ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınav) Hazırlık: Soru Örnekleri ve Cevapları

YassaX

Üye
Üye
nihal44; ÖMSS Tarihinde ilk kez yapılacak olan Merkezi Özürlü Seçme Sınavıdır.. Sınav Klavuzu daha yayınlanmadığı için, Sınav Konuları cok net belli değildir.. Sizin sorunuza ancak , Önceki Özürlü Personel Seçme Sınavı'nda cıkan soruları örnek verebiliriz... Önceki Özürlü Personel Seçme Sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığı ( EĞİTEK ) yapıyordu.. ÖMSS 'yi ise ÖSYM düzenleyecek.. O nedenle bir çok farklılık olabilir... Sınav Klavuzu yayınlanıncaya kadar çalışılabilecek Konular ve Dersler LİNK'tedir :
http://engelliler.gen.tr/f58/omssye...caya-kadar-calisilacak-konu-basliklari-11747/

Saygılarımla ...

nihal44

Üye
Üye
özkan bey şu kılavuz ne zaman yayımlanacak ya konular netleşsn de rahat edelim biz de di mi ama :(

YassaX

Üye
Üye
nihal44 hanım ; SInav Kılavuzunun bu hafta yayınlanmasını bekliyoruz ancak ÖSYM ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ortak hazırlamaya çalıştığı ÖMSS , cok sorunlarla dolu olacak gibi geliyor.. Negatif yorumlar yapmak istemiyorum ancak, iki kurumun birbirinden haberi yok... Size vereceğim linkte bir konu paylaştim, okumanizi tavsiye ederim.. Kırmızı ve siyah kalın yazılarla olan diyalog. LİNK: http://engelliler.gen.tr/f58/omss-sinavinda-saglik-raporu-izdihami-yasanir-mi-12206/

mekansız67

Üye
Üye
ya konulara tek tek cvp verıyorum dedım megerkı ömss calısma kıtabım var savaş yayınları onlARdakı sorularmıs be:=====))))

mekansız67

Üye
Üye
tarih cıkaacakmı yaa ınkılaptan baska calısyıgım baska yer yok:=)=)=)

YassaX

Üye
Üye
mekansız67; Sınav Kılavuzunda İnkilap Tarihi 10 soru diyor.. Tarihten bahsetmiyor.. Sadece Türk Kültür ve Medeniyetleri diyor 3 soru, onunda ne olduğunu kimse anlamadi zaten

nihal44

Üye
Üye
peki matematik konuları nelr özkan bey ben henz kılavuz almadm da ?

YassaX

Üye
Üye
nihal44 hanım ; Sınav Kılavuzunda da detay vermiyor malesef.. ÖMSS Hazırlık Kurslarındaki hocalara da konu hakkında bilgi vermemişler.. Gecmis yıldaki Özürlü Sınav Konularına bir goz atmakta fayda var. Ayrica Üniversiteye Hazırlanan Matematik Set 1 Kitaplarının Konuları da iş görür..

Bu konular gecmis senelerde Özürlü Sınavlarında Sorulan Konular :

MATEMATİK

1- Kümeler
2- Bağıntı, Fonksiyon, İşlem
3- Doğal Sayılar
4- Tam Sayılar
5- Modüler Aritmetik
6- Rasyonel Sayılar
7- Mutlak Değer
8- Üslü Sayılar
9- Köklü Sayılar
10- Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemler
11-Geometri

nihal44

Üye
Üye
anlıyorm özkan bey tam bi belrslzk içindeyz bu durumda yani... ben kendi adıma kpss ye çalışıomş gibi çalışıorm ama konuları bitirememekten korkuyorm ondn dolayı konular bi netleşse rahatlıcam... neyse netleşnce siz burdn duyuracakszn zaten sanrm dört gözle bekliyorm tabi bu arada çalşmaya devam :)

bendane27

Üye
Üye
Kurs açilan illerde kursdan destek alacak arkadaşlar bizlerle sinav konularini en azindan başlik halinde paylaşirsa muhteşem olur. şimdiden teşekkürler...

