Neden ben? Allah beni seviyor inşallah...

nazimbagci

Üye
Üye
Bundan başka şu kimseler de âhiret şehîdi sayılır:

* Suda boğulanlar.

* Ateşte yananlar. (İbnu Mace, Cihad, 17)

* Enkaz altında kalanlar.

* Veba gibi bulaşıcı bir hastalıktan ölenler.

* Sıtma gibi ateşli hastalıktan ölenler.

* İlim yolunda ölenler.

* Ciğer hastalıklarından ölenler.

* Doğum sırasında veya lohusa iken ölen kadınlar.

* Baş ağrısından ölenler.

* Karın ağrısından ölenler.

* Ailesinin nafakasını helâlinden kazanmak için çalışırken iş kazasından ölenler.

* Cuma gecesi ölenler.

* Gurbet ilde vefat edenler.

* Akrep, yılan sokması gibi sebeblerle vefat edenler...

(Savaş dışındaki şehîdler hakkında hadisler için bakınız: Buhârî, Ezan, 32, Cihâd, 30; Müslim, İmâre, 164; Tirmizî, Cenâiz, 65, Fedâilu'l-Cihâd, 14; Ahmed b. Hanbel, I/22, 23, II/323, 325).
ARKADASIM TİN SÜRESİ İYİ ANLAMAK GEREKLİ SİZİN SER GÖRDÜKLERİNİZDE HAYIR HAYIR BİLDİKLERİNİZ SER OLABİLİR BEN GELMEDİM DAVA İÇİN BENİM İŞİM SEVGİ İÇİN DOSTUN EVİ GÖNÜLLERDİR GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİM

tolga

Üye
Üye
Ben Bunu Konunun Dini İnanışların Referans Alınıp Değerlendirilmesini Çok Mantıklı Bulmuyorum Eğer İnsana Böylesi Hastalıklar ve Sorunlar
Verilmişse Bunun Bir Hikmeti Yada Artısının Olacağı Düşüncesi Mantığıma Yatmıyor! Sebebide İnsan İçin Dini İnanışlarda Cennet Cehennem Vardır Ama Hayvanlar İçin Cennet Söz Konusu Değildir! Onların Toprak Olacağı Söylenir Peki Bu Sorunlar İnsanlara Bir Hikmet Yada Sevgi İçin Verilmişse Cennete Hiç Giremeyecek Olan Hayvanlara Ne Gibi Bir Hikmet Söz Konusu? Doğuştan Bir Gözü Görmeyen Kedi Bir Ayağı Olmayan Köpek Çift Bacaklı Doğan Kuş Elektirik Tellerinde Parçalanan :( Güvercin? Bu Tür Konularda Dini İnanışları Referans Alıp Sadece İnsan Perspektifinden Bakınca Cennete Hiç Giremeyecek Olan Hayvanlara Haksızlık Yapıldığını Düşünüyorum...Selamlar

yarın

Üye
Üye
Siteye şu ÖMSS ataması tercihi işte engelli öğretmen alımı vs için girdim. Giriş yapmak niyetinde değildim. Fakat bu başlık çok yordu beni. Kalbimi yordu..
Kimsenin hayatta kalmak için, hayatı daha bi yaşanır kılmak için tutunduğu dalı kibrimle kıracak değilim. O yüzden başlığı açan kişinin affına sığınarak birkaç bir şey yazmak istiyorum.

Bu işin nedeni nasılı yok.. Bunu sormanın bile kendini diğerlerinden ( ki diğerleri kimse cümlede ayırım yazıda ayırım her şeyde ayırım) ayırmak olduğunu düşünüyorum.
Bunu şöyle düşünüyorum. Basit bir kaza... ben dengesiz yürüyorum bi başkası görmüyor çünkü görme yitisini kaybetmiş diğeri hiç yürüyemiyor.
Etiket ( yani bedensel engelli zihinsel engelli vs vs) niçin lazım olmuş? Çünkü tedavi için teşhis için atıyorum CP demişler ki tedavi etsinler. ama bu duruma maruz kalan engelliler, özürlüler sakatlar ( tanımlama ormanına dalmaya gerek yok sonuçta zihinsel statü önemli) bunu sosyal yaşamlarına almışlar. size tedavi için koyulan etiketi sosyal yaşamınıza kabul edip bir de üstüne insanların bu sınıflamasını içselleştirip neden diye sormak benim için sonun başlangıcı.
neden diye soracağım bir durum yok, hiç olmayacakta..
hayat yani bu? Niçin illa neden diyoruz? toplanma gereği duyuyoruz.
Niçin sadece sporcu değilde engelli sporcu yazar değilde engelli yazar.
engeli taşımaktan zor değil mi bu kazanılmamış ama verilmiş statüyü taşımak sizin için.
Niçin engelliler?
büyük bir dünya diliyorum: bedeninizdeki hastalıklardan dolayı bi adınızın olmadığı. sırf bendensel aynılığınız yüzünden gruplandırılmadığınız ( engelliler gibi)

eni sonu insanlardır, insanlar.

ve insan sadece iki çeşittir. duran ve yürüyen ( adım olarak değil)

Neden diye sormayın, var olanı yaşayın. niçin ortak özelliğinizin sadece bedeniniz ya da engeliniz olduğu insanlarla kader mahkumu gibi davranır insan.

sizin tek sıfatını var önce canlı, sonra insan..

insanın kendi kazandıkları ünvanıdır ( mzisyen, sporcu, yazar vs)

ona verilmişler ünvanı değil( milliyeti, doğduğu aile ya da engelliliği)

Bu bile bir neden..

ben zaten determenist değilim. neden sonuç falan yok.
yaşıyorsun oluyor.

