ÖMSS Tercihlerini yaptıktan sonra tercihlerde değişikliğe gidebilir miyiz?

marcus_oredius

Üye
Üye
2 yıl sonra 2014 de bir ömss daha olacak diye biliyorum.

unforgiven

Üye
Üye
ben bu sınavda yerleşirsem bir daha ki sınava girebilir miyim? diyelim ki hizmetli olarak girdim sonra memurluğa yükselebiliyor muyum?

marcus_oredius

Üye
Üye
tabiki 2014 yılında sınav olursa ona girebilirsiniz. lakin eğer bu sınavda atanırsanız 2012 ömss ile birdaha tercih yapamazsınız.

marcus_oredius

Üye
Üye
TERCİH YAPACAK ADAYLAR İÇİN UYARI !

2012-ÖMSS/KURA ile Özürlü Memur Yerleştirme Tercih Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak özürlü memur adaylarının kişisel durumlarına, kendi özelliklerine, aldıkları eğitimlere, sahip oldukları bilgi, belge ve sertifikalarının yanında özniteliklerine göre tercih yapmalarını tavsiye ediyoruz. Zira 3 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav Ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik”in 10. Maddesi “ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder” demektedir. Ancak Yönetmelik'in 16. Maddesinde “Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, iki yıl geçmedikçe tekrar yerleştirilemez” hükmü konulmuştur. Bu sebeple adayların yanlış tercih yaparak mağdur olmamaları için Yönetmeliğin söz konusu hükümlerini göz önünde bulundurarak tercih yapmalarını tavsiye ediyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak özürlü memur adaylarının bilinçli tercih yapmaları ve mutlu olacakları bir kariyer seçmeleri en büyük arzumuzdur.

Tercih ve yerleştirme sürecinde tüm özürlü memur adaylarına başarılar diliyoruz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bunu bu akşam biraz daha dikkatli okuyunca birşeyler dikkatimi çekti. şudur

Zira 3 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav Ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik”in 10. Maddesi “ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder” demektedir

eğer 2014 yıllından sonra eğer sınav yapılmazsa şu anki puanlarımız o yılda geçerliliğini koruyacaktır. buda bu sınav yeniden ne zaman yapılırsa o zaman kadar puanımızın geçerli olacağı anlamına geliyor.

Ancak Yönetmelik'in 16. Maddesinde “Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, iki yıl geçmedikçe tekrar yerleştirilemez” hükmü konulmuştu

bu madde benim aklımı karıştırdı işte eğer 2014de ömss yapılmazsa şu anda atanmış olan kişilerin tekrar aynı puanla atanma şansınımı açıyor?

sebboy

Üye
Üye
“ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder iki yıl bu puanımız geçerli olucak eğerki başka bir sınav çıkarmazlarsa ortaya diyelimki çıkmadı 2014 ömss sınavı yapılana kadar geçerli olur sınav yapılır osınavdan alınan puanlar geçerli olur.Ancak Yönetmelik'in 16. Maddesinde “Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, iki yıl geçmedikçe tekrar yerleştirilemez.Diyelimki memur olduk 2014deki sınava kadar kurum değiştiremeyiz 2014 sınav yapılmadı diyelim kurumlar arası geçiş olacağını sanmam kpssye girip kurum değiştirilir bence yada kurumlardan biri sınav acarsa girip sınava aldığımız puanla kurum değiştiririz.Ben böyle düşünüyorum kolay ekmek vermez bu devlet bize:D

unforgiven

Üye
Üye
diyelim ki; benim yaptığım hizmetli tercihlerimden birisi geldi yapılacak mülakatta benim bu işe uygun olmadığımı anladılar ve o işe beni almadılar diyelim.o zaman ben tekrar tercih yapabiliyor muyum?

marcus_oredius

Üye
Üye
16ıncı madde sadece 2yıl geçmeden tekrar atama yapılamıyacağını belirtiyor. buda şu demek eğer atanır ve gitmezsen 2 yıl boyunca beklemek zorundasın. tekrar aynı puanla tercih yapıp yapamayacağın muğlak. bu konuyu araştıryorum.

marcus_oredius

Üye
Üye
şimdi bir iki yere sordum soruşturdum. ösym hattı meşgul olduğundan dolayı orayla görüşemedim şimdilik.

bana verilen bilgiler genel olarak dershane rehberlik tarafından yorumlanışı. özet olarak şudur:
evet eğer 2014 de sınav olmazsa bir sonraki sınava kadar puanlar geçerli sayılır. hayır eğer atama gerçekleşirse ve gidilsin veya gidilmesin puan hakkınız ölmüş olur. çünkü bu puan ancak atanana kadar geçerlidir."

unforgiven

Üye
Üye
yani atama yapılırsa ve gidilmezse eğer 2 yıl beklense bile tekrar tercih yapamıyorsun öyle mi?

marcus_oredius

Üye
Üye
evet ne yazık ki. atama olduktan sonra ömss puanın otomatik olarak sistemden cıkıyor. ancak atama olmazsa ve sınavın yapılma süresi 2 yılı aşarsa o zaman puan hala aktif olur.

unforgiven

Üye
Üye
teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye