Neden ben? Allah beni seviyor inşallah...

celal1973

Üye
Üye
Neden ben? Allah beni seviyor inşallah...

Mecnun Olmak Başkadır Çoook Başka...

Leyla'nın ve Mecnun'un yaşadığı devirlerde bir kıtlık olur.

Anlatılan hikayeye göre Leyla aç insanlara sıcak yemek dağıtmaktadır. Uzun yemek kuyruğuna geçenler arasında Mecnun da vardır. Fakat sıra Mecnun'a geldiğinde Leyla yemek vermek yerine elindeki kepçeyi Mecnun'un eline vurur. Mecnun ise bir ödül almış gibi sevinerek gider ve tekrar sıraya geçer.

Buna bir anlam veremeyen halk Mecnun'a sorar:
- Behey deli oğlan, her seferinde dayak yiyorsun, hâlâ ne diye sıraya geçiyorsun?..

Mecnun'un verdiği cevap, "neden Mecnun olduğunun" da cevabıdır aslında...

- Görmüyor musunuz; Yalnız bana vuruyor!... Beni seviyor...

Allah elbette yarattığı bütün kulları çok seviyor. Yoksa kendisine inanmayan asilere, zalimlere bir yudum su vermezdi.

Bir baba oğlunu sevdiğini söylerken “Aslan oğlum benim” deyip sırtına bir tokat indirir. Tedbirsizliğimizden değil de Allah’tan gelen ve benim hastalığım gibi henüz tedavisi bulunmayan hastalıkları Allah’ın bazı kullara şevkat tokatı olarak değerlendiriyorum.

Allah'ın milyonlar içinden seçip engellilik verdiği bizler, bu şansı iyi değerlendirmeliyiz. İsyan etmeyip ibadet ederek (Ben tekerlekli sandalyede teyemmümle namaz kılıyorum) sabır ve şükürle sevap kazanmalıyız. Yoksa –Allah korusun- kazanma yolunda kaybedenlerden olabiliriz.

Celal Çelik Ankara ( Konya-Ereğli )

M

mavibalina2012

Guest
Bu konuyla ilgili sanırım daha önce de tartışma konusu açmıştınız...Ben yine aynı görüşü savunuyorum Allah yarattığı kullarını sadece kulu olduğu için sever o yüzden canlılar arasında en fazla insana değer vermiştir...

İnsanlar birbirlerini sevmek için tokat mı indirirler?..Al sana sevgi tokatı, şefkat tokatı, ilgi tokatı...

Bir kez daha tekrarlıyorum...Engelli olmamı ne lütuf ne de ceza olarak görüyorum...Sabır ve şükür konusuna sonuna kadar katılıyorum ama engelli olmaktan öte insan olarak...Nefes dahi alabiliyorsak hala ayaktaysak daha kötülerini daha beter olanlarını anmak adına değil de Yaradanın bu günü de bize hediye ettiği için şükür etmeliyiz elbette...

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Bu nasıl bir mantık yürütmedir. O zaman bende tersten gidiyorum. Ben sağlıklıyım o halde allah beni sevmiyor. Bu mudur yani?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba Arkadaşlar,

Neden Ben? Bu soruya ömrümden tam 2 yıl vermiş biri olarak artık neden ben diye sorasım gelmiyor hatta soranların da bir zaman sonra bu soruya ne yanıt aramaktan ne de bu soruyu kendi kendilerine sormaktan vazgeçeceklerine adım gibi eminim...ama zamanla...zaman en iyi ilaçtır kanayan yaralara...o yaralar ki belki de hiç bir zaman tam anlamıyla kapanmayacak olsa da en azından kabuk tutması bile güzel yeniden yaşama dönebilmek adına...her devre yaşanmalı hem de dibine kadar acıya boğulmalı insan ki sonradan kabulleniş süreci çok daha kısa olsun...

Bunlar tamamen benim düşüncelerim arkadaşlar yani sonradan engelli olan bir kişi olduğum için her dönemi yaşadığım için tamamen kişisel duygu ve düşüncelerimdir ve kimseyle herhangi bir polemik yaşamak istemiyorum...

Hiç kimsenin engelli olduğu için kendini üstün bir varlık olarak görmeye başladığını sanmıyorum...Ayrıca bunun başına gelen bir şans olduğunu düşünenlerinde bana göre ya samimiyetinden kuşku duymak gerekir ya da aklından zoru vardır elimde değil başka türlü düşünmemin bir anlamı yok...