YassaX

Üye
Üye
bendane27; şu anda Sakarya'da 20 Şubatta başlayan ÖMSS Kurslarında, müfredat açısından bir sıkıntı mevcut. Sınav Kılavuzunda yer alan 60 soru sorulacağı ve hangi derslerden sorulacağı konusundaki bilgiden başka derslerin konuları hakkında bir detay malesef yok.. Öğretmenler geçmiş yıllarda Sorulan Özürlü Sorularının Konularını anlatıyor mecburen.. Değişik gelişmeler olursa, paylaşmaya devam ederim

YassaX

Üye
Üye
anlıyorm özkan bey tam bi belrslzk içindeyz bu durumda yani... ben kendi adıma kpss ye çalışıomş gibi çalışıorm ama konuları bitirememekten korkuyorm ondn dolayı konular bi netleşse rahatlıcam... neyse netleşnce siz burdn duyuracakszn zaten sanrm dört gözle bekliyorm tabi bu arada çalşmaya devam :)

nihal44 hanım; Sakarya da ÖMSS Kursunda da öğretmenlerin elinde bir müfredat malesef yok. Herkes belli bir konu belirleyip o konudan devam ediyor.. Süre kısa diye, hızlandırılmış şekilde gidiyorlar.. Ayrıca , gecmis yıl özürlü konuları ağırlıkta işleniyor

bendane27

Üye
Üye
bende konular yetişmez korkusu içerisindeyim... :(

YassaX

Üye
Üye
bendane27; Sadece ÖMSS Kursunda anlatilanlarla yetinememeli ve kendinize guzel bir program yapmalisiniz.. Kurslar da tabiki de o kadar surede Tüm Konuların anlatılması mümkün değil..

kezzak

Üye
Üye
matematık soruları bu tarzmı olacak soru terzları hakkında bır bılgınız varmı nasıl ne şekılde çalısmamız gerkıo yardımcı olursanız çok mutlu olurm

YassaX

Üye
Üye
kezzak ; bizim burada paylaştığımız Sorular tamamen çeşit şeklinde. Yani gecmis yılların sorularıda var, KPSS Soruları da..Neden boyle yaptiniz derseniz.. Sınav Sistemi değişti.. Önceki Özürlü Sınavlarını her kurum kendi yapıyordu ve MEB - Eğitek Tarafından hazırlanıyordu.. 4 yanlis bir doğruyu goturmuyordu, cevap şıkları 4 lü idi, ÖMSS de 5 li oldu. 4 Yanlis 1 Doğruyu gotuyoruyor ve ÖSYM tarafından duzenleniyor... Sınav Kılavuzunda 15 Adet Matematik Sorusu olduğunu biliyoruz ve başka detay da yok.. Eski Özürlü Sınavı Konularını yazabiilirsim size ;

MATEMATİK

1- Kümeler
2- Bağıntı, Fonksiyon, İşlem
3- Doğal Sayılar
4- Tam Sayılar
5- Modüler Aritmetik
6- Rasyonel Sayılar
7- Mutlak Değer
8- Üslü Sayılar
9- Köklü Sayılar
10- Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemler
11-Geometri

M

mehmetsengul34

Guest
soru paylaşımlarınız için çok teşekkürler faydalı olacağına inancındayım fakat ön lisanla ilgili herhangi bir soru eklenmemiş görüyorum ön lisans sorumu bulunamadı yoksa devletin yaptığı gibi ön lisans mezunlarına biraz haksızlıkmı olucak acaba ömss sınavındada geçen sınavlardada ön lisans mezunu alımları çok düşük tutulmuştu.

YassaX

Üye
Üye
mehmetsengul34 bey ; Lisans - Ön Lisans - Lise Mezunu ayırt etmedik ... Ne bulduysak işe yarar onları paylaştık... Bende Lisans Mezunuyum ancak paylaşımlarımın çoğu Lise Mezunları için oldu .. Yani kimseyi ayırt etmedik, oldukca paylaştık...

http://engelliler.gen.tr/f98/omss-o...vi-icin-kaynak-kitap-notlar-dokumanlar-10375/ --> Bu linkede bir goz atmanizi öneriririm mehmet bey

Tekerlekli Sandalye