başlatılan kampanyamız hayırlı olsun dileklerimle söze başlamak istiyorum. Bu iki maaşı da almayanlardanım ama bu iki maaş hakkında öyle çok düşünüyorum ki. Sizler için önemli olan her konu benim içinde önemlidir ve aslında bu konuda düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum ama söze nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Bu ülkede çalışamayacak olan engellilere bağlanan 2022 ve onlara bakmakla yükümlü olan kişilere evde bakım maaşı adı altında verilen maaşların ortalama yaşam düzeyinde olmadığı, yaşamsal ihtiyaçları bile karşılayamayacak ölçüde yetersiz olduğunu düşünürken , bu konuda neden hiç iyileştirme yapılmıyor derken şimdi bu iki maaştan birinin kesilecek olması ve birinin diğerinin iptalini sağlayacak şekilde gelire dahil edilmesi kadar saçma bir uygulama sanırım dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiştir. Bu tıpkı sağ eliyle verirken sol eliyle devletin verdiğini geri almasıdır.

Arkadaşlar kampanya başlığı çok yerinde ama içeriği daha geniş olmalı. Bu konuda yapılacak kampanya bugüne kadar yapılmış olanlardan farklı olmalı yani gönlüm istiyor ki artık geri adım atılacaksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini gerçekten layıkıyla yapmalı. Bu ülkede engellilere zaten yaşama hakkı tanınmadığı gerçeğinden yola çıkılarak maaşıma dokunma başlığı hafif kalıyor. Maaşıma dokunma, yaşama hakkıma dokunma, bana dokunma , bize dokunma, beni yok sayma yani demek istediğim çok daha etkili ve ses getirecek şekilde bir kampanya olmalı. Destek olmak için ilgili yazı metnini ( dilekçe örneğini değiştirerek ) ilgili yerlere mail atılması konusunda bütün çevremi de teşvik edeceğimden emin olabilirsiniz.

Yüzbinlerce engellinin sesini, sessiz çığlık şeklinde değil de haykırarak bu ülkeyi yönetenlere duyurabilmek , biriken tüm alacaklarımızı alabilmeninde gerçeğinden yola çıkarak vargücümüzle kampanyaya destek olalım. Herkesin bu konuda daha fazla kayıtsız kalamayacağı bir kampanya olmalı.

AZAD21

Üye
Üye
halil abi senden ricam benim adımada gönderebilirmisin? çok çok teşekkür ederim bu konuya el attığın için aylardır maaşım kesilecek diye aklımdan çıkmıyor? piskolojim alak bulak

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Mailleri gönderelim arkadaşlar toplu yapmanızda mümkün, eğer mail adreslerinde hata oluşursa bize bildirin lütfen ayrıcada bu maaşın kesilmemesi için bu yönetmeligin durdurulması gerekmektedir.

gizemliyol

Üye
Üye
verilmiş haklarımızı kapdırmayalım arkadaşlar gerekirse meclise gidelim ne yapılacaksa cumhur başganlıgı seçiminden önce yapalım yoksa bizi birdaha görmezler

alfa1

Üye
Üye
ayrıca bütün milletvekillerinede gönderelim

sinandeniz

Üye
Üye
Halil kampayamız hayırlı olur inşallah senden beklenecek yerinde , engellilere faydalı , hayırlı bir iş başlatmışsın tebrik ederim

artık burada iş bizlere düşüyor zaman birlik beraberlik olma zamanı zaman tüm engellilerin ayrı bedenler tek beyin olma zamanı ben 2022 engelli maaşı almıyorum almayada ihtiyacım yok hiç bir zamanda almiyacağım gibilerinden düşünmeme zamanı an gelir gün gelir o maaşa ihtiyacın olur alma zorunda kalır ama bu çıkan saçmalıklarla dolu yönetmenlikler yüzünden ser sefil olur kimseyede derdini anlatamaz halde bulur insan kendini inşallah kampayamız ses getirir ve amacına ulaşır.

