ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Yapılması Gerekenler

Santana67

Üye
Üye
[MENTION=18926]Santana67[/MENTION]
sol koldan engelli olanlar otomatik vitesli araçları artık ötv indirimli alabiliyor. bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/sol-e...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/
mevcut B sınıfı ehl,iyetinizi ise B engelli sınıfına çevireceksiniz. bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/b-sinifi-ehliyeti-b-engelliye-cevirme-29150/
Pekı Halil bey engelli raporumun arkasındaki ıbareler var işte degerlendırılmedi ibaresi bunlar için ne yapmamız gerekiyor artı b engelli ehliyet aldığımda herhangi bi normal arac kullabılıyormuyuz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimi için başvurduğunuzda yeniden rapor almanız gerek. Raporda 10.02 kodu yazacak ve bunun anlamı otomatik vitesli araç kullanır anlamına geliyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%90 rapor oranıyla direk ÖTV den yararlanırsınız. Rapor aracı sizin kullanıp kullanmayacağınıza karar verir.

alpsag

Üye
Üye
Halil Yılmaz bey şu anda elimde %40 engelli ortopedik raporum var ve raporumda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var.
Ehliyetimde 78(sadece otomatik vitesli araç kullanabilir) kodu var.
Araç alımında illaki tertibat yaptırmam gerekli mi yoksa otomatik vitesli araç alabilir miyim ? Ötv indirimden yararlanabilir miyim

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18816]alpsag[/MENTION]
Raporla ehliyet uyuşmuyor. Maliye sorun çıkartır.

alpsag

Üye
Üye
Ehliyette ne yazması gerekiyor?
Yeni engelli raporlarında ortopedik engellilerde sadece özel tertibatlı araç kullanabilir yada kullanamaz ibaresi yazıyorlar. Başka bişey yazma durumları yok nisan ayında yayınların yönetmeliği göre.

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Birdal

Üye
Üye
Merhaba 2003 de H sınıfı ehliyetimi aldım 2006 da %80 oranlı elle kumanda edeceği özel tertibatlı özürlü araç kulanabilir raporumla otomobilimi aldım ancak şimdi yenisini almak istiyorum
H sınıfı ehliyetim ve 2006 da aldığım raporum geçerlimi deyilse ne tür yol izlemeliyim

SM-G530F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Kontes30.

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar. Benim sağ kolum ampute onun dışında herhangi bir sorunum yok. Ehliyet alabilir miyim? Alırsam nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Aldığım ehliyet ötv indirimi içinde geçerli mi? Arkadaşların raporlarına baktım tek kol için denilen aparatlar Türkiye'de var mı?Bu sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum

SM-N920C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18991]Kontes30.[/MENTION] Sağ koldan elden engelliler ÖTV indirimli araç alabiliyor. Araç alımı genellikle vites koluna takılan bir aparat sayesinde ve bu aparatın özel tertibata girmesi nedeniyle oluyor. Sizin sağ kolunuz ampute olduğundan sanırım vites koluna takılacak özel aparat işinizi görmez. Ancak otomatik vitesli aracı alma şansınız var. Önce ehliyet için başvuruda bulunacaksınız daha sonra ise ÖTV indiri için rapor çıkartmalısınız. Raporunuzda otomatik vitese denk gelen 10.02 kodunun yazılması gerekiyor.

Kontes30.

Üye
Üye
Sol kolumu çok rahat kullanabiliyorum. Birkaç rapor araştırdım sayfalardan otomatik vites olmalı birde direksiyonu bırakmadan silecek ve far ışıkları sola alınmalı diyor ama araştırdım zaten şuan ki araçların çoğunda otomatik yağmur sensörü ve otomatik aydınlatma var. Ben herşeyi otomatik bir araç alsam özel tertibata girer mi yada trafiğe çıkarsam sıkıntı olur mu?kusura bakmayın bu konuda kimse net birşey demediği için size soruyorum hatta bana ehliyet alamazsın diyenler de çıktı alabilirim dimi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18991]Kontes30.[/MENTION]
Ehliyet alabilirsiniz. ÖTV indirimi vizesi için rapora 10.02 kodu yazılması gerekiyor. Yazarlarmı bilemiyorum. Zira sağ kol engellilerden otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alanda var raporunda izin verilmeyende.

şenol1

Üye
Üye
Merhaba benim yüzde 83 raporum var ve sol el 3 ve 4 cü parmaklarımın eklem yerinden kesik ve sol diz kapagında pılatin var araç alabilirmiyim

LG-K520 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18890]ibrahim.[/MENTION] bahsettiğin raporun oranı yüzde 90 ve üstü ise tek başına rapor oranı yeterlidir.
[MENTION=19015]şenol1[/MENTION] evet ÖTV indirimden faydalanabilirsiniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19015]şenol1[/MENTION] olur tabiki. Sürücü belgesi alacaksınız ve optomatik vitesli araç kullanır ibareli rapor alacaksınız.

Kontes30.

Üye
Üye
Halil bey benim engelli ehliyetim olsa otomatik araç kiralasam sıkıntı olur mu?

Tekerlekli Sandalye