Herkese selamlar..

celal1973

Üye
Üye
Değerli kardeşimiz;
Ruh bâkî kalacağına göre, bütün hayvanların ruhları kendilerine mahsus alemde bâkî kalacaktır. Süleyman (as)'ın Hüdhüd'ü, Salih (as)'ın devesi, Ashab-ı Kehf'in köpeği hem ruhu, hem de cesedi ile birlikte cennete gidecektir.

Diğer hayvanların da ruhları cennete girecektir. Ve ayrıca her bir tür mahlukun ara sıra kullanacağı bir cesedinin bulunacağı bildirilmektedir. Onların cennetteki hayatını, nerede, nasıl bulunacaklarını ise ancak Cenab-ı Hak bilir. Çünkü o âlemin gerçek keyfiyetine bizim idrakimiz kâfi gelmez.

celal1973

Üye
Üye
ARKADAŞIM SEN HAYVANLAR CENNETE GİRECEK Mİ DİYORSUN. BIRAK HAYVANI BİTKİLER BİLE GİRECEK. İSTERSEN ŞU HADİSİ BERABER OKUYALIM MI?
MEŞHUR DİREĞİN AYRILIKTAN AĞLAMASI

Şu ağaç mucizesi daha çok takviye eden kesin bilgi ile nakledilen, direğin ağlaması mucizesidir.
Mescid-i Şerif-i Nebevide kuru direğin büyük bir cemaat içinde, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'den ayrıldığı için ağlaması; beyan ettiğimiz ağaç mucizelerinin misallerini hem teyit eder, hem kuvvet verir. Çünkü o da ağaçtır, cinsi birdir.

Evet, Mescid-i Şerifte hurma ağacından olan kuru direk, Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm hutbe okurken ona dayanıyordu. Sonra yeni minber yapıldığı vakit, Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm minbere çıkıp hutbeye başladı. Okurken, direk deve gibi inleyip ağladı; bütün cemaat işitti. Ta Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm yanına geldi, elini üstüne koydu. Onunla konuştu, teselli verdi; sonra durdu. Şu mucize-i Amediye Aleyhissalatu Vesselam pek çok yollarla kesin bir bilgi olarak nakledilmiştir.

Evet, ağacın inlemesi mucizesi çok yayılmış, meşhur ve hakiki kesin bir bilgidir. Sahabelerin büyük bir kısmından on beş yol ile gelmiş, Tâbiinin yüzer imamları o mucizeleri, o tariklerle arkadaki asırlara haber vermişler. Sahabenin o cemaatinden âlim sahabelerinden ve hadis rivâyetinin üstatlarından Hz. Enes İbn-i Mâlik, Hz. Cabir Bin Abdullah-il Ensarî, Hz. Abdullah İbn-i Ömer, Hz. Abdullah Bin Abbas, Hz. Sehl Bin Sa'd, Hz. Ebu Said-il Hudrî, Hz. Übeyy İbn- il Kâ'b, Hz. Büreyde, Hz. Ümm-ül Mü'minîn Ümm-ü Seleme gibi meşhur sahabe içindeki âlimler ve hadisin üstatları her biri bir yolun başında, aynı mucizeyi ümmete haber vermişler.

Hz. Cabir der ki: Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm hutbe okurken, Mescid-i Şerifte kuru direğe dayanıp, okurdu. Minber-i Şerif yapıldıktan sonra, minbere geçtiği vakit; direk tahammül edemeyerek, hamile deve gibi ses verip inleyerek ağladı.

Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm ferman etti: "Onun ağlaması mevkiinde okunan zikir ve hutbedeki ilahî zikirden ayrılmasındandır. Ben onu kucaklayıp teselli vermeseydim, kıyamete kadar böyle ağlaması devam edecekti."

Hz. Büreyde der ki: Kütük ağladıktan sonra, Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm, elini üstüne koyup ferman etti: "İstersen seni eski yerine nakledeyim. Orada kök salar, büyüyüp gelişirsin, yaprakların tazelenir ve defalarca meyve verirsin. Eğer Cenneti istersen seni Cennette dikeyim; orada meyvelerinden Allah'ın sevgili kulları yer."

Sonra, o kütüğü dinledi ne söylüyor; kütük söyledi, arkadaki adamlarda işitti ağaç şöyle diyordu: "Cennet'te beni dik ki; benim meyvelerimden Cenab-ı Hakk'ın sevgili kulları yesin. Hem bir mekan ki, orada beka bulup, çürümek yoktur."

Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm ferman etti: "Öyle yaptım" Sonra ferman etti: "Bakî olan ahireti fâni dünyaya tercih etti."