Ama şükür etmeye gelince tabii ki çok şükür bugünlere ama bunun için bile bir dönem gerekiyordu ki o da isyan dönemi...sonradan engelli olup ta isyan dönemini yaşamadığını söyleyecek kişi var mıdır acaba? ya yürekten söylemiyordur ya da kendi kendini kandırıyordur bana göre şükür dönemi ve hayata dönüşün bile bir dönem gerektirdiğini düşünüyorum ayrıca Celal1973 sizin neyi amaçladığınızı ve planladığınızı bilemiyorum ama istediğiniz bir şekilde gerçekleşiyor olmalı ki şu an kendimi size cevap yazmak zorunda hissettim...

Herkesin başına ne geldiyse ne yaşandıysa ve nasıl engellendiyse tabii ki bir şekilde yaradandandır kabul ediyorum ama bunun için yaradanımın beni daha çok sevdiğine dair bir kanıtım yok maalesef :(((

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Ayrıca hani her geçen gün sayımız artıyor ya hani bir şekilde ülkemde ve dünyada her geçen gün engellenen kişi sayısı bir şekilde nüfusla birlikte artıyor ya işte ben bundan dolayı büyük bir üzüntü yaşıyorum...Gönlüm isterdi ki gelecek nesiller tamamen sağlıklı olsun ve bu dünyada kimse engelli olmasın ...

güz gülleri

Üye
Üye
gazoz ağacı : nasıl bir kanıt istiyorsun? her yeni güne uyanıyorsun ya! tekrar tekrar yeni günler görüyorsun ya...her Yenigün yani yaşam, bir hayatta her ne olursa olsun,başımıza ne gelirse gelsin yaşanması gerektiği için geliyor.bundan asla ama asla kaçış yok.
ama engellilikle ilahi sevgi boyutu gerçekten tartışmaya açık.şöyle ki dünyada eşitiz sağlamlarla aynı sınavdayız????ve sabır dayanma isteniyor ki mükafatı ahirette görecekmişiz. peki dayanmak nasıl olacak..??? sağlamlarla aynı sınavda ne kadar başarılı olabiliriz??
en basit bir örnek vereyim normal bir arkadaşımla camide namaz kılmaya niyetlensek onun abdest alma rahatlığı ile benim ki bir mi.onun kılma rahatlığıyla benimki bir mi? daha uzar gider örnekler......

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yahu ben şu "cennete gitmek için illada bu dünyada eziyet çekmek gerektiği" bir türlü anlayamadım. Bunun bu şekilde olduğunu söyleyen bir dini metin, yada fetva yada herneyse bilmiyorum. Benim kafam kalın olabilir anlayamamış olabilirim. Bunun izahını bana yapacak biri var mı?

güz gülleri

Üye
Üye
sayın yöneticim engelliler direk cennete gider diye bir şey yok ki.sende aynı sınavdasın sağlamlarla ve daha çok sabır isteniyor??? asıl verilmesi gereken mesaj ilahi boyutta engelliler için ne gibi kolaylıklar ve avantajlar var??? bunun verilmesi lazım.yoksa ben engelli yim ne mutlu bana teranesi ne kadar inandırıcı ki???

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@güz gülleri, yazıda "engelli olmak bir şans olarak değerlendirilmeli" deniyor. Ben sağlıklı düşünen bir insanın "aman ne güzel engelliyim" deyip kendini şanslı göreceğini zannetmiyorum. Buna benzer başka bir tartışmada yine söylemiştim. Bir milyon engelli sağlıklı olmakla engelli olmak arasında bir tercih yapsalardı tek bir tanesi bile engelli olmayı seçmezdi.
Yazıda öyle bir mantık kurulmuş ki sanki engellilere engelli oldukları için allah tarafından torpil yapıldığı ama hiç birinin bunun farkına varamadığı anlatılmak isteniyor.

celal1973

Üye
Üye
Arkadaşlar ,
evet engelli olmak ayrıcalıktır. Hepimiz bu dünyada imtihandayız. Ama herkesin imtihanı farklı...
Sanıyormusunuz ki sağlıklı insanlar mutlular... Kimi hastalıkla, kimi parayla, kimi evlatla, kimi eşle, kimi fakirlikle, kimi güzellikle, kimi cücelikle, kimi sağlıklı vücut ile ...... vs. imtihan oluyor...