yani bir yandan doğru düzgün yönetmenlikler olsa yani kanunlar maddeler yönetmenlikler kağıtta değilde hakkıyla yapılsa tamam elbette evde bakım maaşıda sonuçta bi gelir sonuçta o parayla da ihtiyaç gideriliyor ama ama yani tutp bakıcıya yani engelli kişiye bakan kişiye bakıcı maaşı adı altında veriliyor bu para e şimdi bir çoğumuz bu paraya dokunamayıp aldığı 2022 maaşıyla geçinmek zorunda kimi engelli arkadaşlarımızın ailesinin bu paraya gerçekten ailenin ihtiyacı için harcanmak zorunda bir çoğu engelli arkadaşımız da ya ailesi veya artık bakıcılığını istlenen kişiler şirretliğinden engelliye koklatmıyor bile bu parayı bir çoğumuzda 2022 maaşı alamayıp bu saçma sapan yönetmenlikler yüzünden evde bakım maaşın parasındanda harcama yapamıyor insan gibi adam gibi yerinde bir yönetmenlik çıkatsalar ne engelli nede engellinin ailesi zorda kalmasa keşke :(

yani diğer bir sorunda engellinin evde bakım maaşını alıp engellisinede ancak ahırdaki at gibi bakanlarda yok değil yani yapılması gereken çok şey var engelli için ama nerde şöyle bir baksan belki onlarca belki yüzlerce engelli lehine yönetmenlikler kanunlar vardır ama sadece kağıt üzerinde uygulama sıfır ben yaptım oldu demek için değil yapıp gerçekten engelli kişi lehine olması önemli atılan adımların

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sadece bir öneri

2022 maaşıyla evde bakım maaşı tek bir maaş adı altında toplansın ve bunun adı engelsiz yaşam maaşı olsun. Asgari ücretten düşük olmasın ve her ay engellinin kendisine ödensin.Mümkünse asgari ücretin en az 2 katı olsun ki engelli kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamını idame ettirebilsin. Ailesi bakmıyorsa kendisine bakıcı bile tutabilir böylelikle ailesinden bağımsızlaşmak istediğinde sosyal devletin kendisini birey olarak tanıdığını bilir ve ayrı eve bile çıkabilir tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi, evlenebilir hatta iki arkadaş kendilerine bağlanan engelsiz yaşam maaşlarıyla ortak ev tutabilirler vs vs.

Engelli sayılabilmek için nasıl oranın % 40 olması isteniyorsa bu maaş da en az % 40 engel oranına sahip ancak çalışamayacak durumda olan, çalışamayan daha önce de çalışmış olmasına rağmen ilerleyen rahatsızlığı yüzünden çalışamayan arkadaşlara verilsin.

Bunlar şimdilik aklımda olanlar ve gerçekleşemeyecek türde aşırı istekler değil çünkü bana göre engelli nüfus hiçde azımsanacak bir kitle değil. Sayıları 14 milyonu bulan bir çoğunluğun sesini ve haklı isteklerini en azından bundan sonra herkesin duyabilmesi dileklerimle önerilerimi yukarıda sıraladım.

Arkadaşlar azı bulamayan çoğu hiç bulamaz diye bir atasözümüz var ama bazen sorunlara öyle bir çözüm üretilmeli ki asırlardır sömürülmüş olan azınlığın artık gerçekten yaşamasını sağlayacak şekilde kökten değişiklikler yapılmalı. İyileştirme süreci olmalı. Radikal çözüm önerilerini bu devlet isterse ve inanırsa gerçekleştirebilir üstelik son aylarda kamuoyu tarafından bu denli yaralanmışken neden olmasın?

AZAD21

Üye
Üye
sinan deniz ilgili mercilere sende gönder sesimizi duyuralım?

septik

Editör
Editör
Arkadaşlar, farkındaysanız geçen kampanyamız baya etki yaratmış ve muhtaçlık sınırnı 119 tl den 243 tl ye çıkarmak zorunda kalmışlardı.
Uzun bir sesizlik sonrasında bakım maaşlarınıda bahane ederek 2022 maaşı alanların sayısını azaltmak için yeni bir yöntem buldular.
Bizler sessiz kaldığımız sürece yeni ve farklı yöntemlerle gerçekte hiçte hakları olmayan bir tavırla, hem bizleri yok saymaya hemde ailelerimizin sırtındaki yükü artırmaya devam ediyorlar.

Sırf engelli maaşı vermemek için bizlerin yaşı kaç olursa olsun reşit birey kabul etmeyerek aile veya yaşadığınız hanenin gelirine ortak ettiler ve komik bir rakam olan 255 tl muhtaçlık sınırı belirlediler, maaşı kesilenlerdende gss ödeme zorunluluğu başlayacak zaten elimizdeki gelirden olduğumuz yetmezmiş gibi gss ödemesi yapmayanlar hem sürekli borçlanacak hemde ödeyemediği süreler içinde sağlıktan yararlanamayacaklar.