Kelâm ilminin büyük imamlarından meşhur Ebu İshak-ı İsferanî naklediyor ki: Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm direğin yanına gitmedi; belki direk Onun emriyle, Onun yanına geldi. Sonra emretti, yerine döndü. Hz. Übeyy İbn-i Kâ'b der ki: Şu harika olaydan sonra Resûlu Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm emretti ki: "Direk, minberin altına konulsun" Minberin altına konuldu. Mescidi Şerif yenileninceye kadar orada kaldı. Sonra Hz. Übeyy İbn-i Kâ'b kütüğü yanına aldı, çürüyünceye kadar muhafaza edildi.

tolga

Üye
Üye
Sevgili Dost Ben Hadislere İnanmıyorum! İnanç Konularında Bir Tartışma İçinede Girmek İstemem Selamlar

Tutulamaz19

Üye
Üye
Allah ( c.c ) Engellileri yaratmasaydı zaten sağlıklı olanlarında bir anlamı olmazdı , engelli insanmların olması sadece bizlerin nekadar çok yardım sever ne kadar çok şükür eder ne kadar çok sabır eder gibi daha bir çok nedenler ile bir takım sınavdır.Zihinsel engelliler hariç tüm engelliler bu sonava tabii olacak tabiki sevap ve günahları yazılacak. Zihinsel engellilerin düşünme ve kendisini kontroıl etme organlarını etkilediği için kısaca merkezi ( beyin ) akıl erdiremediği herşeyide eyleme dökemnediği için 1-2 ytaşındaki çocuk kadar temizdir. Son olarakda şunu söylüyeyim ki engeeli olmak özel yaratılmak değildir sadece sınavın terletyen bölümüdür.

Birey

Üye
Üye
Bunu neden tartışıyoruz ki, Her insanın görüşleri "doğal" olarak farklıdır. İnsanlar iyimser düşünüyorsa gerisi teferuattır, doğrular ve yanlışlar görecelidir neticede... Bırakalım insanlar ne tür şekilde iyimser oluyorlarsa öyle olsunlar, öyle düşünsünler. Engelli olmak Allahın lutfu veya değil... Neticede engelli olmamız bizim iyim bir insan olmamıza ( olgunlaşmamıza) vesile olabiliyorsa iyi bir durumdur.

Dini açıdan bakacak olursak neticede çekilen her sıkıntının Allah katında bir mükafatı vardır. Bu açıdan şanslıyız... Hesap günü geldiğinde çektiğimiz sııkıntılar hesabın kolaylaşmasına vesile olacaksa ne mutlu bizlere... Şanslı mıyız kısmını tartışalım ama bilmediğimiz durumu yani engelli olmamızı Allaha bağlamak veya bağlamamayı tartışmamız doğru olmaz. Bunu ancak Allah bilir, kesin bir durum söz konusu değildir. ( Bu konudaki fikrimi kendime saklıyorum).

celal1973

Üye
Üye
SEVGİLİ HADİSLERE İNANMAYAN ARKADAŞIM, SEN BELKİ KURANA VE PEYGAMBERİMİZEDE SAV İNANMAZSIN...
AŞAĞIDAKİ YAZIYIGEÇENLERDE KALEME ALDIM.
BERABER OKUMAYA NE DERSİN?
Düşünmek ibadettir

"Bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetten daha hayırlıdır" (el-Aclûnî, Keşfü'l-Hafâ, 1:310; Gazâlî, İhyâ-u Ulûmi'd-Dîn, 4:409) Hz. Muhammed (s.a.v)

Bazen bu hadis-i şerifin verdiği şevkle bol bol düşünüyorum. Düşünmek ibadettir evet ama düşünmek ayrıca bana insan olduğumu da hatırlatıyor.

Geçenlerde biraz düşündüm. Düşündüklerimi paylaşmayı arzu ediyorum. İnşallah birlikte düşünelim ve tefekkür sevabı alalım.

Dünyayı geniş açıdan tefekkür ettim. Allah, herşeyi biz insanlar için yaratmış. Yılanın zehiri bile faydalı.

Antibiyotiklerde antiseptik olarak bir miktar zehir oldugunu biliyor muydunuz?

Hammaddesi su ve ot olan ineklerin karnındaki fabrikadan, insanın vücudunun ihtiyacı protein kaynağı süt üretiliyor.

Agaçlar çamurlu su içiyor, gübre yiyor, insana çeşit çeşit meyveler veriyor.

Allah denizde balıkları da insan için yaratmış.

Yaşama devam edebilmemiz için tatlı su kaynakları akarsuları akıtmış.

Yağmuru rahmet vesilesi kılmış.
Allah yağmur ve karı insan için tane tane yağdırıyor.
Yoksa, çığ şeklinde de yağdırabilirdi değil mi?

Tüm dünyayı nefes almamız için oksijenle doldurmuş.
Dünyaya ısı ve ışık kaynağı güneşi yaratmış. Milyonlarca yıldır yanmak maddesi bitmiyor

Gece lambası yıldızları ve ayı yaratmış.
Dinlenmemiz için geceyi ve çalışmamız için gündüzü oluşturmak için, dünyayı kendi etrafında basket topu gibi döndürüyor.

Sıkılmayalım diye yazı, kışı, baharı yaratıyor.
Vücudumuzun muhtaç olduğu vitamin, minarel, proteinleri biliyor ki, yerden midemize uygun gıdaları bitiriyor.

Yeryüzünü bir sofra yapmış. Üzüm, kavun, portakal, elma, muz, hurma, şeftali.... Et, balık, tavuk, yumurta ...

Elsiz bir böcekle bize ipek giydiriyor... Zehirli bir böcekle bal sunuyor....