Bir arkadaş demişki sağlıklı insan daha kolay abdest alıyor... Allah sevabını eşitmi yazıyor sanıyorsunuz. Allah adildir.
Benim yaşım 40. ömür öylede böylede geçiyor nasılsa öleceğiz... Engelli olarak ibadet yapmanın sevabını mahşerde göreceğiz inşallah...

Lütfen yazdığımı bir kez daha dikkatli okuyunuz...

Allah'ın milyonlar içinden seçip engellilik verdiği bizler, bu şansı iyi değerlendirmeliyiz. İsyan etmeyip ibadet ederek (Ben tekerlekli sandalyede teyemmümle namaz kılıyorum) sabır ve şükürle sevap kazanmalıyız. Yoksa –Allah korusun- kazanma yolunda kaybedenlerden olabiliriz.

güz gülleri

Üye
Üye
celal arkadaşım. hepimiz aynı imtahandayız ama engelliler eksilerle o sınavın içinde.heran her her vakit teyemmümle iş yürüyormu??

gülayşeekin

Üye
Üye
burada cennetin mükafat olarak sunulması engellilik değildir bunun bilinmesi gerekli. mükafatın cennet olmasına sebep Haktan gelene sabır ve şükür. Hayat bir yol uzunluğuda belli olmayan, inişi de yokuşuda bilinmeyen. eğer ayağını bile bile çukura atarsan bu elbet mükafat değildir. yapılmaması gerekeni yapmanın sonucu çekilen sıkıntıdır. bunada şükür dersen ve sonrasında adımlarına dikkat edersen bu mükafattır. yaşadıklarımızın bir kısmı irademiz dışında bir kısmı irademiz içinde var olmakta. neyin irademizde neyinde irademiz dışında olduğunu bilmek gibi yetimiz yok. sağlıklı yada engelli olasa da insan yaşadığı sürece mutlu olmak kadar mutsuzlukla da sınanacak. Hz Eyyüp gibi sabırlı olmak... işte anahtar bu sabır ve şükür...

güz gülleri

Üye
Üye
sabır ve şükrü her kes için geçerli tabiki.söylediklerinin hepside doğru şeyler.yalnız engellilikle, ilahi sevgi arasındaki mantık biraz zayıf diye düşünüyorum.eşit sınavın sevgisi nerde???

gülayşeekin

Üye
Üye
sınav eşit değil. bana göre tekrar söylüyorum bana göre engelli insan için sınav daha çetin. hayatın her yüküne artı hayatı aynı zamanda kısıtlı yaşıyoruz. dinimiz kolaylık dini. dini vecibeleri yerine getirmek değil zor olan. zor olan bir anne için en büyük sınav evlat acısıdır mesela ama engelli anneyi düşünün sınavına ek daha büyük bir acı daha. mükafat elbet büyük olmalı.

güz gülleri

Üye
Üye
gülayşeekin aynı şeyi söylüyoruz :)engelli insanlar için sınav daha çetin olduğu halde yükümlülüklerimiz normal insanlarla aynı....

celal1973

Üye
Üye
EŞİT ŞARTLARDA SINAV OLUYORUZ ELBETTE... AMA ALLAH BİZ ENGELLİLERE SABREDİP ŞÜKREDERSEK CENNETİNE KOLAY ALACAK İNŞALLAH... SAĞLIKLI OLUP NAMAZ KILAN VE İMANLI ÖLEN ÇOK AZ... NASILSA ÖLECEĞİZ... YUKARIDAKİ ARKADAŞLARIN YAZDIGINDAN ANLADIGIM ONLAR BU DÜNYADA EBGEDİYEN KALACAĞIZ SANIYORLAR...

BİR BAKIN. SADECE SON BİR AYDA KİMLER ÖLDÜ. MEHMETALİ BİRAND, TOKTAMIŞ ATEŞ, DEPREM DEDE... DÜN NÖRİ KANTAR ÖLDÜ.
EĞER DÜNYADA EBEDİ KALSADIK VBENDE SİZİN GİBİ OTURUP AĞLARDIM...

MADEMKİ ÖLECEĞİZ, ÖLÜM ÖTESİNE HAZIRLANMAK LAZIMDIR. ÖLÜM ANSIZIN GELİR. NASILSA CENNETTE MÜKEMMEL BİR VÜCUDUMUZ OLMAYAK MI...