Bu kampanyamızda sesimizi herzamankinden çok daha fazla çıkarmalıyız, hazır Meclise konuyla ilgili Sakine Öz hanımefendinin 2022 ile ilgili yeni kanun teklifi gündemdeyken yukarıda Halil beyin verdiği linklerdeki adreslere hergün ve sürekli birşekilde şikayetlerimizi bildirelim hatta yağdıralım illa aynı kalıplardada şart değil dilediğiniz şekilde ve yeni birşeyler ekleyerek en önemli saydığım muhtaçlık sınırın kalkması konusudur tüm sorunlarımız temeli muhtaçlık sınırından kaynaklanıyor, engelli kişinin kendi gelirine bakılmalı aksi taktirde bugün maaş alanların çok büyük bir kısmı yarın sıkıntıya düşecektir.

Lütfen elimizin erdiği zamanımızın olduğu sürece elimizdeki imkanları değerlendirelim ve ihmal etmeyelim.

sinandeniz

Üye
Üye
konuyu gündemde üst sıralarda tutup katılımı arttırıp ses tonunu desibele çıkartmak lazım ki yetkili kişicikcikler adımlarını geri çekmek zorunda kalsınlar

gizemliyol

Üye
Üye
Sadece bir öneri

2022 maaşıyla evde bakım maaşı tek bir maaş adı altında toplansın ve bunun adı engelsiz yaşam maaşı olsun. Asgari ücretten düşük olmasın ve her ay engellinin kendisine ödensin.Mümkünse asgari ücretin en az 2 katı olsun ki engelli kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamını idame ettirebilsin. Ailesi bakmıyorsa kendisine bakıcı bile tutabilir böylelikle ailesinden bağımsızlaşmak istediğinde sosyal devletin kendisini birey olarak tanıdığını bilir ve ayrı eve bile çıkabilir tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi, evlenebilir hatta iki arkadaş kendilerine bağlanan engelsiz yaşam maaşlarıyla ortak ev tutabilirler vs vs.

Engelli sayılabilmek için nasıl oranın % 40 olması isteniyorsa bu maaş da en az % 40 engel oranına sahip ancak çalışamayacak durumda olan, çalışamayan daha önce de çalışmış olmasına rağmen ilerleyen rahatsızlığı yüzünden çalışamayan arkadaşlara verilsin.

Bunlar şimdilik aklımda olanlar ve gerçekleşemeyecek türde aşırı istekler değil çünkü bana göre engelli nüfus hiçde azımsanacak bir kitle değil. Sayıları 14 milyonu bulan bir çoğunluğun sesini ve haklı isteklerini en azından bundan sonra herkesin duyabilmesi dileklerimle önerilerimi yukarıda sıraladım.

Arkadaşlar azı bulamayan çoğu hiç bulamaz diye bir atasözümüz var ama bazen sorunlara öyle bir çözüm üretilmeli ki asırlardır sömürülmüş olan azınlığın artık gerçekten yaşamasını sağlayacak şekilde kökten değişiklikler yapılmalı. İyileştirme süreci olmalı. Radikal çözüm önerilerini bu devlet isterse ve inanırsa gerçekleştirebilir üstelik son aylarda kamuoyu tarafından bu denli yaralanmışken neden olmasın?

nerde ogünler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar konuya Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüne ait telefon numaralarıda eklenmiştir. Her engelli etrafındaki 3 kişiye mail attırırsa bu iş biter. Lütfen gerekli duyarlılığı gösterip hem kendiniz hemde etrafınızdaki kişilerden 1 dakikalarını ayırıp mail atmalarını isteyin.