Tavuğun tornası yok, tezgahı yok, trak fabrika gibi fix yumurta çıkarıyor.

Daha bu liste çok uzar. Çünkü Rabbimiz Kuran’da:
“Allah'ın nimetlerini saymaya kalksanız, saymakla bitiremezsiniz. Şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.”
(Nahl suresi, 18. ayet) Der.

Allah, herşeyi insan için yaratmış. Peki insanı ne için yaratmış?

Geçenlerde internette okudum, çok üzüldüm. Bir genç ahirete inanmıyordu. Yani öldükten sonra mahşerde yeniden dirilmeye inanmıyordu. "Ölünce topraga gömüyorsun, herşey bitiyor... Hayat bu dünyadan ibaret " dedi.

O gence bir şey sormak isterdim : (Yukarıda yazdıklarımdan sonra) Allah dünyaya bu kadar masraf yaptı, acaba o gencin dediği gibi bu dünyanın bir hesabı olmayacak mı? Bu kadar masrafı boşuna mı yaptı? :))

Kışın, kar kefenini giyinmiş ölen tabiatı, baharla yeniden dirilten Allahu Teala, elbetteki ölüleri de diriltecektir... Aslında böyle gençler kendi yaratılışını tefekkür etse, bir meni damlasıyken bir insan oldu. Annesi, Amerika’dan gelen nescafe, Rize’den gelen çay, Antalya’dan portakal, Kayseri’den pastırma, Almanya’dan gelen çikolatayı, …vs. dokuz ay yedi, yedi. Annesinin yediği dünyanın her yerinden gelen gıdalarla karnında büyüdü.

Ölünce dağılan nötron, protonlarını günü gelince tekrar toplar, hesabını görür, inşallah cennetine alır. Bir şeyi ilk defa yapmak mı zor, ikinci kez mi? Edison ampülü bulmak için belki bin deneme yaptı. Onu başarınca diğer ampülleri yapmak kolay değil mi?

Aslında Allah’a her şeyi yaratmak çok kolay ama düşünmek ibadettir diye tekrar dirilme konusunu aklımıza yakınlaştırmak istedim. Bu düşünceye saplanan gençlerimizle konuşarak böyle anlatsak, Allah’ın izniyle gerçeği bulur sanırım... sizce de öyle değil mi?

Allah bizleri son nefesimize kadar imandan ayırmasın.

Celal Çelik Ankara ( Konya-Ereğli )

tolga

Üye
Üye
Madem Bana Hitaben Bir Soruyla Yazdınız Cevap Vereyim Daha Doğrusu Bende Soru Sorayım!
Kuran'ın Hangi Ayetinde Vardır Peygamber İçin Başına Hz Sonuna Sav Kelimeleri Eklemek??
Bizzat Peygamberin Sözü Değilmidir Bende Sizler Gibi Beşerim Diyen Bir Peygambere Adıyla Neden
Hitap Edemiyorsunuz? Neden Ne Olduğu Belli Olmayan Hadislere İnanarak Putlaştırma Yoluna Gidiyorsunuz
Sav.Efendimiz Diyerek Efendimiz Kelimesinin Karşılığı Köleliktir Beşer Olduğunu Söyleyen Bende Sizin Gibi
Bir İnsanım Diyene Köle Olmak Varmıdır Dinimizde? Niye Muhammed Peygamber Demiyorsunuz? Kuran Öyle Demiş!!
Hadislerden Bahsettiniz Benim İçin Önce Akıl ve Sorgulamak Geçerlidir!!

Bugün Ençok Güvenilen Sahih Denilen Buharide Bile Sayısı Telafuz Edilemeyen Çelişkiler Ortaya Çıkmakta!!
Kuran Bizzat Allah Tarafından Korunmamışmıdır??
Buhari Hayır Diyor Ayetlerden Birisini Karnı Aç Olan Keçi Yedi Diyor
(Seçim Yapın Ya Kuran Korunmadı Allah Tarafından Yada Buhari Yalan Söylüyor)
Deve Sidiğiyle Şifa Bulmak:D Yakın Tarihte Arabistanda Bunu Uygulayan Kişiyi
Hastaneye Zor Yetiştirdiler? Size Daha Buraya Yüzlerce Çelişki Yazarım?
Kusura Bakmayın Ben Körü Körüne Aklımı Başkalarının İpoteğine Koyup Saçma Sapan Şeylere
İnanmam! Eğer İslamda Yalan Söyleyenin Şahitliği Asla Kabul Edilmiyorsa Buharinin Kitabı Çokdan
Çöpü Boylamıştır!!! Bunu Ben Değil Din Diyor!!
Allahın Ayeti Kişilere Göre Olmaz Ben Yalan Söyleyince İftira Atınca Şahitliğim Kabul Olmayacak
Ama Buhari Bol Keseden Sallasada Ona İman Etmneye Devam Edeceksiniz?
Çünkü Putlaştırma Var Bende Sizler Gibi Bir Beşerim Diyen
Peygamber Varken Hiçkimse Kutsal Değildir!

