ÖMSS (Özürlü Memur Seçme Sınav) Hazırlık: Soru Örnekleri ve Cevapları

eren1984

Üye
Üye
daha önce soruldumu bilmem kitapçıkta 6 soru Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel ve
Güncel Sosyoekonomik Konulardan çıkacak deniyor Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel ve
Güncel Sosyoekonomik konular çalışabileceğimiz bir yer varmı? yada sadece güncel internetten haberlerden öğrendiğimiz bilgiler mi

YassaX

Üye
Üye
eren1984 ; Güncel Sosyoekonomik konular çalışabileceğimiz bir yer malesef direk olarak yok.. Google dan Şoyle bir arattırma yapabilirsiniz : 2011 Almanağı diye ya da 2012 için de Güncel Konular diyebilirsiniz, arama motorunda

M

mehmetsengul34

Guest
ömss sınavına başvuru sayısı 7 mart itibariyle kaç oldu acaba bunu nerden öğrenebiliriz bilen varmı ?

M

mehmetsengul34

Guest
ömss ye başvuru sayısı 07 mart itibariyle belli oldumu sayısını nerden öğrenebiliriz acaba

M

mehmetsengul34

Guest
ozkancey sitenize yeni üye oldum ve forumlarda nerde hangi konu var bilemiyorum tehditkarı yazışma yapmanız yanlış birşey sadece paylaşımlarımı değil üyeliğimi silin bu şekilde site yöneticiliği anlayışı olmaz siteniz dabase hatası verip duruyor sitenizi güncelleyeceğinize benim 1 yazdığım sitenizde database hatası yüzünden 2 sefer çıkmakta ve yaptığınız söylem tarzı çok yanlış acilen üyeliğimi silin

YassaX

Üye
Üye
mehmetsengul34;" ömss sınavına başvuru sayısı 7 mart itibariyle kaç oldu acaba bunu nerden öğrenebiliriz bilen varmı ? "

mehmetsengul34 ; " ömss ye başvuru sayısı 07 mart itibariyle belli oldumu sayısını nerden öğrenebiliriz acaba "

Bu yukarıda mesajlarınızdan database hatası olsa, aynı mesaj aynen çıkardı... Burada hatayı sitenin database'inde arayacağınıza, bugun 4 sefer aynı mesajı yazdığınız hatasını kabul etmiyorsunuz.. Ben ÖMSS Konularında Kategori Yöneticisi olarak görevimi ve uyarılarımı yapıyorum .. Şu anda üyeliğinizi silinmeye gerektirecek birşey gormuyorum ... Beğenmiyorsanız , siteye girmessiniz olur biter.. Giriyorsanızda kurallara uymak zorundasınız ...

talihsiz

Üye
Üye
Hocam bu sorular çıkmış sorular değilmi...sınavda da bna benzer sorularmı sorarlar acaba...

YassaX

Üye
Üye
talihsiz; Karışık Sorular .. Sadece Çıkmış Sorular degil.. Değişik kaynaklardan sorular.. Siz tabiki de bununla yetinmeyin daha da fazla soru cozmeye bakın.. Ayrıca Konuyu ogrendikten sonra soru cozmek cok daha faydalı olacaktır

egribey

Üye
Üye
ömss hazirlik soru cevap

ilk olarak tarihden baslayalım;)
Misak- ı milliden il taviz nerede verildi
cvp= batumda verildi
ıTBMM nasıl bır meclısdır
cvp=kurucu meclıs yada savascı meclıs dır gücler birlıgı ilkesi vardır
Misak-ı milli nın anlamı nedir
cvp= Millii and yada milli yemın demek
lozan anlasmasında cözülemeyen ingiltereyle sonra görüsmek üzere rafa kaldırılan sorun nedir
cvp= musul sorunudur
ermenilerle imzalanan anlasma adı nedir
cvp=gümrü anlasması
ı inonu ıı inonu eskısehır-kutahya sakarya meydan büyük taaruz bu savaslardan hangılerınde yenıldık hangılerı savunma hangılerı taaruz savasıdır
cvp= bu savaslardan eskısehır-kutahya savasında yenıldık digerlerını kazandık buyuk taaruz(baskomutanlık )savası taaruz dierlerı savunma savasıdır