AZAD21

Üye
Üye
CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Engelliler Haftası'nda engelli yurttaşların sorunlarına çözüm için yeni bir kanun teklifi verdi. Sakine Öz, engelli ve engelli yakınları ile muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşların 2022 Sayılı Kanun kapsamında aldıkları 'engelli' ve 'yaşlı' devlet aylığını keserek büyük mağduriyete neden olan kanun düzenlemesinin sosyal devlet ilkesine aykırı düştüğünü savundu.
Sakine Öz, verdiği kanun teklifiyle, aylığa hak kazanmak için, haneye giren toplam gelirin, asgari ücretin üçte birinden az olmasını şart koşan hükmün kaldırılmasını ve engellilerin alacakları sağlık raporlarının devlet yardımı için değerlendirilmesini önerdi. Sakine Öz, sosyal devletin, engelleri toplumla birlikte kaldırmak yerine büsbütün engel çıkaran bir yapıdan çıkarılması adına Meclis'e kanun teklifini sundu.
Öz'ün teklifinde şu ifadeler var:
“Biz, engellilerimiz için ayda 280 ila 420 lira arasında değişen maaş için yaşatılan bu mağduriyet karşısında, kanunda değişikliğe gitmeyi öneriyoruz. Engelli ve engelli yakını olan, yaşlı, güçsüz, kimsesiz olduğu gerekli raporlarla belgelenmiş vatandaşımız, devletin sağlayacağı aylıkları almaya devam etmelidir. Bunun için de haneye giren gelire bakılmamalı, sağlık raporu yeterli olduğu sürece, kanunun eski halindeki gibi engellilerimizin yardım alması sağlanmalıdır. Devlet, engellilerimizin harcamalarını ve masraflarını ailelerimizin sırtına yüklememelidir. Sosyal devlet, yükü aileye ve yakınlarına değil, kendi üzerine alabilen devlettir. Devletin, 'Eğer o eve ayda 300 lira giriyorsa ben yardım yapmam' demesi kabul edilemez. Hane geliri yerine engellinin kişisel gelirini, bireysel haklarını ve masraflarını temel alan bir sosyal güvenlik politikası geliştirmeli.”

ancıl

Üye
Üye
Sayın ......,

konuyla ilgili soru önergesi verdim. Umarım bir işe yarar. Bundan daha
fazlası için TBMM de oy sayımız yeterli olmuyor..

Saygıyla

Şafak

Diğer cevaplar gelmedi. Umarım faydalı olur.

ancıl

Üye
Üye
Sayın ......,

konuyla ilgili soru önergesi verdim. Umarım bir işe yarar. Bundan daha
fazlası için TBMM de oy sayımız yeterli olmuyor..

Saygıyla

Şafak

Diğer cevaplar geldikçe de yazacağım.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Başbakanlık İletişim Merkezine yapılmış olan başvurunuz incelenmiş olup iletişim/kimlik bilgileriniz yetersiz olduğundan talebinizle ilgili herhangi bir işlem yapılamamıştır.
Başvurunun iletişim/açık kimlik bilgileri yer alacak şekilde www.basbakanlik.gov.tr<http://www.basbakanlik.gov.tr> adresinde bulunan BİMER linkinden ulaşılabilecek Başvuru Formu aracılığı ile yeniden yapılması halinde değerlendirilerek sonucundan bilgi verilecektir.
Bilgilerinizi rica ederiz.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Merhaba Sayın

İlginize teşekkür ederim.

Sorunu çözmek amacıyla verdiğim kanun teklifini paylaşıyorum.

Engelli maaşına kesinti Meclis gündeminde - Türkiye Haberleri - Radikal

- - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

halil

Üye
Üye
Konu açan Sayın adaşıma tşk ederim.
Bu kesintiden ilk payını alan benim sanırım.
2022 maaşımı kestiler. Aile bireylerinin tümüne bakılınca sanırım çok zengin oldum. Sizlerinde başına gelecek muhtemek yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim:
Nakil yaptıran arkadaşlar öncelik sırasına göre tüm 2022 den yararlananlar yeniden kontrol ediliyor.
Durumunda değişiklik olanlar iptal ediliyor, eğer kurum gerek görürse geriye dönükte faiziyle tüm parayı geri alıyor. Yasanın değiştiğini bilmeden nakil yaptırınca benim de aylığım kontrollere takıldı ve kesildi. Sizlere tavsiyen er ya da geç bu süreci yaşayacaksınız , onun için nakillerden uzak durun.
Özürlüysen kardeşim ayaklarının üzrinde bir şekilde durmasını öğren. Devlet denen bir olgu benim gözümde bitmiştir. Haa bu arada itiraza gittiğimde memur bey bana dediği, bir yandan çayını yudumlarken diğer yandan kış gününde devletin klimasıyla ısınırken "BU MAAŞI HAKEDENLER ALACAK". Ben %70 özürlü bunu haketmiyormuşum.

AZAD21

Üye
Üye
meclis ne zaman tatile giriyor ?

Tekerlekli Sandalye