Birey

Üye
Üye
Tolga keşke o soruyu sormadan önce Googleden S.A.V nedir diye araştırıp baksaydınız. Kur an peygamberimize nasıl hitap edeceğimize değinmiyor diye "Allahın Selamı onun üzerine olsun" (S.A.V) diyemez miyiz H.z muhammed ( s.a.v) için? :) Hz. Muhammed tabi ki beşerdir, haşa bunun inkar edildiğini nerden uyduruyorsunuz? Lakin şunu da eklemek gerekir o da bizim gibi beşerdi ama o Allahla aramızda elçilik yaptı, kendimizi onunla bir tutacak kadar hadsiz değiliz çok şükür.

Hadis konusuna gelince inanıp inanmamak, güvenip güvenmemek size kalmış... Eğer inanmıyorsanız bu durumda kendinize güvenmeniz için kur an'ı anlayarak okuyabilme, onu yorumlayabilme kabiliyetine erişmeniz lazım. Aksi halde işiniz yaş :)

celal1973

Üye
Üye
bahsettiğiz hadisleri hiç duymadım ki binlerce hadis dinledim...
hadislere inanmak iman meselesi...

YALNIZ KARDEŞİM BİLMENİ İSTERİM Kİ KURAN GÖKTEN KİTAP ŞEKLİNDE İNMEDİ.
23 YILDA AYET AYET EFENDİMİZE SAV VAHİYLE BİLDİRİLDİ...

KARDEŞİM BİRDE HZ. EFENDİMİZ SAV DİYORUZ MESELESİNE KISA YANIT VEREYİM.
NEDEN BELEDİYE BAŞKANI, KAYMAKAM DAN BAHSERKENN BİLE METİN BEY, KADİR BEY DERİZ DE DİREK KADİR DEMEYİZ...

HABERLERDE BİLE BİR BAKAN BİR MİLLETVEKİLİNDEN BİLE BAHSEDERKEN BİLE SAYIN BAHÇELİ, SAYIN YILDIRIM, SAYIN BABACAN Dİ,YORUZ...

BİR BAKAN KAİNATI YARATAN ALLAH'IN HABİBİM DEDİĞİ TÜM İNSANLIĞA GÖNDERDİĞİ SON ELÇİSİ... BU KADARCIK SAYGIYI HAKETMİYOR MU
SAV DEMEK ONU SEVİYORUM DEMENİN İFADESİDİR.
YANİ SAYGI VE SEVGİ MESELESİ...
İNSAN BABASINA BİLE EN AZINDAN BABA DER İSMİYLE HİTAP ETMEZ.

cilginpalet

Üye
Üye
bahsettiğiz hadisleri hiç duymadım ki binlerce hadis dinledim...
hadislere inanmak iman meselesi...
YAHU yapmayın etmeyin bu dini konular hassas konulardır NEDEMEK HADİSLERE İNANMAK İMAN MESELESİDİR bu nasıl bir yorumdur ne yani hadislere inanmıyan imansızmı oluyor öyle hadisler varki peygamberimizden yüzyıllar sonra oluşmuş TEK GÜVENİLİR VE DEYİŞTİRİLMİYEN KAYNAK KURANIKERİMDİR YORUM YAPARKEN BRAZ DİKKAT EDELİM

tolga

Üye
Üye
Mesut Efendimiz Kelimesininde Anlamını ve Karşıt Anlamını Yazsaydın Keşke! Efendi Kime Denir? Ve Anlamı Nedir?
Benim Söylediğim Cümleyi Keşke Biraz Düşünüpde Yorumlasaydınız? Bugün Muhammed Peygamberden Bahsederken Başına S.a.v Niye Eklemiyorsun Yada Neden Efendimiz Demiyorsun Diye Dayatıyorlar Sanki Bunu Söylemek Allahın Ayetiymiş Gibi Üstelik Bunu Saygısızlık Olarak Alıyorlar Bakın Sizede Mesut Dedim İnsana Adıyla Hitap Etmek Saygısızlık Olurmu Ben Size Mesut Diyerek Hakaret Yada Saygısızlıkmı Ettim??? Kendimizi Onunla Eşit Tutacak Kadar Saygısız Hadsiz Değiliz Diyorsun Ben Peygamber Gibiyim Onunla Kendimi Eşit Tutuyorum Demedim Ama Peygamber Kendisi Demiş Bende Sizin Gibiyim Diye Peygamber Bunu Kendisi Bizzat Söylemiş Eleştiri Yapmayacaksınız Ben Peygamberin Sözünü Size İlettim İdrak Ederseniz Anlarsınız?

Celal1973
KARDEŞİM BİRDE HZ. EFENDİMİZ SAV DİYORUZ MESELESİNE KISA YANIT VEREYİM.
NEDEN BELEDİYE BAŞKANI, KAYMAKAM DAN BAHSERKENN BİLE METİN BEY, KADİR BEY DERİZ DE DİREK KADİR DEMEYİZ

Çünkü Bahsettiğiniz Kişiler Kendini Mevki Sahibi Olarak İlan Etmiş Ben Sizin Gibi Değilim Yetkilerim Var Demiş Bana Böyle Hitap Etmek Zorundasın Demiş Ama Peygamber Bunu Yapmamış Bana Efendi Bey Diye Hitab Edin Dememiş Kaldıki Ben Hiç Kimseye Mevkisi Ne Olursa Olsun Efendi Demem Dersem Köleliği Kabul Etmiş Olurum! Efendinin Karşılığı Köleliktir İstediğiniz Dilde Araştırın!! Peygamber Bana Köle Olun Dememiş Kimseye!!