DİYELİMKİ BİR SINIFTA ÖĞRETMEN YAZILI YAPIYOR. HERKESE YARDIM EDER AMA ENGELLİ TALEBESİNE DAHA BİR MERHAMETLE YARDIM EDER DİMİ... VBAZEN SORUNUN CEVABINI BİLE FISILDAR :)

ENGELLİ OLMAK BİR ŞANSTIR:
Peygamberimiz SAV bir hadisinde der ki:
"Mahşerde insanar, dünyada hor görüp bakmadığı belaya uğrayan, hastalığa uğrayanların aldığı ecir ve sevapları görünce diyecekler ki: 'Keşke dünyada etlerimiz makaslarla kesilseydide bu sevapları alsaydık... '

güz gülleri

Üye
Üye
gerçek ayrı ,hakikat ayrıdır celal arkadaşım.tabiki kimse bu dünyanın ebedi olduğunu düşünmüyor.yorumları hakikat çerçevesinde yapalım.zahire aldanmayalım.

Sairane

Üye
Üye
Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): "Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et." bakara ﴾286﴿

arkadaşlar ayettede dediği gibi Allah kimseye kaldıramayacağı yük yüklemez. onun için her şeyde bir kolaylık ve zorluk vardır. zahmet olmadan rahmet olmaz. ahirette herkesin bir mertebesi olacaktır. bildiğiniz üzere cennetin 8 kapısı vardır. önemli olan o kapılardan yük akıyla girmektir.
1. Reyyan kapısı (oruclunun kapısı)

2. Salat kapısı (namaz ve kuran okuyucuları)

3. Cihad kapısı (Allah rızası için savaşanların)

4.Sadaka kapısı (Zekat sadaka fitre... gibi...)

5. Hac kapısı (hac edenler, umre edenler)

6.Af kapısı (affetmeyi bilen ve Allahın affettikleri girer)

7. Eymen kapısı (tevekkül ehlinin gireceği)

8. İlim kapısı (zikir ve ilimiyle Allahı zikir edenler)

hem camilerde abdest almanın zorluğu ise Allahtan değil kuldandır.

gülayşeekin

Üye
Üye
güzgülleri arkadaşım elbette yükümlülüklerimiz aynı. sadece şu açıdan farkımız var zorluğumuz fazla. Mevla neylerse güzel eyler. zorluğun karşılığında sabırla hayatı VERENe şükretmenin mükafatı elbette daha güzel güzel olacak

M

mavibalina2012

Guest
Celal arkadaşım engelli olmayı o kadar ayrıcalık olarak düşünüyorsun ki...Yaşamda ayrıcalık, dinde ayrıcalık, eğitimde ayrıcalık...Bilmiyorum ilkokuldan başlayın Üniversite de dahil, hiçbir öğretmenim bana engeliminden dolayı farklı davranmadı, bırakın yardımı ben eğitim hayatımda tam tersine engelli olmamın sıkıntılarını fazlasıyla yaşadım üstelik sizin beyan ettiğiniz engel durumuna nazaran daha az engele sahip olmama rağmen...Engelimden dolayı hiçbir konuda da ayrıcalık istemem ne yaparım ne de yaptırırım..."Sanıyormusunuz ki sağlıklı insanlar mutlular"...Mutluluk bir boyu sürmez, sağlıklı veya engelli herkesin sıkıntıları da vardır, neşeli zamanları da ancak şöyle bir gerçekte var ki , engelli insanlar yaşamlarında daha fazla engelle karşılaştığından sıkıntıları daha çoktur..Nasıl eşit şartlarda sınavda olup da Cennete biz giriyoruz bu mantığı anlamayadım doğrusu...Evet, İslam dini kolaylık dinidir ve birçok kolaylıkta getirmiştir, ibadetleri yapmak adına...Namaz tüm Müslümanlar için farztır ve secdeye eğilmekte güçlük çekenler için oturarak namaz kılmak, onuda yapamıyorsa gözüyle ibadetini ifa etmesi gibi kolaylıklar sağlanmıştır...Namaz kılan bir insana Allah Kabul Etsin deriz, Oruç tutan kişiye de aynı şekilde, Hac farizasını yerine getirene de Allah Kabul Etsin deriz...Yani burada esas yapılan ibadetlerin Allah katında kabulüdür...Yüce Rabbim, Cennetini de kime layık görmüşse o girecektir engelli veya engelsiz, böyle bir şeyi sorgulamaya yetkimiz olmadığı gibi oldukça hassas bir konudur...

Tekerlekli Sandalye