GÜNCEL SOSYO EKONOMİK SORULAR
japonyayı büyük ekonomık bunalıma sokan can ve mal kaybına yol acan doga olayı nedır
cvp=tusunami
cezayir tunus mısır libya süriyede halkın devlete yönelik ayaklanmarı kamu oyundaki adı nedır
cvp=ARAP BAHARI
ekonomik krız de kamu oyunda batmanın iflasın esıgine gelen avrupa devleti
cvp=yunanistan
ülkemizde düzenlenen kıs olimpiyatları nerede yapildi
cvp=erzurum

bugunluk bu kadar yeter kitabdan yazmadım kafamdan yazdım onun için sorularda sorulus bakımından eksıklık olabılır ama verılen bılgıler dogrudur saygılarımla :D

egribey

Üye
Üye
önemli deıl artık ömss nın konularına ve dersler e yogunlasmanın zamanı zaman zaman burda bilgi konularla ilgili paylasım yapaılım bırbırımızı bılgılendırelım

YassaX

Üye
Üye
egribey evet elimizden geldiğince

isTnbL

Üye
Üye
önlisans mezunuyum ben sorular farklımı olcak acaba biilginiz var mı ?

isTnbL

Üye
Üye
önlisans mezunuyum ben sorular farklımı olcak acaba biilginiz var mı ? hangi tür sorular cıkıcak nette bulabilrmiyim ?

YassaX

Üye
Üye
isTnbL; Evet Mezuniyete göre sorular farklı farklı olacak.. Lisans - Ön Lisans - Lise Sorularının hepsi farklı olacak.. Ayrıca bu Mezuniyet Gruplarının kendi içerisinde de 4 Farklı Özür Grubu olacak 1-) Genel Özürlüler 2- ) Görme Özürlüler 3-) İşitme Özürlüler 4 -) Zihinsel Özürlüler ... Kişi Hangi Kategoriye giriyorsa, o bölümün sorularını cevaplayacak..

ÖMSS ilk defa yapılan merkezi bir Sınav Olduğu icin ve İlk kez ÖSYM duzenleyeceği icin, hangi tarzda sorular sorulup sorulmayacağını bilemiyoruz.. Sitemizde olan ÖMSS Konularına bir goz atın faydası olacaktır..

http://engelliler.gen.tr/f98/omss-sinavinda-hangi-konulara-calismaliyim-12792/ --> Buradan da yararlanabilirsiniz ..

Ayrıca ; Sınavda uygulanacak tüm testler için konu dağılımları ve soru sayıları aşağıdaki gibidir:

Genel Yetenek Testi Soru Sayısı
1) Türkçe 15
2) Matematik 15

Genel Kültür Testi Soru Sayısı
1) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10
2) Temel Yurttaşlık Bilgisi 6
3) Türk Kültür ve Medeniyetleri 3
4)Türkiye Coğrafyası 5
5)Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel ve
Güncel Sosyoekonomik Konular 6

Sınavda uygulanacak tüm testler için (Zihinsel Özürlü Grubu Testleri dâhil) soru sayıları, kılavuzda da belirtildiği gibi aşağıdaki şekilde olacak ancak, ortaöğretim düzeyindeki zihinsel özürlü grubu içerisinde Millî Eğitim Bakanlığı İş Okulu mezunları da bulunduğundan bu test hazırlanırken İş Okulu Eğitim Programı da göz önünde bulundurulacaktır.

delta

Üye
Üye
matematık soruları bu orneklere yakın mı gelır yoksa farklı tarzda sorarak ınsanları ters kose mı yaparlar

YassaX

Üye
Üye
delta ; Takdir edersiniz ki ÖMSS Tarihinde ilk kez yapılacak bir Sınav. Önümüzde bir örneği olmadiği icin her tarz da soruya hazırlıkı olmak gerekir.. Size yukarıdaki örnekler gibi cıkar ya da cıkmaz diyemem.. Eski Özürlü Personel Sınavlarını MEB - Eğitek Yapıyordu .. ÖMSS - 2012 yi ÖSYM düzeleyecek.. Bir cok degisiklik var : Soru Sayısının 60 Adet Olması .. Cevap Şıklarının 5 Secenekli olmasi, 4 Yanlisin bir doğruyu goturmesi vs vs .. O nedenle genis ve kapsamlı calismakta fayda var ..Ben 60 Soruya 60 dakika verilen bir sınavın cok cok zor olacağını dusunmuyorum.. Basit olurda demiyorum ancak, Ana Konuları bilip, değişik tarzda sorular cozerek basarılı olunacağı kanısındayım..Vereceğim LİNK'te yazılanları da bir okumanızı tavsiye ederim : http://engelliler.gen.tr/f98/omss-sinavinda-hangi-konulara-calismaliyim-12792/

YassaX

Üye
Üye
laylaylom Paylaşım için Teşekkürler ...

Tekerlekli Sandalye