Duymadığınız Hadislere Gelince Buyrun Kaynaklarıyla!!
Ebu Bekir Resulullah'ın huzuruna gelmek için izin istedi. Peygamber o sırada yatağa uzanmış, Aişe'nin elbisesini giymişti. Resulullah o halde Ebu Bekir'in içeri girmesine izin verdi ve onun istediğini yerine getirdi. Ebu Bekir gittikten sonra Ömer içeri girdi. Peygamber aynı vaziyette onun da içeri girmesine izin verip istediğini yerine getirdi. Sonra ben (Osman) izin istedim. Resulullah hemen kalkıp oturdu ve Aişe'ye de; "Elbiseni giy ve kendini toparla!" dedi. Ben de isteğimi aldıktan sonra evime döndüm. Aişe Resulullah'a (s.a.a.) dedi ki: "Ebu Bekir ile Ömer'den utanmazken neden Osman'dan utandın?" Resulullah; "Osman çok utangaç birisidir. Eğer o halde ona izin verseydim, utancından istediğini söylemeyebilirdi." dedi." (Sahih-i Müslim, c. 4, s. 1816, h. 2402.)

Keçinin yemesi sonucu Kuran'dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran'a tekrar sokmak istedi; ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi" (Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).

Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmesini emreden ayet, Ayşe'nin döşeğinin altındaki sahifede yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Ayşe onun defin işlemleriyle meşgul iken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sahifeyi yedi ve böylece taşlama cezası Kuran'dan çıktı; ama hükmü devam ediyor" (İbni Mace 36/1944; Hanbel 3/61; 5/131,132,183; 6/269).

Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine`ye gelerek müslüman oldular. Medine`nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve sidiği içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar va çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı. Ellerini ve ayaklarını kesti. Gözlerini oydu. Çölde susuz ölüme terketti. Biz onlara su vermek isteyince Peygamber bizi engelledi” (Buhari 56/152, Tıb 5/1; Hanbel 3/107, 163)

Tüm kara köpekleri öldürünüz. Çünkü onlar şeytandır” (Hanbel 4/85; 5/54).

Allah, ahirette peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir” (Buhari 97/24, 10/129 ve 68. surenin tefsiri).

Peygamberin izniyle ihramdan çıkıp Mina`da bulunan kadınlarımıza yöneldik.
Zekerlerimizden meni damlıyordu ” (Buhari, Hac/81; Müslim Hacc/141).

Allah Kuran Korundu Diyor Hadisler Keçi Recm Ayetini Yedi Diyor Açık ve Net Soruya Cevap Verin!!! Kurana'mı İnanıyorsunuz Bu Hadisleremi? Eğer Dinimizde Yalancının Şahitliği Kabul Edilmiyorsa Bu Hadis Açık ve Net Bir Şekilde Yalan Değilmidir???
Bende Sizin Gibi Beşerim Diyen Muhammed Peygamber Varken Buhari Bu Beşerlikden Muhafmıdır???? Ben Kişi Olarak Yalan Söyleyince İftira Atınca Şahitliğim Kabul Edilmeyecek Ama Buhari İftira Atsada Yalan Söylesede Onun Şahitliğini Kabul Edip Söylediklerine İnanacaksınız? Bu Nasıl Bir Din Anlayışıdır?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bazen kafamı patlatırcasına duvara vurmak geliyor. :)
Engelli kardeşlerimiz canımız, ciğerimiz... Bir kelime bu kadar mı itici gelir insana.
YORUMSUZ:

Sairane

Üye
Üye
bu elmamıydı armutmuydu yav. :D karıştırdımda.

Birey

Üye
Üye
Mesut Efendimiz Kelimesininde Anlamını ve Karşıt Anlamını Yazsaydın Keşke! Efendi Kime Denir? Ve Anlamı Nedir?
Benim Söylediğim Cümleyi Keşke Biraz Düşünüpde Yorumlasaydınız?

Efendi sözcüğünün tek bir anlamı yoktur, bazen hitap şekli de olur Mesut efend, Tolga Efendi; Köylü milletin efendisidir.. ( Bu cümleden " şehirliler köylülerin külesidir." anlamını çıkarabilir misiniz) Bazen telefonda Alo sözcüğü yerine efendim kullanılabilir. Karşımızdaki kişiye saygı ve değer verdiğimiz belirtmek açısından da efendim diye de hitap edilebilir...

Demek istediğim kullanış amacına, niyetine bağlıdır... Yaratıcı olarak Allahı kabul eden ve Hz Muhammede Allahın kulu ve elçisi diyen müslümanların Hz Muhammed için efendi demelerinin yadırganacak bir yönü yoktur. Hz. Muhammede saygı duydukları, değer verdikleri, sevdikleri için kullanıyorlar efendi sözcüğünü. Bunu anlamak da basit... Siz neden anlamıyorsunuz burası düşündürücü.

Kendiniz kullanmazsınız bunu anlarım, saygı da duyarım... Lakin başkasının efendim sözcüğünü kullanmasını farklı yerlere çekmenizi anlamak mümkün değildir. Dayatıyorlar diyorsunuz, eğer dayatılıyorsa haklısınız tabi ki kimsenin bişeyleri dayatma hakkı yoktur. Allaha inanmayı bile kimsenin dayatma hakkı yoktur.

Adımla bana hitap etmeniz tabi ki saygısızlık değildir lakin saygı da değildir. Eğer bir insana ( Ailesi, çevresi vs. hariç) saygı gösteriliyorsa muhakkak bu saygıyı ifade eden sözcükler kullanılmalıdır. Sayın, efendim, Bey... Ya da sen yerine siz gibi...

Hz. Muhammed 40 yıllık arkadaşımız veya 1. 2. derece yakınımız olmadığına göre Ali arkadaşımızdan, Veli kuzenimizden bahseder gibi ondan bahs etmeyi onu seven insanlardan beklememeniz lazım. Hz Muhammedi seven, sayan insanların saygı sözcüklerini kullanması normaldır, anormal olan sizin iddia ettiğiniz şekildir. Bu gün birbirinden nefret eden siyasetçiler bile nezaketi eksik etmeyip sayın sözcüğünü kullanırken siz müslümanlarda kendi peygamberleri için efendi sözcüğünü kullanmalarını çok görüyorsunuz.

tolga

Üye
Üye
Mesut Arkadaş Tekrardan Merhabalar Yazdıklarınıza Cevap Vereyim Efendi Sözcüğünün Tek Bir Anlamı Yoktur Demişsiniz Çokda Güzel Örnekler Vermişsiniz Telefonda Duymayıncada Efendim Anlamadım Dersiniz Sokak Literatüründe Mesela En Büyük Kabadayılık Efendiliktir Var Sessiz İşine Gücüne Bakan Kimseyi Ezmeyen Manasında Görüyorsunuz Manalar Anlamlar Sizin Dediğiniz Gibi Kelime Aynıda Olsa Değişiyor Fakat?
Muhammed Peygamber İçin Hangi Anlam Ve Niyetle Söyleniyor? Duymadım (Efendim) Anlamında Yada Sessiz İşine Gücüne Bakan Anlamında Niyetinde Söylenmediği Aşikar Fakat Bu Efendi Sözcüğünüde Sakın Saygı Anlamında Demeyin Dost? Diğer Yazılarınızda Saygı Literatürndeki Kelimeleri Saydınız Bey-Sayın Hatta Beyefendi Hanımefendi Bakın Bu Efendi Sözlerinin Başına Bey Yada Hanım Eklenerek Anlam Bütünlüğü Sağlanıyor! Yani Beylerin Beyi Hanımların Hanımı Çok Saygıdeğer Manasında Kullanılıyor! Fakat Sadece Efendimiz? Kelimesi Oldumu İşler Değişiyor Açıkça Bir Anlam Yüklenmiyor! Benim Bahsettiğim Efendimiz Kelimeside Budur..Bakın İngilizcede Efendi Kelimesinin Anlamı Lord Demektir! Basit Örnek:The (Lord) of the Rings Yani Yüzüklerin Efendisi Mesela Hristiyanların Bugün Şirke Girdikleri Söylenir Neden Acaba İsa Peygamber'e Lord Dedikleri İçin Şirke Girmedilermi?

Yazmışsınız
Hz. Muhammed 40 yıllık arkadaşımız veya 1. 2. derece yakınımız olmadığına göre Ali arkadaşımızdan, Veli kuzenimizden bahseder gibi ondan bahs etmeyi onu seven insanlardan beklememeniz lazım.

Siz Hiç Tanımadığınız 40 Yıllık Dost Olmadığınız Herkese Mesela Adı Ahmettir Ona Sayın Ahmet Yada Ahmet Bey Değilde (Ahmet Efendim) Olarakmı Hitab Edersiniz? Demin Saygı Keliemlerinden Bahsettik Sayın Saygı Değer Gibi Pekala Madem Saygı Olayını Fiiliyattan Eyleme Dökmek Gerekiyor Ozaman Neden Muhammed Peygamber İçin Saygı Değer Muhammed Peygamber Diye Bahsedilmezde Efendimiz Diye Bahsedilir Efendimiz Bir Saygı Manası Taşımaz! Birde Neden Hiç Diğer Peygamberler İçin Efendimiz Kullanılmaz Mesela İsa'dan Bahsederken Kimseden Duymadım S.a.v İsa Peygamber Efendimiz Diye?? İsa'ya Efendimiz S.a.v Demiyenler İsa Peygamberin 40 Yıllık Arkadaşımıdır? Sizin Mantığınıza Göre !

(Dayatıyorlar diyorsunuz, eğer dayatılıyorsa haklısınız tabi ki kimsenin bişeyleri dayatma hakkı yoktur.. Demişsiniz)
Hernerde Peygamberimiz İçin Muhammed Peygamber Demişsem Hemen Tepki Almışım Sus Haşa Peygamberimizi Ağzına Almadan
Başına S.a.v Sonuna Efendimiz Eklemen Gerekiyor Böyle Hitap Etmeyeceksen Hiç Etme Tarzında Sanki Kuranı Kerimde Bir Ayetmiş Gibi Kendi Ezberlediği (Kendince Dinimize Resmiyet Kazandırdığı) Kelimeleri Bana Dayatacak?? Sevgili Dost Dayatma Varsa Olmamalı Diyorsunuz Dayatmanın Alası Yapılmış Durumda Zaten Kuranı Kerimde Yazmayan Cümleler Kuranın Emriymiş Gibi Resmiyet Kazandırılmış Bugün Nerede Dinle İlgili Bir Konuda Peygamber Adı Geçse Başında s.a.v Sonunda Efendimiz Ben Senin Dayattığın S.a.v Kelimesini Yada Efendimiz Kelimesini Okumaya Mecburmuyum?? Yazma Demiyorum Ama Bir şey Ne İse Onu Yaz Doğrusunu Yaz! Kuranın Emri Olmayan Şeylere Resmiyet Kazandırma! Sen Muhammed Peygamberimiz Yaz Okuyan Kişi Kendi İradesiyle Başına Sonuna Hangi Saygı Kelimesini Eklemek İstiyorsa O Kişi Kendi Eklesin Ama Sen Bunu RESMİLEŞTİRME! Ve Bana Telafuz Etmekde Dahi Zorlandığım Sallahu Ayeyi Vesselamı Dayatma! Saygı Sadece Kelimelerden İbaret Değildir! Efendi Kelimesine Dönersek Bırakalım Peygamberleri Bugün Bile Kendini Bilmem Nere Tarikatının Lideri İçin Adıyla Hitap Etmenize İzin Vermezler Neden Efendimiz Demiyorsun? Derler Bu Efendi Efendilik Kelimesi Sanıldığı Kadar Masum Bir Kelime Değildir Bugün Bu Halk Kime Efendi Demişse Elini Ayağını Öpmek İçin Sıraya Girmiştir Tarikatlara Bakarsanız Görürsünüz! Fetullah Gülene Bakarsanız Görürsünüz Fetullah Gülene Fetullah Gülende Demiyeceksin Fetullah Gülen Hoca Efendimiz Diyeceksin Bunu Diyenlere Bakın Videoları Mevcut Hepsi Etrafında El Ayak Öpmek İçin Sıraya Girmiş Din Bumudur? Efendi Kelimesi Peşinde Putlaştırma ve El Ayak Öptürmeye Getiriyor İnsanı Muhammed Peygamber Elini Öpmek İsteyenlere Karşı Gelmiş Yapmayın Bu İleride Şirke Vesile Olur Demiş Muhammed Peygamberin Yaptıkları Nere Bunlar Nere?? Kimsenin Dine Farklı Kelimelerle Resmiyet Kazandırmaya Hakkı Yoktur Sevgili Dost....

Bu Arada Celal 1973 Dosttan Bahsettiğim Hadislere Cevap Vermesini Halen Daha Beklemekteyim?
Ya Haşa Allah Kuranı Koruyamamış Aç Keçi Recm Ayetini Yemiş Yada Buhari Yalan Söylüyor Allahamı İnanmak Buhariyemi İnanmak???????????
Eğer Allah Dediği Gibi Kuranı Korumuşsa Buhari Yalan Ve İftira Atmış Demektir Yalancınında Şahitliği Asla Kabul Olmayacaksa Kararı Siz Verin Allahın Dediğimi Buharimi??? Herkese Selamlar

celal1973

Üye
Üye
Bak arkadaşım sana şunu söyleyim.
evet ben binlerce hadis dinledim prof lardan. bahsettiğiniz hadisleri asla duymadım.
ama mantıgımla sana şunu söyleyecem...
kuran ayetleri peygamberimize sav ayet ayet indi biliyorsun 23 yılda...
ve ayetleri hafız sahabeler ezberliyordu.
o zaman kağıt kalem kamera yok tabi.
günümüzde bile kuranı ezberlemiş milyonlarca hafız var dünyada.
bildiğim kadarıyla kuran kitap halinde basılması hz ömer yada hz osman zamanındaydı.
buhari günümüzde güvenilir bir kaynak.
Fakat bu hadisler uydurma
Bu uydurma hadislerin genel sebebi, Kuran-ı Kerim`i değiştiremeyince, kendi dünya görüşlerini ve despotluklarını(genelde kadınlara) geçerli kılmak içindir. Veya aslen islam düşmanlarınca araya sıkıştırılması sağlanmış olması büyük bir olasılıktır. İlk çıktığı dönemden bugüne kadar islamı yok etme çalışmaları hep sürmüştür.
buhari bu kitabı belki 1200 yıl önce yazdı ama o kuran gibi korunacak değil ve ve islam düşmanları yüzyıllar içinde bazı bahsettiği uydurma hadisleri soktular.
benim dinlediğim binlerce hadis mantıgıma çok uymuştur..
ama bu bahsettiğin hadisller bikere çok mantıksın...
neyse iyi geceler

tolga

Üye
Üye
Sahih Hadis Denilen Buhariden Örnek Verdim Size Uydurma Dediniz Buhari'nin Bu Hadisi İçin Sonradan Uydurulmuştur Diyorsunuz (Oysa Kaynak Verdim Size) Peki Ozaman Buharinin Diğer Hadislerinin Uydurulmadığını Nereden Biliyorsunuz? Diye Sosrası Geliyor İnsanın :) Birde Bu Hadisleri Buharinin Uydurmadığını Nereden Biliyorsunuz Buhari Hatassız Günahsız Kutsalmıdır Uydurmuş Olamazmı ? Yani Kaynaklarla Sabit Olan Buharinin Uydurduğu Hadisleri Sırf Buhariye Dokunmamak İçin Başkalarının Üzerine Atıyorsunuz Bence Adil Değilsiniz! Sizede İyi Geceler

Tekerlekli Sandalye